הקרן למגיני זכויות אדם

מידע כללי

מדינהישראל
אתר אינטרנטhttp://hrdf.org.il/?lang=he
נוסד2011
סטטוס משפטיחברה לתועלת הציבור
במילות הארגוןמטרת הקרן היא סיוע למגיני זכויות אדם לממן את ההגנה בהליכים המשפטיים שננקטו נגדם [מגיני זכויות אדם] בעקבות

מימון

פעילות

 • החל מתחילת שנת 2015, הקרן מובילה "פרויקט לליווי מפגינות ומפגינים ולתמיכה בהם, ולקידום חופש הביטוי והזכות למחאה". לפרויקט שותפים האגודה לזכויות האזרח, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, פורום דו קיום בנגב, תמורה – המרכז המשפטי למניעת אפליה ושתי"ל. במסגרת הפרויקט מופעלים כלים מגוונים, ובהם סדנאות צילום, אפליקציה חינמית הנותנת מענה משפטי מהיר ומיידי למקרים דחופים, הכשרות לפעילות ולפעילים, השאלת מצלמות וידאו ועוד. יצויין, כי במסגרת הפרויקט מופעלות סדנאות ללא תשלום המדריכות את המפגינים לצלם את כוחות הביטחון. לקידום הפרויקט הוקם אתר אינטרנט נפרד, בנוסף לתוכן נוסף הנמצא באתר האגודה לזכויות האזרח.
 • בתיאור פעולתו של הארגון בדו"ח השנתי של הקרן הבריטית The british shalom salaam trust, המעביר מימון לארגון, נכתב כי "מדי שנה, מאות מילדי מזרח ירושלים, חלקם רק בני עשר, נעצרים על כי זרקו אבן על חיילים ישראלים. בדרך כלל יש עדויות מינימליות לכך שהם אכן זרקו אבנים, שלא לדבר על מישהו שנפגע או נזק שנגרם. מעצרים אלה, בייחוד כאשר מעורבים הילדים של פעילים מוכרים, נראים כדרך להפחיד את הציבור הרחב והאוכלוסייה. The british shalom salaam trust תומכת בהגנת הקרן למגיני זכויות אדם את מזרח ירושלים, ובפרויקט הקטינים שלה, אשר מספק ייצוג משפטי הולם ומנוסה לילדים העצורים."
 • ב-18 ביוני, 2018, חברת הדירקטוריון של הקרן, סהר ורדי, השתתפה בכנס של Churches for Middle East Peace (CMEP) בוושינגטון שנערך בחסות DCIP. יחד עמה השתתפו נציגים של ארגוני BDS שונים ביניהם AFSC, FMEP, ו-DCIP . נציגת DCIP הייתה פארח ביידסי- החברה גם באדאמיר.
 • ב-13 וב-14 ביוני 2018, אלמה ביבלש, מנכל"ית הקרן, קיימה יחד עם נציגת ארגון "אל-חק", נדה קיסוואנסון, אירועים באוניברסיטאות ברן וציריך שבשוויץ. באירועים, השתיים דיברו על "תובנות מעבודתן היומיומית בהגנה על זכויותיהם של מגיני זכויות האדם… הסטיגמה כ'בוגדים' ו-"מי עומד מאחורי החוקים המגבילים את מעורבות החברה האזרחית".
 • בדו"ח של שליח האו"ם ל'מצב זכויות האדם בשטחים הפלסטינים, מייקל לינק, במרץ 2019, מצוטט דו"ח של הקרן הטוען כי "בשנים האחרונות הולכים וגוברים הנסיונות להגביל את ארגוני זכויות האדם ולהצר את צעדיהם של מגיני זכויות האדם הפועלים במסגרתם.” דו"חו של שליח האו"ם מוסיף כי "יוזמות אלה צמצמו מאוד את יכולתם של מגיני זכויות האדם לבצע את עבודתם הלגיטימית, לספק הגנה ולקרוא להפרות של זכויות האדם בשטחים הפלסטיניים הכבושים".
 • הארגון משתף פעולה עם הקרן נורבגית, NHRF, בתוך כך, באתר הקרן מצוטט מייקל לינק, אשר כתב דו”ח מיוחד על מצב זכויות אדם מעבר לקו הירוק. באתר הקרן מתואר המצב בישראל כ-:" המצב החמור של זכויות האדם בשטחים הפלשתינים הכבושים (הגדה המערבית, מזרח ירושלים ורצועת עזה) מאופיין בדיכוי הזכויות, הידרדרותו של שלטון החוק, וההזנחה של ההתחייבויות הבינלאומיות…" יצויין, כי הקרן גם מממנת את הארגון, וכי הקרן הנורבגית קיבלה בשנה האחרונה מימון ממשלתי של 22 וחצי מיליון קרונות נורבגיות (9,694,932 ש"ח).

