Lena Bakman OFFICIAL

מרבית הציבור הישראלי כבר מודע לקמפיין החרם והדה לגיטימציה הבינלאומי נגד ישראל. חדשות לבקרים אנחנו שומעים על יוזמות של ארגונים שפועלים נגד המדינה, אזרחיה ותומכיה, בעיקר באירופה וארה"ב, בין אם מדובר על נסיונות לבטל הופעות בישראל, להעביר החלטות אנטי ישראליות בקמפוסים ובכנסיות ובין אם למשוך השקעות מהמדינה. יש הטוענים שהמובילים את הקמפיין (הידוע כ-BDS  – חרם, משיכת השקעות וסנקציות) נגועים באנטישמיות. מי היה מאמין שמי שעומד בחוד החנית של קמפיין החרם הם דווקא אזרחים ישראלים החיים בישראל?

ביום שישי האחרון פורסמה כתבת תחקיר מעמיקה בת שלושה עמודים בעיתון ישראל היום. התחקיר שהתבסס על דו"ח חדש של מכון המחקר NGO Monitor חשף את הישראלים מבית שמזינים ומלבים את קמפיין החרם נגד ישראל. מדובר בארגון בשם "מי מרוויח", גוף שעובד מתחת לרדאר ומהלך אימים על עסקים בישראל ועסקים ברחבי העולם הפעילים בישראל. הארגון שולח להם מכתבים בהם הוא מאיים להכניס אותם למאגר מידע באתר שלו, המכיל מידע על כ-500 עסקים שיש להם קשר (אפילו עקיף או רופף) לפעילות מעבר לקו הירוק (גדה מערבית, מזרח ירושלים ורמת הגולן). ארגון זה מהווה חלק מהותי וחשוב בקמפיין ה-BDS נגד ישראל. מאגר המידע באתר שלהם משמש את פעילי ה- BDS ועל בסיסו נעשית עבודת לובי מאומצת במוסדות בינלאומיים כמו האו"ם, האיחוד האירופי, חברות אחריות תאגידית ועוד. באופן זה, הם כבר ניסו לפגוע במספר חברות ישראליות כמו סודה סטרים, פרטנר (אורנג') ומקורות.

אולם, לא היותם ישראלים היא הבעיה. ישראל היא מדינה דמוקרטית וליברלית היכולה להכיל אנשים מהסוג הזה. הבעיה טמונה בפעילות מתחת לרדאר, בשקט, כשהציבור אינו מודע לפעילותם או לשמות העובדים בארגון, והחברות המאוימות על-ידם פוחדות לדבר.

במכתב  לדוגמא שהגיע לידי NGO Monitor, "צוות מי מרוויח" מתריע את העסקים הישראלים שיוכנסו למאגר. במסמך אחר הוא דורש מהציבור לפנות לחברות ו"להביא לתשומת לב העסק את מעורבותו בגירוש פלסטינים מאדמתם ובתיהם – תהליך שהחל עוד בנכבה של 1948 ונמשך עד היום באמצעות מדיניות של גניבת אדמות". מעניינת גם העובדה שהמכתבים של "מי מרוויח", ארגון ישראלי, הממוענים לעסקים ישראלים, נכתבים בשפה האנגלית.

עולות מספר שאלות, כגון, למה כוונתם כשהם מדברים על 1948? מדוע הם כותבים באנגלית לגורמים ישראלים? מדוע אינם חותמים בשמות פרטיים של העובדים אלא תחת "צוות מי מרוויח"? מדוע הם הפסיקו להשתמש במילה BDS והחלו לעטוף אותה במושגים כמו "אקטיביזם כלכלי"? חלק משאלות אלה הופנו אליהם באמצעות כתב העיתון "ישראל היום", אולם הם שמרו על שתיקה רועמת.

אלה שאלות חשובות שיש לעמת אותם מולן. השלב הבא לאחר כתבת התחקיר היא לחשוף את כלל הפעילים והפעילות בארגון ולדרוש מהם שקיפות ואחריותיות. זאת, משום שהנפגעים העיקריים מפעילותן הם עסקים שחלקם מהווים בית לדו-קיום ופרנסה לשכנינו בגדה המערבית. אותם גורמים שהם משרתים אותם, אינם מעוניינים בזכויות אדם.

זווית נוספת וחשובה היא המימון. למעלה מ-80% ממקורות המימון של "מי מרוויח" מגיע מארגונים כנסייתיים ממדינות כמו הולנד, אירלנד וגרמניה וסך התרומות הזרות שלהם מסתכמות ב-1.5 מיליון ש"ח לשנים 2014-2015 בלבד. לממשלות אלה ישנה אחריות על כספים המועברים למטרות שנוגדות את מדיניותן המוצהרת. יש לשאול מדוע כספם של משלמי המיסים האירופיים מועברים לארגונים התומכים בחרם על ישראל, ובסופו של דבר מפלגים את העם, גוזלים מקומות עבודה משכנינו הפלסטינים, גורמים לריחוק בין העמים ובטח שלא מקדמים שלום.

בדיוק השבוע השתתפתי במפגש עם ראש ממשלת אירלנד לשעבר, מר ברטיה אהרן, שהביא לעמו את הסכם השלום המיוחל בין צפון אירלנד לבריטניה בשנת 1998. הוא הגיע לישראל כדי לספר כיצד הם הצליחו לפתור סכסוך ארוך שנים, שכלל פעולות טרור של IRA בלונדון ושנאה יוקדת שררה בין שני העמים. הוא ייעץ מנסיונו שכדאי להסדיר את ההדורים עם השכנים שלנו בדרכי דיפלומטיה.

אולם, גם אם רוב הציבור בישראל מעוניין בשלום, המימון האירי שמגיע באופן עקיף לארגונים כמו "מי מרוויח" רק פוגע בכל מאמץ להגיע להבנות עם השכנים. אחד הארגונים הכנסייתיים שתורם למי מרוויח הוא טרוקרה, המקבל כספים מממשלת אירלנד. טרוקרה, הוא ארגון המקדםBDS  ואף פועל לניתוק היחסים בין האיחוד האירופי לישראל. האם ממשלת אירלנד מפקחת על הכספים שהיא מחלקת לארגונים מהסוג הזה?

מדינות אירופה נושאות באחריות לפגיעה בסיכויים לקידום היחסים בין ישראל לשכניה הפלסטינים. יחסי ישראל-אירופה חשובים מאוד ולכן על מדינות אירופה התורמות לארגונים שפוגעים בתהליך השלום לחשב מסלול מחדש ולשקול הפסקת מימון לארגונים המקדמים חרם על ישראל, שבסופו של דבר פוגע בפלסטינים ובמרקם היחסים העדין באזור.

לבסוף, זכות הציבור הישראלי לדעת מי הם האנשים האנונימיים החיים בינינו ופועלים לפגיעה בכלכלה הישראלית, במטרה ברורה לשרת את קמפיין החרם נגד ישראל. בינתיים, מים שקטים אלה חודרים עמוק בנסיון לפגוע במדינת ישראל.