תשעה ימים לפני הבחירות הכלליות בשבדיה, כשברקע האנטישמיות הגואה במדינה, המגזין הרשמי של סוכנות הפיתוח הממשלתית השבדית (OmVärlden) מפרסם (27.08)  שנים-עשר מאמרים על מכון המחקר NGO Monitor, הכוללים מוטיבים ורמיזות אנטישמיות של הפרוטוקולים של זקני ציון (רשת קורי עכביש, תיאוריות קונספירציה).

בין היתר, נטען כי NGO Monitor עומד במרכז "רשת קורי עכביש" עולמית המפעילה את ראש ממשלת ישראל, נשיא ארצות הברית ודמויות מרכזיות נוספות בפוליטיקה הבינלאומית. עוד נרמז כי המכון עומד מאחורי המתקפות על פעילים פוליטיים בישראל, תמיכה באלאור אזריה והחלטותיה של שרת התרבות.

הטענות מלוות בהצהרות וציטוטים של פעילי ארגונים ישראלים, פלסטינים ושבדים (כולל שוברים שתיקה, בצלם, אל-חק, המוקד לזכויות הפרט והתאחדות הסולידריות הפלסטינית בשבדיה). באופן לא מפתיע, כל הארגונים המוזכרים מקבלים מימון מאותה סוכנות פיתוח ממשלתית – בעלת המגזין. מחברי המאמרים גם הם פעילים אנטי-ישראלים ידועים, אחד מהם אף השתתף במשט לעזה.

המאמרים נכתבו בתגובה למחקר של NGO Monitor על המימון של ממשלת שבדיה לארגונים המעורבים בקמפיין נגד ישראל. מחקר זה הוביל למספר כתבות בעיתונות השבדית המרכזית המבקרות את האופן בו ממשלת שבדיה מנהלת את הסיוע ההומניטארי.

השימוש במוטיבים אנטישמים על ידי המגזין מחזק את הצורך בחקירה עצמאית ומקיפה של המעורבות השבדית בסכסוך הערבי-ישראלי ומדגישים את החשיבות של מחקרי המכון.

מכון המחקר NGO Monitor יגיש תלונה רשמית לשגריר שבדיה בישראל ולרשויות הרלוונטיות בשבדיה ובו זמנית שוקל צעדים משפטיים נגד המגזין והאנשים המצוטטים בו.