בדיל – מרכז המידע לזכויות השיבה והתושבות הפלסטיניות

מידע כללי

מדינההרשות הפלסטינית
אתר אינטרנטhttp://www.badil.org/
נוסד1998
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגון להגן על זכויות הפליטים והעקורים הפלסטינים, ולקדם אותן

מימון

פעילות

 • הרטוריקה של בדיל כוללת האשמות בדבר "אפרטהייד", "טיהור אתני", "רצח עם", "פשעי מלחמה", "קולוניאליזם", "גזענות", כמו גם תמיכה ב"זכות השיבה" של הפלסטינים.
 • בדיל חותם על הצהרות בכתב ובעל פה ונוהג לארגן אירועים שעיקרם לגנות את ישראל בפני מועצת זכויות האדם של האו"ם.
 • ב-12-13 במאי 2018,בדיל ביחד עם קמפיין הסולידריות הפלסטיני ואיגוד הסחר של ידידי פלסטין אירחו את "וועידת החופש הפלסטינית: התגברות על הנכבה המתמשכת" שדנה בשאלה "כיצד בשלהי 1947 כוחות קולוניאליסטים ציוניים סמי-צבאיים החלו בתהליך טיהור אתני של יותר מ-750,000 פלסטינים…ו-70 שנה מאוחר יותר…נמשך בפלסטין התהליך של טיהור אתני מתמשך באמצעות כיבוש, קולוניאליזם אפרטהייד ומצור אכזרי, ללא כל מעורבות מצד הקהילה הבינלאומית".
 • בכנס הופיעו איתן בורנשטיין (מייסד ארגון זוכרות), ג'מל ג'ומה (Stop the Wall), מונה אל פארה (Middle East Children’s Alliance), עומר ברגותי, סהר פרנסיס (אדאמיר), עלי אבו נימה (האינתיפאדה האלקטרונית).
 • בנובמבר 2017, בדיל כארגון החבר ב-PNGO (רשת הארגונים הלא-ממשלתיים הפלסטינים) חתם על קריאה לתמוך ב"עולם ללא גבולות" (A World Without Walls) קמפיין המשווה בין חומת האפרטהייד של ישראל בשטחים הפלסטינים לבין חומת הבושה של ארה"ב על אדמות הילידים בגבול עם מקסיקו".
 • ביוני 2017 הארגון אימץ קמפיין של קול יהודי לשלום (JVP) שנקרא “Deadly Exchange”  שמטרתו "לשים סוף לתוכניות חילופי השוטרים בין ארה"ב וישראל." JVP טוענים "שנלמדות השיטות והכלים הגרועים ביותר לקידום שיטור מפלה ומדכא בשתי המדינות כולל הוצאות להורג בלא משפט, מדיניות 'לירות כדי להרוג', רצח משטרתי, שיטת פרופיילינג לפי גזע, ריגול ומעקב מאסיביים, גירוש ומעצר והתקפות על מגיני זכויות אדם."
 • ביוני 2017, בדיל חתם על הצהרה שהופנתה למועצת זכויות האדם של האו"ם המאשימה את ישראל ביישום "מדיניות שעולה לכדי קולוניאליזם". ההצהרה טוענת שבפעולותיה ישראל מבצעת "הפרות חמורות, פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה."
 • ב-17 באפריל 2017 בדיל כחבר במועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים ( Palestinian Human Rights Organizations Council) פרסם הודעה ליום האסירים הפלסטיני בה נכתב "בשנה זו מציינים 50 שנות עינויים לאסירים הפוליטיים הפלסטיניים באמצעות מערכת צבאית עם היסטוריה של התעללות ושיטות עינויים פיזיים ופסיכולוגיים", וקרא לבית הדין הפלילי "לפתוח בחקירה של מצב האסירים והעצורים הפלסטיניים, ולהעמיד לדין את אלו שעינו, הוציאו להורג ללא משפט, הגלו בכפיה, ואת אלו שבצעו מעצרים באופן שרירותי".
