בשבועות האחרונים, פקידים ממזכירות המדינה האמריקנית, ממשרד המזכיר הכללי של האו"ם, ומאונר"א פרסמו גינויים לתגובת כוחות הביטחון הישראליים לפיגועי הדקירה ופיגועי טרור אחרים נגד אזרחים ישראלים.

גינויים אלו התבססו על האשמות חסרות יסוד של ארגונים לא-ממשלתיים אשר טענו כי ישראל משתמשת "בכוח מופרז" על מנת לעצור את המחבלים (ראו נספח 1 להצהרות הארגונים). כתבות עם תוכן דומה הופיעו בתקשורת הבינלאומית.

ההאשמה של שימוש ב"כח מופרז" היא מרכיב חשוב בקמפיין של ארגונים לא-ממשלתיים פוליטיים (והרשות הפלסטינית) אשר מבקשים לתאר את תגובת כוחות הביטחון כפשע. מאז ראשית גל הטרור בתחילת אוקטובר 2015, ארגונים לא-ממשלתיים מעלים טענה זו שוב ושוב. הפרסומים הללו דורשים מכוחות הביטחון סטנדרט ייחודי, בלתי מציאותי ובלתי סביר. כמו כן, הארגונים מתעלמים ממאמציהם של צוותי חירום ורופאים ישראלים להציל את חייהם של מחבלים פצועים.

בנוסף, למרות צילומי הווידאו אשר מתעדים חלק גדול מהפיגועים, ולמרות הקורבנות אשר נפצעו באורח קשה, חלק מהארגונים מטילים ספק בהתרחשותם ומתעלמים מהקורבנות.
ההאשמות בדבר שימוש ב"כוח מופרז" הן חלק מנרטיב מושרש אשר מתאר את הפלסטינים כקורבן באופן בלעדי ואת הישראלים כצד התוקפן. זהו מסגור פוליטי של המציאות המנוגד לעקרונות זכויות האדם אשר אותם ארגונים טוענים כי הם מקדמים.

דוגמאות של האשמות בעייתיות במיוחד שפורסמו על ידי ארגונים לא-ממשלתיים:

  • קבוצה של ארגונים לא ממשלתיים ישראליים (הממומנים ברובם על ידי הקרן החדשה לישראל וממשלות אירופה) כולל בצלם, עדאלה, רופאים לזכויות אדם – ישראל, ויש דין, תיארו "תופעה חמורה של ירי על מנת להרוג פלסטינים שפגעו בישראלים או נחשדו בכך" (דגש הוסף). הם ממשיכים ומציינים כי "הגיבוי הפוליטי והציבורי לפעולות אלה משמעו התרת דמם של פלסטינים בשטחים ובישראל".
  • אמנסטי אינטרנשיונל גינה את "השימוש הנרחב בכוח מופרז על ידי כוחות ישראליים נגד מפגינים ברחבי הגדה המערבית הכבושה," למרות ההכרה כי "מפגינים הפלסטיניים השליכו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות ישראליים בהפגנות רבות, וישנם דיווחים על כך שפלסטינים ירו לעבר כוחות ישראליים במקרים בודדים".
  • ארגון Human Rights Watch טוען כי היא "תיעד במשך שנים רבות שימוש בלתי חוקי בכוח בידי כוחות הביטחון הישראליים…" מנכ"ל הארגון קנת' רות' צייץ בטוויטר, "סבב קטלני נוראי": "התקפות פלסטיניות על ידי 'זאבים בודדים', תגובה ישראלית קטלנית מוגזמת".
  • המרכז הפלסטיני לזכויות אדם מתייחס למחבלים שבצעו פיגועים נגד אזרחים ישראליים כאל "קורבנות" וטוען כי "כוחות ישראליים היו יכולים להשתמש במידה פחותה של כוח נגד הקורבנות או היו יכולים לעצור ולקשור אותם אם ההאשמות שלהם היו נכונות".
  • אל-חק גם מאשים בכירים ישראליים ב" שימוש מופקר ומופרז בכוח נגד פלסטינים, ללא אחריות למוות אשר הם גורמים".

