התייחסויות ארגונים לחטיפת הנערים

הרשימה הבאה מסכמת את ההתייחסויות לחטיפה בהודעות לעיתונות או ברשתות החברתיות, כפי שפורסמו על ידי הארגונים או הפעילים בהם:

שוברים שתיקה

"שוברים שתיקה מגנים כל פגיעה באזרחים, ישראלים או פלסטינים, אנחנו מחכים ומייחלים לראות את שלושת הצעירים החטופים שבים לבתיהם בשלום.אנחנו תומכים במאמץ להשיב את החטופים אבל זה לא מונע מאתנו לדבר על המחיר שפעולות צה״ל גובות מתושבי השטחים הפלסטינים ומאזרחי ישראל. אנחנו מסרבים לשתף פעולה עם ההשתקה שנכפית על כולנו בנוגע למדיניות קשה של ענישה קולקטיבית שבכירים בממשלה כבר הודו שלא קשורה באופן בלעדי במאמצי החקירה להשבת החטופים. אנחנו יודעים שהדרך היחידה להביא לשינוי המציאות, כך שלא יהיו יותר נפגעים משני הצדדים, היא לסיים את הכיבוש." (פייסבוק, 17 ביוני 2014)

"מאחלים ומקווים לחזרתם בשלום של הנערים החטופים." (פייסבוק, 15 ביוני 2014)

קואליציית נשים לשלום

ממש תיכף בכיכר השעון- בואו!  ‪#BringBackOurBoys ‪#LifeUnderTerror
משמרת מחאה למען האסירים שובתי הרעב (פייסבוק, 15 ביוני 2014).

שיחה מקומית/972+

ישראל מנצלת את החטיפה למתקפה על חמאס שאינה קשורה לנערים
חגי מטר, 17 ביוני, 2014
"צריך להגיד את זה: מה שישראל עושה בגדה המערבית בימים האחרונים חורג כבר בהרבה מניסיון למצוא את הנערים החטופים. זוהי מתקפה צבאית ופוליטית על החמאס שנועדה לשרת את האג'נדה של הממשלה בלי שום קשר לניסיון למצוא את הנערים, וכשלא ברור בכלל אם יש קשר בין חמאס לבין החטיפה.למען הסר ספק אבהיר: אני בטוח שגם נעשים מאמצים רבים למצוא את שלושת הנעדרים, והלוואי ויימצאו וישובו שלמים ובריאים במהרה, אבל זה לא מצדיק את הניצול הציני של הנסיבות בשביל מטרות אחרות לגמרי."

חטיפת הנערים: בדרך לעוד ניצחון הסברתי
נועם שיזף, 15 ביוני,2014
"החטיפה היא מעשה דוחה ומזעזע, והנערים לא נחטפו כי הם עלו לטרמפים בלילה אלא כי הם יהודים-ישראלים בשטחים, וכי יש מי שמאמין שהדרך להביס את ישראל היא בכח. תמיד יהיו אנשים כאלו, אבל אם יש סיכוי לשמור אותם במיעוט קטן, אנחנו לא עושים דבר לטפחו. אני מכיר פלסטינים ששונאים את החמאס לא פחות מאיתנו אבל יודעים היטב שישראל פשוט לא סופרת אותם, בעוד שהחמאס מביא הישגים."

אחרי שהאשים את חמאס, נתניהו מכריז מלחמה על כל הפלסטינים
סאמר בדאווי 17 ביוני, 2014
"בינתיים, לא תלמידי הישיבה ולא קרבנותיה של הפוליטיקה הקיצונית של נתניהו בטוחים יותר. בין האחרונים נמצא גם הציבור הישראל, שנראה שהוא שכח ששלושת הבחורים נעלמו משטח סי – 62 האחוזים משטחי הגדה המערבית בהם לרשות הפלסטינית אין שום סמכות. הלקח, וזה ברור, הוא שכיבוש צבאי – אשר מתנהל בימים אלה בשיא עצמתו הפנאטית – לא יכול לספק ביטחון בדיוק כמו שהוא לא יכול להגן על שלושה נערים יהודים."

