אמנסטי אינטרנשיונל (AI)

מידע כללי

מדינהבריטניה
אתר אינטרנטhttps://www.amnesty.org/en/
נוסד1961
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגוןתנועה עולמית של אנשים אשר מנהלים קמפיין למען הכרה בזכויות אדם בינלאומיות לכל

מימון

פעילות

 • מתיימר להיות "עצמאי מכל ממשל, אידאולוגיה פוליטית, אינטרסים כלכליים, או דת… הוא אינו תומך או מתנגד לכל ממשלה או מערכת פוליטית."
 • אמנסטי אינטרנשיונאל מגנה את ישראל באופן לא פרופורציונאלי, מתמקד אך ורק בסכסוך עם הפלסטינים, מתאר באופן לא מהימן את מורכבות הסכסוך ומתעלם מהפרות של זכויות אדם חמורות יותר באזור.
 • תוך הפרה של מדיניות של "אובייקטיביות" כמוצהר על ידי הארגון, אמנסטי מעסיק שני פעילים אנטי-ישראליים כחוקרים "בישראל, השטחים הפלשתינים הכבושים וברשות הפלסטינית". לפעילים אלו, דבורה היימס וסאלח חיג'אזי,היסטוריה מתועדת היטב של פעילות קיצונית במסגרת הסכסוך הערבי-ישראלי.
 • מ-21 במאי עד ה-3 ליוני 2016, אדית' גארווד, "מומחית בישראל ופלסטין" מטעם אמנסטי-ארה"ב ואליסיה קוטסוליריס "מתאמת בישראל ופלסטין" מטעם הארגון, "ערכו סיור בישראל ובגדה המערבית עם Interfaith Peace-Builders – IFPB, American Friends Service Committee (הרשומים כמממנים הרשמיים) וקול יהודי לשלום (JVP). משתתפי הסיור נפגשו עם גראסרוטס ירושלים, בדיל ועומר ברגותי מייסד שותף וחבר ועדת ההיגוי של הקמפיין הפלסטיני לחרם אקדמי ותרבותי על ישראל. המטרה הרשמית של הסיור היתה ללמוד על "ההשפעות הכליאה והמעצר על החברה הפלסטינית… המשלחת כוללת גם פגישות עם סרבני שירות צבאי ישראליים, הכלואים בגין התנגדותם לכיבוש צבאי."
 • ב-28 במאי 2016, אמנסטי אינטרנשונל אירח את "כנס האביב" של הוועד הישראלי נגד הריסת בתים– בריטניה (ICAHD – UK). אחת המטרות המרכזיות של הכנס הייתה "לחבר קמפיינים של BDS בבריטניה, עם אלו שב- I/P[ישראל/פלסטין]."
  • ICAHD מוביל קמפיינים של BDS כולל האשמות על "אפרטהייד", "טיהור אתני" וכד'.
 • בתחילת ספטמבר 2015, אמנסטי מימן במשותף מסע הרצאות של באסם תמימי בארה"ב. תמימי הורשע בשנת 2012 בעבירות של שידול נערים להשליך אבנים לעבר כוחות הביטחון. הרצאתו בפני תלמידי כיתה ג' בבית ספר בעיר אית'יקה במדינת ניו יורק עוררה סערה ציבורית וגררה גינוי מצד המפקחת המחוזית. בנוסף להסתה לאלימות, תמימי מפיץ עלילות אנטישמיות בהן הטענה שישראל מחזיקה בילדים פלסטינים כדי לקצור את איבריהם, ושהציונים שולטים בתקשורת העולמית.
 • ההצעה היחידה שנדחתה באסיפה הכללית השנתית של אמנסטי-בריטניה הייתה זו שקראה לארגון להתחיל ולפעול כנגד האנטישמיות הגוברת במדינה.

האשמות ב"פשעי מלחמה"

