רקע

 • EAPPI היא תוכנית של מועצת הכנסיות העולמית (WCC)]1 המביאה פעילים בינלאומיים ליהודה ושומרון ולמזרח ירושלים לתקופה של שלושה חודשים. לטענתם, במהלך שהותם פה, הם "מספקים נוכחות מגינה" לפלסטינים מפני "כוחות הביטחון הישראליים והמתנחלים" ומדווחים על הפרות זכויות אדם המבוצעות כביכול על ידי ישראל. בתום התקופה, הפעילים חוזרים לארצות מוצאם ומקדמים בהן קמפיינים אנטי-ישראלים, כולל BDS.
 • משנת 2002, שנת הקמת הפרויקט, EAPPI הביאה לישראל קרוב ל-2,000 פעילים מרחבי העולם. הפעילים מגיעים בקבוצות של כ-25 איש, לאחר שעברו הכשרה פוליטית בארץ מוצאם, המבוססת על תעמולה אנטי-ישראלית. תהליך גיוס הקבוצות ברחבי העולם והכשרתם מבוצע על ידי ארגונים מקומיים – בדרך כלל ארגוני סיוע כנסייתיים המזוהים עם מועצת הכנסיות. ההכשרה כוללת הסברים אודות אופי התוכנית, דרכי התמודדות עם צה"ל והמשטרה דרכי הכניסה למדינת ישראל ו"הכשרה לקידום מדיניות בעת החזרה למדינת המוצא".
 • פעילי הארגון משתפים פעולה כדרך קבע עם ארגונים נוספים המעורבים בקמפיין נגד ישראל, הן בהליך ההכשרה שלהם והן בפעילותם בארץ. לדוגמא, ב-15 למאי 2022, השתתפו פעילי EAPPI בטקס הזיכרון לנכבה, שאירגן ארגון 'לוחמים לשלום'. כמו כן, פעילי הארגון נצפו בטקסי יום הזיכרון האלטרנטיבי המתקיימים בתל אביב.
 • התוכנית זוכה למימון ממספר מקורות, כמו מימון אירופי ממשלתי – מימון מהאיחוד האירופי, גרמניה, שבדיה, נורבגיה, פינלנד, מימון עקיף בריטי, ומימון מארגוני סיוע כנסייתיים ויוניצ"ף.

אופן הכניסה לארץ במסווה תיירים

 • פרויקט EAPPI ומועצת הכנסיות העולמית אינם מופיעים ברשימת הארגונים הבינלאומיים המפעילים מתנדבים בארץ, כך עולה מתוך בקשת חופש מידע שהוגשה למשרד הרווחה מתאריך 10.03.22.
 • פעילי התוכנית נכנסים לארץ במסווה של תיירים ושוהים פה במסגרת ויזת תייר,2 אך לאחר הכניסה מזדהים כארגון לכל דבר באמצעות ווסטים חומים עם לוגו הארגון.
 • אשרת תייר כפי שמוגדרת בתקנות הכניסה לישראל, ניתנת "לשם ביקור או לכל מטרה אחרת כאשרה המצריכה שהות קצרה בלבד בישראל, למעט למטרת עבודה, בשכר או שלא בשכר." יחד עם זאת במסמך רשמי של הארגון הבריטי המגייס ושולח את הפעילים מבריטניה, מצוין כי תנאי השירות כוללים "שעות עבודה: 35 שעות נומינליות בשבוע… הפעילים זכאים למקבילה של יום חופש אחד לשבוע עבודה", הוצאות הטיסה, לינה, קצבה כספית נאותה להוצאות מחיה יומיומיות, כולל אוכל ונסיעות וכד' מכוסות על ידי הארגון. בנוסף הפעילים מתחייבים עם חזרתם לבריטניה "לבצע עשר פעילויות של הרצאות בציבור במסגרת עבודת הלובי שלהם."
 • בנוסף לפעילים המגיעים לארץ כ'מתנדבים' לשלושה חודשים, נמצאים בארץ מספר אנשי צוות ששוהים כאן תחת כנסיות הקשורות ל-WCC ורשומות כארגוני סיוע הומניטריים. (לדוגמא, קצין מחקר ומנחה צוותים של EAPPI ששהה בארץ מעל 3 שנים תחת ארגון כנסייתי גרמני במזרח ירושלים הקשור לפרויקט EAPPI בגרמניה).