פרשנות: כיצד ישראל לימדה את חמאס שאלימות עובדת
מיכאל עומר-מן, 15 ביוני, 2014
אם תנועת החמאס אכן עומדת מאחורי החטיפה, ומצליחה לבצע אותה באותה מקצועיות, וסבלנות ועם אותה אסטרטגיה מוצלחת בה היא השתמשה במקרה של גלעד שליט, ייתכן מאוד שזה יוביל לשיחות ישירות בין ישראל לבין החמאס. (חמאס לא הכחישה שהיא ביצעה את החטיפות, אך היא כן תיארה את ההאשמות שהיא אחראית לכך כ"מטופשות").למעשה, לישראל יש רקורד ארוך של מגעים ומשא ומתן עם חמאס, ארגון שהיא קוראת לכל העולם להחרימו. אלה, התרחשו בהקשר של חילופי אסירים, אך גם בתדירות גבוהה הרבה יותר בהקשר של הפסקות אש, והבנות ביטחוניות.

לא ניתן להצדיק את החטיפות – אך ישראל עזרה להסית להן
לארי דרפנר, 15 ביוני, 2014
"הכנסייה הפרסביטריאנית בארה"ב מצביעה השבוע לגבי משיכת השקעותיה מקטרפילר, מוטורולה ו-HP, בגלל שחברות אלו מספקות ציוד לכיבוש, ואני מקווה שהכנסייה תצביע "כן". חטיפת שלושת הנערים הישראלים אינה מציבה סימן שאלה על תנועת החרם, משיכת ההשקעות והסנקציות נגד ישראל (BDS); החטיפה היא תזכורת נוספת למה היא חייבת להצליח."

החטיפה: ישראלים אינם היחידים הניצבים בפני טרגדיה לאומית
מירב זונשיין, 15 ביוני, 2014
"חשוב לזכור שישראלים אינם היחידים אשר סובלים מטרגדיה לאומית, ושתקריות מסוג זה אינן מתרחשות בוואקום."

האינתיפאדה האלקטרונית

עלי אבו-נימה, מייסד הארגון:

אלו רק דוגמאות לציוצים רבים נוספים של אבו-נימה בנושא החטיפה:

 • "אם זה אמיתי ו-2 מתנחלים נעלמו, הרשות הפלסטינית (שלא עושה דבר לחלץ פלסטינים מידי 'צה"ל') תעשה הכל כדי למצוא אותם" (טוויטר: 13 ביוני, 2014)
 • "שלושה מתנחלים ישראלים נעדרים בגדה המערבית הכבושה. כוחות הכיבוש בוזזים כפרים כדי למצוא אותם" (טוויטר: 13 ביוני, 2014)
 • "בדרך כלל כש'נערים נעדרים בגדה המערבית' אלו פלסטינים שנחטפים על ידי הבריונים של 'צה"ל'". (טוויטר: 13 ביוני, 2014)
 • "ראשוני: 196 ילדים נחטפו ומוחזקים שבויים בגדה המערבית. המשפחות במתח" (טוויטר: 13 ביוני, 2104)
 • " #BringBackOurBoysמליציות חמושות עצרו לפחות 200 פלסטינים חלקם צעירים בני 12" (טוויטר: 13 ביוני, 2014)
 • "אף אחד לא חוגג את חטיפת הילדים. מה שכואב הוא שמתייחסים לילדים ישראלים באופן טוב יותר מלילדים פלסטינים" (טוויטר: 13 ביוני, 2014)
 • "כנופיות הכיבוש ממשיכות להסתער על כפרים על מנת לחפש את המתנחלים הנעדרים" (טוויטר: 14 ביוני, 2014)
 • "העובדה שישראל משתמשת בילדים על מנת לקדם את מטרות ההתרחבות והאלימות שלה לא צריך להיות תירוץ לקרבן את הילדים עצמם" (טוויטר: 16 ביוני, 2014).
 •   "אני מתעב אלימות כנגד כל ילד בכל מקום על ידי כל אחד ואני מתעב את השימוש של ישראל בילדים כמתנחלים בניגוד לאמנת ז'נבה" (16 ביוני, 2014).
 • "במקום להתמודד על היעלמותם של המתנחלים באופן רציונאלי, ישראל בוחרת בהסלמת המלחמה ועונש קולקטיבי. טיפשי." (טוויטר: 16 ביוני, 2014).