 • הארגון מעוות את המשפט הבינלאומי, ומשתמש באופן מטעה במונחים כגון "ענישה קולקטיבית", "הכוח הכובש", ו"בלתי מידתי" על מנת לגנות את מדיניותה של ישראל בעזה.
 • ביולי 2016 אמנסטי פירסם דו"ח "עת למתן דין וחשבון: שנתיים לאחר מלחמת ישראל/עזה 2014" המאשים את ישראל בפשעי מלחמה. הדו"ח מלא ברטוריקה מתלהמת וסובייקטיבית כמו זו המאשימה את ישראל כאילו היא מחשיבה עצמה "מעל החוק" בביצוע התקפות "חסרות רחמים" "מוות והרס חסר תקדים", "הפגזה מאסיבית" ו"התקפה חסרת רחמים." אמנסטי מאשים את ישראל בהיותה מונעת מ"נקמה."
 • האשים את ישראל ב"שימור המצור שלה על עזה וכתוצאה מכך בביצוע ענישה קולקטיבית של 1.8 מיליון התושבים שם , כמו גם בכישלון, כמו פלסטין, להיענות לקריאה של האו"ם לנהל חקירות אמינות בדבר פשעי מלחמה שבוצעו במהלך הקונפליקט בעזה 2014.
 • ביולי 2015, הארגון השיק את "פלטפורמת עזה" כלי מקוון" ל"מיפוי התקיפות הישראליות בעזה" במהלך מבצע צוק איתן. הפלטפורמה היא למעשה חזרה על האשמות של הארגונים "אל-מיזאן" ו"המרכז הפלסטיני לזכויות אדם", דיווחים שלא אומתו על ידי אמנסטי באופן עצמאי, הלוקים בחוסר במתודולוגיות מחקר מהימנות ומשקפים את היעדר המומחיות של אמנסטי בענייני צבא ומשפט.
 • במהלך מבצע צוק איתן בעזה 2014, אמנסטי פרסם דו"ח של 48 עמודים "משפחות תחת ההריסות", המתיימר לתעד מתקפות קטלניות על חיי אזרחים והרס שנגרם לבתים ולרכוש אזרחי בטענה כי ההרס "היה לא מידתי ביחס ליתרונות הצבאיים [של ישראל] שהושגו בביצוע התקיפות/ או שישראל לא נקטה בכל אמצעי הזהירות האפשריים כדי למזער את הנזק לאזרחים ולמתקנים אזרחיים." על פי הודאת אמנסטי, המתודולוגיה בה הוא השתמש במחקר הייתה לקויה וחלקית ולא היה ברשותו המידע הנחוץ כדי להסיק מסקנות עובדתיות משמעותיות.
 • אמנסטי פרסם דו"ח בפברואר 2014, "אצבע קלה על ההדק: שימוש ישראל בכוח מופרז בגדה המערבית", הטוען כי "כוחות הביטחון הישראלים מפרים על בסיס קבוע את חובתם על פי החוק הבינלאומי על ידי שימוש בכח מופרז כדי לדכא התנגדות וחופש ביטוי. כתוצאה מכך נוצר דפוס של הרג ופציעה לא חוקיים של אזרחים."
 • ב- 8 בנובמבר, 2010, אמנסטי אינטרנשיונאל אירח את "הטריבונל של ראסל על פלסטין (Russell Tribunal on Palestine), הדן ב"שותפותם של תאגידים בהפרות ישראליות של המשפט הבינלאומי."

אמברגו נשק נגד ישראל

 • הארגון מקיים קמפיין מתמשך הקורא להטלת אמברגו נשק על ישראל, בעודו מתעלם מהשטף העצום של נשק התקפי וחומרי נפץ מאיראן וסוריה לתוך עזה.
 • בינואר 2015, אמנסטי אינטרנשיונאל-בריטניה קרא לממשלת בריטניה לבטל את כל יצוא הנשק לישראל, בטענה ש"באספקת נשק – גם אם באופן עקיף – בריטניה עלולה להיחשב כמסייעת לפשעי מלחמה".
 • ב-1 באפריל, 2009, פורסמה הודעה לעיתונות ("משלוח הגיע לישראל, מפצירים בנשיא אובמה לעצור משלוחי נשק נוספים") שחשפה שהארגון עקב אחר ספינה שנשאה נשק באוקיינוס האטלנטי ובים התיכון. אמנסטי-ארה"ב ליווה דו"ח זה בקריאה לפעולה, כולל מכתבים למזכירת המדינה הילארי קלינטון שתייגו את ישראל כ"מפרה חמורה של זכויות אדם" ודרשו לדעת את ה"סיבה לשליחת חימוש זה עכשיו".

