המועצה האירופית ליחסי חוץ

מידע כללי

מדינההאיחוד האירופי
אתר אינטרנט http://www.ecfr.eu/
נוסד2007
סטטוס משפטיעמותה בריטית רשומה
במילות הארגוןפועלת בהשראת פעילותם של מכוני מחקר אמריקאים אשר סייעו לארצות הברית לעבור מבדלנות למנהיגות גלובלית. מטרת מייסדי מועצה זו היא להקים מוסד כלל-אירופי שישלב את האמינות של הממסד עם התעוררות אינטלקטואלית

מימון

 • התקציב השנתי של המועצה האירופית ליחסי חוץ (ECFR) לשנת 2015 עמד על 5.3 מיליון לירות סטרלינג; ההוצאות היו בסך 5.1 מליון.

פעילות

 • לארגון שבעה סניפים באירופה עם למעלה מ-50 חברי צוות.
 • תוכנית המזרח התיכון וצפון אפריקה (MENA) של הארגון "שואפת לתפקיד אירופאי מוביל במניעת הסלמת משברים ובהתנעת פתרונות בוני שלום באיזור המזרח התיכון וצפון אפריקה במהלך תקופה זו של סערות חסרות תקדים."

פעילויות BDS

 • שני חוקרים מטעם המועצה האירופית ליחסי חוץ, מאטייה טואלדו ויו לובאט, כתבו בהרחבה על מה שהם מכנים מדיניות "הבידול". בפרסום שקודם באופן נרחב בתקשורת "בידול מצד האיחוד האירופי וההתנחלויות הישראליות" (22  ביולי, 2015), המועצה האירופית ליחסי חוץ קוראת לסנקציות נגד גופים ישראליים (ואנשים מסוימים) אשר יש להם פעילות בהתנחלויות או שנראה כי יש להם קשרים כלכליים איתן. בדו"ח נטען כי המלצות אלו אינן בגדר קידום BDS . הדו"ח מטיל על ישראל בלבד את האחריות לכישלון להגיע להסדר שלום, תוך התעלמות מאלימות, הסתה, וסרבנות פלסטינית. על פי מחברי הדו"ח, טואלדו ולובאט, האיחוד האירופי צריך להרחיב את מדיניות זו למגזרים עסקיים ולתחומי הספורט. לטענתם, "בידול" משקף את מדיניות האיחוד האירופי, למרות שסוגיה זו נידונה במסגרת משא ומתן בין בכירים ישראליים ובכירים אירופיים (לאחר פרסום "הנחיות" האיחוד האירופי בשנת 2013) ונדחתה.
 • במסיבת עיתונאים המקדמת את מדיניות הבידול מנהל תכנית המזרח התיכון וצפון אפריקה בארגון, דניאל לוי שהוא בעל קשרים נרחבים עם בכירים ופעילים ישראלים, אמר: "אין לי בעיה לתמוך בזה. יהיה זה שקר לומר שטביעות אצבעותי נפקדות מהמהלך הזה".
 • הארגון מעצים ומרחיב את הקמפיין הזה באמצעות סמינרים רבים וסדנאות עם ארגוני זכויות אדם בעלי השפעה, כמו גם באמצעות פרסומים בתקשורת המבוססת באיחוד האירופי ובמוסדות אירופאיים. מאמצים אלו הוצגו כהכרחיים להדגשת הטיעון כי "בניה מתמשכת בהתנחלויות אינה חוקית ומהווה מכשול לשלום."
 • בינואר 2017, הארגון טען כי "אימוץ מדיניות הבידול ברמה הרעיונית והפרקטית על ידי מועצת הביטחון צריך לאותת לאירופה שהיא צריכה להכפיל את מאמצי הבידול שלה."
 • ביוני 2016, יו לובאט, יחד עם מרטין קונצ'ני מ"פרוייקט המזרח התיכון האירופי", אימץ סנקציות נגד ישראל, בקריאה לפיפ"א "להוציא מועדוני התנחלויות מאיגוד הכדורגל הישראלי," כחלק מקמפיין נרחב יותר נגד ישראל שיזמו מספר ארגונים התומכים ב-BDS." לובאט אמר כי חרם ישלח "מסר חזק מאוד" לישראל שהיא "לא יכולה להשתמש בקבוצות כדורגל ככלי פוליטי לזכיה בהשלמה עם פעולות הכיבוש שלה".
 • בחודש מאי 2015, טואלדו ולובאט פרסמו דו"ח בשם "איך ניתן להחיות את מדיניות האיחוד האירופי ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני", בטענה שצריך לעמת את הישראלים עם האפשרות שאירופה תסיר את תמיכתה ממנה בעתיד, מאחר ועל פי המחברים, התקדמות בתהליך השלום "תלויה בישראל". הדו"ח מרמז כי רק באמצעות סנקציות על ישראל ניתן לפתור את תהליך השלום ומציג את הפלסטינים כשחקנים פסיביים.
 • בנובמבר 2015, יו לובאט קרא לנקיטת אמצעים נוספים להעניש ולנקוט "בסנקציות פיננסיות רציניות על הישראלי הממוצע שנותר אמביוולנטי בקשר לפרוייקט ההתנחלויות של ישראל."
 • בספטמבר 2015, יו לובאט השתתף בכנס של וועדת האו"ם למימוש הזכויות הבלתי ניתנות לערעור של העם הפלסטיני שכותרתו היתה : "פגישה בינלאומית בשאלת פלסטין: ההתנחלויות הישראליות כמכשול לשלום – האפשרויות לעתיד." כנס זה התמקד ב"תפקיד הקהילה הבינלאומית, לרבות ארגונים אזוריים ו-"ייצוא סחורות המיוצרות בהתנחלויות והקווים המנחים של האיחוד האירופי."