  צוות:

   • סהר ורדי, חברה במועצת המנהלים של קרן מגן זכויות האדם (HRDF). בנוסף, עובדת בוועדת שירות הידידים האמריקאית (AFSC) במזרח ירושלים בתפקיד מתאמת תכנית ישראל. סהר ריצתה שלושה עונשי מאסר על סירובה להתגייס לשירות בצה"ל.
    • היא עבדה בעבר בשביל הוועד הישראלי נגד הריסות בתים וסולידאריות שייח' ג'ראח.
    • ורדי תיארה כך את מטרות ה-BDS: "במונחים של רווח, ההפסדים האמיתיים לא יבואו מחרם על מוצרים אלא ממשיכת השקעות. שם נמצא הכסף הגדול. הדבר האחרון שאומר לגבי תנועת ה-BDS היא שהיא כיפית. הם התחילו לעשות 'פלאש מוב' ופעילויות מגניבות אחרות. זה מאפשר גישה לאנשים שבדרך כלל לא איכפת להם. זה משפיע על חברות ענקיות והפעילים נהנים".
    • במאי 2015 ורדי חתמה על הצהרה שכותרתה הייתה "מאזרחי ישראל לפיפ"א: תוציאו לישראל כרטיס אדום עכשיו!" שם נאמר ש"אנו אזרחים ישראלים, הפעילים נגד המדיניות הכיבוש והאפרטהייד הגזעניים של ממשלתנו. עכשיו שקונגרס פיפ"א מתכנס אנו רוצים להבהיר: האפרטהייד הישראלי כמו גם הדרום האפריקאי בזמנו, אין לו מקום בכדורגל העולמי!".
   • גיל גוטליק, חבר בועד המנהל של הארגון, חבר גם בשוברים שתיקה, בארגון סולידריות שייח' ג'ראח, והיה ממובילי הקמפיין נגד שר החינוך גדעון סער (מרץ 2012) על "הקו הלאומני" שהוא הוביל במערכת החינוך.
   • במאמר שכותרתו "מי מפחד מזכות השיבה?" שפורסם באתר 972 + (15 במאי 2014) אלמה ביבלש, (מנהלת הקרן למגיני זכויות אדם החל משנת 2012) טענה כי: " מימוש זכות השיבה הוא הפתרון המוצע כצדק היסטורי וצדק בהווה לבעיית הפליטים. כשישה מיליון פליטים פלסטינים חיים ברחבי העולם. צדק לא יעשה עד שישראל לא תכיר באחריותה על הנכבה ותאפשר לפליטים ולעקורים לשוב לבתיהם". בנוסף היא מצדדת במסמכים כגון "מסמך יאפא, המביא תכנון מפורט ורגיש לשיבת הפליטים לתל אביב." וכן: “בואו נדבר על הכרה בנכבה, על העוול שהתרחש ב -1948 ובכל רגע מאז." ובנוסף כאשר היא מתארת את חזונה היא כותבת "זה החזון החיובי שלנו. שיבת הפליטים לארצם, מהים עד הנהר…"
   • נועה עמרמי, התמחתה במשרדו של מיכאל ספרד מהצוות המשפטי של ארגון יש דין. נועה השוותה בין משפט דרייפוס לבין המשפטים המתנהלים במדינת ישראל: " החלק המדהים ביותר, הוא מידת שיתוף הפעולה של המערכת המשפטית עם רדיפתו של דרייפוס… השופטים התבססו על ראיות סודיות שהוסתרו מדרייפוס ומעורך דינו באצטלה של "ביטחון לאומי"…רק שנים לאחר מכן גיליתי ש"משפט דרייפוס"- שימוש בראיות חסויות מנימוקי ביטחון כבסיס להרשעה ולכליאה, אף ללא משפט– מתקיים גם כיום בישראל... ".
  • עו"ד מיכאל ספרד הוא היועץ המשפטי הקרן למגיני זכויות אדם, ארגון יש דין ושוברים שתיקה. ספרד "ייעץ לדירקטוריון בדבר יישום הקריטריונים לסיוע בעת בחינת בקשות סיוע וחתימה על חוזים. מקיים בקרה על איכות הייצוג שממומן ע"י הקרן".
   • במה שנראה כניגוד אינטרסים, ספרד ייצג גם קבוצה שקיבלה סיוע כספי מהקרן למגיני זכויות אדם.
  • חולוד בדאווי
   • חולוד בדאווי היא חברת דירקטוריון בקרן. בדאווי פוטרה מעבודתה במשרד התיאום לעניינים הומניטריים של האו"ם בעקבות פעילות אנטי-ישראלית בוטה. במרץ 2013, בדאווי העלתה לחשבון הטוויטר שלה תמונה של גבר מחזיק ילדה מדממת, וטענה כי הילדה היא קורבן של תקיפה ישראלית שהתרחשה באותו יום. מאוחר יותר התברר, כי התמונה צולמה בשנת 2006 ואין לה שום קשר לישראל.