רנה בקר – כותבת באתר הארגון:

 •  "חדשות נפלאות נפלאות ששלושה מתנחלים ישראלים נחטפו. חגיגות חגיגות. לחיים לכולם (חוץ מלציונים)!" (טוויטר: 13 ביוני, 2014).
 • "שלוש. שלוש. שלוש. מתנחלים נחטפו. אחד. שתיים. שלוש." (טוויטר: 13 ביוני, 2014).
 • "אני מוצאת את ההשוואה בין ילדים פלסטינים וישראלים מאוד מאוד מגוחכת, שלא נאמר מגעילה" (טוויטר: 13 ביוני, 2014).
 • "אלוהים. האם באמת הגענו לשלב בו הילדים של המדכא מושווים לילדים של המדוכא?" (טוויטר: 13 ביוני, 2014).
 • "וואו וואו וואו. אני לא בטוחה שבן 19 הוא אפילו ילד תחת שלטון החוק הליברלי. שוב, ילד בן 19 בישראל הוא חייל" (טוויטר: 14 ביוני, 2014).
 • "אם שני ילדים בני 16 נחטפו זה בגלל שהם התלוו לחייל בן 19  על אדמה גנובה" (טוויטר: 14 ביוני, 2014).

הטלוויזיה החברתית

סדר חברתי
17 ביוני, 2014
"ג'רמי אלסטר הוא עמית צדק חברתי של הקרן החדשה לישראל/שתי"ל, אשר עובד כמתאם התקשורת הבינלאומית של הטלוויזיה החברתית, ארגון החדשות האלטרנטיביות המוביל בישראל".

"אנו פותחים מהדורה זו בכמה מילים לגבי החטיפה של שלושת תלמידי הישיבה הישראלים. שלילת החירות של ילדים היא מעשה נורא, כמו גם עירובם של ילדים בסכסוך מזוין. הקונסנזוס על כך כל כך נרחב עד שישראל ו-190 מדינות נוספות חתמו על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד. למרות קריאות על כמה ישראלים שישראל תפנה אל האו"ם לסיוע בשחרור התלמידים, אנו מציעים לישראל להסתכל פנימה על היחס שלה לקטינים פלסטינים בגדה המערבית, בעזה ובירושלים. לדוגמה, ב-2013 לבדה, 350 קטינים משכונת סילוואן במזרח ירושלים נעצרו. למשפחות, אשר ילדיהם נלקחים בדרך כלל באישון לילה ממיטותיהם, ללא הסבר, החוויה דומה. ישראל יוצרת את התנאים למציאות הנוראה ואינה יכולה להתנער לחלוטין מהשלכותיה, לא משנה כיצד בוחנים את זה, אין הצדקה לחטוף ילדים, ואנו מקווים לחזרתם המהירה למשפחותיהם האבלות וחסרות השינה".

Human Rights Watch

הצהרה: 16 ביוני, 2014
"על כל קבוצה חמושה פלסטינית המחזיקה באופן לא חוקי את שלושת הנערים הישראלים לשחררם באופן מיידי וללא תנאים. על הכוחות הישראלים המחפשים אחר הנערים לכבד את חוקי המלחמה ביחס לאוכלוסייה הפלסטינית בשטחים הכבושים ולא לבצע מעצרים המוניים ושרירותיים".

