עדאלה

מידע כללי

מדינהישראל
אתר אינטרנטwww.adalah.org
נוסד1996
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגוןארגון זכויות אדם בלתי תלוי העוסק בהגנה על זכויות האדם של הפלסטינים הערבים אזרחי ישראל ועל זכויותיהם של הפלסטינים בשטחים הכבושים

מימון

פעילות

 • ארגון עדאלה הוא אחד הארגונים הפעילים ביותר נגד מדיניות ישראל בנושא הבדואים בנגב.
 • עדאלה היה מעורב בניסוח מסמך שפורסם  על ידי "התנועה למען חיי השחורים" בארה"ב, ארגון גג הקשור ל-Black Lives Matter אשר תמך ב-BDS וכינה את ישראל "מדינת אפרטהייד" ומאשים אותה בביצוע "רצח עם" בפלסטינים. במסמך המקורי, נרשמה נדיה בן יוסף, נציגת ארגון עדאלה בארה"ב כאחת ממחבריו, אך לאחר מכן, MBL הסירה את שמה של נדיה בן יוסף ובמקום זאת רשמה את עדאלה "כארגון העוסק בתחום המדיניות".
 • הארגון מפרסם מאגר מידע מקוון של "חוקים מפלים" שמטרתו "לאגד טקסטים, מידע וניתוח של הצעות חוק וחוקים מפלים בישראל ובשטחים הכבושים ומפרט את הפעולות המשפטיות הננקטות נגדם".
 • ב-21 ביולי 2018 פורסם באתר האינטרנט Arab48 ראיון עם מנכ"ל עדאלה חסן ג'בארין בבנושא 'חוק הלאום ופתרון שתי המדינות' (תרגום חלקי של הראיון מערבית לאנגלית פורסם בבלוג Palestine Square ובאתר Mondoweiss). בראיון אמר ג'בארין כי " החוק מראה בבירור שהמשטר הישראלי הוא מערכת קולוניאלית של אפרטהייד, ופועל בניגוד לאמנת האפרטהייד הבינלאומית המגדירה אפרטהייד כפשע נגד האנושות". (הדגש אינו במקור)בנוסף אמר  כי "חובה עלינו לדווח בכנות בניירות העמדה שלנו למוסדות הבינלאומיים שהמשטר הישראלי בתוך ומחוץ לקו הירוק הוא מערכת קולוניאלית שפועלת בניגוד מוחלט למשפט הבינלאומי והרבה סימני שאלה תלויים מעל הלגיטימיות שלה. משטר דמוקרטי לקוי הוא עדיין משטר לגיטימי בעוד שמשטר קולוניאלי – על פי המשפט הבינלאומי – הוא אינו לגיטימי". (הדגש אינו במקור)
 • ב-15 למאי 2018 עדאלה וארגונים פלסטינים ואמריקאים  נוספים פנו במכתב למזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בדרישה לחקור את ישראל על שימוש ב"נשק קטלני" נגד מפגיני עזה. במכתב נטען כי נשק אמריקני הופעל נגד מפגינים פלסטינים וכי הארגונים דורשים " לעצור כל סיוע נוסף לכל היחידות הצבאיות הישראליות המעורבות בירי הזה בהתאם לחוק האמריקני, כולל חוק סיוע החוץ וחוקי הגבלת ייצוא הנשק"