    שיתוף פעולה

    פעילי הארגון חברים גם בארגונים הבאים:

    • עקבות– "מרכז לתיעוד, מחקר וקידום של זכויות אדם במסגרת הסכסוך"
    • חיראק– "המרכז לקידום השכלה גבוהה בחברה הערבית וחברה בועדת המעקב לענייני החינוך הערבי". חיראק מקדמת ומחנכת לחיזוק נרטיב הנכבה, זכות השיבה של כל הפליטים מאז 48', הטרנספר שצה"ל ביצע ב-48', ועוד.
    • קואלייצית נשים לשלום– "מחויבת למאבק לסיום הכיבוש וליצירת חברה צודקת, תוך הרחבת מעורבותן והשתתפותן של נשים בשיח הציבורי".
    • הועד הציבורי נגד עינויים בישראל –"פועל למען בני אדם באשר הם – ישראלים, פלסטינים, מהגרי עבודה ואזרחים זרים נוספים, השוהים בישראל ובשטחים הכבושים, במטרה להגן עליהם מפני עינויים והתעללויות שנוקטות רשויות האכיפה והחקירה הישראליות".
    • שוברים שתיקה.
    • ארגון סולידריות שייח' ג'ראח.

   

פירוט התרומות מישות מדינית זרה לפי דוחות שנתיים בשקלים חדשים

**הנתונים לשנת 2018 מבוססים על דוחות רבעוניים. שאר הנתונים מבוססים על הדוחו"ת השנתיים הזמינים.

תורם2012201320142015201620172018**
Dan Church Aid (דנמרק)68,500 56,513
Cordaid (הולנד)74,86023,288
הקרן הנורבגית לזכויות אדם69,80077,910
ספרד600,286
שוויץ161,628388,005277,940219,047237,714 248,91249,690
גרמניה148,771 58,940
HEKS-EPER58,575 327,364
נורבגיה 92,055 80,403
דנמרק56,513 96,586
הקרן החדשה לישראל913,503
הקרן להגנת הדמוקרטיה74,900

ציטוטים נבחרים מפי המנהלת הכללית של הקרן למגיני זכויות אדם

'

כל המאמרים בנושא הקרן למגיני זכויות אדם