 • בהודעה לעיתונות מ-22 במרץ 2017 הארגון שיבח דו"ח שנכתב על ידי הוועדה הכלכלית חברתית למערב אסיה (ESCWA) של האו"ם העוסק "בשאלת האפרטהייד" ו-"קורא לתובע הציבורי של בית הדין הפלילי הבינלאומי לפתוח בחקירה בדבר פשע האפרטהייד של ישראל כלפי העם הפלסטיני ולהעמיד לדין את האחראים לכך".
 • ב-17 במארס 2017 בדיל, אדאמיר, אל-חק, ו- Society of St. Yves ערכו אירוע צד במושב ה-34 של המועצה לזכויות אדם של האו"ם בנושא "ענישה קולקטיבית בירושלים" שדן ב"עונש הקולקטיבי שמפעילה ישראל כלפי אוכלוסיה פלסטינית מוגנת במזרח ירושלים הכבושה".
 • בפברואר 2017, בדיל וקול יהודי לשלום קיימו סמינר מקוון שכותרתו "העברת אוכלוסיה בכפייה וקולוניאליזם: שאלת פלסטין", שדן ב"סוגיות כמו 50 שנה לכיבוש, 70 שנה לנכבה ומאה שנה להצהרת בלפור".
 • בינואר 2017 בדיל, יחד עם אל-חק,  Society of St. Yves,  Al-Shabaka, והמרכז לסיוע משפטי וזכויות אדם בירושלים (Jerusalem Legal Aid & Human Rights Center), פרסמו גרפיקה שמטרתה להגביר את המודעות למדיניות האפרטהייד בעיר, השפעותיה על האוכלוסיה הפלסטינית, ולעליה בהפרות הבוטות של המשפט ההומניטארי הבינלאומי ושל זכויות האדם". בגרפיקה נטען כי "מאז 1967 האפרטהייד התגבר" וכי "ישראל מפעילה מאז מדיניות מפלה" בירושלים.
 • בדצמבר 2016, בדיל לצד אל-חק,  Society of St. Yves, אל-שבאקה, ומרכז ירושלים לזכויות אדם ולסיוע משפטי (JLAC), פרסמו גרפיקה שמטרתה "להעלות מודעות למדיניות האפרטהייד שמפעילה ישראל בעיר, השפעתה על האוכלוסיה הפלסטינית, ולעלייה המשמעותית בהפרת המשפט הבינלאומי וזכויות אדם". הגרפיקה טוענת כי מאז 1967, "האפרטהייד שולט", ושישראל "מפעילה מדיניות מפלה" בירושלים.
 • בדצמבר 2016, בדיל פרסם נייר עבודה שכותרתו "העברת אוכלוסיה בכפיה: המקרה של פלסטין – דיכוי ההתנגדות", הדן בשאלה "כיצד בדיכויה את ההתנגדות הפלסטינית, ישראל לא רק הפעילה שימוש לא מידתי בכוח כדי לבלום את המאבק המזויין, אלא מעבר לכך, היא מפלילה ומדכאת הפגנות ואפילו את התפתחות התרבות הפלסטינית". נייר העבודה בנוסף טוען כי "זריקת אבנים היא סמל ההתנגדות הפלסטינית במשך שנים". (ההדגשות לא במקור).
