המרכז הפלסטיני לזכויות האדם (PCHR)

מידע כללי

מדינההרשות הפלסטינית
אתר אינטרנטwww.pchrgaza.org/portal/en
נוסד1995
סטטוס משפטיארגון פלסטיני (עזה)
במילות הארגוןמוקדש להגנה על זכויות אדם, קידום שלטון החוק, ותמיכה בעקרונות דמוקרטיים בשטחים הפלסטינים הכבושי

מימון

פעילות

 • המרכז הפלסטיני לזכויות האדם (PCHR) מוביל קמפיינים אנטי-ישראליים של לוחמה משפטית, מתעלם מקיומו של טרור נגד אזרחים ישראלים, ומציג גרסה מעוותת של הסכסוך המבוסס רק על הנרטיב הפלסטיני.
 • מתאר בקביעות את מדיניות ישראל כ"אפרטהייד" ומאשים את ישראל ב"טיהור אתני", ב"פשעי מלחמה" וב"ייהוד ירושלים".
 • מתייחס לאמצעי הביטחון הישראליים כ"ענישה קולקטיבית" ומקדם את הנרטיב של "הנכבה".
 • PCHR היה אחד הארגונים הלא ממשלתיים אשר היוו את הבסיס לדו"ח ועדת החקירה של מועצת זכויות האדם של האו"ם בנוגע לסכסוך בעזה בשנת 2014, למרות שחסרו לו הראיות המתאימות והמתודולוגיה של מציאת העובדות כדי לטעון טענות על עוול ישראלי.
 • PCHR גם מקדם את המסקנות וההמלצות של הדו"ח המוטה של גולדסטון. סיפק עדות של 75 דקות לצוות שלו, וצוטט 50 פעמים במסמך.
 • ב-27 בספטמבר 2017 הארגון ערך כנס בינלאומי שכותרתו "הגבול בין כיבוש לסיפוח: הערכת חוקיות הכיבוש של 50 שנה של שטחים פלסטיניים שנכבשו מאז 1967." הכנס ציין "50 שנה להקמתה של ההתנחלות הישראלית הראשונה בגוש עציון וגילוי הכוונות האמיתיות של ישראל ביחס לשטח שכבשה לאחר מלחמת ששת הימים של 1967."
 • ב-25 ביולי 2017, PCHR ארגן סדנא בנושא "השלכות השעיית השכר של האסירים לשעבר על זכויותיהם הכלכליות והחברתיות". ראש הארגון, ראג'י סוראני, אמר כי "ההחלטה על השעיית שכרם של האסירים לשעבר זעזעה את האסירים, את משפחותיהם ואת כל הפלסטינים, ההחלטה היא בלתי חוקית, בלתי מוסרית ומפירה זכויות בסיסיות ואת חוק זכויות האדם הבינלאומי".
 • ב-17 באפריל 2017, PCHR כחבר במועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים   (PHROC), פרסם הצהרה ל'יום האסיר הפלסטיני' לפיה "שנה זו מציינת 50 שנים של עינוי אסירים פוליטיים פלסטיניים באמצעות מערכת צבאית שמפעילה באופן היסטורי שיטות מגוונות לעינוי והתעללות פיזית ופסיכולוגית", וקראה לבית הדין הפלילי הבינלאומי "לפתוח בחקירת מקרה האסירים והעצורים הפלסטינים, ולהביא את אלו שעינו, חרצו דין ללא משפט ובצעו מעצרים שרירותיים בפלסטינים לשאת באחריות."
 • בהודעה לעיתונות מ-22 במרץ 2017 הארגון שיבח את דו"ח הוועדה הכלכלית והחברתית של האו"ם למערב אסיה (UNESCWA) בנושא "שאלת האפרטהייד" שמאשים את ישראל "במדיניות ופרקטיקות שמהווים את פשע האפרטהייד", ו"קורא לתובע הכללי של ה-ICC  לחקור את ביצוע פשע האפרטהייד על ידי ישראל נגד העם הפלסטיני ולהעמיד לדין את האחראים לכך."
 • במרץ 2017, בעקבות ידיעות על כך שחמאס תכנן להקים וועדה מנהלית בעזה, PCHR  קרא לנשיא הפלסטיני ולתנועת חמאס "לעבוד יחד כדי להבטיח את איחוד האדמה הפלסטינית וכדי להתמודד עם המזימות הישראליות לפירוק וליצירת רוב יהודי בשטחים הפלסטינים הכבושים."
 • בדצמבר 2016, בתגובה להעברת חוק ההסדרה, ראג'י סוראני האשים את ישראל ב"טיהור אתני של העם הפלסטיני ובהטלת תנאים חדשים לאפרטהייד", ו"כשזה קורה במקביל לציון 50 שנה לכיבוש פלילי ולוחמני – זה הכי גרוע."
 • בנובמבר 2016, PCHR הגיש יחד עם ארגונים נוספים פניה למייקל לינק, שליח האו"ם לענייני זכויות אדם בשטחים הפלסטינים בנושא "מגיני זכויות אדם בשטחים הפלסטינים הכבושים…ובפרט על הסביבה המדכאת שבה פועלים מגיני זכויות האדם בשטחים הפלסטינים הכבושים." הפניה מתייחסת למנאל תמימי כפעילת שטח של מרכז הנשים לסיוע משפטי וייעוץ (WCLAC) כ"מגינת זכויות אדם".
  • תמימי ידועה ברטוריקה ובפרסומים האנטישמיים והאלימים שהיא מפרסמת ברשתות החברתיות. באוגוסט 2015, תמימי צייצה "אני שונאת את ישראל, אני מאחלת שאינתיפאדה שלישית תבוא בקרוב ושאנשים יתקוממו ויהרגו את המתנחלים הציוניים בכל מקום."
 • מתוקף חברותו במועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים, PCHR התייחס להתפטרות של וויליאם שבאס מתפקידו כראש וועדת החקירה של האו"ם למלחמה בעזה (2014) "
 • ב-28 בנובמבר 2013 פורסמה הודעה לעיתונות במשותף עם הארגונים אלדמיר ואלמיזאן ועם רשת הארגונים הפלסטינית   PNGO בה הואשמה ישראל ב"מדיניות שיטתית כנגד האוכלוסיה האזרחית"  וב"הפרות זכויות אדם שבוצעו על ידי כוחות הכיבוש הישראליים… כחלק מענישה קולקטיבית."

