על פי משרד המשפטים האמריקאי, ארגון הסיוע Norwegian People’s Aid (להלן NPA), העניק "תמיכה חומרית" לאיראן, חמאס, החזית העממית לשחרור פלסטין, ולחזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין – אותם מזהה החוק האמריקאי כארגוני טרור. כתוצאה מהשותפות הזו, במרץ 2018, NPA שילם במסגרת תביעה אזרחית פיצויים בסך 2 מליון דולר.

ארגון NPA מגדיר עצמו כ"תנועת סולידריות הומניטארית" המנוהלת על ידי איגודי עובדים נורבגים. הארגון ממומן על ידי ממשלות נורבגיה, שבדיה, ארה"ב, שוויץ, בריטניה, הולנד, האיחוד האירופי ויפן. סך הכנסותיו בשנת 2016 עמד על 1.25 מיליארד קרונות נורבגיות (כ-130 מליון דולר).

לפחות ארגון אחד השותף ל-NPA, איחוד ועדות העבודה החקלאית (Union of Agricultural Work Committees – UAWC), הוא בעל קשרים לארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין. 'החזית העממית' מוכרת כארגון טרור גם על ידי האיחוד האירופי, קנדה וישראל.

בנוסף, NPA הוא ממובילי קמפיין ה-BDS ופרויקטים אנטי-ישראלים נוספים.

התביעה נגד ה-NPA

 • באפריל 2018, NPA הגיעו לפשרה בתביעת הונאה אזרחית עם משרד המשפטים האמריקאי וסוכנות הסיוע הבינלאומי האמריקאית (USAID). התביעה האשימה את הארגון בהפרת חוקי הדיווח השקרי (False Claim Act) שסיפקה תמיכה מטריאלית לאיראן, חמאס, החזית העממית לשחרור פלסטין והחזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין.
 • התביעה טענה כי: "NPA מימן סדנאות ואירועים לטובת צעירים ברצועת עזה ובכירים מהמפלגות הפוליטיות השותפות, כמו חמאס, 'החזית העממית' ו'החזית הדמוקרטית'. חמאס, החזית העממית והחזית הדמוקרטית ניצלו את המידע שקיבלו במסגרת הסדנאות הללו כדי להפוך עצמם יותר אטרקטיביים בעיני בני נוער פלסטינים וכך להנות מתמיכתם".
 • החל משנת 2010, NPA מימן את פרוייקט "הצעירים של היום – מנהיגי המחר" בשיתוף פעולה עם המכון ללימודי פיתוח (Institute for Development Studies), שמטרתו "לספק תמיכה פרקטית להעצמת ארגונים שותפים, בהיבטים של תכנון והכשרה".
 • NPA הסכים לשלם לרשויות בארה"ב 2 מליון דולר בשל הפרת הסכם עם USAID.
  • לפי התובע הכללי של מנהטן, ג'ופרי ס. ברמן: "במשך שנים, [הארגון]  קיבל כסף מ-USAID בכך ששיקף באופן שקרי שהכסף לא יועבר, והיה אמור לנקוט בצעדים הגיוניים להבטיח שהוא לא יתמוך ביודעין בגופים האסורים לפי החוק האמריקאי".
  • לפי ה-NPA, המימון של USAID נועד לפרויקטים בדרום סודן. הארגון טען כי הוא לא הבין נכון את ההתחייבות עליו הוא חתם מול האמריקאים ביחס ליחסיו עם ארגוני טרור והאמין כי זאת חלה רק על הפרויקט בדרום סודן.
 • בנוסף ל"קנס הגדול שהוטל עליו בגין התנהלותו", התביעה האמריקאית הצהירה כי NPA "הודה בגין התנהלותו והסכים להנחיל צעדי זהירות ראויים על מנת להבטיח שדבר כזה לא יחזור על עצמו".

תמיכת ארגון NPA בארגונים לא ממשלתיים הקשורים לטרור

תמיכה ב-BDS

 • ביוני 2016, NPA עבד עם איחוד העובדים הנורבגי (Norwegian Union of Municipal and General (Employees – Fagforbundet לפרסום טיוטה שנייה למסמך "קשרים מסוכנים", הטוען באופן שקרי שחברות נורבגיות מפרות את החוק הבינלאומי וזכויות אדם בגין השקעות כלכליות שהן מבצעות בישראל.
 • בשנת 2014, NPA שיחק תפקיד מרכזי בלובי כלפי קרן הפנסיה של ממשלת נורבגיה למשוך השקעותיה מחברות ישראליות.
 • NPA מממן את ארגון ה-BDS הישראלי "מי מרוויח" ונשען על המידע שהוא מספק.

שותפים אחרים של NPA

בשל חוסר שקיפות, המימון של NPA לארגונים לא-ממשלתיים פלסטיניים אינו ברור. עם זאת, ארגונים לא ממשלתיים פוליטיים שותפים של NPA כוללים את: רשת הארגונים הלא ממשלתיים הפלסטינים (Palestinian NGO Network – PNGO), Al Maqdese for Society Development  – MSD, Al Tawasol Forum Society, המרכז הפלסטיני לדמוקרטיה ופתרון סכסוכים (PCDCR), דמוקרטיה ומרכז זכויות העובדים בפלסטין (Democracy and Workers Rights Center in Palestine – DWRC) ואחרים.