רקע

 • פרויקט "מי מרוויח" נוסד בשנת 2007 על ידי עמותת קואליציית נשים לשלום – ארגון פמיניסטי, יהודי-פלסטיני, שחרט על דגלו את המאבק בכיבוש, ובהמשך "לקריאה הפלסטינית לחרם, משיכת השקעות וסנקציות (BDS) נגד ישראל".
 • ב-2013 עם צמיחתו  של 'מי מרוויח' כמרכז מחקר ובריחה של מספר תורמים עקב תמיכה ב-BDS, נפרד הפרויקט מ'קואליציית נשים לשלום' והפך לעמותה עצמאית. "שני הארגונים ממשיכים לשתף פעולה גם היום כארגוני אחיות". עם זאת, עובדי הארגון אינם נחשפים והם אינם מוזכרים באתר האינטרנט או בתכתובות רשמיות.
 • מטרת הארגון היא "לחשוף את המעורבות המסחרית של חברות ישראליות ובינלאומיות בשליטה המתמשכת של ישראל בשטחים הכבושים בגדה המערבית, בעזה, במזרח ירושלים וברמת הגולן. בשלב זה, הפרויקט חוקר את המעורבות הישירה של גופים עסקיים ומסחריים בכיבוש על פי שלושה חתכי מעורבות עיקריים: תעשיית ההתנחלויות, ניצול כלכלי ושליטה באוכלוסייה."
 • "מי מרוויח" יוזם קמפיינים להחרמת בנקים ישראליים וזרים, חברות אבטחה, תשתיות אזרחיות וחברות פרטיות. מסייע לקמפיינים של BDS ברחבי העולם באיתור חברות לפעול נגדן. האתר מאפשר "לדווח על חברה" ומסתמך על הציבור כדי "לזהות חברות שצריכות להיכלל במאגר המידע שלהם". "מאגר החברות" של העמותה כולל יותר מ-500 חברות ישראליות ובינלאומיות.

מעורבות ב-BDS

 • הארגון מקדם את קמפיין ה-BDS ברשתות חברתיות ואף מוזכר כמעט בכל דו"ח המקדם קמפיין זה. היותו של "מי מרוויח" ארגון ישראלי מקנה לו אמינות מיוחדת בקרב תומכי ה-BDS בעולם.
 • 'קואליציית נשים לשלום' ו'מי מרוויח' חיברו מסמך בשם "היכרות עם כלכלת הכיבוש" (2015), במימון הארגון השוודי "Kvinna till Kvinna" (במימון ממשלת שוודיה). בדו"ח מוסבר כי:

"כל עוד תאגידים ישראלים ובינלאומיים יפיקו רווחים מהכיבוש, האינטרס שלהם לשמר ולהעמיק אותו יגדל. אולם, המעורבות התאגידית בכיבוש פותחת בפני החברה האזרחית גם אפיקי השפעה חדשים. ערכת מידע זו היא חלק ממאמץ מרוכז של קואליציית נשים לשלום ומי מרוויח ללמוד ולחשוף את האינטרסים המסוכנים האלו. הצעד הבא יהיה להסיט את המבט של כלל הארגונים והפעילים למען סיום הכיבוש למימד המסחרי הטבוע בפעולות הדיכוי נגדן אנו נאבקות, ולדרוש אחריות תאגידית"

