סביל – מרכז תיאולוגיית שחרור אקומני

מידע כללי

מדינהישראל
אתר אינטרנטhttp://www.sabeel.org/
נוסד1989
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגוןעידוד נוצרים מכל העולם לפעול למען צדק ולעמוד בסולידאריות עם העם הפלסטיני

מימון

 • סך הכנסות הארגון  בשנת 2017 עמדו על 1,974,813 ש"ח (נתונים זמינים אחרונים נכונים ל-1 לנובמבר, 2016).
 • תורמים בשנים 2015-2014 כוללים את: דיאקוניה (שבדיה), קרק אן אקטי (הולנד)הוועדה המנוניטית המרכזית (ארה"ב וקנדה), הכנסייה הסקוטית, הכנסייה הפרסבטריאנית בארה"ב, וסניפים שונים של "Friends of Sabeel" בצפון אמריקה, בריטניה, נורבגיה ועוד.
 • בשנים 2012-2016  על פי הדוחות השנתיים, אחוז התרומות ממדינות זרות מסך כל התרומות עמד על 46.7 אחוז.
 • בשנים 2016-2018 סביל קיבל 1.2 מליון קרונות שבדיות מדיאקוניה לטובת "קידום דמוקרטיה בקרב נוצרים…תוך העצמת הפלסטינים הנוצרים במאבק לשינוי המדיניות שיתרום בסופו של דבר לסיום הכיבוש הישראלי ולייסוד מדינה פלסטינית דמוקרטית ועצמאית."
 • למרות שהארגון קיבל מספר מענקים מישויות מדיניות זרות, הם אינם מופיעים במערכת הדיווח הרבעונית של רשם העמותות כנדרש על פי "חוק חובת גילוי לגבי מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה".