 • לצד עדאלה חתומים על המכתב ארגונים המזוהים עם קמפיין ה-BDS, לוחמה משפטית ואף כאלו עם קשרים לחזית העממית לשחרור פלסטין: אל-חק, אל-מיזאן, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, האגודה לזכויות הילד – פלסטין, אמנסטי אינטרנשיונל, המרכז לזכויות חוקתיות ופרויקט הצדק של עדאלה בארה"ב.
 • נדיה בן יוסף פעילת ארגון עדאלה דיברה בשימוע שנערך בקונגרס האמריקאי ב-8 ביוני 2017 במסגרת קמפיין "American Friends Service Committee בנושא "כיצד הפרת זכויות אדם באופן עקבי, מתן פטור מעונש לאחראים באופן שיטתי, אפליה, וסביבה היפר-מיליטריסטית משפיעים על חיי הילדים הפלסטינים הגדלים תחת כיבוש צבאי שסיומו לא נראה באופק." בנוסף דיבר בשימוע עומר שקיר, מנהל תחום ישראל ופלסטין ב-HRW. הארגונים DCI-P ו-American Friends Service Committee ידועים בתמיכתם בתנועת ה-BDS נגד מדינת ישראל.
 • בחודש אפריל 2015, סאוסן זהר, עו"ד בכירה בעדאלה, התכוונה לדבר בכנס שאמור היה להתקיים באוניברסיטת סאות' המפטון שבבריטניה על "המשפט הבינלאומי ומדינת ישראל: לגיטימציה, אחריות וייחודיות", כאשר הפורום היה אמור "לעסוק בלגיטימציה של המדינה היהודית ישראל במסגרת המשפט הבינלאומי"  ולהטיל ספק בחוקיות "הקמתה ווההגנה על מדינה שכזו". "עם זאת, אוניברסיטת סאות' המפטון חזרה בה מהחלטתה לאשר את הכנס בשטחה, מחשש ש"לא תוכל להבטיח את ביטחונם של הצוות, הסטודנטים והאורחים".
 • ביוני 2013 הארגון פרסם הודעה משותפת עם רופאים לזכויות אדם – ישראל, והוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, לרגל "היום הבינלאומי של האו"ם לתמיכה בקורבנות עינויים", בטענה "ששירותי הביטחון הישראלים נוהגים באזרחי ישראל במדיניות סלחנית המאופיינת במתן פטור מעונש ומאחריות, בעוד ששומרים על מדיניות מחמירה יותר כלפי האסירים הפלסטינים."
 • ב-14 בפברואר 2012, פורסם כי סוהאד בשארה, מנהלת היחידה לזכויות קרקעות ותכנון, תהיה בין הדוברים באירוע בנושא "מדיניות האפרטהייד בישראל: החוקים הגזעניים החדשים" בארגון BDS  ז'נווה. בעקבות ביקורת על עדאלה בעניין הזה, הקרן החדשה לישראל פרסמה הודעה לפיה  "עדאלה ונציגיו לא ישתתפו באירוע."
 • באפריל 2002 לאחר מבצע "חומת מגן"  עדאלה הגיש עתירה לבג"ץ בה נטען באופן כוזב כי צה"ל "אוסף גופות בפאתי מחנה הפליטים ג'נין, ככל הנראה במטרה לקבור אותן בקבר אחים אנונימי, או בקברים ממוספרים". בעוד הטענות נמצאו משוללות יסוד, ההאשמות המשיכו להיות מנוצלים על ידי ארגונים אנטי-ישראלים במאמציהם להכפיש את ישראל.