 • למסמך של מי מרוויח מצורף "מכתב לדוגמה" (עמוד 16) תחת הכותרת "פנייה להנהלת החברות" (נספח 1). המכתב מבקש "להביא לתשומת לב העסק את מעורבותו בגירוש פלסטינים מאדמתם ובתיהם – תהליך שהחל עוד בנכבה של 1948 ונמשך עד היום באמצעות מדיניות של גניבת אדמות".
 • פעילויות נוספות המוזכרות במסמך:
  • דרישה לביטול הסכם איחוד המכסים בין ישראל ולבין הרשות הפלסטינית (פרוטוקול פריז) (עמוד 5).
  • לובי לביטול פרוטוקול הסחר עם תעשיית התרופות הישראלית – "קואליציית נשים לשלום הובילה עבודת לובי וקמפיין באיחוד האירופי לקראת ההצבעה על הסכם ופרוטוקול הסחר עם התעשייה הפרמקולוגית הישראלית" (עמוד 7).
  • משיכת השקעות מחברת 'אהבה' – "בשנת 2012, בעקבות פעילות של 'מי מרוויח מהכיבוש', הכריזה אשת העסקים אביגיל דיסני כי היא מוותרת על הרווחים ממפעל אהבה שבו השקיעה". הדו"ח מפרט פעילויות BDS נוספות של ארגונים כמו אוקספם ו-Code Pink. (עמוד 9)
  • ביטול חוזים עם חברת האבטחה G4S- "הפרלמנט האירופי, שהשתמש בשירותי החברה מ-2008, לא חידש עימה את החוזה ב-2012 בעקבות מכתבים ולחץ שהופעל על-ידי ארגונים שונים. בישראל, ישנם מספר ארגוני שמאל ואתרי תרבות שמשתמשים בשירותי החברה באופן קבוע, ככל הנראה ללא מודעות למעורבותה העמוקה בתחזוקת הכיבוש. שליחת מכתבים לבתי עסק, רשויות מקומיות וארגונים והעלאת מודעות לחלקה של החברה בהפרה יומיומית של זכויות אדם בישראל, יכולה להיות אפקטיבית ביותר."
  • בנוסף מזכירים קמפיינים נגד הרכבת המהירה בין ת"א לירושלים, העסקת פלסטינים על-ידי חברות ישראליות ואנרגיה וגז.
 • 'מי מרוויח' פועל נגד עסקים קטנים ובינוניים בישראל. לידי מכון המחקר NGO Monitor הגיעו מספר מכתבים בשפה האנגלית שנשלחו מ"צוות העמותה" לעסקים ישראלים בהם הם מודיעים לעסק שהם יוכנסו למאגר הארגון (נספח 2). משמעות הכנסת החברה למאגר "מי מרוויח" הינה חשיפה של העסקים לקמפיינים של BDS ואף לובי אקטיבי על מנת לפגוע בפעילותם. להלן מספר ציטוטים:
  • "מי מרוויח הוא מכון מחקר המוקדש לחשיפת המעורבות המסחרית של חברות בשליטה הישראלית המתמשכת על אדמות פלסטיניות וסוריות".
  • "אנו מתכננים לכלול את המידע הבא על החברה שלך באתר שלנו ופרסומים המודפסים שלנו".
  • "בהיעדר תגובה עד תאריך 26 לינואר, אנו נפרסם את המידע שקיים אצלנו".

פעילים בארגון

 • באתר הארגון, בכל הדוחות, המכתבים והמסמכים, לא ניתן להצביע על שמות העובדים והחוקרים, אלא רק על זיהוי בצורת "צוות מי מרוויח".
 • לפי רשם העמותות, את העמותה הקימו אסתר מיצנמאכר, רונה מורן, יארה סעדיה, אינס אליאס, דבורה לרמן, ענת מטר, והנא עמורי.
 • דלית באום, ממייסדות הפרויקט, משמשת כמרכזת תכנית המזרח-התיכון של ועדת השירות של החברים [הקווקרים] האמריקנים (AFSC) המקדמת את החרם נגד ישראל ומשתמשת באנלוגיית ה"אפרטהייד" לתאר את הסכסוך בין ישראל לבין הפלסטינים ומקדמת את "זכות השיבה" של הפלסטינים. באום הייתה חברה בוועד המנהל של העמותה הקיצונית "זוכרות", אשר הוקמה במטרה "לקדם הכרה ואחריות של הציבור היהודי בישראל על עוולות הנכבה ואת תפיסת השיבה של הפליטים הפלסטינים" ומתנגדת לקיום ישראל כמדינת לאום יהודית.
 • לוועדת השירות של החברים [הקווקרים] האמריקנים (AFSC) יש ויזה מהרשויות בישראל כארגון הומניטארי הרשאי לשבת בישראל ולפעול בשטח C.
 • באום העידה כ"עדה מומחית" בפני "טריבונל ראסל בנושא פלסטין "משפט-דמה אנטי-ישראלי שנוסד כדי "להעמיד לדין" את ישראל ו"על מנת לקדם שימוש באמצעים חוקיים קיימים ובקמפיינים בהקשר של BDS ולהרחיבם באיחוד האירופי ובעולם".

