ועדות הבריאות (HWC)

מבוא

 • ביוני 2015, שר הביטחון הישראלי הצהיר "כי חבר בני אדם או מוסד או התאחדות המכונה "איחוד ועדות הבריאות – ירושלים" או בכל שם אחר שתכונה בו התאחדות זו, לרבות כל פלגיה וכל סניף, מרכז, ועד, קבוצה או סיעה של התאחדות זו, היא התאחדות בלתי מותרת כמשמעותה בתקנות ההגנה." (הדגש הוסף)
 • לרבים מחברי הצוות, המייסדים, חברי הוועד המנהל חברי האסיפה הכללית וחברי צוות בכירים של HWC יש קשרים לארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין. למידע נוסף ראו את הדו"ח “Health Work Committees’ Ties to the PFLP Terror Group” של NGO Monitor.

מידע כללי

מדינההרשות הפלסטינית
אתר אינטרנטhttp://www.hwc-pal.org/
נוסד1985
סטטוס משפטיעמותה פלסטינית רשומה
במילות הארגוןועדות הבריאות פועלות בגישה המבוססת על זכויות ומספקות שירותי בריאות לכל פלחי האוכלוסייה הפלסטינית, במיוחד במיוחד לעניים ולחיים בשוליי החברה; בונה מודלים לפיתוח; ומקיימת שתדלנות וסנגור לתמיכה במדיניות בחקיקה חיוביות.

מימון

פעילות

קשרי ועדות הבריאות לארגון החזית העממית לשחרור פלסטין

 • ביוני 2015, שר הביטחון הישראלי הצהיר "כי חבר בני אדם או מוסד או התאחדות המכונה "איחוד ועדות הבריאות – ירושלים" או בכל שם אחר שתכונה בו התאחדות זו, לרבות כל פלגיה וכל סניף, מרכז, ועד, קבוצה או סיעה של התאחדות זו, היא התאחדות בלתי מותרת כמשמעותה בתקנות ההגנה." (הדגש הוסף, עמ' 6489)
 • תכנית פיתוח הנוער של HWC, "תוכנית פיתוח קהילתית, תרבותית וחברתית המספקת שירותים לנוער הירושלמי באמצעות מקום פעולה של ארגון החזית העממית". מרכז נידאל איכלס גם את פרויקט קאנאן של HWC, תוכנית המיושמת על ידי שישה ארגונים לא ממשלתיים פוליטיים, אשר לחמישה מתוכם דווח כי יש קשרים לחזית העממית1
 • בשנת 2016 ציין בית המשפט הגבוה לצדק (בג"ץ 3923/15) כי " על פי מידע מבוסס התבצעה בנכס פעילות מטעם ארגון הטרור החזית העממית, בכסות של ארגון בשם "איחוד ועדות הבריאות – ירושלים", אשר לימים הוכרז גם הוא כארגון טרור." (ההדגשה הוספה).
 • מערכת הקשרים בין ועדות הבריאות לארגון איחוד ועדות הבריאות (UHWC)  הפעיל בעזה, אינו ברור אך שני הארגונים תוארו כ"ארגוני אחות" ( “sister organization[s].”) איחוד ועדות הבריאות הפועל בעזה הוא ארגון מסונף ל"חזית העממית לשחרור פלסטין" (PFLP) המהווה את הזרוע הבריאותית שלו, כפי שזוהה בדו"ח שהוזמן על ידי USAID ובמסמך פלסטיני.

קשרי הצוות של HWC לארגון הטרור החזית העממית

לאנשי צוות רבים, למייסדים, לחברי דירקטוריון, לחברי אסיפה כללית ולאנשי צוות בכירים של HWC יש קשרים עם ארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין. למידע נוסף על קשרי החזית העממית של HWC, קראו את הדו"ח של NGO Monitor "קשרי ועדות הבריאות לארגון הטרור החזית העממית".

