דיאקוניה (Diakonia)

מבוא

 • הארגון נוסד ב-1966 תחת השם כנסיית הסיוע השבדית החופשית, ב-1984 שונה שם הארגון לדיאקוניה שמשמעותו ביוונית "דאגה ושרות".   
 • המשרד האזורי של הארגון במזרח התיכון ממוקם בירושלים.
 • מטרות: להיות לרשותם של אלה הזקוקים לעזרתנו, לעבוד למען שינוי ולהאמין ביכולתם של אנשים לעשות שינוי – לא לחכות שדברים יקרו מעצמם.  

מידע כללי

מדינהשבדיה

פעילות

 • לפי האתר של דיאקוניה, "דיאקוניה הוא ארגון שבדי המבוסס על אמונה" אשר טוען לקידום "זכויות אדם, דמוקרטיה, צדק חברתי וכלכלי, שויון מגדרי, וצדק."
 • לפי מחקר של NGO MONITOR הארגון הכנסייתי דיאקוניה קיבל אשרת סיוע הומניטארי על מנת לעבוד בישראל.
 • בשנת 2004, דיאקוניה הקים מרכז משאבים למשפט ההומניטרי הבינלאומי על מנת "לטפל בהפרה המתמשכת של המשפט ההומניטרי הבינלאומי המאפיין את הסכסוך הישראלי-פלסטיני" (ראה פרטים נוספים בהמשך אודות המרכז).
 • מרכז המשאבים מתמקד באופן בלעדי בישראל, וטוען ש"הכיבוש הממושך של ישראל הביא לקיפוח הזכויות הבסיסיות ביותר לעם הפלסטיני".

מימון

 

תורם20162017
SIDA (Sweden)180.5 מיליון181.8 מיליון
השגרירות השבדית140.9 מיליון210.9 מיליון
האיחוד האירופי25.5 מיליון33.9 מיליון
אגודת הנכים הנורבגית3.9 מיליון3.6 מיליון
"שגרירויות זרות"14.8 מיליון10.6 מיליון
"אחר"18.7 מיליון22.7 מיליון

 

 • נייר העמדה של דיאקוניה על ישראל\פלסטין, טוען כי "הסכסוך הוא מאוד א-סימטרי, עם ישראל המוכרת כמדינה עם יכולת צבאית אדירה ויכולת ליצור עובדות בשטח. על ידי העברת הסכסוך מהצבא אל הזירה המשפטית והדיפלומטית, המשא ומתן יכול להיות יותר שווה ומשמעותי".
 • באפריל 2017, דיאקוניה אירח סמינר בכותרת "50 שנה של כיבוש: החברה האזרחית בישראל ובפלסטין עובדת על שינוי". בסמינר השתתף רן גולדסטין-מנכ"ל רופאים לזכויות אדם-ישראל, ומוחמד אבו ראהם אחראי התקשורת ויחסי החוץ בארגון הפלסטיני אל מיזאן.
 • בשנת 2015, דיאקוניה הוציא "חוות דעת משפטית של מומחה" אודות מנגנון השיקום של עזה (GRM), שהוצגה בפני בכירים באו"ם. המסמך מעולם לא פורסם לציבור, אך בשנת 2016 הוא הודלף. חוות הדעת טוענת כי "ב-GRM יש יחס בלתי מאוזן בין התחייבויות לזכויות כאשר לרשות הפלסטינית ולאו"ם יש מספר התחייבויות, ואילו לממשלת ישראל יש מספר זכויות רחב מאוד והתחייבויות מועטות מאוד" (עמ '2). המסמך ממעיט בזכותה של ישראל לביטחון באופן מכוון:
  • "כל עילה חוקית למלחמה שישראל עלולה לטעון, כפעולה להגנה עצמית, מתערערת בכך שהפעולות עליהן היא רוצה להגיב בטענת הגנה עצמית, קרי התקפות הטילים של חמאס, אינן מוגבלות לתקופה המיידית שלפני פלישות הצבא הישראלי, דבר המצביע על כך שהבחירה להיכנס לעזה בכוח ממומשת ככובש, המחליט מתי להחזיר את סמכויותיו, ולא כמדינה המגיבה לאיומים קיומיים נגדה "(עמ 12', ההדגשות הוספו).
  • "ממשלת ישראל טוענת כי חומרי בנייה הם בעלי "שימוש כפול" ועלולים לשמש את בניית "מנהרות הטרור" מעזה לישראל, אבל, בהנחה שחשש זה מבוסס, הוא רק יאפשר לה להגביל את האספקה שיש לגביה 'רק סיבה רציניתלהאמין' שתשמש בדרך זו'" (עמ' 13, ההדגשות הוספו).
  • תוך התעלמות מכוונת חמאס לפגוע באזרחים, המסמך רומז על מניעים נסתרים של ישראל לפגוע –במנגנון השיקום כדי לפגוע באופן שרירותי באזרחים בעזה, בטענה כי "יש ראיות חזקות לקשר בין ה – GRM לבין הפרות נוכחיות ופוטנציאליות של זכויות אדם בסיסיות (למשל, הזכות לדיור, במיוחד בשילוב הזכות לחיים, והזכות לחיים במונחים של שימוש לרעה פוטנציאלי במסד הנתונים על ידי ממשלת ישראל לצורך זיהוי מטרות)" (עמ '11, ההדגשות הוספו).

