מי מרוויח מהכיבוש

מבוא

 • פרויקט "מי מרוויח" נוסד בשנת 2007 על ידי עמותת קואליציית נשים לשלום – ארגון פמיניסטי, יהודי-פלסטיני, שחרת על דגלו את המאבק בכיבוש. ו"כתגובה לקריאה הפלסטינית לחרם, משיכת השקעות וסנקציות (BDS) נגד ישראל".
 • בשנת ב-2013 עם צמיחתו של מי מרוויח כמרכז מחקר ובריחה של מספר תורמים עקב תמיכה ב-BDS, נפרד הפרויקט מהקואליציה והפך לארגון עצמאי. "שני הארגונים ממשיכים לשתף פעולה גם היום כארגוני אחות". עם זאת, לא ידוע מי הם עובדי הארגון והם אינם מוזכרים באתר האינטרנט או בתכתובות רשמיות.
 • "מי מרוויח" יוזם קמפיינים להחרמת בנקים ישראליים וזרים, חברות אבטחה, תשתיות אזרחיות וחברות פרטיות. מסייע לקמפיינים של BDS ברחבי העולם באיתור חברות לפעול נגדן. האתר מאפשר "לדווח על חברה" ומסתמך על הציבור כדי "לזהות חברות שצריכות להיכלל במאגר המידע שלהם".

מידע כללי

מדינהישראל
אתר אינטרנטhttp://www.whoprofits.org
נוסד2013
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגוןמרכז מחקר שמטרתו לחשוף את המעורבות המסחרית של חברות ישראליות ובינלאומיות בשליטה המתמשכת של ישראל בשטחים הכבושים בגדה המערבית, בעזה, במזרח ירושלים וברמת הגולן

