אמנסטי אינטרנשיונל (AI)

מידע כללי

מדינהבריטניה
אתר אינטרנטhttps://www.amnesty.org/en/
נוסד1961
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגוןתנועה עולמית של אנשים אשר מנהלים קמפיין למען הכרה בזכויות אדם בינלאומיות לכל

מימון

 • המזכירות הבינלאומית של אמנסטי אינטרנשיונאל: הכנסות בשנת 2014 – 61,743,000 ליש"ט (נכון ל-28 ביולי, 2015).
 • אמנסטי אינטרנשיונאל-בריטניה: עלות פעילות בשנת 2014 – כ-24 מיליון ליש"ט.
 • אמנסטי אינטרנשיונאל-ארצות הברית: עלות פעילות  בשנת 2014 – כ-32 מיליון דולר.
 • למרות טענת אמנסטי על כך שהארגון אינו מקבל תרומות מממשלות או ממפלגות פוליטיות, ב-2008 הארגון קיבל מענק ארבע שנתי מהמחלקה הבריטית לפיתוח בינלאומי (DFID), בסכום כולל של 3,149,000 אירו. ב-2010 אמנסטי אינטרנשיונאל קיבל 688,000 ליש"ט מהמחלקה לפיתוח בינלאומי של ממשלת בריטניה. אמנסטי קיבל מימון גם מהנציבות האירופית, הולנד, ארה"ב ונורבגיה.