הפעילות בארץ והפרויקט נגד צה"ל

 • פעילי התוכנית נוכחים בנקודות בידוק של צה"ל ונקודות חיכוך בין כוחות הביטחון לפלסטינים באיו"ש ובמזרח ירושלים, כולל בעיר העתיקה, בהר הבית ("אל-אקצא") וברחבת הכותל. הם מתעדים את פעילות צה"ל במחסומים ובתרגילים בשטחי אש, תנועות של אזרחים ישראליים, ומלווים ילדים לבתי ספר ,לטענתם כדי לספק להם "נוכחות מגינה" מפני "התנכלות של חיילים ומתנחלים".3 משנת 2012 מפעילה EAPPI תוכנית בשיתוף עם יוניצ"ף לליווי ילדים פלסטינים לבתי ספר "שנאלצים לעבור במחסומים צבאיים ולהתמודד עם סיכון של הטרדה ואלימות מצד מתנחלים וחיילים ישראלים."
 • באתר EAPPI הגרמני מצוין שאחת המשימות של הפעילים היא "לפקח על התנהגות החיילים הישראלים (למשל במחסומים, במהלך הפגנות ופעולות צבאיות אחרות) ולשכנע ארגונים ורשויות רלוונטיות להתערב במקרים של הפרת זכויות…"

תיעוד תרגיל צבאי בבקעת הירדן

פעילות הארגון בירושלים

פעילי הארגון בחאן אל-אחמר

תיעוד פעילות צה״ל במחסום על ידי פעיל הארגון

 • נציגים של EAPPI משתתפים גם בקבוצות עבודה של האו"ם הפועלות ב'גדה המערבית' ובמזרח ירושלים, ומורכבות מנציגי סוכנויות או"ם וארגונים לא-ממשלתיים בינלאומיים ומקומיים. קבוצות העבודה, בין השאר, אוספות ומעבירות נתונים למערכות האו"ם על הפרות כביכול שישראל מבצעת נגד פלסטינים, הבאות לידי ביטוי בדו"חות נגד ישראל.
 • אחת מקבוצות העבודה4 שנציגי EAPPI מסייעים לה היא 'קבוצת עבודה של הפרות חמורות נגד ילדים' שמובילה סוכנות יוניצ"ף-פלסטין. מטרת הליבה המוצהרת של הארגונים המובילים את הקבוצה היא הכנסת צה"ל לרשימה 'שחורה' של האו"ם של גופים המפרים זכויות ילדים בצורה חמורה. רשימה זו מפורסמת מדי שנה על ידי מזכ"ל האו"ם ומורכבת כמעט כולה מארגוני טרור כמו דאע"ש, אל-קאעידה, ובוקו חארם.
 • פעילי EAPPI עובדים עם הארגון הבינלאומי 'Save the Children' החבר ב'קבוצת העבודה' ומספקים לו נתונים על התקפות שכביכול מבצע צה"ל, נגד בתי ספר ונגד ילדים בדרכם לבתי ספר.
 • במהלך הרצאה ב-2015, אמר קצין המחקר ומנחה צוותים ב-EAPPI, כי "בעזרת מסד נתונים שפותח עם Save the Children אנו מעבירים את כל ההתקפות על בתי הספר והגבלת גישה [לבתי ספר] ל-Save the Children ואז הם מזינים את זה למסד הנתונים" של יוניצ"ף, שבין היתר, על בסיסו נכתב דו"ח מזכ"ל האו"ם. (הדגשים הוספו). בהסבר נכתב כי "מטרת הסמינר היא להקל על הרכזים…להכשיר ולארגן מלווים אקומניים [פעילי EAPPI המגיעים לארץ] לעשות לובי (advocacy) לזכויות ילדים. כאשר מדווחים על התקפה נגד בתי ספר ליוניצ"ף או ל Save the Children הנתונים אינם משמשים רק כתיעוד, זה גם מכין מאמצי לובי להכנסת ישראל לרשימת מדינות שבהן הפרות חמורות של זכויות ילדים מדווחות ישירות למזכ"ל האו"ם. המטרה העיקרית של הסמינר היא לתת היכרות בסיסית עם MRM [מנגנון הדיווח לאו"ם על הפרות זכויות ילדים] ולדון יחד מה ניתן לעשות כדי לקדם את הכנסת ישראל לרשימה".
 • באתר למידה תחת Dan Church Aid , ישנם מספר סרטונים מצוירים של EAPPI שנועדו עבור הפעילים, במטרה להסביר את עבודתם. הסרטונים מציגים את חיילי צה"ל בצורה דמונית: כמהווים סכנה לילדים הפלסטינים העלולים לספוג מהחיילים "הטרדה והתעללות" במחסומים, כפורצים לבתי הספר, עושים בבתי ספר שימוש לצרכים צבאיים וכד'.