ציטוטים מפרסומים של ארגונים לא-ממשלתיים

הודעה משותפת של ארגונים לא ממשלתיים
המרכז הפלסטיני לזכויות אדם
אמנסטי אינטרנשיונל
Human Rights Watch
אל-חאק
בצלם
אל מזאן
עדאלה
רופאים לזכויות אדם – ישראל
אדאמיר
War on Want
קול יהודי לשלום

ארגונים החתומים על ההודעה המשותפת: האגודה לזכויות האזרח בישראל, אמנסטי אינטרנשיונל – סניף ישראל, בצלם, גישה, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, המוקד להגנת הפרט, יש דין – מתנדבים לזכויות אדם, עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, רופאים לזכויות אדם – ישראל. ארגוני זכויות האדם בישראל: קריאת הפוליטיקאים לשוטרים וחיילים להרוג במקום לעצור – התרת דם (פורסם 14.10.15)

"מאז תחילת סבב האלימות הנוכחי אנו עדים לתופעה חמורה של ירי לשם להרוג בפלסטינים שפגעו בישראלים או נחשדו בכך. מדובר בשורה של מקרים שתועדו ופורסמו, אשר מעלים חשש שהדרך שנבחרה להתמודדות עמם היא החמורה ביותר ובכך התוצאה הייתה קטלנית או למצער בלתי הכרחית. במקרים שבהם החשודים בתקיפה היו יהודים – לא נורה איש מן החשודים".
"פוליטיקאים ובכירים במשטרה, לא רק שאינם פועלים כדי להרגיע את האווירה הציבורית המתלהמת, אלא להיפך – קוראים בגלוי להרג של חשודים ללא משפט, ולאזרחים לשאת עליהם נשק. כך למשל, צוטט ניצב משה אדרי, מפקד משטרת מחוז ירושלים, באומרו: "כל מי שדוקר יהודים או פוגע בחפים מפשע – דינו להיהרג". השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אמר כי "כל מחבל צריך לדעת שהוא לא ישרוד את הפיגוע שהוא עומד לבצע" וחבר הכנסת יאיר לפיד אמר כי "מי שמוציא סכין או מברג – צריך לירות בו כדי להרוג". חלק גדול מאמצעי התקשורת התגייסו לקדם גישה דומה, והגורמים שאמורים לפקח על פעולת המשטרה – הפרקליטות והמחלקה לחקירות שוטרים – נאלמו דום אל מול הדברים".
"אין חולק על חומרתם של אירועי הימים האחרונים, ועל הצורך להגן על הציבור מפני דקירות והתקפות אחרות. אלא שנראה כי במקרים רבים מדי, במקום לפעול באופן ההולם את אופיו של כל אירוע, שוטרים וחיילים ממהרים לירות על מנת להרוג. הגיבוי הפוליטי והציבורי לפעולות אלה משמעו התרת דמם של פלסטינים בשטחים ובישראל".

המרכז הפלסטיני לזכויות אדם (PCHR)

דיווח שבועי על הפרות זכויות אדם ישראליות בשטחים הפלסטינים הכבושים (08-13 לאוקטובר, 2015) (עודכן ב-14 לאוקטובר, 2015)
"כוחות ישראליים הסלימו את השימוש בכוח קטלני מופרז נגד הפגנות שקטות בשטחים הפלסטיניים כבושים".
"תקופת הדיווח מעידה על הסלמה עקובה מדם על ידי כוחות ישראליים והתעלמות בוטה מחייהם של אזרחים פלסטיניים. יתר על כן, כוחות ישראליים המשיכו להשתמש בכוח מופרז נגד פלסטינים המשתתפים בהפגנות שקטות בגדה המערבית וברצועת עזה. מזרח ירושלים הכבושה חווה תקריות ירי כנגד חשודים לניסיון דקירת חיילים ומתנחלים.
מחקירות בשטח עולה כי כוחות ישראליים השתמשו בכוח קטלני מופרז ברצועת עזה בניגוד לעקרון המידתיות וצורך צבאי. רבים מהקורבנות הפלסטיניים נורו בחלקים עליונים של גופם, דבר המשקף את הכוונה הישראלית לגרום לכמה שיותר נפגעים בקרב אזרחים פלסטיניים אשר לא מהווים כל איום רציני לחייהם של חיילים ישראליים שהוצבו בשטחים צבאיים מבוצרים הרחוקים ממפגינים"

