ירושלים – דו"ח חדש של אמנסטי אינטרנשיונל יפורסם מחר (יום ה', 27/2) תחת הכותרת: אצבע קלה על ההדק: השימוש של ישראל בכח מופרז בגדה המערבית. בדו"ח זה, ארגון אמנסטי מאשים באופן כוזב ומרושע את ישראל "בזלזול ואדישות לחיי אדם", כך לפי ניתוח של מכון המחקר NGO Monitor. הדו"ח גם חוזר על הקריאות של אמנסטי ללוחמה פוליטית נגד ישראל, בדמות אמברגו על ישראל.

"ההאשמות של אמנסטי אינטרנשיונל פזיזות, מוטות באופן בוטה ומשקפות ליקוי מתודולוגי מחקרי לבירור עובדות בצורה אמינה", אומר פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא NGO Monitor. "לאמנסטי אין את האמינות והמומחיות לחקור את מותם של אזרחים בהקשר של עימותים אלימים בגדה המערבית, או להחליט על מי מוטלת האשמה. כבעבר, ההאשמות בדו"ח זה חוזרות על 'עדויות' פלסטיניות אשר אינן ניתנות לאימות."

ואכן, בראיון לרשת אל-ג'זירה ב-10 בפברואר, המזכיר הכללי של אמנסטי אינטרשיונאל סליל שטי הודה שהארגון "אינו מומחה לעניינים צבאיים. אז אנחנו לא רוצים, כאילו, להתבטא בנושאים שאיננו מבינים בהם".

בדו"ח החדש, אמנסטי מפזר האשמות כלליות ללא כל ראיות מבוססות, דוגמת: "נראה שפלסטינים אשר נהרגו על ידי חיילים ישראליים לא היוו איום מיידי וישיר לחיים", וכי שימוש בכוח היה "שרירותי". בניגוד לכך, ארגונים נוספים כגון 'בצלם' מכירים בכך שהנפגעים הפלסטיניים אירעו במהלך לחימה או עימותים אלימים עם כוחות הבטחון הישראליים.

ההתעלמות של אמנסטי מהקונטקסט החיוני הנ"ל והשימוש לרעה במונח "אזרחים", רק מדגיש את חוסר האמינות של הארגון. באופן דומה, אמנסטי שיחק תפקיד מרכזי בדו"ח גולדסטון המפוקפק בנושא הסכסוך בעזה, כמו גם בהאשמות נוספות המתמקדות בישראל.

כמו כן, כפי שמחקר של NGO Monitor הראה, צוות "המחקר" של אמנסטי בישראל מורכב משני אנשים בעלי רקע אנטי ישראלי, המעורבים בפעילות פוליטית ונטולי מומחיות צבאית או משפטית.

בדו"ח הנוכחי של אמנסטי, חסרים פרמטרים ונתונים משווים לתמיכה בהאשמות המוטות פוליטית על כך שכוחות הבטחון נמצאים עם "אצבע קלה על ההדק" וכי הם "חסרי זהירות". למעשה, סקירה של פעילות המשטרה ברחבי העולם מראה כי כוחות צה"ל והמשטרה פועלים בריסון רב יחסית למצב הסכסוך הקבוע בו מדינת ישראל נמצאת ויחסית למספר הגבוה של מצבי סיכון המצדיקים שימוש בכח קטלני, לרבות הפגנות אלימות ופיגועים. לדוגמא, לפי נתוני האף.בי.איי, בשנים 2008-2012 למעלה מ- 2000 אנשים נהרגו על ידי כוחות המשטרה בארה"ב. יום אחד של הפגנות באוקראינה הוביל על פי ההערכות ל-39 עד 100 הרוגים בידי כוחות המשטרה. לפחות 13 אנשים נהרגו על ידי המשטרה בוונצואלה, וארבעה נהרגו ועשרות נפצעו בתאילנד. במצרים, כוחות המשטרה הרגו למעלה מ-500 מפגינים ביום אחד באוגוסט 2013.

"אמנסטי מפגין שוב את האובססיה האידיאולוגית וחסרת הפרופורציה שלו כלפי ישראל", פרופ' שטיינברג סיכם. "הארגון מפרסם את הדו"ח באותו שבוע בו קמפיין החרם, משיכת ההשקעות והסנקציות (BDS) נגד ישראל מקיים את האירוע השנתי שלו (שבוע האפרטהייד הישראלי), בו הוא מכפיש את ישראל כדי לקדם חרמות וסנקציות נגדה. אמנסטי אינטרנשיונאל צריך להתבייש בתפקיד שהוא ממלא בניצול היסודות המוסריים של זכויות אדם אוניברסליות כדי לנהל מלחמה פוליטית נגד ישראל"

לפרטים נוספים: