המרכז הפלסטיני לזכויות האדם (PCHR)

מידע כללי

מדינההרשות הפלסטינית
אתר אינטרנטwww.pchrgaza.org/portal/en
נוסד1995
סטטוס משפטיארגון פלסטיני (עזה)
במילות הארגוןמוקדש להגנה על זכויות אדם, קידום שלטון החוק, ותמיכה בעקרונות דמוקרטיים בשטחים הפלסטינים הכבושי

מימון

פעילות

 • המרכז הפלסטיני לזכויות האדם (PCHR) הוא ארגון מוביל במסגרת קמפיין הלוחמה המשפטית נגד ישראל, מכחיש את קיומו של טרור נגד אזרחים ישראליים ומציג גירסה מעוותת של הסכסוך, המבוססת רק על הנרטיב הפלסטיני.
 • מתאר באופן תדיר את מדיניות ישראל כ"אפרטהייד" ומאשים את ישראל ב"טיהור אתני" ,ב"פשעי מלחמה" ו"בייהוד ירושלים"
 • מתייחס לפעולות ההתגוננות של ישראל נגד הטרור הפלסטיני כאל "ענישה קולקטיבית" ומקדם את נרטיב ה"נכבה".
 • הארגון נמנה על אלו ששימשו כתשתית לדו"ח וועדת  החקירה של האו"ם בעניין מבצע צוק איתן (קיץ 2014),  למרות שלא היו בידי הארגון ראיות לכך שישראל ביצעה הפרות כלשהן. המרכז הפלסטיני לזכויות אדם צוטט 50 פעמים בדו"ח.
 • ב-28 בנובמבר 2013 פורסמה הודעה לעיתונות במשותף עם הארגונים אלדמיר ואלמיזאן ועם רשת הארגונים הפלסטינית  PNGO בה הואשמה ישראל ב"מדיניות שיטתית כנגד אוכלוסיה אזרחית"  ו"הפרות זכויות אדם שבוצעו על ידי כוחות הכיבוש הישראליים… כחלק מענישה קולקטיבית."
 • הארגון מבקר גם את הרשות פלסטינית והחמאס על הפרות זכויות אדם שהם מבצעים כלפי פלסטינים (אולם לא כנגד ישראלים).

לוחמה משפטית

 • הארגון הוא ממובילי תנועת ה"לוחמה המשפטית" האנטי-ישראלית וניסה להביא למעצרם של ישראלים באנגליה, הולנד, שווייץ, ספרד וניו-זילנד. הארגון הגיש תביעות לפיצויי נזיקין נגד בכירים ישראלים וחברות שמקיימות יחסי מסחר עם ישראל בארה"ב. כל התביעות נדחו בשלביהן הראשונים.
 • הארגון פעל אצל ממשלת בריטניה כדי שזו תעצור את ציפי לבני על פשעי מלחמה לכאורה שבוצעו במהלך מבצע עופרת יצוקה. משרד עורכי דין בלונדון והמרכז הפלסטיני לזכויות אדם ייצגו את המתלוננים בפרשה, שהזדהו כ"קורבנות מתקפת שלושת השבועות של ישראל". ממשלת בריטניה סיפקה ללבני מעמד מיוחד של "משימה דיפלומטית מיוחדת" שמנעה מהמשטרה הבריטית להתקדם עם הפרשה.
 • ב-2015 PCHR יחד עם ארגוני זכויות פלסטיני נוספים כולל אל-דמיר, אל-מיזאן ואל-חק, מסר דו"ח לבית הדין הפלילי הבינלאומי בדבר פשעי מלחמה לכאורה ופשעים נגד האנושות שישראל ביצעה במהלך המלחמה בעזה ב-2014 (מבצע "צוק איתן").
 • משתמש בחברותו במועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים (PHROC) כפלטפורמה לפנייה לפורומים בינלאומיים ולהפצת דו"חות המכפישים את ישראל.
 • במהלך מבצע צוק איתן, הארגון, יחד עם שאר חברי מועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים הגישו מכתב לאיחוד האירופי המאשים את ישראל ב"הפרות בוטות של המשפט הבינלאומי", "הרג לא פופורציונלי וללא אבחנה של אזרחים פלסטינים" ו"ראיות לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות". המכתב מפציר באיחוד הארופי ל"נקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו להביא לסיומן של ההפרות של המשפט ההומנטירי הבינלאומי על ידי ישראל".
 • עוד במהלך צוק איתן  (2014), סוכנות האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים הפקידה את המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, בצלם ואל-מיזאן על איסוף והפצת נתונים על נפגעים בעזה. נתונים אלו נלקחו ממשרד הבריאות של חמאס ורבים מאלו שזוהו כ"אזרחים" שנהרגו במהלך העימות היו למעשה לוחמים וחברים בארגוני טרור.

טרור

 • מכחיש באופן קבוע קיומו של טרור נגד אזרחים ישראליים, ומתאר נרטיב של סבל פלסטיני. הארגון מגנה את ישראל על פעולות שהיא נוקטת על מנת להגן על אזרחיה, מתעלם לחלוטין מהקשר הטרור ומתיחס לזה כאל התקפות ש"לכאורה" בוצעו. בהתייחסו לאמצעים בטחוניים שננקטים על ידי ישראל כגון מחסומים וסגרים של מעברי הגבול לרצועת עזה, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם לא מזכיר פיגועי טרור נגד אזרחים ישראלים.
 • ראג’י סוראניהמייסד והמנהל של המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, היה "מנוע יציאה מפלסטין (כך במקור) מ-1977 עד 1990" בראיון עם סוראני נכתב שהוא ריצה 3 שנים [1979-1982] שנגזרו עליו על ידי בית משפט ישראלי שהרשיע אותו בחברות בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין…". סוראני נכלא 3 פעמים נוספות "ב-1985 וב-1986…" והוחזק במעצר מנהלי ב-1988. בין השנים 1986 ל-1987 הוא היה "מנוע מעבודה משפטית למשך שנה בעקבות החלטה צבאית ישראלית שהוציא המושל הצבאי הישראלי". כמו כן נדחתה בקשתו לאשרת כניסה לארה"ב ומשום כך נמנעה השתתפותו בטריבונל של ראסל על פלסטין (Russell Tribunal on Palestine –RtoP) ב-2012. בפברואר 2014, ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין, ארגן טקס בעזה לכבוד זכייתו של סוראני ב"פרס נובל אלטרנטיבי". ד"ר רבאח מוהאנה  חבר בלשכה המדינית של החזית  העממית, נשא נאום בטקס.
 • במהלך גל הטרור שהחל באוקטובר 2015, גינה המרכז הפלסטיני לזכויות האדם את ישראל בגין "פשעים חמורים" נגד "אזרחים פלסטינים". הארגון גינה "בצורה קשה את הזלזול של הכוחות הישראליים בחיי אזרחים פלסטינים" בהתיחסו להרג של פלסטינים שהיו בעיצומן של התקפות נגד אזרחים ישראליים.
 • לכל אורך מבצע צוק איתן בעזה ב-2014, המרכז הפלסטיני לזכויות האדם גינה באופן קבוע את הממשלה הישראלית וכוחות הביטחון על כך שהם שמו כמטרה "אזורים אזרחיים מאוכלסים" בלי להזכיר שחמאס מיקם את משגרי הטילים במרכזים אזרחיים כשהוא מנצל את התושבים כמגנים אנושיים.
 • ניזאר ריאן, מפקד בכיר בחמאס, וכמה מבני משפחתו נהרגו בתקיפת חיל-האוויר בינואר 2009. למרות מעמדו של ריאן בארגון ומצבור נשק שהיה מוחבא בביתו, המרכז הפלסטיני לזכויות האדם כינה את ריאן "אזרח" וקרא למותו "פשע אכזרי" ודרש כי "העבריינים והמנהיגים הצבאיים והממשלתיים שלהם יועמדו לדין".

מימון

תורםסכוםשנים
האיחוד האירופי4118612014-2016
המשרד לתיאום עניינים הומניטרים של האו"ם $577,000204
אירלנד800002013
מנהלת זכויות האדם והמשפט הבינלאומי (דנמרק, שבדיה, שוויץ, הולנד ונורבגיה)$710,0002014-2016
נורבגיה1,000,000 NOK2016
1,000,000 NOK2015
כריסטיאן אייד (בריטניה)לא זמין לא זמין
Kvina Till Kvina (שבדיה)לא זמין לא זמין
קרן אלקודס מלגה (ספרד)לא זמין לא זמין
אוקספם נוביב (הולנד)לא זמין לא זמין
DunChurchAid (דנמרק)לא זמין לא זמין
קרן החברה הפתוחהלא זמין לא זמין
סיוע רפואי לפלסטינים (בריטניה)לא זמין לא זמין
Sida (שבדיה)לא זמין לא זמין

שותפים

 • למרכז הפלסטיני לזכויות האדם יש מעמד מייעץ מיוחד במועצה הכלכלית והחברתית של האו"ם  (ECOSOC) .
 • הארגון מסונף לועדת המשפטנים הבינלאומית-ז'נבה, הפדרציה הבינלאומית לזכויות אדם (FIDH) – פריז, רשת ארגוני זכויות אדם אירופית-ים תיכונית – קופנהגן, איגוד העזרה המשפטית הבינלאומית – סטוקהולם, הקואליציה העולמית נגד עונש מוות והארגון הערבי לזכויות אדם – קהיר.
 • חבר במועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים (PHROC).
 • עובדים עם אל-חק בנושאים הקשורים ללוחמה משפטית.

כל המאמרים בנושא המרכז הפלסטיני לזכויות האדם (PCHR)