מימון ספרדי לארגונים לא ממשלתיים הפעילים בסכסוך הערבי-ישראלי

תקציר

הבהרה: בהתבסס על הודעות של NOVACT וה-PSCC (הודעה לעיתונות באתר NOVACT מה-5 בפברואר 2017; הודעה מעודכנת מה-10 במאי), מאמר בעיתון ספרדי ומספר מקורות מן התקשורת הערבית, דו"ח זה ציין כי מונת'ר עמירה ומנאל תמימי (הקשורים ל-PSCC ונסעו לספרד בשותפות עם NOVACT) נעצרו בספרד. ב-9 במאי 2017 NOVACT טען במאמר בג'רוזלם פוסט ש"עמירה ותמימי לא נעצרו ולא יהיו להם בעיות עם הרשויות הספרדיות". 

ישנה עדיין אי בהירות רבה לגבי מה בדיוק התרחש ולכן עדכנו את החלקים הרלונטיים בדו"ח בהתאם.

  • מימון ציבורי מספרד לארגונים לא ממשלתיים פוליטיים המעורבים בסכסוך הפלסטיני-ישראלי הוא נרחב ומבוזר ומקורו מרמות שונות של הממשל בספרד. המימון מנוהל ומוקצה על ידי הממשל הפדרלי, קהילות אוטונומיות, נציגויות מחוזיות, עיריות ולשכות עורכי דין ומשקף סדקים פוליטיים עמוקים והקצנה אזורית.
  • מימון ספרדי הוענק פעם אחר פעם לארגונים לא ממשלתיים המקיימים קמפיינים פוליטיים נגד ישראל. מספר לא מבוטל של מקבלי המענקים הם בעלי קשרים לארגוני טרור, מקדמים אנטישמיות, מסיתים לאלימות ומעורבים בקמפיינים של BDS (חרם, משיכת השקעות וסנקציות). מימון ספרדי פוליטי המיועד לפעילויות של ארגונים לא ממשלתיים בסכסוך הפלסטיני-ישראלי הסתכם ביותר מ-5.1 מיליון אירו ב -2015 לבדה.
  • במאי 2016 הסוכנות הבאסקית לפיתוח ושיתוף פעולה (The Basque Agency for Development Cooperation – AVCD), חתמה על הסכם עם "אדאמיר" ארגון לא ממשלתי פלסטיני שמטרתו "לסייע לאסירים פלסטינים" והעניקה לארגון €199,988. אדאמיר הוא ארגון המסונף לחזית העממית לשחרור פלסטין (PFLP) המוגדר כארגון טרור על ידי ארה"ב, האיחוד האירופי, קנדה וישראל.
  • בילדו, מפלגת השמאל הקיצוני הבדלני הבסקי (EH Bildu), קראה ב-2015 "לשחרורה המידי של חאלדה ג’ראר", שתוארה כ"פעילה למען אסירים פוליטיים". ג’ראר, סגנית יו"ר אדאמיר היא חברה בכירה בחזית העממית. היא הואשמה באפריל 2015 בשורה של עבירות ביטחוניות לרבות חברות פעילה בארגון הטרור (החזית העממית) והסתה לאלימות על ידי קריאה לחטיפת חיילים ישראליים. ג'ראר הורשעה במסגרת עסקת טיעון בגין "חברות בהתאחדות בלתי מוכרת [החזית העממית] ובהסתה." היא שוחררה מהכלא ב-3 ליוני, 2016.
  • פעילי שמאל קיצוני בדלנים באזורים הבאסקים מקדמים סולידריות עם תנועות שמאל בדלניות אחרות ברחבי העולם כחלק מהאסטרטגיה הפוליטית שלהם. כפי שנאמר על ידי ארלנדו אוטגי, פוליטיקאי ואסיר ETA ששוחרר לאחרונה "תמיד זיהינו את החשיבות של האינטרנציונליזם. נוכחנו לדעת כי על מאבקים להיות יותר גלובליים מטבעם."Euskadi Ta Askatasuna (ETA) הוא ארגון טרור המוגדר ככזה על ידי בריטניה וארה"ב.
  •  Paz con Dignidad, ארגון לא ממשלתי ספרדי המקדם בקביעות קמפיינים של BDS, קיבל ב-2015 €607,287 במימון ציבורי שיועד לפעילות הקשורה לסכסוך הפלסטיני-ישראלי. תוך שימוש במוטיבים אנטישמיים קלאסיים, אמפרו פרניצ'י (Amparo Pernichi) מתאמת בארגון טענה במרץ 2016 שלורד בלפור "ביקש מהישראלים (כך במקור) שגרו ברחבי העולם ושהיה להם הרבה כסף, העשירים ביותר, לסייע ליישב את תושבי ציון בשטחים הללו [זה היה אחד מ] שני אירועים היסטוריים [ש]סללו את הדרך לרצח העם שהתרחש מאוחר יותר." (הדגשות לא במקור).
  • הארגון הלא ממשלתי הקטלוני Novact הזמין את הפעילים הפלסטינים מונתר עמירה ומנאל תמימי, לכנס בנושא "מניעת התנהגות קיצונית אלימה", הכנס מומן על ידי נציבות המחוזות ועיריית ברצלונה, הסוכנות הקטלאנית לפיתוח ושיתוף פעולה (ACCD) והאיחוד האירופי. תמימי הסיתה לאלימות והאדירה טרוריסטים בטוויטר מספר פעמים, בספטמבר 2015 צייצה בטוויטר: "הערפד הציוני חוגג את יום הכיפורים שלו על ידי שתיית דם פלסטינים, כן הדם שלנו טהור וטעים אבל הוא יהרוג אותך בסוף." עמירה תאר הפגנה אלימה שאורגנה על ידו כחלק מ"המאבק נגד הכיבוש הנאצי."
  • סוכנות אנדלוסיה לפיתוח ושיתוף פעולה (The Andalucía Agency for International Development Cooperation (AACID קיימה ב-2014 אירוע BDS "נגד האפרטהייד הישראלי" יחד עם הארגון הלא ממשלתי האנדלוסי עמותת אל-קודס (Al-Quds Association), בהשתתפות ראג’י סוראני, המייסד והמנהל של המרכז הפלסטיני לזכויות אדם (PCHR) וסרחיו יאני מהמרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית (AIC) – שני ארגונים שיש להם קשרים לכאורה עם הארגון לחזית העממית (PFLP).

לקריאת הדו"ח המלא (באנגלית)