ציטוטים מתוך הצהרות של ארגונים לא-ממשלתיים רפואיים

1) שימוש בביטויים מסיתים וקידום דמוניזציה של ישראל תחת אצטלה של מומחיות רפואית ומדעית

 2) שלילת מחויבותה של ישראל להגן על אזרחיה

 • אגודת הרווחה הרפואית הפלסטינית (PMRS), סטטוס בפייסבוק, 13 ביולי 2014: "כפי שכולכם יודעים כבר, לפני כמעט שבוע, תחת אמתלת שווא של הגנה-עצמית, ישראל החלה במתקפה מסיבית חדשה וקטלנית על עזה… סוף-סוף הגיע הזמן לחשוף אחת ולתמיד את הנראטיב הישראלי… לא, חמאס וקבוצות אחרות אינן התוקפן. לא, אין זכות להגנה עצמית… אין כזה דבר הבלגה… המלחמה שישראל מנהלת בעזה כעת איננה הגנה עצמית."
 •  מכתב פתוח למען תושבי עזה, The Lancet 23 ביולי 2014: "באמתלה של חיסול הטרור, ישראל מנסה להרוס את האחדות הפלסטינית המתפתחת. בין שאר השקרים, נטען שאזרחים בעזה הם בני-ערובה של חמאס כאשר האמת היא שרצועת עזה אטומה על ידי הישראלים והמצרים."
 • רופא נורבגי המטפל באזרחים פצועים: הפסיקו את ההפצצות, אל תתנו לישראל חופש פעולה בעזה (ראיון אם מאדס גילברט), Democracy Now, 14 ביולי 2014: "ישראלים מאשימים פלסטינים בהתקפות עליהם; לטענתם הם חייבים להגן על עצמם. למעשה האמת היא ההפך הגמור. ישראל היא התוקפן, היא הכובש. הם אחראים על פי החוק הבינלאומי, לבטחונם ושלומם של האוכלוסייה הכבושה, אך בפועל, ישראל עושה ככל יכולתה להרוג אותם ולהפוך את חייהם אומללים ככל האפשר, באמצעות שבע שנות המצור האלה…הבעיה העיקרית במזרח התיכון היום… היא החסינות של ישראל מעונש… המדכאת האמיתית, והפושעת האמיתית כאן… היא מדינת ישראל".