האשמות בדבר "פשעי מלחמה"

 • ב -29 ביולי 2015, נציגת עדאלה ארה"ב, נדיה בן יוסף, דיברה בתדרוך של הקונגרס ואמרה כי יש "לחקור את השימוש לרעה שישראל עושה בנשק ארה"ב בעזה ויש לקרוא למחוקקים להטיל על ישראל אחריות בגין  ההפרות שלה על חוקי ארצות הברית והחוק הבינלאומי". בן יוסף האשימה את ישראל ב"פשעי מלחמה ללא הבחנה", ובקיומו של "פטור מעונש מערכתי" עבור חיילים ישראליים במערכת המשפט הישראלית.
 • עדאלה היה אחד הארגונים שהיוו את התשתית לדו"ח מועצת זכויות האדם של האו"ם בנושא מבצע צוק איתן. וועדת החקירה של מועצת זכויות האדם של האו"ם חזרה על הטענות הבלתי ניתנות לאימות של הארגונים, בין השאר על טענות בדבר “פשעי מלחמה” של ישראל.
  • במהלך מבצע צוק איתן בעזה (2014), עדאלה יחד עם ארגונים לא ממשלתיים נוספים, הגיש ב-22 ביולי הצהרה למועצת זכויות האדם של האו"ם בה "גינו בחריפות את ההתקפות הבלתי-חוקיות נגד אזרחים ומוסדות אזרחים. עוולות אלה היוו הפרות חמורות של המשפט ההומניטרי הבינלאומי והמשפט הבינלאומי הפלילי, ואף עלולים להיחשב לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות". בסיכום פנייתם, קוראים ארגוני החברה הערבית-פלסטינית בישראל למועצת זכויות האדם של האו"ם לנקוט, בין היתר, בפעולות הבאות: "גינוי המדיניות של ישראל לפגוע במטרות אזרחיות, לרבות בתים, מוסדות רפואיים, מסגדים, תשתיות מים" ועוד. כמו כן, הציעו על "הקמת וועדת בדיקה בינלאומית עצמאית, בעלת סמכויות לחקור ולזהות את כל הפרות זכויות האדם אשר בוצעו בהקשר של מבצע צוק איתן", וטענו כי "הוועדה צריכה לקבוע עובדות ספציפיות ונסיבות של ההפרות, והמלצות קונקרטיות, וזאת על מנת להצביע על האחראים להפרות אלה, ולוודא כי לקורבנות יסופקו צעדים אפקטיביים".
 • פעילי עדאלה, בתיאום עם הארגון הפלסטיני הקיצוני אל-חק, כתבו וערכו חלקים נרחבים של מחקר פסאודו-אקדמי ממאי 2009, המתייחס ל"מיזם קולוניאלי שמיישם מערכת של אפרטהייד". הדו"ח שולל את הלגיטימציה של אמצעי ההגנה-העצמית הישראלים כ"מעשים לא-אנושיים של אפרטהייד…שהתבצעו בהקשר של משטר ממוסד של דיכוי שיטתי ושליטה של קבוצה גזעית אחת על פני האחרת".

פעילויות משפטיות נגד ישראל

 • מנהל עדאלה, חסן ג'בארין וכמה מעמיתיו שיחקו תפקיד מרכזי בפורום הארגונים הלא-ממשלתיים בוועידת האו"ם נגד גזענות בדרבן דרום אפריקה (2001), אשר מטרתו הייתה לחתור תחת הלגיטימציה של ישראל ולהכפישה, ושימש כתשתית לתנועה הקוראת לחרמות, משיכת השקעות וסנקציות כנגד ישראל (BDS).
 • במאי 2016, נערכה ישיבה בוועדת האו"ם נגד עינויים כחלק מסקירה תקופתית של עמידה של מדינות באמנה נגד העינויים הבינלאומיים. ישראל נהפכה למוקד של ישיבה זאת כשארגונים לא ממשלתיים, ביניהם עדאלה, מביאים סטנדרטים חדשים של עינויים על מנת לקדם את מטרתם הפוליטית להכפיש את ישראל. כך, ביקורים משפחתיים לעציר פעם בחודש רק ל-30 דקות, הובאה על ידם כדוגמה לעינויים.
 • על פי הודעה לעיתונות שפרסם עדאלה, הצהרת הפרלמנט האירופי מיולי 2012 "הקוראת לישראל לסגת ממתווה פראוור" היא "תוצאה של פעילות אינטנסיבית במשך חודשים של עדאלה ושל רשת זכויות האדם האירו-ים תיכונית בבריסל, כולל תדרוך של היועץ המשפטי של עדאלה סוהאד בשארה בפני קבוצת העבודה של הפרלמנט האירופי למזרח התיכון ביוני 2012 בשטרסבורג."
 • הארגון השתתף ב"פגישת עירייה" בחודש מאי 2009 בג'נבה אשר סייעה לעצב את מהלך ועדת החקירה של האו"ם בראשות גולדסטון. כתוצאה מכך, עדאלה צוטט 38 פעמים בדו"ח גולדסטון.
 • במהלך קמפיין של הארגון לקידום דו"ח גולדסטון ומסקנותיו, עדאלה פרסם הודעה לעיתונות בה דחק בממשלות "להעריך מחדש את יחסיהן עם ישראל".
 • עדאלה הגיש חוות דעת משפטית לבית משפט ספרדי כתמיכה בתביעת ה'לוחמה המשפטית' של המרכז הפלסטיני לזכויות האדם נגד בכירים ישראלים.
 • בשנת 2007, חיבר הארגון את "החוקה הדמוקרטית", הקוראת להחליף את היסודות היהודיים במדינה במסגרת "דמוקרטית, דו-לשונית ורב-תרבותית". הגירה יהודית תאושר מ"טעמים הומניטריים".

