מרכז אעלאם

מידע כללי

מדינהישראל
אתר אינטרנטhttp://www.ilam-center.org/he/default.aspx
נוסד2000
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגון"לפתח ולחזק את התקשורת הערבית ולהשמיע קול בנושאים פלסטינים. מרכז ייחודי זה תורם לפיתוח נוף תקשורתי פלורליסטי ובלתי-מוטה, אשר הינו בסיסי בכל דמוקרטיה. אעלאם נוסד כדי לשרת בעיקר את אזרחיה הפלסטינים של ישראל באמצעות שיפור מערכת המדיה ההמונית שלהם באמצעות הכשרה, תיעוד, שדלנות, שיתוף פעולה, ופנייה לציבור".

מימון

 • ב-2016 סך הכנסות הארגון עמדו על  709,217 ש"ח.
 • בין התורמים לארגון: האיחוד האירופי, הקרן לחברה פתוחה, קרן פורד,  Hanns Seidal Foundation, אגודת הרווחה (Welfare Association), קרן הברט קוונדט (Hebert Quandt Stiftung) ואגודת זכוית האדם (Human Rights Association). ראו פירוט בטבלה מטה.
 • זכה למענק על סך 488,098 אירו מהאיחוד האירופי (2019-2016) לפרויקט בשם "בניית מסגרת אסטרטגית: העצמה פוליטית ואזרחית של ציבור הבוחרים בפלסטין ובישראל." הפרוייקט מיושם בשיתוף עם קבוצת המחקר של אוקספורד ו-palThink ללימודים אסטרטגיים.
  • קבוצת האסטרטגיה הפלסטינית – הפרוייקט המרכזי של קבוצת המחקר של אוקספורד בנושא הסכסוך הישראלי-ערבי – פרסמה דוח אסטרטגי התומך "בהתנגדות בכל צורותיה כולל התנועה הגלובלית המקדמת חרם סנקציות ומשיכת השקעות" (הדגש נוסף). ד"ר חוסאם זומלות, חבר בצוות המזרח התיכון של קבוצת המחקר של אוקספורד ומייסד שותף של קבוצת האסטרטגיה הפלסטינית טען בראיון ל-BBC (ב-20 באוגוסט 2014 דקה 39:21) כי "הם (הישראלים) מפברקים את כל הסיפורים על עריפת ראשים של עיתונאים בעיראק…זה קרה במקום אחר בעיראק, כמו שהם מפברקים גם את סיפור השואה, שהיא קרתה באירופה – לא הסיפור עצמו אלא הסיבה למה הם עושים זאת ומשתמשים בכל כך הרבה דוגמאות אחרות להצדקת רצח העם שלהם."
  • יוזמת palThink מ-2015 'פגוש את הצעירים' (Meet the Youth) מתמקדת ב"חיזוק הצעירים הפלסטינים ואת מעורבותם בחיים האזרחיים והפוליטיים בעזה," על ידי הזמנת באסם נעים מחמאס ואת קאייד אל-גול מהחזית העממית לשחרור פלסטין לדבר עם בני הנוער.
  • במאמר מינואר 2016 אל-גול קרא להעצמת הטרור נגד ישראלים, בטענה כי "התנגדות חמושה היא הביטוי העיקרי להתנגדות עבור העם הפלסטיני. יש להרחיבה לשימוש הנכון…"
  • ביוני 2016, נעים צייץ בטוויטר: "רב ישראלי קורא להרעיל את המים בגדה המערבית במטרה לעקור את הפלסטינים מאדמותיהם #BDS" כחלק מהפצת השקרים נגד ישראל, שמזכיר עלילות אנטישמיות קלאסיות.
 • זכה למענק על סך 356,803 אירו מהאיחוד האירופי (2019-2017) לפרויקט בשם "יצירת המועצה להגנה על חירויות: הבטחת מרחב דמוקרטי לארגוני חברה אזרחית".
  • על פי תוכנית הפעולה האסטרטגית של הפרוייקט, המועצה נוסדה מתוך "צורך בוער של החברה הישראלית" – שלטענת המועצה –  "מתרחקת במהירות מערכים דמוקרטיים וליברליים בסיסיים".
  • אחת ממטרותיה המוצהרות של המועצה היא "להלחם נגד המגמות המסוכנות הללו" המקודמות על ידי ממשלת "הימין המשיחית והלאומנית" שמכהנת כיום.
 • לפי מסמכים (שאמיתותם לא אושרה) שהודלפו מהקרן לחברה פתוחה, אעלאם קיבל 9 מענקים מאז שנת 2003 על סך 1,083,000 דולר.