צילומי וידאו ותמונות המראות את ההפרות הישראליות נגד אזרחים פלסטיניים (עדכון: 14 לאוקטובר, 2015)
"במקרים מסוימים, כוחות ישראליים טוענים כי ירי או שיטות אחרות בוצעו בתגובה לניסיונם של פלסטינים לדקור ישראלים. עם זאת, קטעי הווידאו והתמונות מציגות את תפעולו של כוח מופרז המשקף את מדיניות הירי-כדי-להרוג המנוגד לסטנדרטים הבינלאומיים"

ילד נהרג ובן דודו נפצע באורח קשה שתוך כדי מתנחלים צועקים "תבכה" "תמות" התעכבות מכוונת של אמבולנס מד"א (הודעה לעיתונות: 13 אוקטובר 2015)
"יתר על כן, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם מדגיש כי במקרים שהוזכרו לעיל, כוחות ישראליים היו יכולים להשתמש בכוח מופחת נגד הקורבנות או היו יכולים לעצור או לקשור אותם אם וכאשר ההאשמות כנגדם נכונות. המרכז הפלסטיני לזכויות אדם קורא שוב לקהילה הבינלאומית לנקוט בפעולות יעילות ומידיות כדי לשים קץ לפשעים…"

כוחות ישראליים ממשיכים להרוג פלסטינים בהתבסס על ניסיונות לדקירה (פורסם: 12 לאוקטובר, 2015)
"ביצוע פשעים כאלה באשר למדיניות שאומצה על ידי הכוחות הישראליים הוא תרגום של החלטה שנלקחה על ידי הממשלה הישראלית והחלטות שנעשו על ידי חבריה המסיתות להרג אזרחים פלסטיניים, שיבצעו ו/ או ינסו לבצע פיגועי דקירה נגד כוחות משטרה ומתנחלים ישראליים.
המרכז הפלסטיני לזכויות אדם מגנה בחריפות את השימוש בכוח מופרז על ידי הכוחות הישראליים כנגד אזרחים פלסטיניים בזלזול חייהם. המרכז מדגיש כי במקרים שהוזכרו לעיל, כוחות ישראליים היו יכולים להשתמש בפחות כוח נגד הקורבנות או היו יכולים לעצור אותם"

בפחות מ-12 שעות, כוחות ישראליים הרגו 4 אזרחים פלסטיניים, כולל אישה בהריון, את הילד שלה וילד נוסף, ופצעו 24 אחרים, כולל 3 ילדים ואישה, ברצועת עזה ( הודעה לעיתונות: ב-11 לאוקטובר, 2015)
"שימוש בכוח קטלני מופרז ברצועת עזה, כוחות ישראליים בפחות מ-12 שעות 4 אזרחים פלסטיניים… יתר על כן, הם פצעו 24 אזרחים, כולל שלושה ילדים ואישה. עם זאת, מספר הפלסטיניים שנהרגו בעזה מאז יום שישי אחר הצהריים עלה ל-11, כולל שני ילדים. בנוסף, מספר הפצועים הגיעו ל-91, כולל 20 ילדים ואישה"

10 אזרחים פלסטיניים נהרגו ו-187 אזרחים נפצעו, כולל 27 ילדים, רופא ועיתונאי טורקי, על ידי כוחות ישראליים בשטחים הפלסטיניים הכבושים: 7 מהקורבנות נהרגו ברצועת עזה בתוך מספר שעות (הודעה לעיתונות: 10 לאוקטובר, 2015)
"שימוש בכוח מופרז, יום שישי, 9 באוקטובר, 2015, כוחות ישראליים הרגו 7 אזרחים פלסטיניים, ופצעו 67 אזרחים, הכוללים 17 ילדים וצלם עיתונות טורקי, בחמישה מיקומים ליד הגבול בין רצועת עזה לישראל.
מחקירות בשטח עולה כי כוחות ישראליים השתמשו בכוח קטלני מופרז ברצועת עזה בניגוד לעקרון המידתיות וצורך צבאי. רבים מהקורבנות הפלסטיניים נורו בחלקים עליונים של גופם, דבר המשקף את הכוונה הישראלית לגרום לכמה שיותר נפגעים בקרב אזרחים פלסטיניים אשר לא מהווים כל איום רציני לחייהם של חיילים ישראליים שהוצבו בשטחים צבאיים מבוצרים הרחוקים ממפגינים"