הגנה על בעלי קשרים לטרור

 • ב-2015, הבלוגר "Elder of Ziyon" חשף כי ב-2007, תמונת הפרופיל של פעיל אמנסטי, סאלח חיג'אזי, בפייסבוק הייתה תמונה של לילה ח'אלד, מחבלת מארגון החזית העממית לשחרור פלסטין ואחראית לחטיפת מטוסים, בעוד ב-2012, תמונת הפרופיל שלו הייתה של חאדר עדנן, ממנהיגי ארגון הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. בנוסף, בעת לימודים באוניברסיטת לורנס (Lawrence) בויסקונסין, חיג'אזי כתב את התיזה שלו על "יאסר ערפאת: נביא פלסטיני ביצירתה של זהות לאומית פלסטינית. "
 • ב-2011 בעקבות הרשעתו של ראש ארגון איתיג'אה אמיר מח'ול באשמת ריגול למען חזבאללה, אמנסטי אינטרנשיונאל טען ש"כליאתו של אמיר מח'ול היא התפתחות מדאיגה מאוד…[הוא] ידוע בפעילותו למען זכויות האדם של הפלסטינים בישראל ואלה [הפלסטינים] החיים תחת הכיבוש הישראלי. אנו חוששים שייתכן וזו הסיבה הנסתרת לכליאתו".
 • ב-2010 הושעתה גיטה שגהל, חברת-סגל בכירה באמנסטי לאחר שגינתה את הקשרים בין אמנסטי ובין תומך לכאורה של הטאליבן.
 • ב-17 באוגוסט 2015, סדרה של מאמרים שפורסמה בטיימס (לונדון), חשפה כי ליסמין חוסיין, כיום מנהלת של אמונה וזכויות אדם באמנסטי אינטרנשיונל ומנהלת לשעבר של סנגור בינלאומי, יש קשרים לאחים המוסלמים ויתכן שלחמאס.

רטוריקת אפרטהייד

 • ב-12 במאי 2016, אמנסטי אינטרנשיונל ערכו אירוע יחד עם אל-קודס אנדלוסיה לציון 68 שנים ל"נכבה". הדוברים באירוע היו אחמד ג'ראדאת וסרחיו יהני מהמרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית. במהלך האירוע איירין קרטרו מאמנסטי אינטרנשיונאל טענה כי פעילי וארגוני זכויות אדם נרדפים כדי "למנוע מהם מלתמוך בתנועת ה-BDS  נגד האפרטהייד" (תורגם על ידי NGO Monitor).
 • הדו"ח "מים סוערים – מניעת גישה הוגנת של פלסטינים למים" (אוקטובר 2009) פורסם במקביל לקמפיין שטען ש"שליטת ישראל במים [היא] כלי של אפרטהייד ואמצעי לטיהור אתני". בן וייט, מחבר "האפרטהייד הישראלי: מדריך למתחילים", דיבר באירוע ההשקה של הדו"ח וכן באירועים אחרים של אמנסטי-בריטניה.
 • קריסטיאן בנדיקט, עובד בכיר באמנסטי בריטניה,מחזיק ברקורד של אובססייה אנטי ישראלית המתבססת על תיאוריות קונספירציה מרחבי העולם. בנובמבר 2012 בנדיקט צייץ בדיחה אנטישמית על חשבונם של שלושה חברי פרלמנט בריטי ממוצא יהודי המתארת אותם כמחרחרי מלחמה (ראו כאן, כאן, וכאן דוגמאות נוספות לרטוריקה האנטי-ישראלית והאנטישמית של בנדיקט).
 • באוגוסט 2010, מנכ"ל אמנסטי-פינלנד פרנק ג'והנסון כינה את ישראל "מדינת זוהמה" בבלוג שלו. אמנסטי אינטרנשיונאל – אוסטרליה, הואשם בכך שלא פיקח על עמוד הפייסבוק שלו, אשר פורסמו בו מספר תגובות  אנטישמיות וגזעניות. אחד מהפרסומים לדוגמה: "מי ייתן ואלוהים ישלח עוד היטלר לפטור את העולם מהסרטן היהודי".
 • בדצמבר 2013, הארגון הודה כי הוא עבד עם קרן אל-כראמה, ארגון היושב בז'נבה הטוען כי הוא מקדם זכויות אדם, אשר מייסדו הקטארי, עבד אל רחמן בין עומייר אל-נועאמי, הואשם במימון שלוחות של ארגון אל-קעידה בסוריה, עירק, סומליה ותימן.
 • באפריל 2012 השלוחה הבריטית של הוועד הישראלי נגד הריסות בתים ערך כנס שנתי בבניין של אמנסטי-בריטניה. הוועד נגד הריסות בתים מקדם BDS, ומאשים את ישראל באפרטהייד ובטיהור אתני.

Archive of Articles about אמנסטי אינטרנשיונל (AI)