טרור

 • הארגון מתעלם באופן קבוע  מפעולות טרור נגד אזרחים ישראלים ומתרץ פעולות אלו בהקשר הנרטיבהסבל פלסטיני. הארגון מגנה את ישראל על פעולות שהיא נוקטת על מנת להגן על אזרחיה, מתעלם לחלוטין מהקשר הטרור ומתייחס לזה כאל התקפות ש"לכאורה" בוצעו. בהתייחסו לאמצעים בטחוניים שננקטים על ידי ישראל כגון מחסומים וסגרים של מעברי הגבול לרצועת עזה, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם לא מזכיר את פיגועי טרור נגד אזרחים ישראלים.
 • ראג’י סוראניהמייסד והמנהל של המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, היה "מנוע יציאה מפלסטין (כך במקור) מ-1977 עד 1990."בראיון עם סוראני נכתב שהוא ריצה שלוש שנים [1979-1982] שנגזרו עליו על ידי בית משפט ישראלי שהרשיע אותו בחברות בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין…". סוראני נכלא 3 פעמים נוספות "ב-1985  וב-1986…" והוחזק במעצר מנהלי ב-1988. בין השנים 1986 ל-1987 הוא היה "מנוע מעבודה משפטית למשך שנה בעקבות החלטה צבאית ישראלית שהוציא המושל הצבאי הישראלי". כמו כן נדחתה בקשתו לאשרת כניסה לארה"ב ומשום כך נמנעה השתתפותו בטריבונל ראסל על פלסטין (Russell Tribunal on Palestine –RtoP) בשנת 2012.
 • בפברואר 2014, ארגון הטרור 'החזית העממית לשחרור פלסטין', ערך טקס בעזה לכבוד זכייתו של סוראני ב"פרס נובל אלטרנטיבי". ד"ר רבאח מוהאנה,  חבר בלשכה המדינית של החזית העממית, נשא נאום בטקס.
 • במהלך גל הטרור שהחל באוקטובר 2015, גינה הארגון את ישראל בגין "פשעים חמורים" נגד "אזרחים פלסטינים". בהתייחסו לפלסטינים שנהרגו במהלך התקפות טרור נגד אזרחים ישראליים, הארגון גינה "באופן החמור ביותר את הזלזול של הכוחות הישראליים בחיי אזרחים פלסטינים"
 • לכל אורך מבצע צוק איתן בעזה ב-2014, המרכז הפלסטיני לזכויות האדם גינה באופן קבוע את הממשלה הישראלית וכוחות הביטחון על כך ששמו להם למטרה "אזורים אזרחיים מאוכלסים" בלי להזכיר שחמאס מיקם את משגרי הטילים במרכזים אזרחיים תוך שימוש בתושבים כמגנים אנושיים.
 • ניזאר ריאן, מפקד בכיר בחמאס, וכמה מבני משפחתו נהרגו בתקיפת חיל-האוויר בינואר 2009. למרות מעמדו של ריאן בארגון ומצבור נשק שהיה מוחבא בביתו, המרכז הפלסטיני לזכויות האדם כינה את ריאן "אזרח" וקרא למותו "פשע אכזרי" ודרש כי "העבריינים והמנהיגים הצבאיים והממשלתיים שלהם יועמדו לדין".

