סביל – מרכז תיאולוגיית שחרור אקומני

מידע כללי

מדינההרשות הפלסטיניתישראל
אתר אינטרנטhttp://www.sabeel.org/
נוסד1989
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגוןעידוד נוצרים מכל העולם לפעול למען צדק ולעמוד בסולידאריות עם העם הפלסטיני

מימון

פעילות

 • סביל תומך בפתרון של "מדינה אחת" (שלילת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית). הארגון מכנה צעד זה "הפתרון האידאלי והטוב ביותר" כך "שבסופו של דבר תהייה מדינה דו-לאומית בפלסטין-ישראל … מדינה אחת לשני עמים ושלוש דתות" (ההדגשה אינה במקור).
 • הארגון דוגל "בתאולוגיית שחרור" בטענה כי הפלסטינים הם ייצוג מודרני של סבלו של ישו. במסגרת זו הם מפיצים את תאולוגיית ההחלפה, האומרת כי ברית האמונה בין העם היהודי לבין אלוהים בוטלה ו"הוחלפה" בברית בין אלוהים לבין הנצרות. בנוסף, הארגון גם ממחזר את הטענה הנוצרית האנטישמית ש"היהודים רצחו את ישו".
 • ב-22 בנובמבר 2017 פורסם כי הארגונים 'ידידי סביל בבריטניה', 'ידידי סביל בנורבגיה' ו'קרן סביל בהולנד' חתמו על קריאה למארגני מרוץ האופניים הגדול בעולם 'ג'ירו ד'איטליה' לבטל את נקודת הזינוק של המירוץ השנתי 2018 הצפוי להתקיים ב'ירושלים הכבושה'. בקריאה, עליה חתומים כ-120 ארגוני חברה אזרחית, ובכללם הארגון 'קול יהודי לשלום', נטען כי הזנקת המירוץ מירושלים הכבושה נותן לגיטימציה לכיבוש ולשליטתה הלא-חוקית של ישראל בירושלים, בניגוד לחוק הבינלאומי.
 • במרץ 2017, סביל ערך את הכנס הבינלאומי העשירי שלו בירושלים לציון "100 שנים מאז הצהרת בלפור; 70 שנה לתכנית החלוקה של האו"ם; 50 שנים מאז הכיבוש של מדינת פלסטין: הגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים ורצועת עזה; 30 שנים מאז תחילת האינתיפאדה הראשונה, ו-10 שנים מאז תחילת המחלוקות הפוליטיות בקרב העם הפלסטיני שלנו".
 • בתיאור הכנס מצוין כי "אלוהים מצפה מאתנו ליישם צדק ושחרור לכל האנשים המשועבדים שבינינו, ובעיקר לפלסטינים". סביל קורא "לקהילות המקומיות והבינלאומיות להצטרף יחדיו, ולהתחייב ולהפעיל את הלחץ הדרוש על הזירה הבינלאומית במטרה לסיים את הכיבוש הבלתי החוקי של האדמות הפלסטיניות על ידי ישראל, לכונן צדק על בסיס החוק הבינלאומי, וכן לקרוא דרור לכל העמים…"
 • ב-5 ביוני 2017 סביל פרסם הודעה שכותרתה "חצי מאה לכיבוש – מה הלאה?". בהודעה זו סביל טען כי "50 השנים האלה היו השלב השני של הנכבה", שהחלה ב-1948. ישראל מושווית ל"בולדוזר שחורש את פלסטין" ול"נמר מורעב". סביל גם קורא לקמפיינים של BDS נגד ישראל וטוען כי "אי-אלימות יכולה ללבוש צורות רבות כגון לחץ פוליטי וכלכלי, בגלל שישראל לא תסיים את הכיבוש אלא אם יגבה ממנה מחיר. היום זה רווחי".
 • בנאום שכותרתו "אתגר היובל", נעים עתיק מנהל הארגון טען כי "חמישים השנים האלה הביאו סבל בלתי יתואר על העם הפלסטיני". הנאום ממשיך וקורא להסרת "כל המחוסמים ולהפלת חומת האפרטהייד".