קמפיינים נוספים

 • במאי 2015, הגיע לשיאו קמפיין ה-BDS נגד החברה הצרפתית אורנג׳ וקשריה עם הזכיינית הישראלית פרטנר. הארגונים שהיו מעורבים בקמפיין הם הארגון הישראלי ״מי מרוויח״, הארגון הפלסטיני ״אל-חק״ (המעורב בקמפיין הלוחמה המשפטית וקמפיין החרם נגד ישראל) והארגונים הצרפתיים ״הוועד הקתולי נגד רעב ולפיתוח״ (CCFD), הפדרציה הבינלאומית לזכויות אדם (FIDH), האגודה לסולידריות צרפת-פלסטין (AFPS),להם היסטוריה ארוכה בקמפיין הדה-לגיטימציה נגד ישראל.
 • באתר 'מי מרוויח' יש עמוד מתעדכן המוקדש לחברת פרטנר ומשקף אג׳נדה פוליטית קיצונית שלא קשורה למעורבות מסחרית של חברת פרטנר בגדה המערבית או ברמת הגולן: ״כחלק ממדיניות האחריות התאגידית של החברה [פרטנר], החברה נתנה חסות לשתי יחידות צבאיות ישראליות במשך מספר שנים. תחת המסגרת של פרויקט ׳אמץ חייל׳, החברה תמכה ב…יחידת שריון ו…יחידת חיפוש והצלה, באמצעות מימון ימי ספורט, מופעי בידור ואימונים. במהלך המתקפה על עזה בקיץ 2014, פרטנר הייתה בקו הקדמי, תוך שהיא מספקת תמיכה חומרית, שירותי סלולר ובידור לחיילים ישראלים. החברה גם סיפקה שירותים מוזלים לחיילים שהשתתפו במתקפה על עזה ביולי-אוגוסט 2014״.
 • מקורות: "מי מרוויח" פרסם דף מידע (2013) המאשים באופן שקרי את "מקורות" ואת ישראל ב"אפליית הפלסטינים" בתחום המים, במניעת פיתוח תשתית המים הפלסטינית, ובהגבלת אספקת המים ליישובים פלסטינים ועוד. למרות שהאשמות אלה חסרות תשתית עובדתית הן שימשו בקמפיינים נגד שיתוף הפעולה המתוכנן של חברת מקורות עם תאגיד המים ההולנדי "ויטנס", ונגד חברת המים האיטלקית "א'צאה".
 • בנקים: בהתבסס על המידע שמספק "מי מרוויח", קרן פנסיה גרמנית גדולה PGGM הכריזה ב-8 בינואר 2014 שהיא "לא תשקיע יותר בחמישה בנקים ישראליים". מי מרוויח, יחד עם כמה ארגונים לא-ממשלתיים פוליטיים אחרים שידלו את  PGGMלמשוך השקעות מהבנקים הללו כחלק מקמפיין הלוחמה הכלכלית שלהם נגד ישראל.
 • הארגון פרסם במאי 2012 דו"ח בשם: אהבה: מעקב אחר נתיב הסחר של מוצרי התנחלויות", המאשים את החברה הישראלית "בהוצאת הבוץ משטחים הפלסטיניים הכבושים" ובתוך כך "בניצול המשאבים הטבעיים הפלסטיניים".
 • בפברואר 2012  פרסם הארגון דו"ח המאשים את חברת היולט פקרד ב"מעורבות ישירה בכיבוש" והשתמש בחברה כ"מקרה מבחן לדון בתפקיד תאגידים בינלאומיים ומקומיים במכניזמים של מעקב ושליטה על השטחים הפלסטינים הכבושים." הדו"ח מציג נרטיב חד-צדדי לחלוטין ומשמיט לגמרי את צרכי הביטחון של ישראל, כחלק מקמפיין רחב יותר של דה-לגיטימציה של ישראל ומצייר דרכי התגוננות בפני טרור כדבר לא לגיטימי.
 • בינואר 2011 פרסם הארגון דוח בשם "סודה-סטרים: מקרה מבחן לפעילות תאגיד בהתנחלויות בלתי-חוקיות" המאשים את החברה ב"ניצול" וב"מגבלות תנועה והתאגדות" על עובדים פלסטיניים. למעשה, באותו הזמן סודה סטרים העסיקה מאות עובדים פלסטינים בתנאים מועדפים לצד עובדים ישראליים.

מימון

 • על-פי הדיווחים של הארגון לרשם העמותות, 'מי מרוויח' קיבל תרומות בסך 1,479,568 ש"ח  בשנים 2014-2015. כל התרומות היו למטרות "מחקר".

שם התורםממשלה מממנתסכום בשקליםפעילות התורם
איגוד העובדים הנורבגי - Fagforbundetנורבגיה (רשויות מקומיות)92,675קידום חרם בארגוני עובדים
ICCOהולנד1,034,382קידום משיכת השקעות מקרנות פנסיה, מקורות
מדיקו אינטרנשיונלגרמניה110,447
טרוקרהאירלנד181,250קידום BDS וניתוק היחסים בין האיחוד האירופי לישראל
נובהספרד41,764דמוניזציה
קיירוספרטי כנסייתי9,660משיכת השקעות בכנסיות, BDS, אנטישמיות
ארגון אוואזפרטי6,913סנקציות נגד ישראל
Facing Finanace E.Vפרטי2,477חברת אחריות תאגידית

 • רוב התרומות לארגון מגיעות מארגוני סיוע נוצריים (ICCO, Trocaire), כחלק מקמפיין החרם בכנסיות אשר משתמש במקרים רבים בדימויים אנטישמיים.
 • חלק מהגופים הנ"ל תורמים בין היתר לארגונים הישראלים שוברים שתיקה, קואליציית נשים לשלום, זוכרות, בצלם, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל והמרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית.
 • לפני הקמת "מי מרוויח" כעמותה, בין השנים 2012-2013, קואליציית נשים לשלום קיבלה 518,377 ש"ח לפרויקט. התורמים כללו את דיאקוניה (שוודיה), ICCO (הולנד), מדיקו אינטרנשיונל (גרמניה), טרוקרה (אירלנד), הכנסייה הקנדית המאוחדת ו-AFSC (פרטי).