המרכז הפלסטיני לזכויות האדם (PCHR)

מידע כללי

מדינההרשות הפלסטינית
אתר אינטרנטwww.pchrgaza.org/portal/en
נוסד1995
סטטוס משפטיארגון פלסטיני (עזה)
במילות הארגוןמוקדש להגנה על זכויות אדם, קידום שלטון החוק, ותמיכה בעקרונות דמוקרטיים בשטחים הפלסטינים הכבושי

מימון

פעילות

 • הארגון מתאר באופן תדיר את מדיניות ישראל כ"אפרטהייד" ומאשים את ישראל בטיהור אתני ובפשעי מלחמה.
 • במהלך מבצע "עופרת יצוקה", כלל הקמפיין האנטי-ישראלי של הארגון האשמות ב"פשעי מלחמה", "פשעים נגד האנושות", "ענישה קולקטיבית", ו"הרג בלתי מבחין והרס מתמשך ושיטתי של מוסדות פלסטינים ומתקנים אזרחיים ברצועת עזה."
 • הארגון מתייחס באופן תדיר להתקפות לא מבחינות על אזרחים ישראלים כ"התנגדות" ולרקטות שגורמות לפציעות של פלסטינים כ"שימוש לא ראוי בנשק" PCHR קרא…"לקבוצות ההתנגדות הפלסטיניות להתרחק מאזורי אוכלוסייה [פלסטינים] בזמן פעילות צבאית".
 • כאשר ראש ממשלת צרפת דאז, ליונל ז'וספן התייחס בשנת 2000 להתקפות חיזבאללה כטרור, PCHR השווה את "ההתנגדות הלבנונית הלגיטימית נגד הכיבוש הישראלי של לבנון" ל"התנגדות הצרפתית בזמן הכיבוש הנאצי".
 • ב-15 במרץ 2010, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם גינה את הקמתו מחדש של בית הכנסת החורבה ברובע היהודי שבעיר העתיקה בירושלים כ"פשע מלחמה", וקרא למדינות החברות באיחוד האירופי להחרים סחורות ישראליות כאות מחאה. בית הכנסת החורבה שנבנה במאה ה-18, הוחרב על ידי כוחות ירדנים לאחר שתקפו וגרשו את האוכלוסייה היהודית של העיר העתיקה ב-1948.
 • PCHR טען כי במהלך "עופרת יצוקה" ב-2009 "נהרגו 1,167 לא-לוחמים (82.2%) ו-256 פעילי התנגדות (17.8%)" מספרם של ההרוגים שאינם לוחמים אינו אמין וכולל מספר רב של לוחמי חמאס. שר הפנים של חמאס, פתחי חמאד הודה שכ-600-700 אנשי חמאס נהרגו בלחימה בעזה.
 • ניזאר ראיאן, מפקד בכיר בחמאס, וכמה מבני משפחתו נהרגו בתקיפת חיל-האוויר בינואר 2009. למרות מעמדו של ריאן בארגון ומחסן הנשק שהיה מוחבא תחת ביתו, PCHR כינה את ריאן "אזרח" וקרא למותו "פשע אכזרי".
 • מקדם את המסקנות וההמלצות המוטות של דו"ח ועדת גולדסטון של האו"ם. הארגון העיד במשך 75 דקות בפני הועדה, ומצוטט בדו"ח 50 פעמים.
 • PCHR היה גורם מרכזי ב"ועדת החקירה" של הליגה הערבית לעזה ו"הכין את סדר היום של הועדה ותיאם את פגישותיה וביקוריה בשטח. הארגון גם סיפק סיוע טכני לוועדה". מטרת הועדה הייתה "לחקור פשעי מלחמה והפרות זכויות אדם על ידי ישראל" ו"להטיל על ישראל את האחריות המשפטית לפשעי מלחמה שביצעו כוחות הכיבוש הישראלים בעזה". הדו"ח קרא ל"יצירת צוות של עורכי דין ומומחים משפטיים שידונו באפשרויות שונות להעמיד לדין ישראלים שהואשמו בביצוע פשעי מלחמה נגד העם הפלסטיני".