כוחות ישראליים ממשיכים להסלים את צעדיהם השרירותיים בגדה המערבית (פרסום: 5 לאוקטובר, 2015)
"ביום החמישי ברציפות, כוחות ישראליים המשיכו להשתמש בכוח מופרז נגד הפגנות שקטות שאורגנו על ידי אזרחים פלסטיניים במחאה על מדיניות ההסלמה המתורגלת על ידי כוחות ישראליים בגדה המערבית, במיוחד במזרח ירושלים.
פשע נוסף באשר לשימוש בכוח מופרז, ביום ראשון אחר הצהריים, 4 אוקטובר 2015, הכוחות הישראליים הרגו אזרחים פלסטיניים ופצעו שניים אחרים, כאשר חיילים ישראליים פתחו באש לעבר עשרות אזרחים פלסטיניים שארגנו מחאה בקרבת מפעלי "גישורי", ממערב לטול כרם…"

כוחות ישראליים מסלימים את צעדיהם השרירותיים בגדה המערבית, שוטר ישראלי הורג אזרח פלסטיני בכוונה בירושלים הכבושה (פרסום: 4 לאוקטובר, 2015)
"המרכז הפלסטיני לזכויות אדם מגנה בחריפות את ההרג המכוון של עלון במזרח ירושלים אשר מוכיח יותר ויותר את השימוש המופרז בכוח על ידי הכוחות הישראליים כנגד אזרחים פלסטיניים ובזלזול על חייהם. יתר על כן, המרכז מגנה את צעדי העונש הקולקטיבי מדיניות המיושמת על ידי הכוחות הישראליים בשטחים הפלסטינים הכבושים והתקיפות הנעשות על ידי מתנחלים ישראלים מול העיניים של הכוחות הישראלים"

אמנסטי אינטרנשיונל

האלימות הגוברת בישראל ובשטחים הפלסטיניים הכבושים ( 13 באוקטובר, 2015)
"כוחות ישראלים השתמשו בכוח מופרז, לעתים קטלני, נגד מפגינים פלסטיניים, פוצעים מאות עם שימוש בתחמושת אמיתית וכדורי גומי עטופים במתכת, ונכשלו בלהגן על אזרחים פלסטיניים מגל התקיפות של מתנחלים."
"כוחות ישראליים השתמשו בכוח מופרז בקנה מידה גדול, העצימו את המגבלות על התנועה והבטיחו להחמיר בענישה כגון הריסת בתים. צעדים ביטחוניים מחויבים לכבד את החוק הבינלאומי. ענישה קולקטיבית של האוכלוסייה הפלסטינית לעולם לא יכולה להיות מוצדקת."
"בבוקרו של יום 4 באוקטובר פאדי עלון , 19 מעיסאוויה שבמזרח ירושלים, נורה ונהרג על ידי המשטרה הישראלית ליד העיר העתיקה בירושלים, במה שהיה נראה הוצאה להורג ללא משפט. משטרת ישראל אמרה שהוא ניסה לדקור נער ישראלי בן 16 שנפצע באורח קל, ובידו הייתה סכין ביד, כאשר הוא נורה.
אמנסטי אינטרנשיונל גם מגנה את השימוש הנרחב בכוח מופרז על ידי כוחות ישראליים נגד מפגינים פלסטיניים ברחבי הגדה המערבית הכבושה, והכישלון שלהם להגן על פלסטינים מפני גל של התקפות מתנחלים. הארגון קורא לרשויות הישראליות לעצור את השימוש בכוח מופרז והרג לא חוקי של פלסטינים על ידי כוחות ישראליים …"