 • הודעת חג המולד של הארגון לשנת 2016, שנכתבה על ידי נעים עתיק, משווה בין תקופתו של ישו לימינו כדי להכפיש את ישראל:
 • "הקיסרים תמיד יעבירו חוקים כדי לשבש ולהרוס את חייהם של אנשים…בסכסוך על פלסטין לא רק מנהיגים ציונים ובכירים ישראלים קיבלו החלטות שפגעו בפלסטינים, חמור מכך, מנהיגים מערביים נוצריים הרסו את פלסטין ואת עמה באמצעות החלטתיהם הבלתי מוסריות והשערורייתית כגון הצהרת בלפור והסכם סייקס-פיקו, והחלטת החלוקה הבלתי צודקת משנת 1947…"
 • "מלכים, נשיאים וראשי ממשלה שנראים חזרים, מרגישים מאוימים על ידי פעילות לא-אלימה של השפלים והמדוכאים שנשקם היחיד הוא הצדק והאמת…זה יכול להוביל למעשים אלימים ואכזריים נגד אחרים. הם יכולים לנקוט בצעדים קיצוניים כדי להפטר מן האיומים האלה. כך התנהג המלך הורדוס…סוכנות הביון של ישראל, התנקשה בפלסטינים רבים אותם היא תפסה כאיום. כך מתנהלת האימפריה. כך אנשים עם כוח מתנהגים. האם אינם רואים אנשים, משפחות וילדים, הם רואים רק מכשולים שצריך לסלק".
 • ב-4 לנובמבר 2016 פורסם כי 'סביל קולורדו' – סניף של הארגון סביל, פרסם הזמנה לסיור שלהם בישראל וברשות הפלסטינית שהתקיים ב-2017. בתוכנית הסיור מוזכרים בין היתר סיורים ופגישות עם ארגונים פוליטיים ישראלים כגון בצלם, שוברים שתיקה, מחסום ווטש ונשים בשחור. סביל קולורדו הוא חלק מ"ידידי סביל בצפון אמריקה" (FOSNA), אחד מסניפי הארגון הרבים ברחבי העולם. FOSNA מעביר ביקורת על נוצרים התומכים בציונות בטענה כי זוהי "דוגמא מרכזית לניצול של התנ"ך כדי לקדם אלימות, גזענות וחוסר צדק", בהתבסס על "הנחות שגויות" שאינן "אותנטיות כלפי התנ"ך".(הדגשה לא במקור‎)
 • בתיאור של פרויקט שהתקיים בשנים 2015-2013 סביל טוען כי ישראל "מפרה את אמנת ז'נבה באופן יומיומי, עקרונות שנקבעו לאחר מלחמת העולם השנייה כדי להבטיח שאזרחים לא יצטרכו לסבול שוב כפי שהם סבלו תחת הכיבוש הנאצי. ישראל היא אחת המדינות שמובילה את ההפרות של אמנת ז'נבה".
 • אתר האינטרנט של "ידידי סביל בצפון אמריקה" כלל הודעה לעיתונות שקידמה ספר בשם "ציונות מעורערת" (Zionism Unsettled) שמטרתו הייתה קידום החלטה על משיכת ההשקעות של הכנסייה הפרסבטריאנית מישראל. בספר נטען כי הציונות היא "תאולוגיה שקרית", וכי הסכסוך הישראלי-פלסטיני מונע על ידי "פתולוגיה אינהרנטית לציונות". הספר ספג ביקורת קשה מדמויות פרסבטריאניות רבות, כמו גם מאנשי דת הפעילים בדיאלוג הבין-דתי.
 • " במרץ 2014, סביל ערך כנס בקליפורניה בנושאים כגון: "המאבק הדרום אפריקאי באפרטהייד והמאבק הפלסטיני"; "אסטרטגיות לחרם ולמשיכת השקעות"; "פלסטין ומורשתו של מרטין לותר קינג". עומר ברגותי, השולל לחלוטין את קיומה של מדינת ישראל ואחר ממייסדי הקמפיין לחרם אקדמי ותרבותי על ישראל (PACBI), היה אחד מהנואמים המרכזיים בכנס.