פעילות

 • מטרתו המוצהרת של מרכז אעלאם היא "לרתום את הזכות לחופש הביטוי ואת עוצמתה של התקשורת לקידום חברה יותר דמוקרטית, פתוחה וצודקת." אעלאם משתמש בשפה מאוד פוליטית כדי לעשות לישראל דמוניזציה, לקדם את קמפיין החרם ולצורך מעורבות בפעילות פוליטית נגד ישראל.

פעילות אנטי-ישראלית

 • השפה בה משתמש מרכז אעלאם כוללת האשמות בדבר "טיהור אתני", "אפרטהייד", "עונש קולקטיבי", "פשעי מלחמה" ו-"גזענות".
 • הארגון טוען שמשטרת ישראל וצה"ל "פוגעים במכוון" בעיתונאים פלסטינים וזרים.
 • אעלאם מסייע לפרוייקט שכותרתו "פיקוח על ביטויי הסתה וגזענות" המפקח על כלי תקשורת מרכזיים בישראל על בסיס יומי…בדוח שבועי המתאר מקרים של הסתה וגזענות במטרה לחשוף את הסיקור התקשורתי בישראל כלפי האזרחים הפלסטינים."
 • אעלאם מגנה את האופן בו ישראל עוקבת אחר הפעילות של פלסטינים ברשתות החברתיות, וטוען כי היחידה הישראלית "עוצרת פעילים באמתלה שפרסומיהם ברשתות החברתיות יכולים להצביע על כך שיש להם 'כוונה' לבצע 'פיגוע טרור'". אעלאם מתעלם מהפיגועים הפלסטינים הרבים ומזכותה של ישראל להגן על עצמה ועל אזרחיה.
 • באפריל 2018, מנהל אעלאם אמל ג'מל אמר כי "ישראל סחרה בטיעון שהכיבוש הוא זמני. אבל ברור שזה לא אפשרי עוד. הישראלים יצטרכו לבחור. יכולה לקום כאן מדינה ריבונית אחת לכל מי שחי כאן, או שיהיה אפרטהייד."
 • באפריל 2018, בציון 50 שנה "מאז המלחמה הגורלית של 1967", ג'מל תרם לספר שכותרתו "רגע של אמת: התמודדות עם שאלות ישראל-פלסטין הכי קשות" שמתמקדות בשאלות כמו "האם מפעל ההתנחלויות של ישראל הפך את המדינה הפלסטינית לבלתי אפשרית? האם ההנהגה הפלסטינית יכולה לשים סוף לכיבוש? האם שליטתה של ישראל בשטחים הפלסטינים היא ביטוי לאפרטהייד? האם הממשל האמריקאי יכול להכריח את ישראל לסגת?"
 • בדצמבר 2016, ג'מל דיבר במרכז הפלסטיני באוניברסיטת SOAS בלונדון בנושא "כש –1967 עוקף 1948: ביקורת על לימודי הכיבוש בתיאוריה הביקורתית הישראלית" (תורגם על ידי NGO Monitor) ודן בשאלה "כיצד התמקדות בכיבוש 1967, המחקרים הישראלים של הכיבוש מצמצמים את השפעת הנכבה ועושים נורמליזציה למערכת השליטה הישראלית בשטחי 1948, ובכך מטייחים בעקיפין את פרוייקט הקולוניזציה הישראלי ואת המדיניות המפלה באיזורים המיושבים בערבים" (הדגש לא במקור)
 • בספטמבר 2016 אעלאם פרסם דוח שכותרתו "תרחישים עתידיים: ערבים פלסטיניים במדינת ישראל" שדן ב"מאזן העוצמה הלא שוויוני בין ערבים פלסטינים לבין האוכלוסיה היהודית בישראל, תוצאה של שליטה היסטורית ורדיפה פוליטית." לפי הדוח, רבים בחרו להחרים את מדינת ישראל משום ש"אין לגיטימציה לישות ישראלית שנוסדה אחרי הנכבה" (הדגש לא במקור) הדוח בנוסף מזהיר שלא "ליפול למלכודת ההגמוניה הציונית או לגלות סובלנות כלפי גזענות יומרנית באמצעות שליטה בישראל כיום.
 • במאי 2015, אעלאם ארגן וועידה שכותרתו "תקשורת נכבה, קולנוע ושיח" (Nakba Media and Film and discourse) שדנה בשאלה כיצד "הנכבה ממשיכה עד עצם היום הזה באמצעות גזענות ואפליה."
 • באוקטובר 2014, אעלאם אירח דיבייט בנושא המשפט הבינלאומי והאם הוא "עושה צדק עם פרוייקט ההתנגדות הפלסטינית". בעוד שצד אחד טען כי "המשפט הבינלאומי הוא אמצעי חיוני להשגת פרוייקט ההתנגדות", הצד הנגדי טען כי המשפט הבינלאומי "אינו תומך בפלסטינים ובזכותם לחופש…המשפט הבינלאומי כפוף לחלוטין למאזן שבין מעצמות העולם, שפועלות לטובת הכיבוש וישראל."
 • בדוח מ-2014 בנושא הנכבה, אעלאם האשים את ישראל ב"טיהור אתני" וטען כי המשמעות הפרקטית של הנכבה מערערת את היסוד המוסרי והאתי של הציונות, ולפיכך של מדינת ישראל. הוא גם מרמז על הכרה בכתמי אשמה על התהליך המכוון של טיהור אתני ועקבותיו שניתן לראות עד היום."
 • במהלך מבצע צוק איתן (2014), אעלאם חתם על הצהרה משותפת למועצת זכויות האדם של האו"ם, ש"מגנה את ההתקפות הבלתי חוקיות של ישראל על אזרחים", שיכולות להוות "הפרות חמורות של המשפט ההומניטארי הבינלאומי והדין הפלילי השיבלאומי וייתכן שהן עולות לכדי פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות". ההצרה קוראת למוצעת זכויות האדם "לגנות את הפגיעה המכוונת, השיטתית והנרחבת באזרחים פלסטינים" ולהקים "וועדת חקירה עצמאית בינלאומית עם מנדט לזהות ולחקור את כל ההפרות של המשפט זכויות האדם הבינלאומי ושל המשפט ההומניטארי הבינלאומי שבוצעו במהלך מבצע צוק איתן ברצועת עזה".
 • ביולי 2014 אעלאם אירח דיבייט בנושא חרם כלכלי כשצד אחד אמר שחרם כלכלי הוא לא חרם על ישראל אלא חרם על חברות ישראליות, במיוחד אלו שתומכות בכיבוש, ושזה לא צעד תגובתי אלא פרוייקט פוליטי…שמפעיל לחץ על חברות גדולות וכך עשוי להשפיע על הממשלה לשנות את מדיניותה ולפעול להשגת שוויון ולתמוך בכלכלה הערבית המקומית."