אין הצדקה להתקפות מכוונות נגד אזרחים, הרג בלתי חוקי על ידי כוחות ישראליים, או ענישה קולקטיבית של הפלסטינים (הצהרה פומבית: 8 באוקטובר 2015)
"החל מיום 1 באוקטובר, כוחות צבא והמשטרה ישראליים הגיבו לעשרות הפגנות פלסטיניות ספונטניות ברחבי הגדה המערבית הכבושה, כוללים מזרח ירושלים, על ידי הגדלת מסיבית בשימוש כוח מופרז אשר הייתה כבר ברמה בלתי מתקבלת על הדעת. בעוד מפגינים הפלסטיניים השליכו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות ישראליים בהפגנות רבות, ויש דיווחים על כך שהפלסטינים ירו לעבר כוחות ישראליים במקרים בודדים, כוחות צבא והמשטרה ישראליים מוגנים מאוד וחייבים להבטיח כי כל השימוש בכוח הוא הכרחי ו נשק מידתי, ושחייב לשמש רק כדי להגן מפני האיום הממשמש ובא של מוות או פציעה חמורה."

Human Rights Watch

ציוץ בטוויטר מקנת רות, מנכ"ל הארגון

לדברי קנת' רות, מנכ"ל ארגון Human Rights Watch "ירי חסר הבחנה או מכוון על משקיפים ומפגינים שמהם לא נשקפת שום סכנה מידית מפר את הסטנדרטים הבינלאומיים המחייבים את כוחות הביטחון הישראליים. כשאנשים המנסים לפקח על התנהלות כוחות הביטחון נמנים עם הנפגעים הדבר מטריד במיוחד."
"ארגון Human Rights Watch תיעד במשך שנים רבות שימוש בלתי חוקי בכוח בידי כוחות הביטחון הישראליים במהלך שיטור הפגנות בגדה המערבית. הארגון תיעד במיוחד ירי של תחמושת חיה שפגעה במפגינים, עיתונאים ופעילים לזכויות האדם שמהם לא נשקפה שום סכנה מידית לכוחות. הירי בעוזרת המחקר של ארגון Human Rights Watch הוא רק הדוגמה האחרונה להתנהלות זו."

ישראל/פלסטין: ילד נהרג מירי בהפגנה (8 לאוקטובר, 2015)
לדברי ג'ו סטורק, סגן מנהלת חטיבת המזרח התיכון בארגון Human Rights Watch "מותו של ילד לאחר שכוחות הביטחון השתמשו בתחמושת חיה נגד מפגינים צריך לשמש קריאת השכמה עבור בעלי תפקידים רשמיים בישראל. ישראל צריכה לוודא שהמשטרה והצבא שלה פועלים בהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים של שימוש בכוח".
לדברי סטורק, "נוכח העלייה במספרם של האזרחים שנהרגו ונפצעו בגדה המערבית, על ישראל להישמע לסטנדרטים הבינלאומיים ולבטל מיד את ההקלות בהוראות הפתיחה באש של המשטרה".

אל-חק

עדכון אל-חק: פלסטין על הסף (10 אוקטובר, 2015)
"פלסטינים נהרגו ונפצעו בקצב מדאיג ברחבי השטחים הפלסטיניים הכבושים ובישראל… זו היא תוצאה ישירה של הפקר ושימוש מופרז בכוח נגד פלסטינים בישראל, ללא אחריות לגורמים למותם.
אל-חק תעד אינספור מקרים של שימוש מופרז בכוח שבו צבא הכיבוש הישראלי הראה התעלמות מוחלטת מחייהם וביטחונם של פלסטינים."

בצלם

לנוכח האלימות הגואה: בצלם מביע זעזוע עמוק ומגנה בתקיפות את הזילות בחיי אדם – כל אחד אחראי למעשיו, אך הממשלה היא האחראית למציאות הכיבוש והשלכותיה (הודעה לעיתונות: 13.10.15)
"במקביל, גורמים בממשלה וברשויות נוספות קוראים במפגיע לירות כדי להרוג ומתירים את דמם של פלסטינים הנחשדים בביצוע פיגועים, גם כאלה שאינם מהווים עוד איום. עד כה, נורו למוות יותר מעשרה בני אדם לאחר שנחשדו בביצוע פיגועים. בנוסף, הותקפו עוברי אורח פלסטינים ברחובות הערים: איש לא ירה בתוקפיהם והמשטרה הפגינה ככלל סובלנות מופלגת, שלא לומר אדישות, נוכח גילויי אלימות אלו. אין נפש אנושית שלא תזדעזע לנוכח אלימות זו.
באותה העת, ברחבי השטחים – בגדה המערבית, בעזה ובירושלים המזרחית – מתקיימות הפגנות גדולות. הכוח המופרז שמפעילה המדינה לדיכוי הפגנות אלו כבר הביא למותם של לפחות חמישה פלסטינים ולפציעתם של מאות."

