מכון המחקר NGO Monitor הוא הארגון היחיד בעולם שבוחן באופן ביקורתי את הפעילות הפוליטית של ארגונים הטוענים לקידום זכויות אדם ומתן סיוע הומניטארי, מתוך ההנחה שלחברה האזרחית תפקיד חשוב וחיוני באזורי סכסוך.

לאחרונה המכון נמצא במרכזו של קמפיין מתוזמן להשתקת קולו בשיח הציבורי. הפעם זהו פרסום שנכתב בסיוע פעילים פוליטיים ישראליים ובמימון קרן רוזה לוקסמבורג, קרן קיצונית הממומנת על ידי ממשלת גרמניה. פרסום זה מצטרף לשורה של מאמרים דומים שפורסמו לפני חודש במימון סוכנות הסיוע השבדית, ולישיבה שנערכה עם גורמים ברשות הפלסטינית בה הצהירו כי הם מתכוונים לפעול נגד המכון. בכל המקרים, הפרסומים התבססו על אותם פעילי ארגונים ישראליים הממומנים בדיוק על ידי אותם גופים זרים.

קצת קשה לקחת ברצינות דיפלומטים לשעבר שכשלו בתפקידם, או פעילים שלא מצאו אוזן קשבת בציבור הישראלי, אשר חוששים לעתיד מענקיהם ומנסים לקדם אג׳נדה פוליטית בדרכים נואשות. שכן, דו״ח שממומן על ידי ממשלה זרה ונועד להשתיק ארגון חברה אזרחית הפעיל בדיון הדמוקרטי במדינה אחרת, הוא לא יותר מבדיחה עצובה.

הפאניקה בה הם נמצאים היא המדד להצלחותינו בשנים האחרונות – חשיפת מליוני דולרים מממשלות אירופה שהועברו ללא בקרה ושקיפות לארגונים המנצלים את ערך זכויות האדם והסיוע ההומניטארי, חלקם אף קשורים לארגוני טרור, חוזרים על עלילות אנטישמיות, מקדמים חרמות ומעודדים התנגדות אלימה.