פעילות

פעילות אנטי-ישראלית

 • סביל תומך בפתרון של "מדינה אחת" (שלילת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית). הארגון מכנה צעד זה "הפתרון האידאלי והטוב ביותר" כך "שבסופו של דבר תהייה מדינה דו-לאומית בפלסטין-ישראל … מדינה אחת לשני עמים ושלוש דתות" (ההדגשה אינה במקור).
 • ביוני 2018, סניף של סביל בקולורדו יוביל "סיור בעקבות העובדות" (Fact Finding Trip) שמטרתו "לחוות את המציאות של הקהילה הפלסטינית שחיה תחת הכיבוש הישראלי." הטיול הוא בשיתוף עם הארגונים קיירוס-פלסטין, אל-חק, בצלם, זוכרות, האגודה הערבית לזכויות אדם, ו-וויאם: המרכז הפלסטיני לשינוי סכסוכים. 
 • הטיולים של סביל-קולורדו ראשיתם ב-2011, ומאז 2014 המשתתפים נפגשו עם הארגונים הבאים: שוברים שתיקה, בצלם, מחסום Watch, הוועד הישראלי נגד הריסת בתים, המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית, נשים בשחור, וצוות השלום הנוצרי (Christian Peacemake Teams).
 • ב-22 בנובמבר 2017 פורסם כי הארגונים 'ידידי סביל בבריטניה', 'ידידי סביל בנורבגיה' ו'קרן סביל בהולנד' חתמו על קריאה למארגני מרוץ האופניים הגדול בעולם 'ג'ירו ד'איטליה' לבטל את נקודת הזינוק של המירוץ השנתי 2018 הצפוי להתקיים ב'ירושלים הכבושה'. בקריאה, עליה חתומים כ-120 ארגוני חברה אזרחית, ובכללם הארגון 'קול יהודי לשלום', נטען כי הזנקת המירוץ מירושלים הכבושה נותן לגיטימציה לכיבוש ולשליטתה הלא-חוקית של ישראל בירושלים, בניגוד לחוק הבינלאומי.
 • בנוסף בנובמבר 2017, סניף של סביל בצפון אמריקה (FOSNA – Friends of Sabeel North America) חתם על קריאה לתמוך ב"עולם ללא חומות תוך יצירת השוואה בין חומת האפרטהייד של ישראל בשטחים הפלסטינים לבין 'חומת הבושה' האמריקאית בגבול עם מקסיקו."
 • באוקטובר 2017, FOSNA מימנה משלחת של "עולם ללא גבולות" שהציגה "מנהיגים עממיים שעובדים עם קהילות המושפעות מגבול ארה"ב/מקסיקו." מטרת המשלחת היא לאפשר למשתתפים להפגש, ללמוד ולשתף עם פלסטינים המתנגדים לחומת האפרטהייד של ישראל במטרה לבנות עולם ללא חומות."
 • במרץ 2017, סביל ערך את הכנס הבינלאומי העשירי שלו בירושלים לציון "100 שנים מאז הצהרת בלפור; 70 שנה לתכנית החלוקה של האו"ם; 50 שנים מאז הכיבוש של מדינת פלסטין: הגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים ורצועת עזה; 30 שנים מאז תחילת האינתיפאדה הראשונה, ו-10 שנים מאז תחילת המחלוקות הפוליטיות בקרב העם הפלסטיני שלנו".
 • בתיאור הכנס מצוין כי "אלוהים מצפה מאתנו ליישם צדק ושחרור לכל האנשים המשועבדים שבינינו, ובעיקר לפלסטינים". סביל קורא "לקהילות המקומיות והבינלאומיות להצטרף יחדיו, ולהתחייב ולהפעיל את הלחץ הדרוש על הזירה הבינלאומית במטרה לסיים את הכיבוש הבלתי החוקי של האדמות הפלסטיניות על ידי ישראל, לכונן צדק על בסיס החוק הבינלאומי, וכן לקרוא דרור לכל העמים…"
 • ב-5 ביוני 2017 סביל פרסם הודעה שכותרתה "חצי מאה לכיבוש – מה הלאה?". בהודעה זו סביל טען כי "50 השנים האלה היו השלב השני של הנכבה", שהחלה ב-1948. ישראל מושווית ל"בולדוזר שחורש את פלסטין" ול"נמר מורעב". סביל גם קורא לקמפיינים של BDS נגד ישראל וטוען כי "אי-אלימות יכולה ללבוש צורות רבות כגון לחץ פוליטי וכלכלי, בגלל שישראל לא תסיים את הכיבוש אלא אם יגבה ממנה מחיר. היום זה רווחי".
 • באפריל 2017, סניף של סביל בבריטניה (Friends of Sabeel UK) ארגן כנס שכותרתו "100 שנים מאז הצהרת בלפור – מבינים את ההיסטוריה, השלכותיה ואת האחריות הבריטית ב-2017"  במהלכו דיברה איימי שלן מהארגון "סיוע רפואי לפלסטינים" (MAP).
 • בנאום שכותרתו "אתגר היובל", נעים עתיק מנהל הארגון טען כי "חמישים השנים האלה הביאו סבל בלתי יתואר על העם הפלסטיני". הנאום ממשיך וקורא להסרת "כל המחוסמים ולהפלת חומת האפרטהייד".
 • ב-4 לנובמבר 2016 פורסם כי 'סביל קולורדו' – סניף של הארגון סביל, פרסם הזמנה לסיור שלהם בישראל וברשות הפלסטינית שהתקיים ב-2017. בתוכנית הסיור מוזכרים בין היתר סיורים ופגישות עם ארגונים פוליטיים ישראלים כגון בצלם, שוברים שתיקה, מחסום ווטש ונשים בשחור. סביל קולורדו הוא חלק מ"ידידי סביל בצפון אמריקה" (FOSNA), אחד מסניפי הארגון הרבים ברחבי העולם. FOSNA מעביר ביקורת על נוצרים התומכים בציונות בטענה כי זוהי "דוגמא מרכזית לניצול של התנ"ך כדי לקדם אלימות, גזענות וחוסר צדק", בהתבסס על "הנחות שגויות" שאינן "אותנטיות כלפי התנ"ך".(הדגשה לא במקור‎)
 • מאז ספטמבר 2015, FOSNA מימנה את סבב ההרצאות של באסם תמימי בארה"ב לשנת 2015. תמימי הורשע ב-2012 על עידוד צעירים פלסטינים לזרוק אבנים על חיילים ישראלים. במהלך סבב ההרצאות הזה תמימי דיבר בפני ילדי כיתה ג' על סבלם של הפלסטינים. לאחר האירוע, מפקח בית הספר הוקיע את הדברים הללו כ"הסתה". בנוסף להסתה לאלימות תמימי הביע תמיכתו ברגש האנטישמי כמו הטענות שישראל מחזיקה בילדים הפלסטינים במטרה לקצור את אבריהם ושהציונים שולטים בתקשורת.
 • במארס 2016 הממשל האמריקני ביטל את הוויזה של תמימי בגלל ששיקר בטופס הבקשה שלו, ובייחוד משום ש"לא חשף את מעצריו בעבר ואת הרשעותיו."
 • בתיאור של פרויקט שהתקיים בשנים 2015-2013 סביל טוען כי ישראל "מפרה את אמנת ז'נבה באופן יומיומי, עקרונות שנקבעו לאחר מלחמת העולם השנייה כדי להבטיח שאזרחים לא יצטרכו לסבול שוב כפי שהם סבלו תחת הכיבוש הנאצי. ישראל היא אחת המדינות שמובילה את ההפרות של אמנת ז'נבה".
 • אתר האינטרנט של "ידידי סביל בצפון אמריקה" כלל הודעה לעיתונות שקידמה ספר בשם "ציונות מעורערת" (Zionism Unsettled) שמטרתו הייתה קידום החלטה על משיכת ההשקעות של הכנסייה הפרסבטריאנית מישראל. בספר נטען כי הציונות היא "תאולוגיה שקרית", וכי הסכסוך הישראלי-פלסטיני מונע על ידי "פתולוגיה אינהרנטית לציונות". הספר ספג ביקורת קשה מדמויות פרסבטריאניות רבות, כמו גם מאנשי דת הפעילים בדיאלוג הבין-דתי.
 • "במרץ 2014, סביל ערך כנס בקליפורניה בנושאים כגון: "המאבק הדרום אפריקאי באפרטהייד והמאבק הפלסטיני"; "אסטרטגיות לחרם ולמשיכת השקעות"; "פלסטין ומורשתו של מרטין לותר קינג". עומר ברגותי, השולל לחלוטין את קיומה של מדינת ישראל ואחר ממייסדי הקמפיין לחרם אקדמי ותרבותי על ישראל (PACBI), היה אחד מהנואמים המרכזיים בכנס.