אנשי הצוות של תוכנית המזרח התיכון וצפון אפריקה של המועצה האירופית ליחסי חוץ:

הארגון טוען כי "החוקרים והאנליסטים של MENA לרבות עמיתי מחקר אורחים, מגיעים מרקע ממשלתי, מחקרי, אקטיביסטי ותקשורתי".

 • דימי ריידר, מעמיתי המועצה האירופית ליחסי חוץ אשר מקדם חרם תרבותי על ישראל, הוא ממייסדי מגזין 972+, המפרסם בלוגים מוטים מאוד ומקדם את אסטרטגיית דרבן לדמוניזציה ודה-לגיטימציה של ישראל.
  • בנובמבר 2010, ריידר הגן על החלטתו להשתמש במונח 'טיהור אתני' לתיאור המצב בעזה באמרו "אני עושה שימוש במונח 'טיהור אתני' מישום שהטלת סגר סביב אוכלוסייה ממוצא אתני מסוים והוצאתה מן הכלל…זה בדיוק מהותו של טיהור אתני. זה לא חייב להתבצע בשפיכות דמים…טיהור אתני פשוט יכול להתדרדר במהירות לטיהור אתני רצחני…ונראה שזה הכיוון אליו אנו הולכים: ייסוד ישות פלסטינית קטועת רגליים בחלקים מסויימים בגדה המערבית."
 • המנהל לשעבר של תוכנית MENA דניאל לוי הוא פעיל המעורב במגוון נרחב של קרנות וארגונים לא ממשלתיים פוליטיים.
 • במאמר שפורסם במקור בספרדית,  "ביבי והפצצה", חוקר אחר, חוזה איגנסיו טורבלנקה, מציג את התמיכה אמריקנית בישראל כדבר היחיד שמונע שלום או את בידודה של ישראל כמדינת "אפרטהייד". במאמר הוא טוען בנוסף כי "ללא 3,000 מיליון דולרים ויותר הנתרמים על ידי ארצות הברית (כולל מצביעי אובמה) המועברים מדי שנה לסיוע צבאי, הישראלים לא היו יכולים לשמר את יתרונם הצבאי על שכניהם."

תורמים לשנת 2013 (רשימה חלקית בליש"ט)

תורם20142015
משרד החוץ האוסטרי49,19014,161
משרד החוץ הדני19,69598,373
המחלקה הבריטית לפיתוח בינלאומי162,627
משרד החוץ ההולנדי15,44145,558
הנציבות האירופית8,337
משרד החוץ הפיני10,795
Foundation for Open Society14,689
Open Society Foundations2,423,9652,659,840
משרד החוץ הגרמני44,444
משרד החוץ הנורבגי333,470313,183
משרד החוץ הפורטוגזי3,623
הסוכנות השבדית לשיתוף פעולה ולפיתוח בינלאומי353,711304,866
השגרירות הנורווגית בברלין56,57630,118
קרן רוברט בוש 144,479156,067
Skoll Global Threats Fund72,225
קרן מרקטור (גרמניה)27,966169,302
(איטליה)Compagnia di San Paolo42,01740,000

כל המאמרים בנושא המועצה האירופית ליחסי חוץ