אל-חק

מידע כללי

מדינההרשות הפלסטינית
אתר אינטרנטhttp://www.alhaq.org/
נוסד1979
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגון תיעוד הפרות של הזכויות הקולקטיביות והפרטניות של הפלסטינים בשטחים הפלסטינים הכבושים

מימון

פעילות

לוחמה משפטית

פעילות אנטי ישראלית נוספת

  • ב-2015 פרסם הארגון דו"ח בשם "הפרד ומשול: ניתוח משפטי של מהתקפתה הצבאית הישראלית על רצועת עזה בשנת 2014", והציג בו תיאור מוטה ומעוות של האירועים שהובילו ללחימה לקראת מבצע "צוק איתן". בדו"ח נטען כי "ב-12 ליוני 2014, שלושה בני נוער מתנחלים נעלמו ליד העיר חברון בגדה המערבית. השלושה נמצאו לאחר מכן מתים" (הוסף הדגש). אל-חק מתייחס לאנשי ארגון הטרור חמאס כאל "פלסטינים הקשורים להתנגדות".
  • בנובמבר 2015, בעיצומו של גל טרור נגד אזרחים ישראליים שכלל דקירות, ירי ודריסה מכוונת על יד מכוניות, אל-חק פרסם מכתב משותף עם הפדרציה הבינלאומית לזכויות אדם (FIDH), המכתב שהופנה לשרי החוץ של האיחוד הארופי גינה את תגובת כוחות הבטחון הישראליים וקרא להטלת סנקציות שונות על ישראל. אלו כללו קריאה ל"השעות את הסכם ההתאגדות בין ישראל לאיחוד הארופי….; לאסור על היבוא של מוצרי התנחלויות…; להכיר בצורך של מדינות האיחוד הארופי לבחון מחדש את מדיניות מכירת הנשק לישראל על מנת לציית לעמדה הרווחת של האיחוד הארופי בדבר העברת נשק והסכם סחר בנשק."
  • במסגרת חברותו במועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים, אל-חק התייחס להתפטרותו של וויליאם שאבאס מראשות ועדת החקירה של האו"ם בנוגע למבצע צוק איתן בעזה כאל "הצגה של ישראל" "וגינה "במונחים החזקים ביותר את ניסיונה האחרון של ישראל ולמרבה הצער הרגיל שלה להכשיל את עבודתם של מנגנונים בינלאומיים הפועלים למען זכויות אדם וצדק החוקרים הפרות ישראליות של המשפט הבינלאומי נגד האוכלוסייה הפלסטינית". שאבאס הגיש את התפטרותו בעקבות הגילוי שנתן בעבר שירותים משפטיים לארגון לשחרור פלסטין (אש"ף) – ניגוד עניינים ברור שהיה פוסל אותו מלכתחילה אם היה נחשף. יתר על כן, גם בפעילותיו של שאבאס בעבר נמצאו הטיות אנטי-ישראליות כולל קריאות חוזרות ונשנות להעמדה לדין של בכירים ישראליים על "פשעי מלחמה" כביכול בבית הדין הפלילי הבינלאומי.

פעולות BDS

  • ב -6 במאי 2015, אל-חק, יחד עם הפדרציה הבינלאומית לזכויות אדם (FIDH), וארגונים לא ממשלתיים ואיגודים מקצועיים צרפתיים, פרסם דו"ח תחת הכותרת ״הקשרים המסוכנים של אורנג׳ בשטחים הפלסטינים הכבושים" הקורא להחרים את הרשת הסלולרית הישראלית פרטנר (שפעלה תחת המותג אורנג' ). הארגונים התמקדו בקבוצת התאגיד הצרפתי אורנג ובצרפת כמחזיקת המניות העיקרית של אורנג. המאמצים ללחוץ על אורנג' כללו השתתפות בפגישה השנתית של בעלי מניות אורנג' ומאמצי לובי נרחבים בתוך הממשלה הצרפתית וברשות הפלסטינית.
  • בשנת 2013 הארגון פרסם נייר עמדה בשם "זוללים על חשבון הכיבוש" בו קריאה לאיחוד האירופי ול"גופי או"ם רלוונטיים" להחרים תוצרת ישראלית. בנייר העמדה הארגון מאשים את ישראל ב"הפרות המשפט הבינלאומי ההומניטרי", "התנהלות לא-חוקית", "השמדה נרחבת  של משאבים פלסטינים והשתלטות עליהם".
  • מנכ"ל אל-חק, שעואן ג'בארין חזר על הדרישה הזו בפגישה בספטמבר 2015 של ועדת האו"ם לזכויות הבלתי מעורערות של העם הפלסטיני, שהתקיימה בבריסל.
  • אל-חק היה חלק מקמפיין שקרי (2013) בו נטען כי ישראל גונבת מים מהפלסטינים, על מנת למנוע שיתוף פעולה של חברת המים מקורות עם חברות הולנדיות.
  • בשנת 2010, אל-חק הגיש תלונה פלילית נגד החברה הולנדית ריוואל, בשל מעורבות לכאורה ב"ביצוע  פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות". תיק החקירה נסגר במאי 2013.

תורמים

תורםסכוםשנים
מנהלת זכויות האדם והמשפט הבינלאומי710,000 דולר2014-2016
אירלנד80,000 אירו2015
80,000 אירו2014
80,000 אירו2013
נורבגיה1,600,000 קרונות2015
1,600,000 קרונות2016

שותפים

כל המאמרים בנושא אל-חק