חרם משיכת השקעות וסנקציות (BDS)

 • הארגון פעיל בקמפיינים אנטי ישראלים כולל קמפיינים למשיכת השקעות של כנסיות.
 • הארגון פרסם סדרה של פוסטרים בתמיכת ה-BDS ו"בקריאה לסנקציות אמריקניות על ישראל."
 • הסניף של סביל בצפון אמריקה (Friends of Sabeel – North America) הוביל קמפיין  נגד HP  Hewlett Packard   ונגד G4S  בגלל "התפקיד שמלאו החברות הללו בכיבוש הלא-חוקי של פלסטין ובהפרת זכויות אדם של הפלסטינים."
 • נעים עתיק חתום על מסמך קיירוס-פלסטין המצדיק התנגדות אלימה נגד יהודים, מביע תמיכה ב-BDS, ומסרב להכיר בקשר ההיסטורי בין העם היהודי לבין ארץ ישראל.
 • הארגון חתם על מכתב פתוח (יוני 2017) מהקואליציה הלאומית של ארגונים נוצרים בפלסטין למועצת הכנסיות העולמית שמאשים את ישראל ב"אפליה, אי-שוויון, כיבוש צבאי ודיכוי שיטתי". המכתב קורא למועצת הכנסיות העולמית "להכיר בישראל כבמדינת אפרטהייד", ו"לגנות את הצהרת בלפור כלא צודקת ולדרוש מבריטניה לבקש את סליחת העם הפלסטיני ולפצות אותם על אבידותיהם". המכתב גם מגן על "חובתנו וזכותינו להתנגד לכיבוש באופן יצירתי ובלתי אלים", באמצעות "צעדים כלכליים שילחצו על ישראל להפסיק את הכיבוש…בתגובה למלחמתה של ישראל ב-BDS. אנו מבקשים מכם להחריף את הצעדים הללו".
 • ערך כנס בקליפורניה (אפריל 2016) שמטרתו לחנך את כל המעוניינים כיצד לעצור את "הסבל ואת שלילת זכויות האדם הבסיסיות באמצעות פעולה בלתי אלימה של חרם, משיכת השקעות וסנקציות". הדוברים בכנס כללו את עומר ברגותי, ממייסדי הקמפיין הפלסטיני לחרם תרבותי ואקדמי על ישראל, וממנהיגי תנועת ה-BDS; אילן פפה, היסטוריון ישראל ופעיל חרם; ומרק ברייברמן, מנהל קיירוס ארה"ב.
 • יחד עם CODEPINK, AFSC-Denver וקול יהודי לשלום (וארגונים נוספים) ידידי סביל בצפון אמריקה הפגינו מחוץ לכנס בעלי המניות השנתי של חברת תיווך הנדל"ן רימקס בדנבר ודרשו מהחברה להפסיק לפעול בהתחנלויות.
 • בנובמבר 2013 ידידי סביל בצפון אמריקה שלחו מכתב ל-14 מנכ"לים של חברות בדרישה כי הם יחרימו את מוצרי החברה הישראלית סודה סטרים.