לוחמה משפטית

 • הארגון הוא ממובילי קמפיין הלוחמה המשפטית וניסה להביא למעצרם של ישראלים באנגליה, הולנד, שווייץ, ספרד וניו-זילנד. הארגון הגיש תביעות לפיצויי נזיקין נגד בכירים ישראלים וחברות שמקיימות יחסי מסחר עם ישראל בארה"ב. כל התביעות נדחו בשלביהן הראשונים.
 • ביולי 2016 הארגון פעל אל מול ממשלת בריטניה כדי שזו תעצור את שרת החוץ לשעבר ציפי לבני על פשעי מלחמה לכאורה שבוצעו במהלך מבצע עופרת יצוקה (2009) וקרא "למדינות העולם, במיוחד לבריטניה, למלא את חובתה הבינלאומית…להלחם בחסינות שניתנת לפושעי מלחמה." משרד עורכי דין בלונדון והמרכז הפלסטיני לזכויות אדם ייצגו את המתלוננים בפרשה, שהזדהו כ"קורבנות מתקפת שלושת השבועות של ישראל". ממשלת בריטניה סיפקה ללבני מעמד מיוחד של "שליחה דיפלומטית מיוחדת" שמנעה מהמשטרה הבריטית להתקדם עם הפרשה.
 • PCHR הגיש בנוסף מספר פניות לבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) .
  • בדצמבר 2017, PCHR יחד ארגונים פלסטינים נוספים: אל-דמיראל-מיזאן ואל-חק הגישו פניה לתובע הכללי של ה-ICC בדרישה "לפתוח בחקירת הפשעים הבינלאומיים החמורים שבוצעו במהלך המתקפה הצבאית הישראלית בחודשים יולי-אוגוסט 2014." לפי ראג'י סוראני, מנהל PCHR  "ישנה התחמקות שיטתית מחקירה פלילית אמתית והגשת תביעה ביחס לתלונות הללו…ההשלכות הן שעשיית צדק ונשיאה באחריות נשללות באופן מכוון מרוב הקורבנות והניצולים – כפי שקרה בעקבות שתי תקיפות צבאיות ישראליות רחבות היקף בעזה."
  • ב-20 בספטמבר 2017 הארגון הגיש פניה (substantive communication) לתובעת של ה-ICC בטענה כי "אזרחים וקציני צבא ישראלים רמי דרג ביצעו פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות בגדה המערבית הכבושה כולל מזרח ירושלים."
  • ב-22 בנובמבר 2016 הארגון הגיש פניה למשרד התובע של בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) "שעאוון ג'בארין, מנהל אל-חק אמר כי "לתובעת ה-ICC יש הזדמנות פז לשים סוף לסבל של כל האוכלוסיה הפלסטינית."
  • בפברואר 2016, הארגון "
  • ב-23 בנובמבר 2015 ארבעת הארגונים הגישו מסמך לפאטו בנסודה, התובעת של בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC), שמציג ראיות ועדויות ל"פשעי מלחמה" לכאורה שבצעה ישראל במהלך מבצע צוק איתן בעזה (2014).
 • ב-14 במאי 2016, PCHR ארגן את "
 • במהלך מבצע צוק איתן, הארגון, יחד עם שאר חברי מועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים הגישו מכתב לאיחוד האירופי המאשים את ישראל ב"הפרות בוטות של המשפט הבינלאומי", "הרג לא פרופורציונלי וללא אבחנה של אזרחים פלסטינים" ו"ראיות לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות". המכתב מפציר באיחוד הארופי ל"נקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו להביא לסיומן של הפרות המשפט ההומנטירי הבינלאומי על ידי ישראל".
 • עוד במהלך המבצע, סוכנות האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים הטילה על המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, בצלם ואל-מיזאן לאסוף ולהפיץ את הנתונים על נפגעים בעזה. נתונים אלו נלקחו ממשרד הבריאות של חמאס ורבים מאלו שזוהו כ"אזרחים" שנהרגו במהלך העימות היו למעשה לוחמים וחברים בארגוני טרור.

