מימון אירופי לארגוני תרבות: אינדוקטרינציה לילדים

האיחוד האירופי והממשלות האירופיות מעניקות מימון למספר ארגונים פלסטינים לטובת פעילויות תרבות ואמנות המתמקדות בתוכניות חינוכיות לילדים. בשנת 2017, האיחוד האירופי הקצה 400,000 אירו עבור ארגוני תרבות פלסטינים לטובת "תמיכה פעילויות תרבותיות אירופאיות-פלסטיניות". ניתוח המימון הזה חושף כי רבים מאותם ארגונים תומכים באלימות ובקמפיין ה-BDS  נגד ישראל. מספר ארגונים אלו מקדמים גם "התנגדות תרבותית", תוך שימוש באמנות ככלי להסתה ויצירת סימפטיה כלפי הטרור.

תיאטרון החירות

תיאטרון החירות טוען ל"שימוש בתיאטרון ובאמנות לצורך טיפול בפחד כרוני, דיכאון וחוויות טראומטיות מצד ילדים במחנה הפליטים בג'נין". הוא בנוסף טוען כי באמצעות חוויות תרבויות תיאטרון החירות שואף לגדל דור חדש המסוגל לאתגר צורו שונות של דיכוי".

בשנת 2016 תיאטרון החירות הפיק והעלה את המחזה "תמונות מחיי ע'אסאן כנפאני" המבוססות על כתיבתו של ע'סאן כנפאני ומתואר על ידי תיאטרון החירות "כדמות אייקונית במאבק הפלסטיני לשחרור", וחבר בולט בחזית העממית לשחרור פלסטין", ארגון טרור המוכר ככזה על ידי האיחוד האירופי ומדינות נוספות. המחזה זכה לתמיכה מצד שבדיה והאיחוד האירופי.

בשנת 2013, תיאטרון החירות הפיק והעלה את המחזה "פתק התאבדות מפלסטין". המחזה מתאר סיוט לילה של ילדה המגלמת  את "פלסטין" שלמעשה "מכריזה על החלטתה למות כאקט פוליטי במהלך ישיבה כללית באו"ם." במהלך סיוט הלילה שלה, "פלסטין מחוייבת לפעול בשיתוף עם כל בעלי העניין הזרים המשחקים תפקיד חשוב בסיטואציה הנוכחית. הצבא הישראלי האלים, ישראל ככוח כובש, אירופה, ארה"ב הפטרנליסטית והעולם הערבי הצבוע והשקוע בעצמו לצד הצוות הרפואי של האו"ם  – כולם אשמים בהחלשת פלסטין במהלך ההתקוממות שלה."

תיאטרון כן (Yes Theatre)

'תיאטרון כן' טוען כי "הוא מאמין שתיאטרון ודרמה יכולים להשפיע באופן חיובי על ילדים וצעירים ליצור שינוי בחברה שלהם. לפיכך, שווה לעורר השראה בילדים ובצעירים פלסטינים בכלל ובחברון בפרט בנסיון לפתח תגובות יצירתיות וקונסטרוקטיביות לאתרים בחיי היום יום".

ראאיד שיוקי, חבר בתיאטרון כן, הצהיר שהוא היה "פעיל באינתיפאדה הראשונה" ו"לאחר שאיבד שניים מחבריו הטובים, ראאיד שקל להפוך למחבל מתאבד". שיוקי אימץ את המושג "התנגדות רבותית"  והצהיר, "אנו לא  יכולים לדבר בלי אדקחים. הדיבור נעשה בצד האקדחים. אנו יכולים להראות לאנשים אלטרנטיבה להתנגדות, אבל אנחנו לא יכולים להגיד להם באיזו דרך לבחור."

אל קמנדז'אטי

אל קמנדז'אטי, חבר ב-PPAN, טוען שהוא "תומך בחינוך ילדים פלסטינים על ידי הפיכת המוזיקה למונגשת יותר, בייחוד אלו החיים במחנות פליטים  וכפרים ברחבי פלסטין ולבנון". כמו כן, אל קמנדז'אטי מאמין כי ההתנגדות הפלסטינית צריכה להתנהל בכל הרמות".

ב-2017, אל קמנדז'אטי השתתף באירוע בחברון "לכבוד השאהיד (שהוא גם אינטלקטואל) באסל אל-אראז' בכלל כל השאהידים" שנהרג ב-2017 במהלך קרב עם צה"ל. לפני מותו, הוא נעצר על ידי הרשות הפלסטינית באפריל 2016 בגין "תכנון תקיפת ישראלים ונעצר במשך שישה חודשים". לפי בכירים ישראלים "הוא היה חלק מחולית מחבלים שתכננה לתקוף מטרות ישראליות…הוביל את החוליה והיה אחרי לרכישת הנשק".

מרכז החברה האזרחית בורז' לוק-לוק (Burj Luq-Luq Social Center Society)

לפי ארגון "מבט לתקשורת הפלסטינית" (PMW), בשנת 2012 "מרכז החברה האזרחית בורז' לוק-לוק העלה מופע בובות לילדים במזרח ירושלים היוצא נגד תופעת העישון. המסר החינוכי שהועבר על ידי הבובות הורה לילדים להחליף את הסיגרים באקדחים". מארגני המחזה טוענים בנוסף "רצינו לעמוד בפני הקהל ולשיר על ירושלים, שהיא נשארת רחוקה מאיתנו, המקום שבו צעירים נהרגים על ידי יהודים,  אצינו לשיר ולומר: ,ירושלים, אנחנו באים, ירושלים – זמן המוות הגיע. ירושלים, אנו לא נכנע לאויבים ולא נהיה מושפלים".

לפי 'מבט לתקשורת הפלסטינית', בורז' לוק לוק אירח ב-2014 טורניר כדורגל על שם מחבל אש"ף אבו ג'יהאד וארגן טורניר על שם אבראהים אל-עקארי שרצח שני אזרחים ישראלים בפיגוע בנובמבר 2014 בירושלים.

מ-2015 עד 2017, בורז' לוק לוק, בשיתוף פעולה עם  CISP – הוועידה הבינלאומית לפיתוח אנושי, קיבלו 855,000 אירו מהאיחוד האירופי לטובת פרוייקט 'אנחנו השינוי'. הפרוייקט כולל "פעילויות פנאי כמו כדורגל וכדורסל וחוגים שנתיים לכדורסל בהנחיית מאמן ספורט מקצועי".