אנטישמיות

 • הארגון דוגל "בתאולוגיית שחרור" בטענה כי הפלסטינים הם ייצוג מודרני של סבלו של ישו. במסגרת זו הם מפיצים את תאולוגיית ההחלפה, האומרת כי ברית האמונה בין העם היהודי לבין אלוהים בוטלה ו"הוחלפה" בברית בין אלוהים לבין הנצרות. בנוסף, הארגון גם ממחזר את הטענה הנוצרית האנטישמית ש"היהודים רצחו את ישו".
 • הכומר נעים עתיק, מייסד ומנכ"ל הארגון, משתמש בדימויים אנטישמיים באופן קבוע. ב-2011 הוא אמר כי "כינונה של מדינת ישראל הייתה חזרה למושגים הפרימיטיביים ביותר של אל שבטי". ב-2001 הוא הצהיר כי "בארבעים ימי התענית לפני חג הפסחאנראה לרבים מאתנו כי ישו צלוב פעם נוספת, עם אלפי פלסטינים צלובים מסביבו. רק אנשים בעלי תובנה יראו את מאות אלפי הצלבים ברחבי הארץ, גברים, נשים וילדים פלסטינים נצלבים. פלסטין הפכה לגולגתה אחת ענקית. מערכת הצליבה של הממשלה הישראלית פועלת באופן יומיומי. פלסטין הפכה למקומה של הגולגולת."
 • הודעת חג המולד של הארגון לשנת 2016, שנכתבה על ידי נעים עתיק, משווה בין תקופתו של ישו לימינו כדי להכפיש את ישראל:
  • "הקיסרים תמיד יעבירו חוקים כדי לשבש ולהרוס את חייהם של אנשים…בסכסוך על פלסטין לא רק מנהיגים ציונים ובכירים ישראלים קיבלו החלטות שפגעו בפלסטינים, חמור מכך, מנהיגים מערביים נוצריים הרסו את פלסטין ואת עמה באמצעות החלטתיהם הבלתי מוסריות והשערורייתית כגון הצהרת בלפור והסכם סייקס-פיקו, והחלטת החלוקה הבלתי צודקת משנת 1947…"
  • "מלכים, נשיאים וראשי ממשלה שנראים חזרים, מרגישים מאוימים על ידי פעילות לא-אלימה של השפלים והמדוכאים שנשקם היחיד הוא הצדק והאמת…זה יכול להוביל למעשים אלימים ואכזריים נגד אחרים. הם יכולים לנקוט בצעדים קיצוניים כדי להפטר מן האיומים האלה. כך התנהג המלך הורדוס…סוכנות הביון של ישראל, התנקשה בפלסטינים רבים אותם היא תפסה כאיום. כך מתנהלת האימפריה. כך אנשים עם כוח מתנהגים. האם אינם רואים אנשים, משפחות וילדים, הם רואים רק מכשולים שצריך לסלק".
 • סביל כתב ב-2002 על כך ש"הצורה הישראלית של האפרטהייד גרועה בהרבה מזו שהייתה בדרום אפריקה". הוא גם הטיל על ישראל את האחריות לפיגועי ההתאבדות וטען שזה היה "כור ההיתוך שנוצר תחת הכיבוש, ואם ישראל מתייגת אותם כמחבלים, זהו למעשה תוצר של מעשה ידיה".