בדואים

 • עדאלה היה הארגון שהוביל את המאבק של תושבי אם אל-חיראן, כפר בדואי שהיה במרכזו של תקרית אלימה במהלך ניסיון למנוע הריסת בתים שאושרה על ידי בית המשפט הגבוה לצדק.
  • ב-2016 ביקש הארגון מענק על סך 30 אלף דולר לפרויקט בשם "פרויקט חירום של עדאלה להצלת אם אל-חיראן" בבקשת המענק, עדאלה ביקשו מענק לחודש אחד כדי להגיש "עתירות, [להוציא לפועל] קמפיינים תקשורתיים, סיורים בנגב, קמפיינים ברשת, שלטים ופוסטרים, ולובי באו"ם, באיחוד האירופי ובארה"ב".
  • במסמך, הארגון מתייחס לבדואים בנגב כ"פלסטינים", מזהיר מפני "נכבה" נוספת וקורא למדינת ישראל "גזענית".
   בבקשת המענק מציין הארגון כי "למרות שאורך הקמפיין הוא חודש אחד, מאמצינו בבית המשפט ובשטח ימשכו עד אשר נבטיח שכל הבתים באם אל-חיראן יישארו עומדים, ושכל התושבים יישארו באדמתם! (הדגשה במקור).

ב-30 במאי 2013, עדאלה והפורום לדו-קיום בנגב פרסמו נייר עמדה חד-צדדי ולא מדוייק (במימון האיחוד האירופי) הבוחן את "הצעת החוק למתווה פראוור  ואת העקירה הכפויה של בדואים מבתיהם" ומאשים את ישראל "בעקירת אוכלוסיה בכפיה", "נישול", ובנסיון "לנתק באופן מוחלט וסופי את הקשר ההיסטורי של הבדואים לאדמתם."

תרומות מישויות מדיניות זרות

 (הנתונים לשנים 2019-2018 לפי דו"חות שנתיים זמינים. הנתונים לשנת 2021-2020  מבוססים על דו"חות רבעוניים המצויים בידי רשם העמותות):

תורם2021202020192018
משרד החוץ השווייצרי678,373702,560730,880
Bread for the World-EED (גרמניה)*341,473575,652476,927
Medico International (גרמניה)80,80685,562
Broederlijk Delen (בלגיה)74,15382,586139,625146,223
או"ם4,15835,814
האיחוד האירופי 414,115295,728123,037
כריסטיאן אייד (בריטניה)196,338277,157321,305
סיגריד ראוסינג458,978463,504
מכון החברה הפתוחה713,600697,000
קרן פורד139,955
דיאקוניה175,984144,329

 *ב-30 אוגוסט 2012,   Brot für die Welt התמזג עם השירותים לפיתוח הכנסיה (Evangelischer Entwicklungsdienst-EED) וייסדו את  “Brot für die Welt – Evangelischer Entwicklungsdienst” (Bread for the World – Evangelical Church Development Service), כחלק מהסוכנות האוונגליסטית החדשה לדיאקוניה ולפיתוח  (Evangelisches Werk für Diakonie und Entwicklung).

כל המאמרים בנושא עדאלה