מרכז אל-מיזאן לזכויות אדם

מתקפה ישראלית על הבית הובילה להרג אישה בהריון והילד שלה בעזה; אל-מיזאן קורא להגנה בינלאומית מידי עבור אזרחים בשטחים הכבושים (הודעה לעיתונות: 11 אוקטובר, 2015)
"מרכז אל מיזאן לזכויות אדם מגנה בחריפות את ההפרות הישראליות נגד אזרחים בשטחים הפלסטיניים הכבושים. אל-מיזאן טוען שרבים מצעדי כוחות הכיבוש הישראליים כוללים הפרות חמורות ושיטתיות של החוק והמשפט ההומניטארי הבינלאומי לזכויות אדם."

אל-מיזאן מגנה את השימוש בכוח קטלני נגד אזרחים על ידי הכיבוש הישראלי; קורא לקהילה הבינלאומית להתערב ולהבטיח הגנה עבור אזרחים (הודעה לעיתונות: 11 אוקטובר 2015)
"כוחות הכיבוש הישראליים (הצבא) השתמשו בכוח מופרז וקטלני נגד מפגינים פלסטיניים, בהם ילדים, שהיו ליד גדר הגבול במזרח רצועת עזה. מרכז אל מיזאן לזכויות אדם מגנה את השימוש בכוח מופרז והקטלני נגד מפגינים אזרחיים וקורא להגנה בינלאומית מידית עבור אזרחים פלסטיניים בשטחים הפלסטיניים הכבושים. ."
אל-מיזאן טוען כי ירי ישיר במפגינים לא חמושים על ידי כוחות הכיבוש הישראלים משקף הוראות שניתנו על ידי ממשלת ישראל  המקלה בשימוש באש חיה על מפגינים ומיידי אבנים.

עדאלה

משפחתו של פאדי עלון פנתה למח"ש בדרישה לחקור את השוטרים שירו בו למוות (הודעה לעיתונות: 12 לאוקטובר, 2015)
"…השוטרים באירוע הפרו את הוראות הפתיחה באש. בעקבות קריאותיו של הקהל ברחוב, הם חרגו מהנהלים אשר קובעים כי ירי קטלני ייעשה כמוצא אחרון, לאחר נקיטת אמצעים מקדמיים, אך ורק כאשר קיים חשש ממשי לפגיעה מידית בחיים, וכאשר אין כל דרך אחרת למנוע את הפגיעה. "השוטרים במקרה זה בחרו בשימוש בנשק קטלני כמוצא ראשון ולא כמוצא אחרון, ובבחינת האופציה היחידה", כתבו עו"ד בשארה ועו"ד מחמוד.

גל מעצרים קיצוני, מעצרי שווא ואלימות משטרה – תגובת מרכז עדאלה (הודעה לעיתונות: 10 לאוקטובר, 2015)
"בשבוע האחרון משטרת ישראל נקטה בצעדים ברוטליים ומדכאים כלפי פעילים ערבים אזרחי ישראל, לרבות מעצרי קטינים, "מעצרי מנע", מעצרים של בני משפחות כאמצעי לחץ ואלימות פיזית קשה, וזאת במטרה לדכא את המחאה של האזרחים הפלסטינים נגד המדיניות הישראלית במזרח ירושלים"

רופאים לזכויות אדם – ישראל

הודעה בפייסבוק: 11 לאוקטובר, 2015
"בשבועות האחרונים אנו עדים לכך שיותר אירועי תקיפה שבהם מעורבים פלסטינים הופכים בשבריר שניה למגה-אירוע, בו נעשה שימוש מהיר בירי חי לעבר החשוד, פציעתו או הריגתו. במקום לפעול בהתאם לאופי השונה של האירועים, פועלים שוטרים וחיילים הן כשופטים והן כמוציאים להורג. ברירת המחדל היא להרוג, ללא קשר ממשי לסכנה הנשקפת מהתוקף או מהחשוד באותו רגע, תוך מצג־שווא כאילו באופן זה יינתן מענה לחרדתו האותנטית של הציבור לנוכח אירועים קשים של דקירות ורצח. התנהלות זו מגובה על ידי שרים בממשלה ואנשי ציבור המלהיטים את הרוחות ומתירים את דמם של פלסטינים"