קמפיין "זו לא הדרך לטפל בילד" 

הצדקת הטרור

 • במהלך מבצע צוק איתן (2014), סביל האשים את ישראל באחריות על הרקטות ששוגרו על ידי חמאס לתוך ישראל. נעים עתיק אמר כי "המסר של הרקטות האלה מתייחס למקור הבעיה ולסוגיות הליבה – עצרו את הכיבוש הישראלי ושחררו את פלסטין". בפוסטים רבים בפייסבוק סביל מתייחס ל"כיבוש פלסטין" כאל "מקור הבעיה".
Sabeel facebook

צילום מסך מדף הפייסבוק של סביל: https://www.facebook.com/naimateek/posts/812858048727303

אנשי צוות

 • נעים עתיק
  • נעים עתיק, מייסד סביל, היה אחד החתומים על מסמך "קיירוס פלסטין", המעודד חרם, משיכת השקעות וסנקציות (BDS) ומתכחש לקשר היהודי ההיסטורי לארץ ישראל.
   • המסמך מאפיין פעולות טרור של "התנגדות חמושה" כ"התנגדות פלסטינית לגיטימית".
 • במסמך שכותרתו “The Challenge of Jubilee” נעים עתיק טוען כי "חמישים השנים האחרונות הביאו סבל בל יתואר לעמנו הפלסטיני". המסר ממשיך וקורא להסרת כל מחסומי הביטחון ולהפלת "חומת האפרטהייד."
 • עתיק טען לכאורה כי "אם לעם היהודי יש זכות למולדת היא צריכה להיות גרמניה ולא פלסטין."
 • ב-27 בפברואר 2011 במהלך נאומו בכינוס של סביל בבית לחם, עתיק אמר כי "הקמתה של מדינת ישראל הייתה נסיגה למושגים פרימיטיבים ביותר של תפיסת האל האקסקלוסיבי והשבטי."

יונתן כותב

 • כותב חבר במועצת המנהלים של סביל והוא גם מייסד שותף של הארגון "אל-חק" ו-Nonviolence International.
 • כותב מקדם את "פתרון המדינה האחת" לסכסוך הישראלי-ערבי, אשר מבקש לחסל את ההגדרה-עצמית היהודית.
 • ב-1 במאי 2017 כותב האשים את ישראל ב"הטלת עונש מופרז על האוכלוסיה, כמו גם עונש קולקטיבי נגד המשפחות והקהילות של העבריינים – מה שלא הועיל להפחתת רמת האיבה והנחישות להתנגדות."
 • בספטמבר 2015 כותב השתתף בוועידה שכותרתה "נלחמים לשלום: עושים צדק באמצעות ה-BDS", ודיבר על "מדוע תנועת ה-BDS צריכה להחשב כאסטרטגיה לעשיית צדק בארץ הקודש?" בתוך כך דיבר על ההיטוריה של תנועת ה-BDS, עיקריה, יעילותה וביטויה בשטחים הכבושים. כמו כן דיבר על ה-BDS כאסטרטגיה בה משתמשים כנסיות וארגוני שלום וצדק.
 • באפריל 2012, כותב היה חתום על הצהרה בפני כנס כללי ב-2012  התומכת במשיכת השקעות מחברת קטרפילר, היולייט פקארד ומוטורולה משום שהן "מסייעות לצבא הישראלי  לתחזק מערכת חונקת של מחסומים וחומות הפרדה שמטרתה להרחיב את ההתנחלויות יהודיות הלא-חוקיות על אדמות שנלקחו מפלסטינים." בנוסף קבעה ההצהרה, שעבור נוצרים, "להרוויח מהשקעות בחברות המזיקות באופן ישיר לאזרחים – נוצרים ומוסלמים – זו טעות מוסרית."

