נשיא מכון המחקר NGO Monitor קורא לארגון לפתוח מידית בחקירה לבדיקת הטענות לפיהן יאסר מורתג'א שירת כקצין בחמאס

הבוקר פורסם באתר החדשות וואלה כי צלם העיתונות יאסר מורתג'א, שירת כקצין במנגנוני הביטחון של חאמס ברצועת עזה. על פי הודעה מארגון הסיוע ההומניטארי מועצת הפליטים הנורבגית (NRC), מורתג'א נהרג יום לפני תחילת עבודתו בארגון הסיוע.

ארגון NRC פעיל במסגרת הסכסוך הערבי-ישראלי משנת 2009, מחזיק במשרדים בירושלים, רמאללה, חברון ועזה, ומעסיק מעל מאה עובדים מקומיים וכעשרה עובדים בינלאומיים. הארגון הוא ממובילי הלוחמה המשפטית וקמפיינים בינלאומיים של דה-לגיטימציה נגד ישראל. בנוסף, הארגון מפעיל נוכחות משמעותית בבתי המשפט הישראלים. מתחילת פעילותו הארגון מימן ייצוג משפטי ליותר מ-4,000 תיקים הקשורים לסכסוך הערבי-ישראלי. לפי הארגון, הדבר נעשה בין היתר על מנת "להפעיל לחץ בינלאומי על ישראל".

הפעילות של NRC בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית ממומנת בעיקר על ידי האיחוד האירופי, נורבגיה, ובריטניה. בין השנים 2016-2017, האיחוד האירופי העביר 10.4 מיליון דולר לארגון, נורבגיה 5.5 מיליון דולר, ובריטניה כ-5 מיליון דולר. למרות מעורבתו הגלויה בקמפיינים אלו, לארגון יש מעמד המקנה לו ויזה הומניטארית מממשלת ישראל.

מכון המחקר NGO Monitor קורא לארגון NRC ולממשלות המממנות אותו לפתוח מידית בחקירה לבדיקת הטענות לפיהן מורתג'א שירת כקצין בחמאס.

כמו כן, בשבועות הקרובים נפרסם דו"ח מקיף על פעילות מועצת הפליטים הנורבגית וניצול הכסף הממשלתי ללוחמה משפטית נגד מדינת ישראל.

פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא NGO Monitor: "ארגון NRC הוקם במטרה להגיש סיוע הומניטארי לפליטים אמיתיים, ולא לעסוק יום ולילה בפוליטיקה ובמלחמה משפטית נגד ישראל. כמו במקרה של ארגון הסיוע ההומניטארי 'WORLD VISION', לא ניתן לשלול את האפשרות שהארגון העסיק אדם ששירת כקצין בחמאס. על כל הנוגעים לדבר, כולל מממני הארגון, לפתוח בחקירה בלתי תלויה לאלתר".