• ב-14 לאוגוסט, מסמכים פנימיים השייכים ל"מכון החברה הפתוחה" של ג׳ורג׳ סורוס הודלפו באופן אנונימי לאתר המתנגד לפעילותו, בשם DC Leaks. "מכון החברה הפתוחה" הוא אחת המסגרות דרכן סורוס תומך בארגונים לא-ממשלתיים פוליטיים ברחבי העולם ומקדם פעילות לובי עבורם.
  • לפי המסמכים – שטרם אומתו, "מכון החברה הפתוחה" מתפקד הן כמממן והן כלוביסט, תוך קידום האג׳נדה שלו במגוון נושאים וקמפיינים בפרלמנט האירופי ובמסדרונות הממשל האמריקאי. הסכם הגרעין עם איראן, הסכסוך הערבי-ישראלי, והגירה בינלאומית הם רק חלק מהנושאים שזוכים למאמצי הלובי של סורוס.
  • בנושא איראן, אחד המסמכים המודלפים מראה כיצד המכון לחברה פתוחה מוכן לדחוק הצידה את זכויות האדם של אזרחי איראן כדי לקדם אג'נדה פוליטית: "למרות שהגנה על זכויות אדם באיראן היא בעדיפות חשובה…אין להתנות אותה בעבודה נוספת, כולל תמיכה בהסכם הגרעין עם איראן…".
  • כפי שניתן לראות במסמכים, התמיכה הכספית והלוגיסטית לארגונים לא-ממשלתיים המעורבים בסכסוך הערבי-ישראלי הועברה דרך "המשרד הערבי האזורי – אזרחים פלסטינים בישראל", שבראשו עומד עמאר אבו-זייאד (צילומי מסך מצורפים).
  • רשימה זו דומה לדו"ח מעמיק שפורסם על ידי מכון המחקר NGO Monitor בשנת 2013, המתבסס על מקורות גלויים (השקעה גרועה – הפילנתרופיה של ג'ורג' סורוס והסכסוך הערבי-ישראלי, מאי 2013).
  • הדו"ח מנתח את כלל מסגרות המימון של סורוס, שחלקן הגדול אינן כלולות במסמכים המודלפים. דבר זה מראה כי במידה ומסמכים אלו הם מקוריים ומדויקים – המספרים הזמינים ושמות הארגונים המוזכרים בהם הם רק חלק קטן ממערכת הארגונים של קרנות "המכון לחברה פתוחה".
  • אחד הארגונים המוזכרים במסמך המודלף הוא הקרן החדשה לישראל, שקיבלה ממכון החברה הפתוחה 837,000 דולר בשנת 2015. הקרן תומכת גם במוענקים נוספים של סורוס, כולל בצלם, עיר עמים ושוברים שתיקה. שני ארגונים הנתמכים על ידי הקרן החדשה, עדאלה ומוסאוא, השוללים את זכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית, מוזכרים גם הם ברשימת המוענקים של המכון.
  • המסמכים מראים כי בנוסף למענקים הישירים, "המכון לחברה פתוחה" מספק "תמיכת אד-הוק למשימות לובי של המוענקים בארצות הברית ואירופה בתמיכת קרנות החברה הפתוחה בוושינגטון ובריסל". תמיכה זו מאפשרת לנרטיב האנטי-ישראלי של ארגונים קיצוניים להשפיע על מקבלי ההחלטות וללבות את הסכסוך.
  • מסמך נוסף פותח צוהר לפעילות הלובי האירופאית של "מכון המדיניות האירופי של החברה הפתוחה". המסמך דורש מהאיחוד האירופי ליישם מדיניות של סימון מוצרים ישראלים המיוצרים ביהודה ושומרון, ולפעול "להצטרפותה של פלסטין" לבית הדין הפלילי הבינלאומי (עמוד 4).

Soros leak soros leak2 Soros leak3