מייקל לינק

לילה עבדלראזק

  • עבדאלרזק, רכזת תקשורת עבור ידידי סביל בצפון אמריקה, שירתה ב"וועדת ההיגוי הלאומית אד-הוק הארצית של SJP."
  • עבדאלרזק תמכה ברסמה עודה, פעילת PFLP שהורשעה בהונאת הגירה לאחר שהסתירה את עברה כפעילת טרור בישראל, ואף תארה אותה "אחת הגיבורות האישיות שלי".
  • ב-2013, עבדאלרזק עיצבה חוברת קומיקס "לחינוך הציבור הכללי על קמפיין החרם."

מארק בראוורמן

 • בראוורמן, חבר בוועדה המייעצת של ידידי סביל צפון אמריקה, הוא מנהל תוכנית עבור קיירוס ארה"ב והיה חבר הנהלה של הוועד הישראלי נגד הריסות בתים ארה"ב.
 • בראוורמן השווה את השואה הנאצית למדינת ישראל, וכינה את הציונות איום לזהות היהודית ומתח ביקורת על רגשות האשם של הנוצרים כלפי השואה שלמעשה מקדמים את הציונות."
 • מתייחס באופן חוזר ונשנה ליהודות כ"שבטית", "בדלנית", ו"חריגה" וליהודים כ"פרנואידים".
 • בזמן שדיבר בוועידה של סביל ברוורמן טען כי "הציונות הורגת את הנשמה של העם היהודי וכי יום אחד אנו נהיה על ברכנו מלאי חרטה."
 • מקדם את תיאולוגיית החילופין בנצרות (supercessionism): "הנצרות הגיעה כדי להחליף את היהדות, מה שהיה מופלא ומהפכני בהיהדות – מונותאיזם, אל אחד, מונותאיזם מוסרי – הנצרות הוציאה מהמסגרת השבטית שלה והפכה את זה לאוניברסלי. זה ברור, זו הנקודה שבה היהדות הייתה צריכה להעלם…היהודים אמרו "תודה רבה, אנו נשאר עם מה שיש לנו, אנו העם הנבחר, תודה רבה, תודה רבה." (הצהרה מסדנה של ידידי סביל צפון אמריקה: לעבר תיאולוגיה פוסט-נכבה:  תפקידן של קהילות אמוניות הוא להביא שלום המבוסס על צדק). לחצו כאן לקראת חלקים מדבריו של ברוורמן בסדנה.

תרומות מישויות מדיניות זרות (בשקלים חדשים)

תורם201220132014201520162017
Church of Scotland 23,493 17,40034,64028,50023,50023,201
Diakonia217,716347,310‬197,373179,911 171,882 222,483
Kerk in Actie 240,000235,000231,490212,985 216,000 206,810
The United Church of Canada47,41945,737 45,004 85,391
Bread for the world / EED96,456
Church of Sweden 13,649

שותפים

 • ידידי סביל בצפון אמריקה הוא חבר בקמפיין ארה"ב למען זכויות הפלסטינים (USCPR).
  • מאשים את ישראל בתחזוק שליטת מטריקס על האוכוסיה הפלסטינית ובאכיפת "חוקים מפלים נגד פלסטינים בדומה לחוקי ג'ים קרואו שנאכפו כלפי אפרו-אמריקנים."
  • במאי 2017, USCPR פרסם "50 שנים לכיבוש הצבאי הישראלי" המאשים את ישראל ב"טיהור אתני" ו"אפרטהייד" וטען כי "למרות שארה"ב התנגדה באופן עקבי לבניית ההתנחלויות הישראליות בחמישים השנים האחרונות…ארה"ב פעלה להבטיח כי הקהילה הבינלאומית לא תטיל סנקציות על ישראל בשל הקולוניאליזם הלא-חוקי שלה באדמות הפלסטיניות."

כל המאמרים בנושא סביל – מרכז תיאולוגיית שחרור אקומני