אנשי צוות

הארגון נוסד על ידי חנין זועבי, חברת כנסת שהשתתפה במשט לעזה ב-2010 שאורגן על ידי הארגון הטורקי האסלאמי IHH. היא בנוסף הושעתה מוועדת האתיקה של הכנסת ב-2014 וב-2016 לאחר שאמרה כי חוטפי שלושת הנערים בגדה המערבית לא היו מחבלים ולאחר שביקרה משפחות של מחבלים.

שותפים

 • השותפים כוללים את הרשת הגלובלית להגנה וקידום חופש הביטוי, Human Rights Responsive Media, סכונות הידיעות והחדשות הפלסטינית ופא, פדרציית העיתונאים הבינלאומית, מדה – המרכז הפלסטיני לפיתוח ולחופש התקשורת. סעיף 19, כתבים ללא גבולות, הוועדה להגנה על עיתונאים, TransMedia, Freedom House, המכון לתקשורת בינלאומית ו- Pen International.
 • מרכז אעלאם רשום תחת "שותפים וחברים" בקרן רוזה לוקסמבורג.

תרומות זרות על בסיס הדוחות השנתיים (סכומים בשקלים)

תורם201620152014
מכון החברה הפתוחה94,097529,300403,386
קרן הנס סיידל 156,740186,438189,481
שוויץ17,008
קרן הברט קוואנדט9,1411,390
Welfare Association33,804320,104
קבוצת המחקר של אוקספורד200,519
נציבות האיחוד האירופי19,010
קרן פורד38,870
Human Rights Association25,432

שותפים

הרשת הבינלאומית להגנה ולקידום חופש הביטוי, עיתונאים ללא גבולות, הוועדה להגנה על עיתונאים, פרידום האוס, פדרציית העיתונאים הבינלאומית, Human Rights Sensitive Media, Wafa Palestinian News & Info Agency, Mada Palestinian Center for Development & Media Freeedoms, Article 19,, TransMedia International Press Institute, Pen International.

כל המאמרים בנושא מרכז אעלאם