3) טענות החורגות מההתמחות הרפואית

טענות פוליטיות

טענות משפטיות

 •  "הרופא הנורבגי מאדס גילברט מדבר עם MEMO בנושא טיפול בפצועי עזה", Middle East Monitor, 23 ביולי 2014: "…זהו טבח, זהו פשע נגד האנושות… זה כמובן פשע מלחמה ענק… מישהו אחראי לרצח ההמוני הזה… חסינותה של ישראל מעונש צריכה להסתיים… שפשעי מלחמה ישראליים ופושעי המלחמה הישראליים נלקחים לבית הדין הפלילי הבינלאומי… ועומדים בפני הליכים פליליים הוגנים… ישראל אינה מכבדת שום חוק בינלאומי."
 • מכתב פתוח למען אנשי עזה, The Lancet 23 ביולי 2014: "אם אלו מאתנו המסוגלים לקום ולדבר, אינם עושים זאת ואינם עומדים כנגד פשע המלחמה הזה, אנחנו גם שותפים לדבר עבירה בהרס חיים ובתיהם של 1.8 מיליון איש בעזה."
 •  HWC, הודעה לעיתונות – ארגוני בריאות ורפואה פלסטיניים קוראים לצלב האדום לפעול מיידית לעצירת הטבח באזרחים בעזה ולהגן על הצוותים הרפואיים, 21 ביולי 2014: "…אלפים ומאות-אלפים נעקרו במה שנראה באופן מובהק כמו פעולה לטיהור אתני… אנו דוחקים בצלב האדם למלא את תפקידו כנאמן של אמנות ז'נבה ולהתערב מידית כדי לעצור את הטבח… אנו דורשים גם שהאו"ם ינקוט בצעדים הכרחיים כדי לפרוש על אזרחי עזה את הגנת הקהילה הבינלאומית… עם מוגן מוכרח להיות מוגן על ידי הקהילה הבילאומית הנושאת בתפקיד זה מתוקף המשפט הבינלאומי. אנו, ארגוני הבריאות והרפואה הפלסטיניים החתומים על עצומה זו, דורשים התערבות מידית להצלת תושבי עזה. כל מי שיישאר דומם נוכח הטבח הזה הוא שותף לפשע".
 • HWC, מכתב פתוח- עצרו את רצח-העם, 21 ביולי 2014: "ועדות העבודה הרפואית קוראות ל: 1. חשיבות סיומו של רצח-העם בעזה מיד וללא דיחוי. 2. הגשת תביעות בבתי משפט ובארגונים בינלאומיים כדי להביא פושעים ציוניים לדין…4. צורות שונות של יוזמות בינלאומיות לחרם על הכיבוש ויישום יוזמות אלו".
 •  HWC, הודעה לעיתונות – וועדות העבודה הרפואית קוראים לעצירת הפלישה לעזה, 13 ביולי 2014: "יש להקדיש תשומת לב לענישה הקולקטיבית של אנשי רצועת עזה. אנו רואים בארה"ב ובכל תומכי הטרור הציוני נגד העם הפלסטיני אחראים להתרחשויות, ושותפים לפשע, לגשת אל הארגונים ובתי הדיןהבינלאומיים ולגנות את הכיבוש הפושע על פשעיו". [טעויות במקור}
 • רופא נורבגי מטפל באזרחים פצועים: הפסיקו את ההפצצות, אל תתנו לישראל חופש פעולה בעזה (ראיון אם מאדס גילברט), Democracy Now, 14 ביולי 2014: "אם ישנה מדינה אחת אשר ארה"ב תומכת בה באופן מוצק, ומפירה את אמנת ז'נבה, ואת האמנות הבינלאומיות בכל המובנים, זוהי ישראל".
 •  רופאים לזכויות אדם-ישראל, הודעה לעיתונות- 10 ארגוני זכויות אדם בפנייה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה: חשד להפרות חמורות של הדין ההומניטרי הבינלאומי בפעילות הצבא בעזה, 21 ביולי 2014: "ארגוני זכויות אדם פנו היום במכתב דחוף ליהודה ויינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות נתונים ודיווחים בדבר אופי התקיפות ושיעור הפגיעה באזרחים, באופן שמעלה חשד להפרות חמורות של הדין ההומניטרי הבינלאומי…באופן שמעלה חשש כבד בנוגע לחוקיות הפעולה, ובפרט להפרתם של עקרונות יסוד בדיני הלחימה, ובראשם עקרון ההבחנה בין לוחמים לאזרחים. הארגונים עומדים על כך שיש להימנע מפעולות שאינן מאפשרות הבחנה בין לוחמים לאזרחים, ויש למזער ככל הניתן את הפגיעה באזרחים".

טענות בדבר אמצעי לחימה ופעולות הצבא

 • מכתב לכתב העת ה-Lancet, 23 ביולי 2014: "נעשה שימוש באמצעי לחימה שידוע כי הם גורמים לנזק בריאותי ארוך טווח לכל האוכלוסייה; במיוחד נשק אל-רסס ופצצות בעלות ראש קשה…אנו רואים באופן עקבי שנשק חכם לכאורה אינו פוגע באופן מדויק, אלא אם נעשה בו שימוש מכוון לפגוע בחפים מפשע".
 •   "הרופא הנורבגי מאדס גילברט מדבר עם MEMO בנושא טיפול בפצועי עזה", Middle East Monitor, 23 ביולי 2014: "מדינת ישראל מבצעת עונש מוות…הורגת אותם באופן מכוון עם אמצעי הלחימה האיומים האלה".
 • "פרופסור מאדס גילברט: חשד שעזה משמשת שדה ניסויים לאמצעי לחימה חדשים", PressTV  (איראן), 14 ביולי 2014: "…כולם חושדים שהם מנסים אמצעי לחימה חדשים…אני רופא ומדען ואין לי ראיות לכך, אבל אני חושב שיש חשד סביר שישראל מנסה אמצעי לחימה חדשים על תושבי עזה…אם הם משתמשים בסוגים חדשים של אצמעי לחימה עכשיו, אנו עוד לא יודעים".

4) קידום נרטיב מעוות ושקרי