אדאמיר

אדאמיר דורש את שחרורו המידי של גופת פאדי עלון (עדכון חדשות: 8 לאוקטובר, 2015)
עורך הדין של אדאמיר, מוחמד מחמוד, הגיש מוקדם היום בבוקר בקשה בדרישה שכוח הכיבוש הישראלי ישחרר את גופתו של פאדי עלון בן 19, שהוצא להורג באופן מידי על ידי משטרת ישראל בירושלים המזרחית הכבושה ביום ראשון האחרון".

War on Want

הפלסטינים מול אלימות מוגברת (חדשות: 9 באוקטובר 2015)
"אלימות צה"ל, משטרת ישראל, ומתנחלים כנגד פלסטינים מתעצמת במהירות. במהלך השבוע האחרון, לפחות 900 פלסטינים נפצעו, לפחות 60 באש חיה. רק היום, שישה פלסטינים בעזה נורו למוות על ידי חיילים ישראליים שפתחו באש על הפגנה. שיאי אלימות קטלנים אלה הם חלק מהאלימות השיטתית כלפי הפלסטינים הנתונים תחת משטר האפרטהייד של ישראל"

קול יהודי לשלום

עדכון קול יהודי לשלום על מצב חירום בירושלים והגדה המערבית (עדכון: 4 לאוקטובר, 2015)
"קול יהודי לשלום מתאבל על חיי אלה שנפלו בהתקפות אלימות, פלסטיניות וישראליות, בימים ובשבועות האחרונים.
אנו מודאגים מאוד מרמת ההסלמה של הענישה הקולקטיבית שהוטלו על הפלסטינים על ידי מתנחלים וכוחות הצבא הישראלי. ב-24 השעות האחרונות, צה"ל השתמש באש חיה בג'נין ובמקומות אחרים בגדה המערבית ופצע יותר מ-100 פלסטינים. ארגון הסהר האדום הפלסטיני הכריז על מצב חירום לאחר שהאמבולנסים וצוותיהם הותקפו 14 פעמים ב-72 השעות האחרונות"

נספח


תדרוך במזכירות המדינה האמריקנית (14 אוקטובר 2015)
ג'ון קירבי: "עכשיו, שראינו קצת – לא הייתי קורא לזה המחסומים, אבל אנחנו בהחלט ראינו כמה דיווחים על מה שרבים מחשיבים שימוש מופרז בכוח … אנחנו בהחלט ראינו כמה דיווחים על הפעילות הביטחונית היכולה להצביע על שימוש מופרז בכוח הפוטנציאלי … אנחנו תמיד מודאגים מאמינות דיווחים באשר לשימוש בכוח מופרז נגד אזרחים, ואנו מעלים באופן שגרתי את חששותינו לכך"

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון (13 אוקטובר 2015)
מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון קרא לישראל לבצע "ביקורת רצינית" בשאלה האם כוחות הביטחון שלה צריכים להפעיל "כוח מופרז" נגד פלסטינים. באן מצא כי "שימוש בכוח מופרז לכאורה על ידי כוחות ביטחון ישראליים" "מטריד", אמר דוברו סטפן דוג'אריק לכתבים.

הצהרת אונר"א (12 אוקטובר 2015)
"בהמשך להצהרתו האחרונה של הנציב העליון לזכויות האדם, המספר הגבוה של נפגעים, במיוחד אלה הנובעים מהשימוש באש חיה על ידי כוחות ישראליים מעוררי חשש כבד לגבי שימוש מופרז בכוח שעשוי להיות בניגוד להוראות בחוק הבינלאומי. על פי החוק הבינלאומי יש מגבלות קפדניות לשימוש בכוח קטלני אם בהקשר של פעולות אכיפת החוק או בעת הסכסוך"