חרם משיכת השקעות וסנקציות (BDS)

 • הארגון פעיל בקמפיינים אנטי ישראלים כולל קמפיינים למשיכת השקעות של כנסיות.
 • נעים עתיק חתום עלמסמך קיירוס-פלסטין המצדיק התנגדות אלימה נגד יהודים, מביע תמיכה ב-BDS, ומסרב להכיר בקשר ההיסטורי בין העם היהודי לבין ארץ ישראל.
 • הארגון חתם על מכתב פתוח (יוני 2017) מהקואליציה הלאומית של ארגונים נוצרים בפלסטין למועצת הכנסיות העולמית שמאשים את ישראל ב"אפליה, אי-שוויון, כיבוש צבאי ודיכוי שיטתי". המכתב קורא למועצת הכנסיות העולמית "להכיר בישראל כבמדינת אפרטהייד", ו"לגנות את הצהרת בלפור כלא צודקת ולדרוש מבריטניה לבקש את סליחת העם הפלסטיני ולפצות אותם על אבידותיהם". המכתב גם מגן על "חובתנו וזכותינו להתנגד לכיבוש באופן יצירתי ובלתי אלים", באמצעות "צעדים כלכליים שילחצו על ישראל להפסיק את הכיבוש…בתגובה למלחמתה של ישראל ב-BDS. אנו מבקשים מכם להחריף את הצעדים הללו".
 • ערך כנס בקליפורניה (אפריל 2016) שמטרתו לחנך את כל המעוניינים כיצד לעצור את "הסבל ואת שלילת זכויות האדם הבסיסיות באמצעות פעולה בלתי אלימה של חרם, משיכת השקעות וסנקציות". הדוברים בכנס כללו את עומר ברגותי, ממייסדי הקמפיין הפלסטיני לחרם תרבותי ואקדמי על ישראל, וממנהיגי תנועת ה-BDS; אילן פפה, היסטוריון ישראל ופעיל חרם; ומרק ברייברמן, מנהל קיירוס ארה"ב.
 • יחד עם CODEPINK, AFSC-Denver וקול יהודי לשלום (וארגונים נוספים) ידידי סביל בצפון אמריקה הפגינו מחוץ לכנס בעלי המניות השנתי של חברת תיווך הנדל"ן רימקס בדנבר ודרשו מהחברה להפסיק לפעול בהתחנלויות.
 • בנובמבר 2013 ידידי סביל בצפון אמריקה שלחו מכתב ל-14 מנכ"לים של חברות בדרישה כי הם יחרימו את מוצרי החברה הישראלית סודה סטרים.

הצדקת טרור

 • ידידי סביל בצפון אמריקה מימנו את ביקורו של באסם תמימי בארה"ב בשנת 2015. תמימי הורשע בשנת 2012 בכך שהוא עודד צעירים פלסטינים לזרוק אבנים על חיילי צה"ל. במהלך ביקורו בארה"ב תמימי דיבר עם ילדים מכיתה ג' על הסבל הפלסטיני. בעקבות האירוע המפקחת של בית הספר הצהירה כי דבריו של תמימי היו "מוטים ומסיתים".
 • במהלך מבצע צוק איתן (2014), סביל האשים את ישראל באחריות על הרקטות ששוגרו על ידי חמאס לתוך ישראל. נעים עתיק אמר כי "המסר של הרקטות האלה מתייחס למקור הבעיה ולסוגיות הליבה – עצרו את הכיבוש הישראלי ושחררו את פלסטין". בפוסטים רבים בפייסבוק סביל מתייחס ל"כיבוש פלסטין" כאל "מקור הבעיה".
Sabeel facebook

צילום מסך מדף הפייסבוק של סביל: https://www.facebook.com/naimateek/posts/812858048727303

 • סביל כתב ב-2002 על כך ש"הצורה הישראלית של האפרטהייד גרועה בהרבה מזו שהייתה בדרום אפריקה". הוא גם הטיל על ישראל את האחריות לפיגועי ההתאבדות וטען שזה היה "כור ההיתוך שנוצר תחת הכיבוש, ואם ישראל מתייגת אותם כמחבלים, זהו למעשה תוצר של מעשה ידיה".

אנטישמיות

הכומר נעים עתיק, מייסד ומנכ"ל הארגון, משתמש בדימויים אנטישמיים באופן קבוע. ב-2011 הוא אמר כי "כינונה של מדינת ישראל הייתה חזרה למושגים הפרימיטיביים ביותר של אל שבטי". ב-2001 הוא הצהיר כי "בארבעים ימי התענית לפני חג הפסחאנראה לרבים מאתנו כי ישו צלוב פעם נוספת, עם אלפי פלסטינים צלובים מסביבו. רק אנשים בעלי תובנה יראו את מאות אלפי הצלבים ברחבי הארץ, גברים, נשים וילדים פלסטינים נצלבים. פלסטין הפכה לגולגתה אחת ענקית. מערכת הצליבה של הממשלה הישראלית פועלת באופן יומיומי. פלסטין הפכה למקומה של הגולגולת."

 

כל המאמרים בנושא סביל – מרכז תיאולוגיית שחרור אקומני