מוסאוא

מידע כללי

מדינהישראל
אתר אינטרנטhttp://www.mossawacenter.org
נוסד1997
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגון"קידום הזכויות הכלכליות התרבותיות והפוליטיות של הערבים-פלסטינים אזרחי ישראל והכרה בקהילה זו כמיעוט לאומי ילידי בעל ייחוד לאומי תרבותי והיסטורי

מימון

פעילות

  • הארגון נוקט "במגוון דרכים כולל פעילות תומכים בכנסת ובממשלה, פעילות של תומכים ברמה הבינלאומית במיוחד באירופה, ארצות הברית ודרום-אפריקה", אנשיו "הגישו מספר ניירות עמדה ששימשו בתהליך קבלת ההחלטות אצל גורמים בינלאומיים כמו האו"ם, האיחוד האירופי, ומחלקת המדינה האמריקנית."
  • בדו"חות של מוסאוא לוועדות האו"ם וגופים בינלאומיים אחרים, הארגון משמיט או ממזער את הקשר הטרור על מנת להכפיש את כוחות הבטחון הישראליים.
  • בפברואר 2014 ג'עפר פרח, מנהל הארגון, נפגש עם נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, יחד עם מנהיגי הוועד הציבורי נגד עינויים (PCATI) שתי"ל ולוחמים לשלום. בפגישה, פרח הציג לשולץ מכתב המאשים את ישראל בטרנספר ו"העברה כפויה" והאיץ באיחוד האירופי לפעול כדי להשפיע על מדיניות ישראל באזור. זהו "מעגל סגור", בו האיחוד האירופי וממשלות אירופיות מממנים ארגונים ואז חוזרים על השקרים, אי הדיוקים והאשמות שווא שלהם, בקביעת מדיניות החוץ שלהם. דבר המייצר מדיניות מזיקה הניזונה ממידע לקוי ומחמיר את הקונפליקט בין האיחוד האירופי והמערכת הדמוקרטית הישראלית.
  • מוסאוא פרסם מסמך שהגיש ב-2013 לנציבות זכויות האדם של האו"ם בו קרא לקהילה הבינלאומית לשים לב להמלצות השליח המיוחד [ריצ'רד פאלק] ו"להשתמש בביטויים כמו 'סיפוח', 'טיהור אתני', 'אפרטהייד', 'קולוניאליזם' ו'פלילי'" כדי "לתאר באופן הולם יותר את האופי האמיתי של המציאות בשטחים הפלסטינים הכבושים" המסמך טוען ש"הפרת זכויות האדם המתמשכת" שמבצעת ישראל היא "הסיבה הבסיסית לפגיעה בזכויות ולסבל של העם הפלסטיני" וקובע כי "הפניית העניין לבית-הדין הבינלאומי לצדק היא הכרחית".
  •  ב-2007, הארגון פרסם נייר עמדה (מומן על ידי האיחוד האירופי, גרמניה ו UNDP), שבה הוא מביע דחייה של ישראל כמדינה יהודית ושל "סמלי המדינה: ליהודים בלבד" (הדגל וההמנון הלאומי). בנייר העמדה נטען כי "מדינת ישראל נוסדה על חורבות העם הפלסטיני, שעבורו האירוע היה טרגדיה לאומית – הנכבה"
  • הארגון מפרסם  באתר שלו דו"ח גזענות שנתי, המופק על ידי המטה למאבק בגזענות (CAR) וממומן על ידי האיחוד האירופי, המאשים את ישראל ב"גזענות" ו"אפליה".
  • ב-2009 מוסאוא הצטרף לקואליצייה של ארגונים לא ממשלתיים במכתב לקרן הפנסיה הנורווגית שקרא "לעם הנורווגי להצטרף אלינו במאמצינו ולהפסיק להשקיע בכיבוש הישראלי של האדמה הפלסטינית". המכתב האשים מספר חברות ישראליות ובינלאומיות ב"אספקת ציוד שעוצב במיוחד עבור מעקב ודיכוי של האוכלוסיה הפלסטינית באמצעות הגבלות תנועה וענישה קולקטיבית".
  • מוסאוא עומד מאחורי הבלוג "חסר-בית בביתך שלך" ,(Homeless in your own home) המתיימר לספק "הצצה על אתגרי היום יום… של המיעוט הפלסטיני ערבי בישראל." הבלוג מאשים את ישראלי ב"אפלייה קולקטיבית", "הריסת בתים", ושלילת זכויות יסוד מאזרחי המיעוט. הבלוג מנסה לקדם נראטיב לפיו הפלסטינים והבדואים הם התושבים הילידיים והלגיטימיים של הארץ ואילו ישראל היא כוח כובש זר. הבלוג מפנה את הקוראים לאתרי הארגונים הפולטיים: מוסאוא, עדאלההאגודה לזכויות האזרחמדה אל-כרמל והמרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי.
  • לפי האב גבריאל נדאף, כומר יווני אורתודוקסי מנצרת "תחת מסווה של הגנה על זכויות אדם, ארגונים כמו מוסאוא… הצטרפו לקמפיין ההסתה והאשימו את ראשי הקהילה הנוצרית-ערבית בישראל התומכים בשילוב ובשיתוף פעולה עם צה"ל, לעיתים קרובות מכנה את צה"ל 'הכיבוש הציוני'"
  • ב-1 במרץ 2010, בית המשפט המחוזי בנצרת דחה תביעה שהוגשה על ידי מוסאוא נגד NGO Monitor בגין לשון הרע, לכאורה.

תרומות מישויות מדיניות זרות (בשקלים חדשים)

תורם201220132014
האיחוד הארופי2,126,0581,387,6981,680,388
לחם לעולם - Bread for the World (גרמניה)552,929547,675379,773
קרן אברט (גרמניה)90,112
ארגון בין-כנסייתי לפיתוח ולשיתוף פעולה - ICCO ו קירק אן אקטי (הולנד)333,949
קרן פורד126,338
קרן מוריה124,533
המכון לחברה פתוחה91,407
הקרן החדשה455,887

כל המאמרים בנושא מוסאוא