 • בנומבר 2016 בדיל השתתף בכתיבת פניה לשליח המיוחד של האו"ם למצב זכויות האדם בשטחים הפלסטינים, מייקל לינק, בנושא "מגיני זכויות האדם בשטחים הפלסטינים הכבושים…תוך הדגשת הסביבה המדכאת שבה פועלים מגיני זכויות האדם הפועלים בשטחים הפלסטינים הכבושים". הפניה מתייחסת למנאל תמימי, פעילת שטח עבור מרכז הנשים לסיוע משפטי וייעוץ ( Women’s Center for Legal Aid and Counseling ) כ"מגינת זכויות אדם".
  • מנאל תמימי, פעילה פלסטינית שעושה שימוש שיטתי ברטוריקה אלימה ואנטישמית ברשתות החברתיות, זכתה לתואר "צייצה, "הערפד הציוני חוגג את יום הכיפור שלו בשתיית הדם הפלסטיני, כן הדם שלנו טהור וטעים אבל הוא יהרוג אתכם בסוף".
 • באוקטובר 2016, בדיל פרסם נייר עבודה שכותרתו "העברת אוכלוסיה בכפיה: המקרה של העיר העתיקה בחברון", המאשים את ישראל ביישום מדיניות של "קולוניאליזם, אפרטהייד ובעקירת אוכלוסיה בכפיה."
 • באפריל 2016, בדיל בשיתוף עם  Society of St. Yves ועם מרכז ירושלים לזכויות אדם ולסיוע משפטי (JLAC) פרסמו דוח שכותרתו ""ביטול תושבות כענישה: הכלי האחרון להעברה בכפייה", מאשים את ישראל ב"קולוניזציה "," העברה שקטה "ו"הפרה בוטה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי".
 • במרץ 2016, בדיל שיתף פעולה עם זוכרות "בוועידה הבינלאומית השלישית על שיבת הפליטים הפלסטינים", והעביר הרצאה שכותרתה "שיבה בפועל של החברה האזרחית הפלסטינית: אתגרים והזדמנויות" ועוד הרצאות כמו "מהחרמת הנכבה לנרטיב מגשר: משפט והזיכרון הקולקטיבי של 1948" ו-"סדקים בציונות?השלכות השיבה על האידאולוגיה הציונית". הכנס מומן על ידי AFSC –   American Friends Service Committee ארגון אמריקאי המוביל קמפיין BDS  נגד ישראל בקמפוסים ובכנסיות.
 • במרץ 2015, בדיל והארגון הישראלי זוכרות ערכו סיור הסברה בארצות הברית כדי לדון על "הנכבה הפלסטינית המתמשכת אשר משפיעה על הפלסטינים הן בפלסטין והן בתפוצות". לפי כרוז האירוע, "מצגות שמטרתן לספק סקירה היסטורית של הנכבה וזכות שיבה, העקירה בכוח של הפלסטינים מלפני 1948 ועד היום, והצד המעשי של שיבת הפליטים. לקהל האמריקאי יהיה זמן לשקול באופן ממוקד את תפקידם בתמיכה בקריאה למימוש זכות השיבה וכיצד לשלב את הנכבה באקטיביזם בארה"ב".
 • בשנת 2012 זוכרות ובדיל פרסמו מניפסט המעודד "את פתרון המדינה האחת" – המדיר את הציונות, וקורא במהותו למיגורה של מדינת ישראל.
 • בדצמבר 2010, בדיל השתתף בפגישה השנתית העשירית של הקואליציה העולמית הפלסטינית לזכות השיבה. ההצהרה הסופית של הפגישה דוחה באופן מפורש את מפת הדרכים לשלום ויוזמת השלום הערבית: "דחייה של כל הסדר לסכסוך פלסטיני/ערבי – ציוני…בכדי להדגיש שמושגי היחס של ההסדרים המוצעים כעת כגון מפת הדרכים ויוזמת השלום הערבית אינם עומדים בזכויות המינימום של עמנו, אלא רק מנציחים את היהירות של הציונים".