פעילות

 • למידע נוסף (באנגלית) ראו "מתודולוגיה כושלת, שחיתות, והטיה אנטי-ישראלית באמנסטי אינטרנשיונל" ( פורסם ב-3 לדצמבר, 2014: עודכן ב-23 לפברואר, 2015).
 • פעילות פוליטית: אמנסטי אינטרנשיונאל מגנה את ישראל באופן לא פרופורציונאלי, מתמקד אך ורק בסכסוך עם הפלסטינים, מתאר באופן לא מהימן את מורכבות הסכסוך ומתעלם מהפרות של זכויות אדם חמורות יותר באזור.
 • בניגוד למדיניות ה"אוביקטיביות" של הארגון, אמנסטי מעסיק שני פעילים אנטי-ישראליים כחוקרים "בישראל, השטחים הפלשתינים הכבושים" וב"רשות הפלסטינית". לפעילים אלו, דבורה היימס וסאלח חיג'אזי,יש עבר עשיר של פעילות קיצונית במסגרת הסכסוך הישראלי-ערבי.
 • אמנסטי מימן מסע הרצאות של באסם תמימי בארה"ב בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2015. תמימי הורשע בשנת 2012 על כך ששידל נערים להשליך אבנים לעבר כוחות הביטחון. הרצאתו בפני בפני תלמידי כיתה ג' בבית ספר בעיר אית'יקה במדינת ניו יורק עוררה סערה ציבורית וגררה גינוי מצד המפקחת המחוזית. תמימי מסית לאלימות, אך גם מפיץ  עלילות אנטישמיות בהן הטענה שישראל מחזיקה בילדים פלסטינים כדי לקצור את איבריהם, ושהציונים שולטים בתקשורת העולמית.
 • ההצעה היחידה שנדחתה באסיפה הכללית השנתית של אמנסטי-בריטניה היית זו שקראה לארגון להתחיל ולפעול כנגד האנטישמיות הגוברת במדינה.
 • האשמות ב"פשעי מלחמה": הארגון מעוות את המשפט הבינלאומי, ומשתמש באופן מטעה במונחים כגון "ענישה קולקטיבית", "הכוח הכובש", ו"בלתי מידתי" על מנת לגנות את מדיניותה של ישראל בעזה.
 • ביולי 2015, הארגון השיק את "פלטפורמת עזה", "כלי מקוון" ל"מיפוי התקיפות הישראליות בעזה" במהלך מבצע צוק איתן. "הפלטפורמה" היא למעשה חזרה על האשמות של הארגונים  "אל-מיזאןו"המרכז הפלסטיני לזכויות אדם", דיווחים שלא אומתו על ידי אמנסטי באופן עצמאי, לוקים בחוסר במתדולוגיות מחקר מהימנות, ומשקפים את היעדר המומחיות של אמנסטי בענייני צבא ומשפט.
 • במהלך מבצע צוק איתן בעזה 2014, אמנסטי פרסם דו"ח של 48 עמודים,  "משפחות תחת ההריסות", בו הוא מתיימר לתעד מתקפות קטלניות על חיי אזרחים והרס שנגרם לבתים ולרכוש אזרחי בטענה כי ההרס "היה לא מידתי ביחס ליתרונות הצבאיים [של ישראל] שהושגו בביצוע התקיפות/ או שישראל לא נקטה בכל אמצעי הזהירות האפשריים כדי לצמצם את הנזק לאזרחים ולמתקנים אזרחיים." על פי הודאת אמנסטי, המתודולוגיה בה הוא השתמש במחקר הייתה לקויה וחלקית,  ולא היה ברשותו המידע הנחוץ כדי להסיק מסקנות עובדתיות משמעותיות.  
 • בדו"ח שהתפרסם בפברואר 2014, "אצבע קלה על ההדק: שימוש ישראל בכוח מופרז בגדה המערבית", הארגון טוען בדו"ח כי "כוחות הביטחון הישראלים מפרים על בסיס קבוע את חובותם על פי סטנדרטים בינלאומיים של זכויות אדם באמצעות שימוש בכח מופרז כדי לדכא את חופש הביטוי. כתוצאה מכך נוצר דפוס של הרג ופציעה לא חוקיים של אזרחים." 
 • ב- 8 בנובמבר, 2010, אמנסטי אינטרנשיונאל אירח  את "טריבונל ראסל בעניין פלסטין" הדן ב"שותפותם של תאגידים בהפרות ישראליות של המשפט הבינלאומי."
 • לוחמה משפטית: ב-2 בפברואר, 2009, מספר אמצעי תקשורת דיווחו שאמנסטי העביר מסמכים למשרד התובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) בנוגע ל"פשעי מלחמה" לכאורה שביצעה ישראל. דיווחים אלה לא ציינו יוזמות דומות של אמנסטי בעניין פשעי המלחמה של חמאס, בסיוען של איראן וסוריה.
 • אמנסטי אינטרנשיונאל הגן על ניצולם של בתי המשפט הבריטים על ידי פעילי "לוחמה משפטית" פרו-פלסטינים. מנהלת אמנסטי-בריטניה קייט אלן, לצד נציגי ארגונים אחרים, חתמה על מכתב שפורסם בגרדיאן ("אסור לנו להתנער מחוקים בעניין פשעי מלחמה", 16 בינואר, 2010) ומחה על הצעות לשינוי החוק הבריטי כך שיגביל את הגישה הבלתי מוגבלת לשופטים בריטיים, שאפשרה פתיחת הליכים נגד בכירים ישראלים למטרות פוליטיות.