מרכז משאבים של המשפט ההומניטרי הבינלאומי

 • תוכנית "המשפט ההומניטרי הבינלאומי" של דיאקוניה, שיש לה "מרכז משאבים" מקוון, מתמקדת באופן בלעדי בישראל בטענה להפרות ישראליות ולחסינות מעונש. לדיאקוניה לא קיימות סוגים דומים של תוכניות, במונחים של תוכן או משאבים, העוסקות באזורי סכסוך אחרים בעולם.
 • מרכז המשאבים של מקבל מימון הומניטרי שוויצרי עבור המטרה המפורשת של פעילות לובי באיחוד האירופי ואצל מקבלי החלטות אחרים. כפי שהוצג בסקירת המממנים של SDC / EDA על מרכז המשאבים, "הפרות נרחבות של המשפט הבינלאומי, והאקלים הכולל של פטור מעונש, ימשיך לגרום סבל אנושי ל'אוכלוסייה המוגנת' ".
 • הסקירה מפרטת את "תוצאות השלבים הקודמים" של המימון למרכז המשאבים, הכולל את "ההכשרה הבסיסית של IHL עבור EAPPI (תוכנית הליווי האקומנית בפלסטין וישראל) (15 חברים)" (ראה בהמשך הדף מידע נוסף על EAPPI).
 • במרץ 2017 השתתפו נציגי המרכז שלכדיאקוניה באירוע צד במועצת זכויות האדם של האו"ם, שכותרתו "זכויות אדם בפלסטין: הפרות מתמשכות ודיכוי חמור" בהשתתפות ראניה מאדי (בדיל), מחמוד אבו רחמה (אל – מיזאן) ומייקל לינק (השליח המיוחד של האו"ם "על מצב זכויות האדם בשטחים הפלסטיניים שנכבשו מאז 1967").
 • למייקל לינק יש היסטוריה ארוכה של מעורבות באירועים אנטי-ישראליים , כולל הרצאות באירועים בהשתתפות פעילי BDS וארגונים המהווים חלק מקמפיין הדה-לגיטימציה של ישראל.
 • בשנת 2017 פרסם מרכז המשאבים מדריך קל למשפט ההומניטארי הבינלאומי, שהתמקד באופן בלעדי במדיניות הישראלית על ידי עיוות החוק הבינלאומי ושימוש לרעה במונחים כמו "כוח כובש" ו"ענישה קולקטיבית"

 

EAPPI

 