פעילות הפעילים בארצות מוצאם

 • כחלק מהתוכנית, הכוללת גם עבודת לובי,5 רבים מאותם פעילים חוזרים לארצותיהם בתום שלושת החודשים ומקדמים קמפיינים אנטי-ישראלים כולל את קמפיין החרם, משיכת השקעות וסנקציות (BDS) , מאשמים את ישראל ב"אפרטהייד", משווים בינה לבין גרמניה הנאצית משתמשים בתיאולוגיה אנטישמית, ומתארים את צה"ל כארגון הפוגע בפלסטינים .6 בנוסף הפעילים נפגשים עם מקבלי החלטות במדינתם ובאיחוד האירופי.
 • באתר EAPPI הבריטי (באתר ה- Quakerהאחראים לפרויקט באנגליה ואירלנד) מצוינים מספר פעולות שניתן לעשות כמו לדוגמא, לפנות לנציג הנבחר באזורך לשלוח לו "מכתב שנכתב על ידי חוקרים ומשפטנים עבור בית הדין הפלילי הבינלאומי בבקשה לחקור בדחיפות פשעי מלחמה פוטנציאליים המתרחשים בפלסטין הכבושה", ולבקש שיתבטא בתמיכה בחקירת בית הדין הפלילי בהאג (ICC).
 • בדוח שנתי 2019 של EAPPI אנגליה ואירלנד, נכתב כי, הפעילים "עובדים עם מקבלי החלטות", בין היתר, "המשיכו לעשות לובי ועבודה אסטרטגית לסייע לחוק השטחים הכבושים דרך הפרלמנט האירי." הכוונה ל"חוק השליטה בפעילות כלכלית (בשטחים הכבושים)" הקובע כי הקנייה של מוצרים מיהודה שומרון מזרח ירושלים ורמת הגולן, אינה חוקית.
 • בפינלנד פעילי EAPPI פעלו לקידום נושא סימון המוצרים מההתנחלויות שהוביל האיחוד האירופי ופנו אף לחברי פרלמנט אירופאיםבמהלך הביקור השנתי של  EAPPI בבריסל שאורגן על ידי  ה-WCC.
 • פעילת EAPPI מאירלנד שהיתה פה בתחילת 2020 במסגרת הפרויקט, קראה ב-2019 ברשתות החברתיות להחרים את האירוויזיון ב-"apartheid Israel" ב-2021 קראה לתמוך ב-BDS, בפרסום אחר טענה ש"נישול הוא פשע מלחמה-עמדו לצד שייח ג'ראח", כמו כן שיתפה ברשתות החברתיות תמיכה בחוק האירי הנ"ל, וכד'.
 • פעילת EAPPI מבריטניה השתתפה ב-2019 במצעד "הפסיקו לחמש את ישראל".
 • פעיל EAPPI מקנדה שהיה באזור בשנת 2022 במסגרת הפרויקט, סיפר בהרצאה שהעביר בקנדה בספטמבר 2022, בין היתר, על אירוע שכביכול מתנחלים תקפו מגרש משחקים בסוסיא כי היה שם דגל פלסטין… וטען שנראה שחיילים מצה"ל הם שהסיעו את המתנחלים לשם על מנת שיתקפו את המקום (38:00-38:30)… עוד אמר ש"החיילים לא עושים כלום למתנחלים [המתוארים כמתנכלים לפלסטינים עם "שנאה בעיניים" "רואים עליהם כמה הם שונאים"]… כי "לפי מה שנאמר לנו מ'שוברים שתיקה' זה מפני שהחיילים הם בדרך כלל מתגייסים, הם הולכים למקומות האלה, לא משלמים להם טוב הם לא אוכלים טוב והמתנחלים יגידו להם בואו אלינו הביתה אנחנו ניתן לכם אוכל, ארוחה ביתית נחמדה מקלחת חמה נחמדה ודרך אגב אתם עובדים אצלנו, ורק לעתים רחוקות החיילים יעשו משהו נגד מתנחל, אלא אם כן אולצו לעשות זאת, ואז הם יתקשרו למשטרה…"  (46:40-47:30)
 • ב- 2018, מספר ארגונים בריטיים חתמו עלמכתב המביע את ״דאגתם״ מהחלטתה של בריטניה לא לתמוך בוועדת חקירה של האו״ם על אירועי עזה ("צעדת השיבה הגדולה"). בין החתומים היו סניף  EAPPI בבריטניה, הסניף באירלנד, ושלושה ארגונים כנסייתיים המגייסים ומכשירים את פעילי EAPPI בבריטניה ואירלנד.