 • אמברגו נשק נגד ישראל: הארגון מקיים קמפיין מתמשך הוקרא להטלת אמברגו נשק על ישראל, בעודו מתעלם מהשטף העצום של נשק התקפי וחומרי נפץ מאיראן וסוריה לתוך עזה.
 • בינואר 2015, אמנסטי אינטרנשיונאל-בריטניה קרא לממשלת בריטניה לבטל את כל יצוא הנשק לישראל, בטענה ש"באספקת נשק – גם אם באופן עקיף – בריטניה עלולה להיחשב כמסייעת לפשעי מלחמה".
 •  ב-1 באפריל, 2009, פורסמה הודעה לעיתונות ("משלוח הגיע לישראל, מפצירים בנשיא אובמה לעצור משלוחי נשק נוספים") שחשפה שהארגון עקב אחר ספינה שנשאה נשק באוקיינוס האטלנטי ובים התיכון. אמנסטי-ארה"ב ליווה דו"ח זה בקריאה לפעולה, כולל מכתבים למזכירת המדינה הילארי קלינטון שתייגו את ישראל כ"מפרה חמורה של זכויות אדם" ודרשו לדעת את ה"סיבה לשליחת חימוש זה עכשיו".
 • הגנה על בעלי קשרים לטרור: ב-2015, הבלוגר "Elder of Ziyon" חשף כי ב-2007, תמונת הפרופיל של פעיל אמנסטי, סאלח חיג'אזי, בפייסבוק הייתה תמונה של לילה חאלד, מחבלת מארגון החזית העממית לשחרור פלסטין ואחראית לחטיפת מטוסים, בעוד וב-2012, תמונת הפרופיל שלו הייתה של חאדר עדנן, ממנהיגי ארגון הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. בנוסף, בעת לימודים באוניברסיטת לורנס (Lawrence) בויסקונסין, חיג'אזי כתב את התיזה שלו על "יאסר ערפאת: נביא פלסטיני ביצירתה של זהות לאומית פלסטינית."
 • בעקבות הרשעתו של ראש ארגון איתיג'אה אמיר מח'ול באשמת ריגול למען חזבאללה, אמנסטי אינטרנשיונאל טען ש"כליאתו של אמיר מח'ול היא התפתחות מדאיגה מאוד…[הוא] ידוע בפעילותו למען זכויות האדם של הפלסטינים בישראל ואלה [הפלסטינים] החיים תחת הכיבוש הישראלי. אנו חוששים שייתכן וזו הסיבה הנסתרת לכליאתו".
 • ב-2010 הושעתה גיטה שגהל, חברת-סגל בכירה באמנסטי לאחר שגינתה את הקשרים בין אמנסטי ובין תומך לכאורה של הטאליבן.
 • רטוריקת אפרטהייד: הדו"ח "מים סוערים – מניעת גישה הוגנת של פלסטינים למים" (אוקטובר 2009) פורסם במקביל לקמפיין שטען ש"שליטת ישראל במים [היא] כלי של אפרטהייד ואמצעי לטיהור אתני". בן וייט, מחבר "האפרטהייד הישראלי: מדריך למתחילים", דיבר באירוע ההשקה של הדו"ח וכן באירועים אחרים של אמנסטי-בריטניה.
 • קריסטיאן בנדיקט, עובד בכיר באמנסטי בריטניה,מחזיק ברקורד של אובססייה אנטי ישראלית המתבססת על תיאוריות קונספירציה מרחבי העולם. בנובמבר 2012 בנדיקט צייץ בדיחה אנטישמית על חשבונם של שלושה חברי פרלמנט בריטי ממוצא יהודי המתארת אותם כמחרחרי מלחמה (ראו כאן, כאן, וכאן דוגמאות נוספות לרטוריקה האנטי-ישראלית והאנטישמית של בנדיקט).
 • באוגוסט 2010, מנכ"ל אמנסטי-פינלנד פרנק ג'והנסון כינה את ישראל "מדינת זוהמה" בבלוג שלו. אמנסטי אינטרנשיונאל – אוסטרליה, הואשם בכך שלא פיקח על עמוד הפייסבוק שלו, אשר פורסמו בו מספר תגובות  אנטישמיות וגזעניות. אחד מהפרסומים לדוגמה: "מי ייתן ואלוהים ישלח עוד היטלר לפטור את העולם מהסרטן היהודי".
 • בדצמבר 2013, הארגון הודה כי הוא עבד עם קרן אל-כראמה, ארגון היושב בז'נבה הטוען כי הוא מקדם זכויות אדם, אשר מייסדו הקטארי, עבד אל רחמן בין עומייר אל-נועאמי, הואשם במימון שלוחות של ארגון אל-קעידה בסוריה, עירק, סומליה ותימן.
 • באפריל 2012 השלוחה הבריטית של הוועד הישראלי נגד הריסות בתים ערך כנס שנתי בבניין של אמנסטי-בריטניה. הוועד נגד הריסות בתים מקדם BDS, ומאשים את ישראל באפרטהייד ובטיהור אתני.

כל המאמרים בנושא אמנסטי אינטרנשיונל (AI)