קרן הסיוע ההומאניטרי (IHH) - תורכיה

מידע כללי

מדינהטורקיהטורקיה
אתר אינטרנטhttp://www.ihh.org.tr/
נוסד1995
סטטוס משפטיעמותה טורקית רשומה
במילות הארגון"בכל מקום שהוא או היא מצויים, במצוקה, קורבנות מלחמה, אסון, וכו', פצוע, נכה, חסר-בית, סובל מרעב ומדוכא, היעד העיקרי של IHH הוא לספק סיוע הומניטארי לכל אדם, ולנקוט בצעדים הכרחיים למניעת כל פגיעה בזכויותיהם הבסיסיות ובחירותם

מימון

  • על-פי הניו יורק טיימס (1 ביוני, 2010): "הארגון ממומן כולו על ידי תרומות…כסף שמגיע ממעמד הסוחרים הדתיים בטורקיה, פלח עשיר של החברה הטורקית שהביא את מפלגת ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן לשלטון." כתבה אחרת של המגזין הרחיבה "הקשרים העניפים של IHH עם האליטה הפוליטית של תורכיה," וציטטה מאמר מערכת של עיתון תורכי אשר התייחס ל-IHH כארגון "ממשלתי לא ממשלתי” (Governmental-nongovernmental-organization).

פעילות

  • על-פי מרכז המידע למודיעין ולטרור (ITIC), במהלך מבצע 'חומת מגן' של צה"ל בשנת 2002, העבירה קואליציית הצדקה כסף, דרך קרנות הצדקה של החמאס, למשפחות מחבלים מתאבדים.
  • הארגון רכש שלוש מאניות המשט "לשחרר את עזה", והיה ממובילי המשט. חברי-IHH סיפרו כי האניות נשאו מצרכים בשווי של כ-10 מיליון דולר. IHH סייע גם לחמאס להכין את הנמל בעזה לקבל את הספינות.
  • ב-7 באפריל 2010, מנהל IHH בולנט ילדרים הצהיר כי "המשט ישמש כמבחן לכנות ישראל. אם היא תירה על האניות שלנו, הדבר יתפרש כהכרזת מלחמה על הארצות שלנו."
  • על-פי מכון מחקר מדנמרק, הרשויות בטורקיה חקרו את IHH ב-1997 לאחר שקיבלו מידע לפיו דמויות בכירות רכשו נשק מקיצונים אסלאמים. בפשיטת משטרה על הבנין של IHH באיסטנבול נמצאו כלי-נשק, חומרי נפץ, והוראות להכנת מטעני-חבלה מאולתרים.
  • השופט הצרפתי נגד הטרור ז'אן-לואי ברוגייר טען כי IHH שמר על קשר עם אל-קאעדה במילאנו ועם טרוריסטים אלג'ירים באירופה; גייס פעילים צבאיים ללוחמה בבוסניה, צ'צ'ניה, ואפגניסטן; ושיחק "תפקיד מרכזי" במזימה של אל-קאעדה לפוצץ את שדה התעופה של לוס-אנג'לס.
  • בשנת 2008, שר הביטחון של ישראל אהוד ברק חתם על צו שמוציא את IHH מחוץ לחוק.

שותפים

  • IHH חבר בארגון קואליצית הצדקה (Union of Good), ארגון גג עבור יותר מ-50 ארגונים אסלאמים, שהוגדר על ידי ממשלת ארה"ב כ"ארגון שנוצר על ידי הנהגת החמאס לשם העברת כספים לארגוני טרור."

כל המאמרים בנושא קרן הסיוע ההומאניטרי (IHH) - תורכיה