מימון

משנת 2019 ואילך, נתוני המימון ל- EAPPI פחות שקופים – נראה כי לא כל סכומי המימון נגישים, בנוסף, בחלק מנתוני המימון תוכנית EAPPI לא מוזכרת כמבצעת את הפרויקט.

נספח 1 – מועצת הכנסיות העולמית (WCC)

 • תוכנית EAPPI מוגדרת כפרויקט של מועצת הכנסיות העולמית ומשקפת את האידאולוגיה והתיאולוגיה של הארגון. אלו כוללים תמיכה "בחרם בינלאומי שלסחורות ושירותים מההתנחלויות הישראליות הלא-חוקיות בשטחים הפלסטינים הכבושים"; עידוד "כנסיות חברות להימנע מהשקעות או קשרים כלכליים אחרים לפעילות הלא-חוקית בשטח כבוש;  קידום מסמך החרם "קיירוס פלסטין" הקורא  לחרמות, משיכת השקעות וסנקציות נגד ישראל, מכחיש את הקשר היהודי למדינת ישראל באמצעות טיעונים תיאולוגיים, מאשים את ישראל באופן בלעדי באחריות לסכסוך ומגדיר טרור נגד אזרחים כ"התנגדות חוקית; ומלחמה ב"ציונות נוצרית".
 • הכומר פרנק צ'יקאן, מנחה ועדת הכנסיות לעניינים בינלאומיים של מועצת הכנסיות העולמית (WCC) (Moderating the Commission of the Churches on International Affairs) שחלק מתחום אחריותה היא תוכנית EAPPI, אמר את הדברים הבאים במהלך וובינר בפברואר 2021 (20:00 – 25:30): "אנחנו חייבים לגייס את הקהילה הגלובלית באופן שבו התנועה נגד האפרטהייד גויסה… אנחנו חווים את הצורה הגרועה ביותר של אפרטהייד… עלינו לגרום לאו"ם להכריז על מדיניות ישראל כפשע נגד האנושות, עלינו להגיע לאירופה במיוחד לאחינו ואחיותינו הנוצרים כדי לומר להם שאתם יודעים שחטאי העבר שבוצעו נגד היהודים אסור שישמשו כדרך וסיבה לאפשר ביצוע חטאים נוספים כלפי הפלסטינים. אנחנו צריכים להתחיל לוודא – וכך ניצחנו את המאבק בדרום אפריקה – לעשות דה-לגיטימציה לשיטה … צריך להתחיל לומר לאלו שתומכים בישראל המתאכזרת לפלסטינים שהדם של העם הפלסטיני שנשפך יהיה על ידיהם כי הם משתפים פעולה בכך שהם מאפשרים למערכת הזו להמשיך…"
 • ביוני 2022, אמר כי "אירופה צריכה להתגבר על האשמה של הרג יהודים… כי האשמה הזו היא שמאפשרת להרוג פלסטינים".
 • ב-17 ביוני 2022, נבחר הכומר פרופ' ד"ר ג'רי פילי למזכיר הכללי החדש של ה-WCC (ניכנס לתפקידו ב-1 בינואר 2023). במסמך מ-2016 על "אפרטהייד בארץ הקודש" כתב פילי כי ההשוואה בין הסכסוך הישראלי-פלסטיני וניסיון האפרטהייד בדרום אפריקה, היא מצודקת.

מסמך זה הינו עדכון והמשך לדו"ח של NGO Monitor מ-2019, "תוכנית הליווי האקומנית בפלסטין וישראל: תוכנית ההכשרה האנטי-ישראלית של מועצת הכנסיות העולמית."