להלן מספר ציטוטים מפי מנכ"ל הארגון, קנת' רות':

 • "זה שהם הולכים לבית ספר בהתנחלות לא חוקית לא נותן לגיטימציה לחטיפה לכאורה של נערים ישראלים. יש לשחררם" (טוויטר: 14 ביוני, 2014)
 • "חטיפת שלושת הנערים הישראלים היא עוולה. גם להרוג שני ילדים פלסטינים שלא היוו שום סיכון. תצטרפו אליי לגנות את שניהם?" (טוויטר: 15 ביוני, 2014)
 • "שלושת הנערים הישראלים צריכים להיות משוחררים 'באופן מידי וללא תנאים', אבל זה לא תרוץ למעצרים שרירותיים" (טוויטר: 16 ביוני, 2014)
 • "חטיפה היא פשע מלחמה תחת אמנת ז'נבה הרביעית אבל ישראל דוחה את ישומה בגדה המערבית כדי להגן על התנחלויות" (טוויטר: 16 ביוני, 2014)
 •  "תומכי ישראל מתעלמים מגינוי חטיפת שלושת הנערים…בגלל שהיא כללה גם גינוי להרג 2 הנערים הפלסטינים" (טוויטר: 16 ביוני, 2014)

אמנסטי אינטרנשיונל

הצהרה – 17 ביוני, 2014
"אמנסטי אינטרנשיונל קורא לשחרור שלושת הנערים הישראלים שנחטפו בערב ה-12 ליוני 2014 באופן מידי וללא תנאים. בנוסף, אמנסטי אינטרנשיונל קורא לרשויות בישראל לחדול מכל צעד אשר מהווה ענישה קולקטיבית אשר הושת על האוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית או בכל מקום אחר מאז החטיפה".

בכירים באמנסטי פרסמו את ההודעות הבאות ברשתות החברתיות:

סנג'יב ברי, מנהל פעילות סנגור במחלקת מזרח תיכון וצפון אפריקה באמנסטי ארה"ב כתב:

 • "3 נערים ישראלים דווחו כנעדרים בגדה המערבית, אז ישראל התחילה לתקוף בעזה??" (טוויטר: 16 ביוני, 2014).

כריסטיאן בנדיקט, מנהל תגובת חירום באמנסטי בריטניה כתב:

 • "אמנסטי קורא לשחרור הנערים הישראלים החטופים ולהפסקת הענישה הקולקטיבית של של ידי ישראל" (טוויטר: 17 ביוני, 2014).

מועצת ארגוני זכויות האדם הפלסטיניים

המועצה מייצגת את הארגונים אדאמיר, אל-דאמיר, אל-חק, אל מיזאן, בדיל, האגודה הבינלאומית לזכויות הילד-סניף פלסטין, אנסאן, חורייאת, JCLAC, מרכז רמאללה ללימודי זכויות האדם, מרכז הנשים לייעוץ ועזרה משפטית והמרכז הפלסטיני לזכויות אדם.

"המועצה מגנה את העונש הקולקטיבי כלפי הפלסטינים כתגובה להיעלמותם של שלושת המתנחלים הישראלים"
"17 ביוני 2014, רמאללה הכבושה – הגל האחרון של מעצרים, תקיפות, הרג והסגר הכללי על חלקים גדולים של הגדה המערבית בעקבות היעלמותם של שלושת המתנחלים הישראלים הוא צורה ברורה של עונש קולקטיבי נגד העם הפלסטיני."

אדאמיר ואגודת זכויות האדם הערבית

"ה"נייטרליות" של הוועד הבינלאומי של הצלב האדום עומדת בסימן שאלה כאשר ישראל מענישה קולקטיבית את העם הפלסטיני"
"רמאללה הכבושה, 17 ביוני 2014 – אדאמיר ואגודת זכויות האדם מביעים דאגה נוכח חוסר ההתערבות למען 125 פלסטינים המוחזקים במעצר מנהלי אשר נמצאים ביומה ה-55 של שביתת רעב בבתי הכלא הישראלים…הקבלה המוחלטת של הנרטיב הישראלי וההתערבות המידית למען שלושת המתנחלים הישראלים, עומדת בניגוד מוחלט לשתיקת הצלב האדום ביחס לשובתי הרעב, וקוראת לבדיקה רצינית של 'העצמאות' וה-'נייטרליות' של הוועד הבינלאומי של הצלב האדום"

הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל

חטיפה ואופני חקירה
15 ביוני 2014
"אנו, אנשי הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, שותפים לדאגה העמוקה לשלושת תלמידי הישיבה שנחטפו ומקווים שישובו לביתם במהרה ובשלום.אנו תובעים מהחוטפים להתייחס לנערים באופן אנושי, לזכור שכל פגיעה מכוונת באזרחים היא אסורה ושמוטלת עליהם החובה לשחררם לאלתר. אנו תובעים מצה"ל ושב"כ שאופני התנהלות החקירות לא יכללו ענישה קולקטיבית, עינויים, התעללות ויחס לא אנושי כלפי חשודים.שני הצדדים חייבים לזכור שאין פוגעים באזרחים, לא רומסים זכויות אדם והדברות היא הפתרון המועדף."

גישה

אזרחים אינם מטרות לגיטימיות
17 ביוני 2014
"ארגון גישה מגנה בחריפות כל פעולה שנועדה לפגוע במכוון באזרחים. הדבר נכון לגבי ירי רקטות לכיוון מרכזי אוכלוסייה, כמו גם לגבי חטיפת אזרחים, לא כל שכן קטינים. אזרחים אינם מטרות לגיטימיות ואסור שיהפכו לחלק ממעגל הלחימה. מאותו טעם אסור גם לפגוע באוכלוסייה אזרחית על ידי הגבלות תנועה של אנשים ושל סחורות."

רופאים לזכויות אדם-ישראל

 רופאים לזכויות אדם על חטיפת שלושת תלמידי הישיבה אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל
"ארגון רופאים לזכויות אדם, על חבריו וחברותיו שותף לדאגתן וחרדתן של משפחות שלושת החטופים ואנו תקווה כי ימצאו בריאים ושלמים בהקדם. אנו רואים בחוטפיהם אחראים לשלומם ולשחרורם. לרשויות ישראל אנו קוראים שלא לעשות שימוש בפעולתם כדי להצדיק המשך הפרות זכויות האדם והכיבוש. כאנשי ונשות רפואה אנו חרדים מהמשך האלימות כאשר ברור לנו כי רק מנהיגות נחרצת ואמיצה – ישראלית ופלסטינית – יכולה להביא אותנו לעתיד שבו חייהם ושלומם של כל בני ובנות האדם, פלסטינים וישראלים, לא יהיו עוד למקח וממכר במלחמה מתמשכת."

האגודה לזכויות האזרח בישראל

 "אנו מייחלים לשובם בשלום של 3 החטופים, ולהחלמתה של הילדה הפצועה מתקיפת חיל האוויר. מייחלות כי בני האדם וזכויות האדם לא יהיו קורבן לאסטרטגיות וטקטיקות, אלא יהיו המטרה שלהן." (פייסבוק, 15 ביוני 2014)

בצלם

על המחזיקים בשלושת תלמידי הישיבה לשחררם לאלתר. על כוחות הביטחון להימנע מפגיעה בזכויות האדם ומענישה קולקטיבית
15 ביוני 2014
"בצלם שותף לחרדה ולדאגה העמוקות לשלומם של שלושת תלמידי הישיבה, שניים מהם קטינים, ולתקווה העזה שישובו בריאים ושלמים לביתם. בצלם חוזר ומצהיר שכל פגיעה מכוונת באזרחים היא אסורה. על המחזיקים בנערים מוטלת החובה לשחררם לאלתר.לצד המאמצים למיצוי כל כיוון חקירה כדי לאתר את החטופים ולהשיבם בשלום, על רשויות המדינה לנקוט בכל האמצעים כדי להבטיח במקביל את השמירה על זכויות האדם, ויש להימנע מענישה קולקטיבית. כמו כן, על כוחות הביטחון להיערך למניעת אלימות נגד פלסטינים."

שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם

תפילה לשלום החטופים
15 ביוני 2014
"יהִי רָצוֹן מִלְפָנֶיךָ ה' אֱלֹהֵינוּ וֵאלֹהֵי דֹּרוֹתֵינוּ, שֶתּוֹלִיךְ לחיים וּלְשָלוֹם אֶת הַנְּעָרִים החטופים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל וְתַדְרִיכֵם לָשׁוּב בְּשָלוֹם אל משפחותיהם ואל אוהביהם החרדים; שֶׁתַּצִּילֵם מִכַּף כָּל אוֹיֵב וְאוֹרֵב, וּמִכָּל מִינֵי פּוּרְעָנִיּוֹת, וְתִשְלַח בְּרָכָה בְּכל מַעֲשֵה יָדֵיהם; שְתִשְמַע קוֹל תַּחֲנוּנֵינו וקול תפילותיהם של כל המייחלים לשלום ולצדק, לחיים ולחסד. "כִּי אֵל שוֹמֵעַ תְּפִלָּה וְתַחֲנוּן אתה, בָּרוּךְ אַתָּה ה', שוֹמֵעַ תְּפִלָּה. אמן.

הקרן החדשה לישראל

"הערב במסגרת תג מאיר: אור במקום טרור הפועל בתמיכת הקרן: הרב מיכאל מלכיאור, השייח איברהים אל אהווא, הרב יוסי והרבנית הדסה פורמן, והרב יחיאל גריינמן יחד עם עשרות משתתפים, הגיעו לשאת תפילה באירוע תפילה בין-דתית לשלום החטופים." (פייסבוק, 17 ביוני 2014)dדגשדגכTop of Form

"מחשבותינו נתונות עם משפחות הנערים הנעדרים, אנו מייחלים כי ישובו במהרה ובשלום לבתיהם, ולזרועות הוריהם הדואגים." (פייסבוק, 15 ביוני 2014)

ג'יי סטריט

"ג'יי סטריט מגנה את חטיפת הנערים כאקט של טרור"
16 ביוני, 2014

"ג'יי סטריט מגנה בחריפות את חטיפתם של שלושת הנערים בגדה המערבית הכבושה שבוע שעבר. אנו גם מגנים את האחראים למעשה טרור זה, כפי שמזכיר המדינה ג'ון קרי ציין, 'קיימים סימנים רבים המצביעים על מעורבות החמאס'. אנו קוראים לשחרור מידי של הנערים. אנו שמחים על הגינוי שנשמע מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס את החטיפה וקריאתו לשני הצדדים להימנע מאלימות. אנו מברכים את שיתוף הפעולה המתמשך בין כוחות הביטחון הישראלים והפלסטינים במאמץ למצוא את הנערים ודוחקים בשני הצדדים להמשיך בשיתוף פעולה זה. יש להתמקד כרגע בהצלת חייהם של אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל וחזרתם למשפחותיהם. כל הורה יכול להזדהות עם הסבל והעינויים שאהוביהם עוברים בזמנים אלו ואנו מתפללים לחזרתם בשלום בהקדם האפשרי"

הוועידה הבינלאומית של הצלב האדום (ICRC)

ישראל והשטחים הכבושים: הוועידה הבינלאומית של הצלב האדום קוראת לשחרור הנערים החטופים
15 ביוני 2014
"הוועידה הבינלאומת של הצלב האדום קוראת לשחרור מיידי וללא תנאים של שלושת הנערים אשר נחטפו בגדה המערבית ב-12 ביוני. 'אנו מודאגים מאוד לגבי גורלים של הנערים. המשפט ההומניטארי הבינלאומי אוסר על חטיפות כמו גם על לקיחת בני ערובה', אמר רוברט מרדיני, מנהל פעילות הצלב האדון במזרח התיכון. 'יש להתייחס אליהם באופן הומאני, להגן על חייהם ועל כבודם'. הצלב האדום חוזר ומצהיר על מוכנותו לפעול כמתווך נייטרלי על בסיס הומניטארי בלבד".