ירושלים – הוועדה הרשמית של הכנסייה הפרסביטריאנית בארה"ב (PCUSA) פרסמה דו"ח חדש המקדם את קמפיין ה-BDS (חרם, משיכת השקעות, וסנקציות) נגד ישראל ומתעלם מהטרור הפלסטיני, כך עולה מהניתוח של NGO Monitor. הדו"ח, תחת הכותרת "ישראל-פלסטין: לערכים אנושיים בהיעדר שלום צודק", פורסם על-ידי הוועדה החברתית המייעצת למדיניות בנושא עדות אזרחית (ACSWP) של הכנסייה הפרסביטריאנית ב-25 לפברואר 2016.

"דו"ח זה, מתבסס על טענות סלקטיביות, מיתוסים ועיוותים של ארגונים לא-ממשלתיים המתנגדים לשלום, ומקדם חרם במסווה של שיח דתי", אמר פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא מכון המחקר NGO Monitor. "במשך שנים, בפלגים של הכנסייה הפרסביטריאנית הדהדו קריאות של ארגונים לא-ממשלתיים קיצוניים להפלות ולתקוף את ישראל, תוך התעלמות מהטרור הפלסטיני הרצחני. בשנה שעברה, ארגונים אלה שכנעו את PCUSA להצביע להצטרפות לקמפיין ה-BDS. כעת, ACSWP שוב מקדמת אג'נדה זו, כולל קידום של נושאים תאולוגיים אנטישמים. על מנת לקדם את השלום בין ישראלים לפלסטינים, העצרת הכללית של PCUSA 2016 חייבת לדחות את העיוותים וחוסר המוסריות הבוטים מדו"ח ACSWP".

לאורך כל המסמך, ACSWP נראית כי היא מתרצת את מעשי הפיגועים הקטלניים שביצעו פלסטינים נגד אזרחים ישראלים. לדוגמה, הדו"ח טוען שישראל "מתייגת כל התנגדות כטרור", בעוד שבמקביל נטען כי לפלסטינים יש "זכות למאבק מזוין". מאוחר יותר היא קובעת כי "אמנם הייתה מדי פעם הסלמה באלימות (כגון התקפות סכין בסוף 2015) והתקפות של ירי קסאמים ללא הבחנה, רוב הישראלים חיים בבטחון".

הדו"ח שמתייחס לקמפיין BDS המתנגד לשלום, "מאשר שהחופש המסורתי של הכנסייה הפרסביטריאנית (ארה"ב) ושל ארגונים דתיים, אזרחיים, ופרטיים אחרים בארצות הברית מאפשר להם לקבוע לעצמם דרכי פעולה להשקעות או משיכת השקעות, חרם או רכישה סלקטיבית". בהמשך, הדו"ח מקדם את מסמך קיירוס פלסטין ואת כנס ישו במחסום, על ידי שימוש בשפה תיאולוגית המתנגדת להגדרה עצמית יהודית וקריאה ל-BDS נגד ישראל.

מסמך זה המאמץ אג'נדה של BDS וקורא לארה"ב לבחון מחדש את תמיכתה בישראל, יוצג בקרוב בעצרת של PCUSA 2016. הדו"ח סותר קולות אחרים בתוך הכנסייה הפרסביטריאנית המאתגרים את ה-BDS והנרטיב האנטי-ישראלי.