תיאולוגיה משוחדת

מימון אירופי, אמריקאי וקנדי לפעילות אנטי-ישראלית בכנסיות

תקציר

מאז פורום הארגונים הלא-ממשלתיים בועידת האו"ם בדרבן (2001) קמפיינים של חרם, משיכת השקעות וסנקציות (BDS) המכוונים כלפי ישראל הפכו לנושא מרכזי על סדר היום של זרמים כנסייתיים מרכזיים בארה"ב, אירופה, קנדה ומקומות נוספים. השימוש בכנסיות מהווה תקדים מסוכן עקב ההשפעה הרבה שיש למוסדות הדת על ממדים מוסריים, חברתיים ופוליטיים.

מספר ממשלות אירופאיות, בנוסף לארצות הברית וקנדה, מממנות את מאמציהן של כנסיות אלו להכפיש את ישראל. כספיהם של משלמי המיסים מועברים לארגונים הומניטאריים כנסייתיים, המעבירים כספים אלו לארגונים פוליטיים פרו-פלסטינים, כולל קבוצות נוצריות המקדמות BDS, פתרון של מדינה אחת, ובמקרים רבים, מפיצות תיאולוגיות אנטישמיות בקרב כנסיות מרכזיות ברחבי העולם.

מתכנני האסטרטגיה של קמפיין החרם, משיכת ההשקעות והסנקציות (BDS) רואים בכנסיות מטרה חשובה לקידום האג'נדה של ה- BDS: "מוסדות דתיים נתפסים בקרב קהילות רבות כמייצגים עקרונות מוסר ואתיקה חשובים… קמפיינים של משיכת השקעות המתמקדים בחברות כמו Caterpillar כבר הושקו בכנסיות רבות. קמפיינים למשיכת השקעות לא רק יחלישו כלכלית את הכיבוש, אלא גם יעלו את הפרופיל הציבורי ושל הנושא ויגבירו את הלגיטימיות שלו."

ארגונים נוצרים פלסטינים (דוגמת "סביל" ו"ישו במחסום") חוברים לפעילים פרו-פלסטינים בתוך הכנסיות המרכזיות ומפיצים תיאולוגיות אנטישמיות כגון "תיאולוגיית ההחלפה" ושילוב של הלאומיות הפלסטינית עם תיאולוגיות אנטישמיות קלאסיות. להלן מספר דוגמאות:

"רק אנשים בעלי תובנה יכולים לראות את מאות אלפי הצלבים ברחבי הארץ, גברים, נשים וילדים פלסטינים נצלבים…מערכת הצליבה של הממשלה הישראלית פועלת על בסיס יומיומי"
(הכומר ד"ר נעים עתיק, ארגון סביל, מסר לכבוד חג הפסחא)

"הטרגדיה של ציונים רבים היום היא שהם סגרו עצמם בתוך מושג לאומני של אלוהים. הם כלואים בתוכו והם ישתחררו ממנו רק כאשר הם יחליפו את דמות האלוהים הפרימיטיבית שלהם בדמות אוניברסאלית יותר". (הכומר ד"ר נעים עתיק, "צדק ורק צדק: תיאולוגיית שחרור פלסטינית")

"למעשה, ישראל מייצגת את רומא התנ"כית, לא את תושבי הארץ. ואני לא אומר את זה רק כי אני פלסטיני. אני בטוח שאם היינו עושים בדיקת דנ"א של דוד [המלך] שנולד בבית לחם, וישו שגם כן נולד בבית לחם, ושל מיטרי שנולד בצד השני של הכביש מהמקום בו ישו נולד, אני בטוח שיראו בדנ"א את הקרבה. לעומת זאת, אם תשוו את דוד המלך, ישו ונתניהו לא תתקבל תוצאה כלשהי, בגלל שמוצאו של נתניהו הוא משבט מזרח-אירופי שהתגייר במהלך ימי הביניים". (הכומר מיטרי ראהב, כנס "ישו במחסום", 2010)

"כינונה של מדינת ישראל הייתה חזרה למושגים הפרימיטיביים ביותר של אל שבטי ובלעדי. בלבת המושג עומדים הדרכים בהם ציונים חילוניים פרשו את השואה…ישראל אימצה אל חדש בשם 'בטחון'. האל הזה מוזן באופן מתמשך על ידי האימפריה האמריקאית בעזרת טכנולוגיה צבאית חדשנית". (הכומר ד"ר נעים עתיק, כנס סביל 2011)

"במשך מאות רבות, יהודים ונוצרים חיו בשלווה יחסית כד'ימים [בני חסות] תחת השלטון האסלאמי…אבל נראה שמה שקרה הוא שהניסיון הרע של הפלסטינים עם המהגרים הציוניים אחרי 1880 הזכיר להם את הניסיון הרע של מוחמד עם יהודי מדינה, ועודד אותם להחיל עליהם את פסוקי הקוראן הקשים לגבי היהודים. כנראה שפלסטינים מוסלמים חושבים שהיהודים המודרניים פשוט חוזרים על ההתנהגות העוינת כלפי הנביא של יהודים מלפני מאות בשנים". (קולין צ'פמן, תיאולוג נוצרי בריטי, , כנס "ישו במחסום", 2010).

לקריאת הסקירה המלאה בעברית