קריקטורות אנטישמיות:

 • איור אנטישמי (ראו להלן) זכה בפרס כספי ובמקום השני בתחרות הציורים השנתית (תחרות "אל-עודה") שבדיל עורך לציון ה"נכבה" בשנת 2010. האיור הינו ייצוג בוטה של דימויים אנטישמיים קלאסיים, וכולל אדם יהודי הלבוש מחלצות חסידיות מסורתיות, עוטה פאות ובעל אף מכופף ועקום. הוא עומד מעל ילד הרוג וגולגולות ומחזיק בקלשון נוטף דם. האיור האנטישמי הוסר מאתר בדיל  לאחר ש-NGO Monitor פנה בנושא לשותף של בדיל  DanChurchAid.
 • ב-2017, הציור שזכה במקום הראשון בתחרות ציורי הנכבה של בדיל, היה ציור של אדם הקורע את הצהרת בלפור.
 • ב-2015 בדיל פרסם קריקטורה המתארת סערה בים (צונמי) של מפתחות המאיים לשטוף מה שנראה כמו "שולחן המו"מ" ושני אנשים שאחד מהם חובש כיפה שעליה מגן דוד.
 • קריקטורה נוספת מ-2015 מראה אגרוף קפוץ היוצא דרך מפת מדינת ישראל עם הכיתוב "השיבה היא זכותינו וגורלינו" (ראו מטה את הקריקטורות).

לוחמה משפטית

 • הארגון מעורב ב"לוחמה משפטית" שמטרתה העמדה לדין של בכירי צה"ל בבתי משפט אירופים ובינלאומיים.   הארגון פרסם דו"ח בשנת 2009 תחת הכותרת "Litigating Palestine", בו מצוינים האפיקים השונים שבאמצעותם ניתן להגיש תביעות נגד ישראל ואת ה"התקדמות" שהושגה בשנים האחרונות.

פעילויות BDS

 • הארגון מקדם את קמפיין ה-BDS (חרמות, משיכת השקעות וסנקציות) נגד ישראל.
 • בינואר 2018, יחד עם 80 ארגונים לא-ממשלתיים אחרים, הארגון קרא למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרס,לנציב העליון של מועצת זכויות האדם של האו"ם זאיד ראאיד אל-חוסיין ולמדינות החברות במועצת זכויות האדם של האו"ם "להבטיח את הפרסום בזמן ואת העדכון השנתי" של מאגר הנתונים על חברות המעורבות לכאורה בפעילות עסקית בגדה המערבית "נוכח ההפרות החמורות של המשפט הבינלאומי כולל שותפות עסקית פוטנציאלית בביצוע פשעים בינלאומיים, עסקים ישראלים ובינלאומיים כלולים גם כן במאגר הנתונים, שתורמים למפעל ההתנחלויות הישראלי חייבים לסיים את פעילותם לאלתר".
 • ביוני 2017, בוועידה של CERIPP "פורום האו"ם לציון 50 שנות כיבוש", היועצת המשפטית של בדיל-ארה"ב נורה עריקאת אמרה, "משלחת הבדיקה לרצועת עזה ב-2009 נדחתה והוכחה כלא רלוונטית אך במסגרתה התקבלו מספר המלצות שכל מדינה יכולה לקדם וליישם, כמו החלת סנקציות צבאיות על ישראל. אין סיבה שלא ליישם את הסנקציות המוצעות הללו". (הדגש אינו במקור)
 • בפברואר 2017, במסגרת חברותו במועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטינים (PHROC) הארגון פרסם הצהרה הקוראת "לקהילה הבינלאומית לעמוד בהתחייבויותיה הבינלאומיות" ו"לפעול באופן מיידי לאכיפת סנקציות נגד ישראל", כתוצאה מהעברת "חוק ההסדרה", שהוא עוד צעד נועז של ישראל להלבין רכוש פלסטיני פרטי רשום לטובת מפעל ההתנחלויות הבלתי חוקיות שלה".
 • בנובמבר 2016 בדיל ארגן יחד עם הארגון "מי מרוויח" אירוע צד בפורום עסקים וזכויות אדם באו"ם בנושא "פיתוח מאגרי מידע של חברות השותפות להפרות זכויות אדם בשטחים הפלסטינים הכבושים".
 • באוקטובר 2016 הארגון אירח פאנל בפרלמנט האירופי שדן בנושא "תביעת דין וחשבון על הפרות המשפט הבינלאומי בשטחים הפלסטינים הכבושים" ובנושא "מאגר הנתונים של האו"ם בעניין עסקים הפועלים בהתנחלויות הישראליות." על פי בדיל, "הפאנל נערך בהקשר של כמעט 50 שנה לכיבוש הישראלי בפלסטין, כמקרה של סיכסוך בינלאומי מזויין, מקום בו הפרות המשפט ההומניטארי הבינלאומי נפגש עם חסינותה של ישראל, הכוח הכובש".
 • במאי 2016, בדיל היה חלק ממסע הסברה באירלנד באירוח ומימון קמפיין הסולידריות אירלנד-פלסטין (IPSC). על פי בדיל פרוייקט זה היה הזדמנות להדגיש את "הלגיטימיות והחוקיות של ה-BDS כאחד מאמצעי ההתנגדות היותר יעילים".
 • בדיל השתתף במפגשים השנתיים של ארגון העבודה הבינלאומי שהתכנסו בג'נבה במאי 2016. לפי אתר האינטרנט של בדיל, "השתתפותו של בדיל הייתה חיונית לתמיכה בקריאה להחרמת הסתדרות העובדים בישראל".
 • בדיל חתם על עצומה, לצד ארגונים אחרים, שעיקרה: "קריאה משותפת לפעולה: יולי 2014 – חודש נגד גדר האפרטהייד", לפיה: "…הגיע הזמן ל'אינתיפאדה משפטית', מאבק עממי מועצם ויותר חרמות, משיכת השקעות וסנקציות. הגיע הזמן למתן דין וחשבון…להתגבר על האפרטהייד הישראלי, הקולוניאליזם והכיבוש. אנו קוראים לכם להרחיב ולהעמיק את פעילות תנועת ה-BDS הגלובלית למען הצדק…".
 • ב-2013 בדיל פרסם ניוזלטר שכותרתו "שמונה שנים לתנועת ה-BDS: לאן הגענו מאז 2005?" המאמרים בניוזלטר כללו "לקחים מהקמפיין עבור סנקציות על האפרטהייד בדרום אפריקה", "מה קרה ל 'S' ב BDS?" ו "שותפות לפשע ואפרטהייד: על הקמפיין למען זכויות הפלסטינים בבלגיה".
 • ב-2010, היועצת המשפטית של בדיל יסמין גאדו ערכה מאמר שכותרתו "עקרונות ומנגנונים שיגרמו לעסקים לשאת באחריות על הפרת זכויות אדם: זירות פוטנציאליות לאיתגור המעורבות בדיכוי הישראלי כלפי העם הפלסטיני". המאמר הוכן על ידי בדיל כ"מקור לקמפיין בהובלת החברה האזרחית הפלסטינית לחרמות, משיכת השקעות וסנקציות (BDS) נגד מדינת ישראל."