פעילות פוליטית

 • הארגון הצהיר כי הוא רואה ב"ארצות הברית של אמריקה וכל תומכי הטרור הציוני נגד העם הפלסטיני, כמחויבים למתן דין וחשבון על כל מה שקורה ואנחנו רואים בזה כשותפות לפשע," הארגון גם מתייחס לפעולות ישראליות כאל "ענישה קולקטיבית".
 • האשים את ישראל ב"מדיניות הדרגתית ומערכתית של טיהור אתני נגד תושבי ירושלים" שמהווה "הפרה של אמנת ז'נבה הרביעית".
 • מקדם את הרטוריקה של "נכבה" ו"זכות השיבה".
 • במאי 2019, לציון יום הנכבה, פרסם ארגון HWC הצהרה המתייחסת ל"כנופיות ציוניות בשנת 1948" והאשימה אותם ב"רצח, עקירה, רעב וגלות".
 • ביולי 2018, לורה רוג'ר, החברה ב- HWC, השתתפה במשט החופש שהפליג מאיטליה במטרה "לסיים את המצור" על עזה ו"לדרוש את [סוף] מעורבות ממשלתינו עם פשעי המלחמה של ישראל והפרת זכויות האדם."
 • במאי 2018, במהלך האלימות בגבול עזה, גינה HWC את ה"הפרות החמורות של זכויות האדם על ידי כוחות הכיבוש הישראליים והפרות של המשפט ההומניטרי הבינלאומי , כולל אלה המתייחסות לפשעי מלחמה כתוצאה מההסלמה הצבאית נגד אזרחים לא חמושים ברצועת עזה הנצורה ובשאר השטח הפלסטיני הכבוש." HWC התעלם מהאופי האלים של ההפגנות, שכללו תקיפה חמושה מאורגנת על גבול ישראל ועמדות צה"ל, ניסיונות להרוס ולפרוץ את גדר הגבול, הצתות ממושכות, וירי רקטות ומרגמות על יישובים אזרחיים ישראלים.
 • במכתב פתוח ("עצרו את רצח העם") שנכתב במהלך מבצע "צוק איתן" (2014), HWC טען כי "התושבים התמימים ברצועת עזה ניצבים בפני רצח עם מחריד המבוצע נגדם על ידי כוחות הכיבוש הישראלי" המכתב קרא ל"רשות הפלסטינית להגיש תביעות לבתי דין בינלאומיים וארגונים בינלאומיים על מנת להביא פושעים ציונים לדין".
 • מתייחס לגל טרור שהחל באוקטובר 2015 כאל "אינתיפדת ירושלים אל-קודס" וקורא לארגונים "להגיש תביעות לבית הדין הפלילי הבינלאומי" נגד ישראל בגין הפרות חוק לכאורה של ישראל בתגובותיה לגל הטרור באותה התקופה.

 

פעילות BDS

[1]הארגונים השותפים בפרויקט קאנאן הם : DCI–P,  המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית (AIC) ,  הארגון הספרדי מונדובטUPWC, ביסאן ו-HWC.

תרומות לארגון

תורםסכוםשנה
האיחוד האירופי699,236 אירו2017
שבדיה1,265,765 דולר2018
1,170,001 דולר2017
AVCD (ספרד)514,837 אירו 2014-2016
קרן אל-קודס7,750 אירו2017
13,420 אירו2016
Viva Salud178,476 אירו 2018
163,595 אירו 2017
176,635 אירו 2016
Individuell Människohjälp743,948 קרונות שבדיות 2017
883,179 קרונות שבדיות 2016

שותפים

"רשתות וקואליציות" אחרות הרשומות באתר הארגון כוללים את: עצרו את החומהקואליציה אזרחית להגנה על זכויות פלסטינים בירושלים, פורום ארגונים לא ממשלתיים למאבק באלימות נגד נשים, הקואליציה למען ירושלים, שדולת הנשים הערביות, ותנועת בריאות העם.

Footnotes

כל המאמרים בנושא ועדות הבריאות (HWC)