מימון

פעילות

 • קואליציית נשים לשלום ומי מרוויח חיברו מסמך בשם "היכרות עם כלכלת הכיבוש" (2015), במימון הארגון השוודי "Kvinna till Kvinna" (במימון ממשלת שוודיה). בדו"ח מוסבר כי: "כל עוד תאגידים ישראלים ובינלאומיים יפיקו רווחים מהכיבוש, האינטרס שלהם לשמר ולהעמיק אותו יגדל. אולם, המעורבות התאגידית בכיבוש פותחת בפני החברה האזרחית גם אפיקי השפעה חדשים. ערכת מידע זו היא חלק ממאמץ מרוכז של קואליציית נשים לשלום ומי מרוויח ללמוד ולחשוף את האינטרסים המסוכנים האלו. הצעד הבא יהיה להסיט את המבט של כלל הארגונים והפעילים למען סיום הכיבוש למימד המסחרי הטבוע בפעולות הדיכוי נגדן אנו נאבקות, ולדרוש אחריות תאגידית".
 • למסמך של מי מרוויח זה מצורף "מכתב לדוגמה" (עמוד 16) תחת הכותרת "פנייה להנהלת החברות". המכתב מבקש "להביא לתשומת לב העסק את מעורבותו בגירוש פלסטינים מאדמתם ובתיהם – תהליך שהחל עוד בנכבה של 1948 ונמשך עד היום באמצעות מדיניות של גניבת אדמות"  
 • מי מרוויח פועל נגד עסקים קטנים ובינוניים בישראל. לידי NGO Monitor הגיעו מספר מכתבים בשפה האנגלית שנשלחו מ"צוות העמותה" לעסקים ישראלים בהם הם מודיעים לעסק שהם יוכנסו למאגר הארגון. משמעות הכנסת החברה למאגר "מי מרוויח" היא חשיפה של העסקים לקמפיינים של BDS ואף לובי אקטיבי על מנת לפגוע בפעילותם.
 • במאי 2015, הגיע לשיאו קמפיין ה-BDS נגד החברה הצרפתית אורנג׳ וקשריה עם הזכיינית הישראלית פרטנר. הארגונים שהיו מעורבים בקמפיין הם הארגון הישראלי ״מי מרוויח״, הארגון הפלסטיני ״אל-חק״ (המעורב בקמפיין הלוחמה המשפטית וקמפיין החרם נגד ישראל) והארגונים הצרפתיים ״הוועד הקתולי נגד רעב ולפיתוח״ (CCFD), הפדרציה הבינלאומית לזכויות אדם (FIDH), האגודה לסולידריות צרפת-פלסטין (AFPS), להם היסטוריה ארוכה בקמפיין הדה-לגיטימציה נגד ישראל.
 • באתר מי מרוויח יש עמוד מתעדכן המוקדש לחברת פרטנר, ומשקף אג'נדה פוליטית קיצונית שלא קשורה למעורבות מסחרית של חברת פרטנר בגדה המערבית או ברמת הגולן: ״כחלק ממדיניות האחריות התאגידית של החברה [פרטנר], החברה נתנה חסות לשתי יחידות צבאיות ישראליות במשך מספר שנים. תחת המסגרת של פרויקט ׳אמץ חייל׳, החברה תמכה ב…יחידת שריון ו…יחידת חיפוש והצלה, באמצעות מימון ימי ספורט, מופעי בידור ואימונים. במהלך המתקפה על עזה בקיץ 2014, פרטנר הייתה בקו הקדמי, תוך שהיא מספקת תמיכה חומרית, שירותי סלולר ובידור לחיילים ישראלים. החברה גם סיפקה שירותים מוזלים לחיילים שהשתתפו במתקפה על עזה ביולי-אוגוסט 2014״.
 • בהתבסס על המידע שמספק "מי מרוויח", קרן פנסיה גרמנית גדולה, PGGM, הכריזה ב-8 בינואר 2014 שהיא "לא תשקיע יותר בחמישה בנקים ישראליים". מי מרוויח, יחד עם כמה ארגונים לא-ממשלתיים פוליטיים אחרים שידלו את PGGM למשוך השקעות מהבנקים הללו כחלק מקמפיין הלוחמה הכלכלית שלהם נגד ישראל.
 • הארגון פרסם במאי 2012 דו"ח בשם: אהבה: מעקב אחר נתיב הסחר של מוצרי התנחלויות", המאשים את החברה הישראלית "בהוצאת הבוץ משטחים הפלסטיניים הכבושים" ובתוך כך "בניצול המשאבים הטבעיים הפלסטיניים".
 • בפברואר 2012 פרסם הארגון דו"ח המאשים את חברת היולט פקרד ב"מעורבות ישירה בכיבוש" והשתמש בחברה כ"מקרה מבחן לדון בתפקיד תאגידים בינלאומיים ומקומיים במכניזמים של מעקב ושליטה על השטחים הפלסטינים הכבושים". הדו"ח מציג נרטיב חד-צדדי לחלוטין ומשמיט לגמרי את צרכי הביטחון של ישראל, כחלק מקמפיין רחב יותר של דה-לגיטימציה של ישראל ומצייר דרכי התגוננות בפני טרור כדבר לא לגיטימי.
 • בינואר 2011 פרסם הארגון דוח בשם "סודה-סטרים: מקרה מבחן לפעילות תאגיד בהתנחלויות בלתי-חוקיות"המאשים את החברה ב"ניצול" וב"מגבלות תנועה והתאגדות" על עובדים פלסטיניים. למעשה, באותו הזמן סודה סטרים העסיקה מאות עובדים פלסטינים בתנאים מועדפים לצד עובדים ישראליים.

דיווחים רבעוניים

תורם201420152016
איגוד העובדים הנורבגי - Fagforbundet (נורבגיה)42,83752,31544,262
ICCO (הולנד)642,100392,282
מדיקו אינטרנשיונל (גרמניה)61,60748,84051,698
טרוקרה (אירלנד)94,49686,75485,068
נובה (ספרד)41,7645,705
קיירוס (פרטי כנסייתי)9,660
ארגון אוואז (פרטי)6,913
Facing Finanace E.V (פרטי)2,447
לחם לעולם (גרמניה)28,75132,714
קרן האחים רוקפלור (פרטי)94,965

כל המאמרים בנושא מי מרוויח מהכיבוש