ב-27 לאפריל 2020, הארגונים הישראלים חוג ההורים – פורום המשפחות ולוחמים לשלום יקיימו זאת השנה ה-15 את "טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי הישראלי-פלסטיני." האירוע מוצג כ"טקס משותף" "המבקש לזרוע תקווה בקרב שני הצדדים, ולשים קץ למלחמות שגבו את חייהם של אהובינו ויקירנו." השנה, השותפים לאירוע כוללים את הארגונים מחסום ווטש, רבנים למען זכויות האדם, עומדים יחד, קול אחר ומפלגת חד"ש. נותני החסות כוללים מספר רב של ארגונים לא-ממשלתיים ישראליים ואמריקאיים ביניהם IfNotNow, Churches for Middle East Peace, הקרן החדשה לישראל, ג'יי סטריט, תרועה Alliance for Middle East Peace, AGIAMONDO (לשעבר AGEH גרמניה) ושירות השלום האזרחי Civil Peace Service (שני האחרונים נתמכים על ידי ממשלת גרמניה), וכן כנסיות בודדות ובתי כנסת. נראה כי אין אף ארגון לא-ממשלתי פלסטיני המשתתף באירוע ו/או נותן לו חסות.

השנה לא פורסם מידע על מימון ממשלתי זר לאירוע. למרות שיש לאירוע מעל 30 נותני חסות, חוג ההורים השיק קמפיין מימון המונים שגייס מעל 140 אלף ₪ (נכון ל-26.04). לא ברור מדוע הכספים הללו נדרשים בהתחשב בפורמט של אירוע מקוון השנה.

בניגוד לדימוי שמציגים המארגנים, האירוע מייצג חלק צר וחד-צדדי של החברה האזרחית הישראלית ומקדם נרטיב פלסטיני שמציג שוויון בלתי מוסרי בין קורבנות טרור לבין מחבלים. משפחות שכולות רבות בישראל התבטאו נגד נותני החסות של הטקס ונגד הרעיונות אותם הם המקדמים – בין היתר, הטלת ההאשמה הבלעדית על ישראל, דחייה של הנרטיב הישראלי ואימוץ מוחלט של הנרטיב הפלסטיני, ומסרים פוליטיים שונים.

מימון ממשלתי גרמני לטקסים קודמים

בשנים קודמות, האירוע מומן על ידי מוסדות גרמניים וארגונים לא ממשלתיים הממומנים על ידי גרמניה (ראו להלן).

בשנת 2018 (השנה האחרונה שקיים דיווח על הטקס ברשם העמותות), לוחמים לשלום קיבלו 42,343 ש״ח מקרן רוזה לוקסמבורג. רוזה לוקסמבורג ממומנת ברובה המוחלט על ידי כספי ממשלת גרמניה ושייכת למפלגת השמאל הקיצוני דה-לינקה. המענק מקרן רוזה לוקסמבורג הוגדר כ״השתתפות במימון האולם לטקס יום הזיכרון״. מאז שנת 2015, הקרן הגרמנית העניקה 175 אלף ש״ח רק למטרות מימון הטקס. המשרד של הקרן בישראל מציין כי הוא תומך בטקס עוד משנת 2011.

לוחמים לשלום קיבלו בשנת 2018 מענקים ל״תמיכה בטקס יום הזיכרון״ על סך 48,937 ש״ח ו-44,876 ש״ח מ-ZFD והארגון הנוצרי-גרמני AGEH – שניהם נתמכים על ידי ממשלת גרמניה.

בנוסף לתמיכה כספית, קיימת מעורבות נוספת של קרנות ממשלתיות גרמניות בפעילות הארגונים:

  • ב-24 לאפריל 2020, ZFD פרסמו את האירוע באתר האינטרנט שלהם.
  • בשנת 2018, עובדים של קרן היינריך בול (השייכת למפלגת הירוקים הגרמנית) השתתפו בטקס והתייחסו ללוחמים לשלום כ״ארגון מוענק״ של הקרן. בעבר אף שידרו בשידור חי את הטקס לקהל בגרמניה.
  • בשנים 2019-2017, עובדי קרן רוזה לוקסמבורג בישראל השתתפו באירוע.

מימון כללי לארגונים המעורבים בכנס

חוג ההורים – פורום המשפחות

  • עד הדיווח האחרון (2019), הארגון מומן על ידי האיחוד האירופי, Bread for the World (גרמניה) סוכנות הפיתוח האמריקאית USAID, שגרירות ארה״ב בישראל, Kerk in Actie (הולנד), משרד החוץ השוויצרי, כריסטיאן איד (בריטניה). בנוסף הארגון נתמך על ידי הקרן החדשה לישראל, קרן האחים רוקפלר וקרן סיגריד ראוסינג.

לוחמים לשלום

  • עד הדיווח האחרון (2018) הארגון מומן על ידי הקרנות הגרמניות הממשלתיות AGEH, ZFD ורוזה לוקסמבורג. בנוסף קיבל מענקים מהקרנות הפרטיות הקרן החדשה לישראל, SIVMO, ו- The British Shalom Salaam Trust.