 • דיאקוניה היא המאתמת הלאומית של ה סניף השבדי של ה-EAPPI, פרויקט של ועד הכנסיות העולמי
 • EAPPI שולח פעילים לגדה המערבית במסווה של ויזת תייר על מנת לעבור תוכנית "הכשרת עדים" של שלושה חודשים. עם השלמת התוכנית, הפעילים חוזרים למדינות המוצא ועליהם עוסקים בפעילות אנטי-ישראלית, כולל תמיכה בקמפיינים של BDS בכנסיות, השוואת ישראל לאפרטהייד בדרום אפריקה ולגרמניה הנאצית, ואסטרטגיות נוספות של דה-לגיטימציה.
 • פעילי EAPPI משתמשים ברטוריקה אנטישמית על מנת לייצר דמוניזציה לישראל, ולהטיל האשמות על "אפרטהייד" ו"פשעי מלחמה".
 • בנוסף הם מציינים " …תודה מיוחדת לדיאקוניה שסיפקו להם כתרומה את המומחים שלהם בחוק הבינלאומי" לפרסום הליבה של” EAPPI  אמונה תחת כיבוש “(פורסם בשיתוף עם מועצת הכנסיות העולמית  World  Council of Churches   והמרכז הבין כנסייתי בירושלים). הפרסום הטיל אשמה בלעדית על ישראל עקב הקשיים הניצבים בפניי נוצרים בארץ הקודש ומבקש ל"הפריך" את מה שנקרא "הפרופוגנדה חסרת השחר של ישראלים ונוצרים ציוניים הטוענת שאוכלוסיית הפלסטינים הנוצרים מצטמצמת עקב קיצוניות מוסלמית בחברה הפלסטינית".

שותפים

 • חבר באיגוד סוכנויות הפיתוח הבינלאומיות (AIDA)
 • חבר בברית  ACT, קואליציה של 144 כנסיות, וארגונים כנסייתיים.
  • יעדי הפעילות כוללים תרומה ל"שיח העולמי על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, המטפל בהשלכות הכיבוש, מקדם את הנגישות ליחידים למשאבים, ובסופו של דבר מביא קץ לכיבוש" ומכווין את "הקהילות הנוצריות ברמה הבינלאומית … על ידי הדגשת סבלם של הנוצרים בארץ הקודש ומבקש לשמר נוכחות נוצרים בפלסטין".
  • מעודד "צורות שונות של חרם על מוצרי ההתנחלויות", ומאשים את ישראל בכך שהיא שוללת "את זכויות היסוד של הפלסטינים לחופש, שוויון והגדרה עצמית באמצעות כיבוש צבאי".
  • פרסם נייר עמדה בפברואר 2013, תחת הכותרת "משטר ההיתרים" והתקפות ישראל על חופש הפולחן הפלסטיני ", בטענה כי "תחת הכיבוש הצבאי הישראלי, הדיכוי הפך לגרוע ביותר בהיסטוריה בהשוואה לדרום אפריקה. זוהי צורה מתוחכמת של אפליה חברתית, כלכלית, פוליטית וגזענית, חנק ורצח עם, המשלבים את היסודות הגרועים ביותר של קולוניאליזם ואפרטהייד, יחד עם נישול דיכוי, עקירה וטרור מדינתי על מנת להפריד בין פלסטינים לבין אדמתם ומורשתם, תוך שלילה של זכויות האזרח וזכויות האדם, ובהדרגה להסיר או לחסל אותם לחלוטין. מערכת הזהות / ההיתר היא אחת מהמרכיבים הרבים שנועדו להפוך את ישראל למדינה יהודית אתנית טהורה וגדולה".
 • חבר ב"קבוצת העבודה – עקירה", יוזמה של בדיל ושל המשרד לתיאום עניינים הומניטריים של האו"ם (OCHA) שנועדה "לפקח על הפרות זכויות אדם (פינוי, הריסת בתים, הפקעת אדמות), וכתוצאה מכך עקירת אנשים מאדמותיהם וקהילותיהם", יחד עם: אדמיר, אל-חק, אל-מיזאן, המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית,  ARIJ,בדיל, במקום, בצלם, CARE, DCIP, דיאקוניה, EAPPI, עיר עמים, הוועד הישראלי נגד הריסת בתים, MAP, אוקספם בריטניה, אוקספם Solidarite – בלגיה, דוברות הרשות הפלסטינית, רבנים לזכויות אדם, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, , אגודת סיינט איב, הצילו את הילדים -בריטניה, שתיל, UNFPA, עצרו את החומה, האגודה לזכויות האזרח, יש דין ווורלד וויז'ן.
2018201720162015ארגון
314,820325,440המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית (AIC)
76,935201,823285,000309,000רופאים לזכויות אדם -ישראל (PHR-I)
73,59172,338182,780בצלם
10,27619,118מי מרוויח מהכיבוש
74,02975,667גישה
171,882179,911סביל
87,201197,109כרם נבות

 

כל המאמרים בנושא דיאקוניה (Diakonia)