הקשר בין החזית העממית לשחרור פלסטין וארגונים פלסטיניים במימון אירופי

תקציר מנהלים

 ב-22 באוקטובר 2021, ישראל הכריזה על שישה ארגונים לא ממשלתיים פלסטינים כעל ארגוני טרור בשל קשריהם לחזית העממית לשחרור פלסטין: אדאמיר (Addameer), איחוד ועדות העבודה החקלאיות (UAWC), האגודה הבינלאומית לזכויות הילד – פלסטין (DCI-P), אל-חק (Al-Haq), איגוד ועדות הנשים הפלסטיניות (UPWC) וביסאן (Bisan). ארגון שביעי  שהיה חלק מהרשת –  ועדות הבריאות  (HWC), הוכרז בינואר 2020.

מאז, הארגונים שהוכרזו, המממנים שלהם, שותפיהם בחברה האזרחית, באו"ם ובממשלות המערב, טענו שהראיות שהוצגו להם על ידי ממשלת ישראל, ועל ידי מחקרים ממקורות גלויים לאורך השנים, אינן מצדיקות את ההכרזות.

הממצאים המוצגים בדו"ח זה – שנאספו אך ורק מחומרים גלויים – מפריכים את הנרטיב של הארגונים והממשלות המממנות אותם.  ללא קשר למידע שבידי ממשלת ישראל וסוכנויות המודיעין, קיימות ראיות ברורות וזמינות לציבור, הקושרות את הארגונים הלא-ממשלתיים הללו והנהגתם לחזית העממית. זה כשלעצמו, היה אמור להוות סיבה מספקת עבור ממשלות אירופה לא לממן ו/או לשתף פעולה עם הארגונים הללו.

ממצאים עיקריים:

  • לחמישה מהארגונים הלא -ממשלתיים – איחוד ועדות העבודה החקלאיות (UAWC), איגוד ועדות הנשים הפלסטיניות (UPWC), אדאמיר, ועדות הבריאות (HWC) וביסאן  – ישנם קשרים ארגוניים לחזית העממית.
  • החזית העממית פרסמה הצהרות תמיכה בארגונים המבליטות את הקשרים, ואף מאשרות את הקשר ביניהם.
  • נגד שלושה בכירים בארגונים – סאמר ערביד, ווליד חנאתשה ועבד אלראזק פראג' – הוגשו כתבי אישום בגין מעורבותם לכאורה בפגוע רצחני באוגוסט 2019 בו נרצחה הנערה רנה שנרב. החזית העממית התייחסה אל שלושתם כאל חברים בארגון הטרור.
  • תשעה עובדים בארגונים המוכרזים הורשעו בגין מעורבותם בתכנון או ביצוע פיגועים אחרים.
  • שלושים ושבעה עובדים נוספים בארגונים מזוהים עם החזית העממית.
  • חמישה מוסדות פיננסיים – סיטי בנק, Arab Bank, אמריקן אקספרס, ויזה ומאסטרקארד – סגרו את האפשרות למתן תרומות מקוונות וחשבונות של הארגונים הקשורים לחזית העממית.
  • בשנת 2022 פרסמה ממשלת הולנד תוצאות דוח ביקורת שערכה חברה הולנדית במשך 18 חודשים. החברה זיהתה שבין השנים 2020-2007, 34 אנשים מילאו תפקידים גם בארגון UAWC וגם בחזית העממית. כתוצאה מכך, ביטלה הולנד את החוזה שלה עם UAWC.
  • מכיוון שהמחקר שלנו מבוסס על מידע מחומרים גלויים ומשום כך תלוי ברמת השקיפות (או היעדרה) ניתן להניח שאנשים נוספים בארגונים קשורים לחזית העממית ו/או מעורבים בפעילויות הקשורות לטרור.

כפי שמתואר בצורה נרחבת להלן, ממצאים אלה מבוססים על הצהרות של החזית העממית המכירות בעובדים מסוימים בארגונים הלא-ממשלתיים כחברים בחזית העממית; מעורבות לכאורה של עובדים בארגונים הלא- ממשלתיים בשורה של התקפות טרור; מעצרים של בכירים בארגונים הלא-ממשלתיים בגין קשרים לטרור והשתתפות ותמיכה בפעילויות של החזית העממית.

ישנם גם מקורות פלסטינים ואקדמיים המזהים ארגונים לא-ממשלתיים ככאלה שהוקמו על ידי גופים או שותפים רשמיים של החזית העממית; מנהיגים בחזית העממית התומכים בארגונים המוכרזים; ודוגמאות של מנהיגי החזית שלקחו חלק באירועים ויוזמות הארגונים, ולהיפך.

במהלך השנים, בכירים רבים – במיוחד אלה מממשלות אירופה שמימנו את הארגונים הללו – סירבו, לפחות בפומבי, להכיר בראיות הנרחבות שהוצגו בדוח זה. מסיבות פוליטיות, הכחשותיהם עשויות להימשך, אולם העדויות הרבות המוצגות בדוח זה הופכות את טענות האירופאים לחסרות כל בסיס.

לקריאת הדוח המלא בשפה האנגלית לחצו כאן