ירושלים – דו"ח חדש ומקיף של מכון המחקר NGO Monitor חושף כיצד מועצת הכנסיות העולמית (WCC) מפעילה בישראל תוכנית המכשירה פעילים זרים להובלת קמפיינים אנטי-ישראליים בחו"ל. "תוכנית הליווי האקומנית בפלסטין וישראל" (EAPPI), הכשירה מאז שנת 2002 קרוב לאלפיים פעילים הנכנסים לארץ במסווה של תיירים במטרה לתעד את פעילות כוחות הביטחון הישראליים באזורי חיכוך – כל זאת במימון נרחב מממשלות אירופה וארגונים כנסייתיים.

עם סיום ההכשרה וחזרתם לארצות המוצא, פעילי EAPPI מובילים קמפיינים של BDS, לובי בקרב מקבלי ההחלטות ולוחמה משפטית נגד ישראל. הדו"ח מתעד כיצד פעילות זו מלווה לעיתים בהפצת תיאולוגיה אנטישמית. עוד הדו"ח מראה כי הפעילים הם חלק מקבוצות עבודה רשמיות שנועדו לאסוף מידע בשביל סוכנויות האו"ם, שמופיע לאחר מכן בדו"חות האו"ם נגד ישראל.

EAPPI היא תוכנית הדגל של מועצת הכנסיות העולמית, והיחידה שמפעילה המועצה באזורי סכסוך. בכירים במועצת הכנסיות רואים בישראל את האשמה הבלעדית ל"קשיים איתם מתמודדים הנוצרים בארץ הקודש", שוללים את הקשר בין מדינת ישראל להיסטוריה היהודית בארץ ואף מסווגים נוצרים תומכי ישראל ככופרים. במהלך הכנת הדו"ח, נפגשו חוקרי NGO Monitor עם בכירים במועצה על מנת לשפוך אור על הסתירות בין המטרות לפעילות בשטח וחוסר ההתאמה בסכומי התרומות. רוב התגובות לא הבהירו את הנקודות הללו.

הפעילות של EAPPI נעשית בשיתוף פעולה עם ארגונים ישראליים ופלסטיניים, חלקם מעורבים בהפגנות אלימות, קידום BDS, וקמפיינים להעמדת חיילי צה"ל לדין. מסמך רשמי של התוכנית מפרט שיטות פעולה כגון "מחאה נגד האפרטהייד והקולוניאליזם", "סנקציות והשעיית סיוע אמריקני לישראל", "אתגור ישראל בבתי משפט מקומיים ובינלאומיים", ו-"חרם כלכלי". בנוסף, ל-EAPPI אין כל רישום משפטי רשמי בארץ או בחו"ל. הפעילות בארץ נעשית באין מפריע וללא פיקוח מצד הרשויות הישראליות, בחסות הגוף הכנסייתי Jerusalem Interchurch Center, שבראשו עומד יוסוף דהאר, שידוע בהתבטאויותיו האנטישמיות.

מועצת הכנסיות מקציבה לתוכנית מיליון וחצי דולר בשנה, כאשר מקורות המימון הם ארגונים כנסייתיים ברחבי העולם, ממשלות זרות וסוכנויות או"ם. הארגונים הכנסייתיים מגייסים ומכשירים את הפעילים בארצות מוצאם ואחראים גם לתיאום הפעילות נגד ישראל לאחר חזרתם. לדוגמה, בין השנים 2015-2013 הממשלה השבדית העבירה 2.5 מיליון אירו ל-EAPPI דרך מועצת הכנסיות השבדית. עבור השנים 2019-2017 המועצה השבדית הקצתה 1.7 מיליון אירו. בשנים 2018-2017 משרד החוץ הנורבגי העביר חצי מיליון דולר דרך הארגון הכנסייתי Norwegian Church Aid, וסוכנות האו"ם לילדים, יוניצ"ף, העניקה בשנים 2017-2016 751 אלף דולר לתוכנית. מענקים דומים הגיעו מממשלות קנדה, יפן, פינלנד וגרמניה. חלק גדול מאותם ארגונים כנסייתיים הם בעצמם שחקנים ומממנים מרכזיים בקמפיין נגד ישראל.

פרופ' ג'ראלד שטיינברג נשיא מכון המחקר NGO Monitor מציין כי: "בשנתיים האחרונות קיבלנו עשרות פניות מקהילות יהודיות ונוצריות ברחבי העולם שהסבו את תשומת ליבנו לתפקיד המרכזי שיש לבוגרי התוכנית בהובלת קמפיינים אנטי-ישראלים. יש לחשוף בפני הציבור ומקבלי ההחלטות בישראל את כל הנתונים על התוכנית, על מנת שיהיה ניתן לגבש מדיניות סדורה בנושא ולפתוח בדיאלוג מול נציגי המדינות והכנסיות המממנות. כל הממצאים מראים כי EAPPI היא תוכנית פוליטית שאינה קשורה לקידום או שמירה על זכויות אדם. מדובר בפלטפורמה להפצת שנאה, אנטישמיות וחרם נגד ישראל ואין שום סיבה שממשלת ישראל תמשיך להתעלם מפעילות שכזו."

לקריאת הדוח המלא