לפי דו"ח שפורסם לאחרונה במגזין The Weekly Standard, חמישה חברי קונגרס אמרקיאים נפגשו באביב האחרון עם שעוואן ג'בארין, אשר לו קשרים לכאורה לחזית העממית לשחרור פלסטין המוגדרת על ידי ארה"ב, ישראל, קנדה, והאיחוד האירופי כארגון טרור. לפי מכון המחקר NGO Monitor, לארגונים לא-ממשלתיים אנטי-ישראלים יש חלק מרכזי בפרשה זו.

חברי הקונגרס האנק ג'ונסון, לואיס גוטיירז, מארק פוקן, דן קילדי ומאט קרטרייט סיירו ברמאללה ובירושלים, ובין היתר נפגשו עם ג'בארין, המכהן כמנכ"ל הארגון הפלסטיני אל-חק. אל-חק הוא אחד הארגונים המובילים את קמפיין הלוחמה המשפטית נגד ישראל ברחבי העולם, ומקבל מימון נרחב מממשלות אירופה.

בשנת 2008, בית המשפט העליון בישראל ציין כי ג'בארין הוא "אחד מהפעילים הבכירים של ארגון הטרור החזית העממית". בהחלטת בית המשפט העליון משנת 2007, נטען כי ג'בארין הוא "ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד, בחלק משעות פעילותו הוא מנכ”ל של ארגון זכויות, ובחלק אחר הוא פעיל בארגון טרור שלא בחל במעשי רצח ובניסיונות לרצח, אשר דבר אין להם עם זכויות".

הביקור בן ששת הימים של חברי הקונגרס, שולם ומומן במלואו על ידי הארגון הפלסטיני "מפתאח". מחקר של NGO Monitor מראה כי הארגון פרסם באתרו מאמר שכלל את עלילת הדם האנטישמית הקלאסית שטוענת כי יהודים משתמשים בדמם של נוצרים בפסח; במאמר אחר, תיאר את אחת מהמחבלות המתאבדות הפלסטיניות כ"תחילתה של שרשרת נשים פלסטיניות השואפות להקריב את חייהן למען המטרה"; ובשגרה, הארגון מקדם רטוריקה אנטי-ישראלית בוטה, כולל גם תמיכה בקמפיין ה-BDS (חרם, משיכת השקעות וסנקציות נגד ישראל). מפתאח ממומן בצורה ישירה ועקיפה על ידי ממשלות וארגוני סיוע אירופים.

לפי פרופסור ג'ראלד שטיינברג, נשיא מכון המחקר NGO Monitor, "קיימת בעיה מהותית בכך שנבחרי ציבור מגיעים למזרח התיכון ונפגשים עם ארגונים קיצוניים, ללא כל בדיקת רקע של פעילותם. לחברי הקונגרס יש אחריות כלפי בוחריהם ועליהם להסביר מדוע הם נסעו לסיור שמומן על ידי ארגון קיצוני המקדם שנאה, שכלל פגישה עם פעיל בכיר בארגון טרור מוכרז".

חשיפה זאת מגיעה ימים ספורים לאחר פרסום מחקר חדש של NGO Monitor, המראה כיצד ממשלות אירופה מממנות רשת ארגונים לא-ממשלתיים הקשורים במישרין או בעקיפין לחזית העממית.

פרופסור שטיינברג הוסיף כי, "חברי הקונרס הללו נלקחו לסיור שטוף שנאה ואנו רואים כבר את התוצאות. יש לזכור כי חבר הקונגרס ג'ונסון השתמש כבר ברטוריקה כזאת, כאשר קרא לקבוצת ישראלים 'טרמיטים', לאחר הסיור".