פירוט התרומות מיישות מדינות זרה

תורםסכוםשנה
אייריש אייד
(אירלנד)
€4,000 2017
המנהלת לזכויות אדם והמשפט הבינלאומי $546,700 2014-2017
DanChurchAid (דנמרק)300,000קרונות דניות 2016-2018
AECID (ספרד) €268,627 2018
דיאקוניה N/A 2015-2017
טרוקרה N/A 2016-2018

 

תמונות נוספות

 

שותפים

DanChurchAid,   Middle East Children’s Allianceטרוקרה (Trocaire),  ארגון סיוע העם הנורווגי (NPA), הכנסיה המתודיסטית המאוחדת, אוקספם,   Mennonite Central Committee  (MCC).

לבדיל מעמד של גוף מייעץ  ב-ECOSOC  – המועצה לפיתוח כלכלי וחברתי של האו"ם. הואחבר במועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטיניים (PHROC),  Palestinian NGO Network (PNGO), הרשת הגלובלית לפליטים פלסטיניים,   יוזמת התמיכה בפלסטין וברמת הגולן הכבושות, רשת התיאום הבינלאומית בנושא פלסטין, ו- European Coordination of Committees and Associations for Palestine.

כל המאמרים בנושא בדיל – מרכז המידע לזכויות השיבה והתושבות הפלסטיניות