פעילות BDS

 • בפברואר 2017, במסגרת חברותו במועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים PCHR פרסם הצהרה הקוראת "לקהילה הבינלאומית לעמוד בהתחייבויותה הבינלאומית" ולפעול "באופן מיידי לאכיפת סנקציות נגד ישראל", בעקבות העברת 'חוק ההסדרה' שהוא "עוד כלי חסר-בושה בידי ישראל להחרים רכוש פלסטיני פרטי לטובת מפעל ההתנחלויות הבלתי חוקי שלה."
 • באוגוסט 2016 הארגון היה שותף להגשת תלונה לשליח המיוחד של האו"ם ביחס למעמד התושבות של עומר ברגותי, ממנהיגי קמפיין ה-BDS. ההצהרה מתארת באופן שגוי את הקמפיין ה-BDS כ"תמיכה בדרכי שלום באג'נדה של זכויות אדם המבוססת על מסגרת משפטית בינלאומית"; למעשה, הקמפיין הוא טקטיקה של לוחמה פוליטית המבוססת על ניצול הסטנדרטים הכפולים של זכויות האדם, השוואה לאפרטהייד של דרום אפריקה והאשמות שקריות בדבר "פשעי מלחמה".
 • בפברואר 2016, הארגון היה שותף לפרסום הצהרה לפיה "במשך עשורים ישראל נכשלה במילוי חובותיה ככוח כובש ובמקום זאת העמיקה את הכיבוש, משטר הקולוניאליזם והאפרטהייד". ההצהרה "מאשרת את הזכות לכולם להשתתף ולפעול למען חרם משיכת השקעות וסנקציות (BDS) וקוראת למדינות ולעסקים למלא את אחריותם החוקית ביחס לכך". בנוסף ההצהרה קבעה כי מהלך האיחוד האירופי מנובמבר 2015 לסימון מוצרים מההתנחלויות הוא "לא מספק", וקראה להשלמת מהלך  זה.

שותפים

 • המרכז הפלסטיני לזכויות אדם הוא בעל מעמד מייעץ למועצה הכלכלית והחברתית של האו"ם (ECOSOC).
 • הארגון שותף בוועדת המושבעים הבינלאומית בז'נבה, הפדרציה הבינלאומית לזכויות אדם (FIDH) – פריס, הרשת האירופית-ים תיכונית לזכויות אדם – קופנהגן, הקונסורציום הבינלאומית לסיוע משפטי – סטוקהולם, הקואליציה העולמית נגד עונש מוות, והארגון הערבי לזכויות אדם – קהיר.
 • הארגון משתמש בחברותו במועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים כפלטפורמה ללובי בפורומים בינלאומיים ולהפצת הצהרות שעושות דמוניזציה לישראל.
 • הארגון עובד עם אל-חק בנושאי לוחמה משפטית.
 • הארגון חבר "CARE International, האגודה הבינלאומית לזכויות הילד – סניף פלסטין, דיאקוניה, EAPPI, עיר עמים, הוועד הישראלי נגד הריסת בתים, מרכז מען לפיתוח, סיוע רפואי לפלסטינים, אוקספאם בריטניה, אוקספאם – בלגיה, Society of St. Yves, Save the Children – UK, Stop the Wall, האגודה לזכויות האזרח בישראל, מרכז הנשים לסיוע משפטי וייעוץ (WCLAC), World Vision ויש דין.

מימון

תורםסכוםשנים
שוויץ272,575
פרנקים
2018
האיחוד האירופי4118612014-2016
המשרד לתיאום עניינים הומניטרים של האו"ם $577,000204
אירלנד800002013
מנהלת זכויות האדם והמשפט הבינלאומי (דנמרק, שבדיה, שוויץ, הולנד ונורבגיה)$1,121,7002014-2017
נורבגיה1,000,000 NOK2016
1,000,000 NOK2015
כריסטיאן אייד (בריטניה)לא זמין לא זמין
Kvina Till Kvina (שבדיה)לא זמין לא זמין
קרן אלקודס מלגה (ספרד)לא זמין לא זמין
אוקספם נוביב (הולנד)לא זמין לא זמין
DunChurchAid (דנמרק) DKK 331,000 2017
קרן החברה הפתוחהלא זמין לא זמין
סיוע רפואי לפלסטינים (בריטניה)לא זמין לא זמין
Sida (שבדיה)לא זמין לא זמין
אייריש אייד €80,0002017
€80,0002016
BMZ (גרמניה) €346,000 2017
כריסטיאן אייד אירלנד €70,000 2018
AECID (ספרד) €302,765 2016
עיריית סאן סבסטיאן €68,9212014-2016
קרן אל-קודס €80,0002016
Grassroots InternationalN/A2017

שותפים

 • למרכז הפלסטיני לזכויות האדם יש מעמד מייעץ מיוחד במועצה הכלכלית והחברתית של האו"ם  (ECOSOC) .
 • הארגון מסונף לועדת המשפטנים הבינלאומית-ז'נבה, הפדרציה הבינלאומית לזכויות אדם (FIDH) – פריז, רשת ארגוני זכויות אדם אירופית-ים תיכונית – קופנהגן, איגוד העזרה המשפטית הבינלאומית – סטוקהולם, הקואליציה העולמית נגד עונש מוות והארגון הערבי לזכויות אדם – קהיר.
 • חבר במועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים (PHROC).
 • עובדים עם אל-חק בנושאים הקשורים ללוחמה משפטית.

כל המאמרים בנושא המרכז הפלסטיני לזכויות האדם (PCHR)