לוחמה משפטית

 • הארגון הוא ממובילי תנועת ה"לוחמה המשפטית" האנטי-ישראלית, וניסה להביא למעצרם של ישראלים באנגליה, הולנד, שווייץ, ספרד וניו-זילנד. הארגון הגיש תביעות נזיקין כנגד בכירים ישראלים חברות המקיימים יחסי מסחר עם ישראל בארה"ב. כל התביעות של PCHR נדחו בשלביהן הראשונים
 • המרכז הפלסטיני לזכויות אדם הפעיל לובי כנגד שינוי החוק לרפורמה במשטרה והאחריות החברתית (חוק השיפוט הבינלאומי) הבריטי שנועד למנוע את ניצולו לרעה, זאת בטענה כי "השינוי המוצע הוא מהלך פוליטי לגמרי שנועד למנוע את מעצרם של פושעי מלחמה מ'מדינות ידידותיות' בבריטניה."
 • מאז מבצע עופרת יצוקה ב-2009 הארגון שידל את נציגי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג להעמיד ישראלים לדין על "פשעי מלחמה".
 • ב-26 בנובמבר 2013 פרסם PCHR את המהדורה השנייה של הדו"ח "דרך עיני אישה" הטוען כי ישנן השלכות תלויות מגדר למבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012 ומאשים את ישראל ב"פשעי מלחמה" ב"פגיעה מכוונת באזרחים" וב"תקיפות לא-פרופורציונליות ובלתי מבחינות".
 • ב-28 בנובמבר 2013 פורסמה הודעה לעיתונות במשותף עם הארגונים אלדמיר ואלמיזאן ועם רשת הארגונים הפלסטינית PNGO בה הואשמה ישראל ב"מדיניות שיטתית כנגד אוכלוסיה אזרחית" ו"הפרות זכויות אדם שבוצעו על ידי כוחות הכיבוש הישראליים… כחלק מענישה קולקטיבית."
 • הארגון מבקר גם את הרשות פלסטינית והחמאס על הפרות זכויות אדם שהם מבצעים כלפי פלסטינים (אולם לא כנגד ישראלים).

קשרים לחזית העממית

 • ראג’י סוראני, המייסד והמנהל של המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, היה "מנוע יציאה מפלסטין (כך במקור) מ-1977 עד 1990" בראיון עם סוראני נכתב שהוא ריצה 3 שנים [1979-1982] שנגזרו עליו על ידי בית משפט ישראלי שהרשיע אותו בחברות בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין…". סוראני נכלא 3 פעמים נוספות "ב-1985 וב-1986…" והוחזק במעצר מנהלי ב-1988. בין השנים 1986 ל-1987 הוא היה "מנוע מעבודה משפטית למשך שנה בעקבות החלטה צבאית ישראלית שהוציא המושל הצבאי הישראלי". כמו כן נדחתה בקשתו לאשרת כניסה לארה"ב ומשום כך נמנעה השתתפותו בטריבונל של ראסל על פלסטין (Russell Tribunal on Palestine –(RtoP ב-2012. בפברואר 2014, ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין, ארגן טקס בעזה לכבוד זכייתו של סוראני ב"פרס נובל אלטרנטיבי". ד"ר ראבה מוהאנה (ראו לעיל, איחוד ועדות הבריאות), חבר בלשכה המדינית של החזית העממית, נשא נאום בטקס.

שותפים

 • הארגון טוען כי ישנו "שיתוף פעולה ארוך טווח ותיאום בין PCHR ובין משרד החוץ האירי. הנציגות האירית היא שותף מרכזי של PCHR. בנוסף אירלנד תומכת במטרה הפלסטינית ויש לה עמדה מאוזנת בשיח האירופי ללא פשרה בנוגע לסטנדרטים ועקרונות זכויות האדם… PCHR גם מקיים קשר משמעותי עם נשיא אירלנד."

כל המאמרים בנושא המרכז הפלסטיני לזכויות האדם (PCHR)