בלדנא - עמותה לנוער וצעירים ערביים

מידע כללי

מדינהישראל
אתר אינטרנטhttp://momken.org/?mod=cat&ID=24
נוסד2001
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגון "ארגון הנוער העובד עם אזרחים פלסטינים ערבים בישראל. אנו שואפים לספק לנוער הכשרה, וכלים יישומיים ההכרחיים להתעמת עם האפליה והדחיקה לשוליים של הקהילה הפלסטינית בישראל...לצד השיח הקריטי באשר להיסטוריה, מחאה על העוול, והתרבות של הפלסטינים בישראל, השטחים הכבושים, והפזורה, בכוונה לחזק את ההבנה ולקבל את עיקרון הדמוקרטיה, שוויון מגדרי, זכויות אדם, פלורליזם וסובלנות".

מימון

פעילות

  • מקדם את האג'נדה של 1948 ואת "זכות השיבה" של הפלסטינים, שאם תיושם, משמעותה חיסולה של ישראל כמדינה יהודית. מתייחס להקמתה של מדינת ישראל כאסון ["הנכבה"].
  • מארגן קמפיין מתמשך המעודד נוער לסרב לשרת בצה"ל או בשירות לאומי, בטענה כי "הניסיון של ממשלת ישראל לשלב אזרחים ערבים פלסטינים בישראל לתוך שירות אזרחי / לאומי / צבאי ושיטור קהילתי, מהווה איום לזהותנו וכן גם על קיומה של התרבות הערבית פלסטינית שלנו".
  • ב-2015 הארגון הוציא לפועל את "פרויקט עדנא" (שבנו) בשיתוף עם ארגון זוכרות, האגודה הערבית לזכויות האדם, וועד העקורים הפנימיים (ADRID), שמטרתו "לעודד את הנוער לגבש רעיונות ליישום השיבה שלהם לכפריהם שנהרסו במהלך הנכבה".
  • ערך תכנית תחת הכותרת "השמעת קולם של הנוער הפלסטיני" בשיתוף עם ארגון בדיל (ארגון פלסטיני המעורב בפרסומים אנטישמים בוטים) אשר במהלכה הועברו שיעורים על "עקירה בכפייה כפשע והקשר שלה לקולוניזציה בינלאומית", "עקירה בכפייה והשלכותיה", ועל "הפליטים הפלסטינים במשפט הבינלאומי".
  • במהלך 2015-2014, במימון האיחוד האירופי (ראו לעיל מימון אירופי נוסף), הארגון הוציא לפועל פרויקט בשם "נוער הנגב לזכויות אדם" בו הנוער הבדואי פלסטיני מתעד "ניצול זכויות ו"הפרות של זכויות אדם בנגב" אשר לטענתו מתרחשים על בסיס יומי".
  • ב-23 ביולי, 2014 היה מבין החותמים על הצהרה למועצת זכויות האדם של האו"ם "זכויות אדם והפרות חמורות של המשפט ההומניטרי וחשדות לפשעי מלחמה בעזה", המאשימה את ישראל ב"הרס נרחב ושיטתי", "הפחדת האוכלוסייה", "פגיעה לא מוצדקת באזרחים, "מטרות אזרחיות", ו"רכוש אזרחי", ו"הפרות חמורות של המשפט ההומניטרי הבינלאומי ושל המשפט הפלילי הבינלאומי".
  • ב-5 באוגוסט, 2014 חתם על מכתב פתוח למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בו האשים אותו "בתמיכה פזיזה בגרסה הישראלית באשר לעובדות במבצע צוק איתן, בהאשמת חמאס על כך שהפר את הפסקת האש" ושהוא "תמיד תומך בישראל שלא בצדק בזכותה להגנה עצמית" (ההדגשה אינה במקור). המכתב עוד מאשים את ישראל ב"פשעי מלחמה", "הפרות מתמשכות של המשפט ההומניטרי הבינלאומי", ובכך שהיא אינה נותנת דין וחשבון על "פשעיה".
  • ב-4 באוגוסט 2014, הארגון פרסם דו"ח תחת הכותרת "קול הנוער הפלסטיני דוכא במהלך המלחמה בעזה", בו הוא האשים את ישראל ב"גזענות מובנית", "ענישה קולקטיבית", "באפליה", "ודחיקה לשוליים" של האוכלוסייה הפלסטינית.

כל המאמרים בנושא בלדנא - עמותה לנוער וצעירים ערביים