תעאיוש

מידע כללי

מדינהישראל
אתר אינטרנטhttp://www.taayush.org/?page_id=247
נוסד2000
סטטוס משפטיאינו רשום
במילות הארגוןהתארגנות של ערבים ויהודים הפועלים לנתץ את חומות הגזענות וההפרדה מתוך שותפות ערבים-יהודית אמתית. ביחד אנו חותרים לקראת עתיד של שוויון, צדק ושלום, באמצעות פעולות סולידריות יומיומיות, ישירות ובלתי-אלימות, המכוונות לסיום הכיבוש הישראלי של טריטוריות פלסטיניות וביסוס שוויון אזרחי לכל

מימון

 • תעאיוש אינו רשום במדינת ישראל או במדינה אחרת כארגון לא ממשלתי; עמותה, חברה או כל ישות משפטית אחר ולכן אינו מפרסם מידע על מקורות מימון, את רשימת תורמיו, או כל מידע נוסף בנושא.
 • לפי מחקר של NGO Monitor, תעאיוש מקבל תרומות דרך  קרן אמריקאית בשם "Alliance for Global Justice – AFGJ", הרשומה כארגון לא ממשלתי אשר לפי החזון שלה; "חברות אשר מחפשות ומיישמות חלופות לשליטה הלא צודקת של ממשלות, מוסדות כלכליים ותאגידים בינלאומיים". בדרך זו, התרומות שתעאיוש מקבל פטורות ממס בארצות הברית. הקרן מעבירה תרומות פרטיות של יחידים גם לארגונים פוליטיים ישראלים נוספים כגון; זוכרות, קואליציית נשים לשלום, אנרכיסטים נגד הגדר ולארגונים פלסטינים דוגמת הוועדות לתיאום המאבק העממי AFGJ, מביעה תמיכה ברשימה של "אסירים פוליטיים" כולל אלו הקשורים לחמאס, החזית העממית, אל קאעידה, המחתרת הקולומביאנית ועוד.

פעילות

 • תעאיוש מקדם נרטיב המתבסס רק על הקורבנות הפלסטינית והתוקפנות הישראלית.
 • משתמש בשפה מכפישה כאשר בטענתו, "אנחנו – ערבים ויהודים, ישראלים ופלסטינים – חיים מוקפים בחומות וגדרות תייל: חומות ההפרדה, הגזענות והאפליה בין יהודים וערבים בתוך מדינת ישראל; חומות הסגר והמצור המקיפות את הפלסטינים בשטחים הכבושים שבגדה המערבית וברצועת עזה; וחומת המלחמה המקיפה את כולנו כל עוד מדינת ישראל בוחרת להסתגר במבצר מזויין בלב המזרח התיכון".
 • תעאיוש מפרסם מאמרים בעמוד הפייסבוק שלו כאשר הוא תומך ומקדם את קמפיין ה-BDS (חרם, משיכת השקעות וסנקציות נגד ישראל). חבר הארגון, ניב גורדון, אף פרסם מאמר נרחב בנושא בעיתון LA Times.
 • ב-8 בינואר, 2016, תוכנית התחקירים "עובדה" חשפה כי עובד בכיר בארגון בצלם, נאסר נאווג'ה, יחד עם הפעיל המרכזי בארגון תעאיוש, עזרא נאווי, דנו על הסגרת פלסטינים שמכרו אדמות לישראלים למנגונני הביטחון של הרשות. תחת החוק הפלסטיני, מכירת אדמות לישראלים דינה מוות, ולפי עזרא נאווי, החשודים בכך, שלטענתו הוא סייע בהסגרתם, עונו ונרצחו.
 • באוקטובר 2015, הארגון פרסם והפיץ וידאו בשם "סיבוב השערים: סיבוב לגירוש ערבים וה'חיטוי' של העיר העתיקה בירושלים".
 • פעיל בלוחמה משפטית נגד מדינת ישראל. לדוגמה, ב-9 לספטמבר 2015, פרסם "קריאה דחופה לעזרה לממן תביעה אזרחית של מחמוד עוואד נגד מדינת ישראל".
 • בספטמבר 2014, פרסם וידאו באתר האינטרנט שלו כאשר הוא מתייחס לחיילי צה"ל כאל "פושעים במדים".

שותפים

שוברים שתיקה

 • בפברואר 2015, תעאיוש ערך סיור בשיתוף פעולה עם ארגון שוברים שתיקה  לדרום הר חברון (תמונות בקישור).
  • שוברים שתיקה פעיל מאוד בקמפיין הבינלאומי שמטרתו הכפשה ודה-לגיטימציה כנגד ישראל, מקדם האשמות של "פשעי מלחמה" המבוססות על "עדויות" אנונימיות הלא ניתנות לאימות של חיילים בדרגות נמוכות ששירתו בגדה המערבית ובעזה. למרות שהארגון טוען שהוא פונה לחברה הישראלית, פעילות השדולה והתקשורת של הארגון מתמקדת בקהל הבינלאומי.
  • במאי 2015 ארגון רבנים לזכויות אדם פרסם ; "תעאיוש, יחד עם שוברים שתיקה והמרכז היהודי לאי-אלימות, ארגן פעילות סולידריות בדרום הר חברון". שוברים שתיקה, זוכה למימון ממשלתי נרחב בין היתר מהאיחוד האירופי, דנמרק, שוודיה, שוויץ, הולנד, צרפת, בריטניה, אירלנד, בלגיה וגרמניה, כמו גם מהקרן החדשה לישראל.

רבנים לזכויות אדם

 • באוקטובר 2014, תעאיוש עבד בשיתוף פעולה עם ארגון שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם להבאת "מאות מתנדבים לעבוד לצד חקלאים פלסטינים במשך קמפיין מסיק הזיתים". לפי אתר האינטרנט של תעאיוש, "נוכחותנו בשטח מספקת הגנה נגד הפחדה אפשרית על ידי מתנחלים, ומאפשרת לחקלאים לאסוף את תוצרתם במסגרת הימים המוגבלים שהם יוכלו לעשות זאת בבטחה". דוגמאות לשיתוף פעולה:
 • "בעקבות התערבות המחלקה המשפטית של רבנים למען זכויות אדם, ליווי פעילים שלנו ושל תעאיוש, הצליחו החקלאים בחודש אוקטובר האחרון למסוק זיתים (פברואר, 2015).
 • "הפעולות שתעאיוש וארגוני פעולה ישירה דומים העובדים על בסיס של שיתוף פעולה, דוגמת "רבנים לזכויות אדם", אינם תחליף לתהליך השלום (אפריל, 2011).
 • "קואליציית המסיק: נשים ללא גבולות *גוש שלום *דהרמה מעורבת חברתית *הוועד הישראלי נגד הריסת בתים, המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית *הטלוויזיה החברתית *אגף המשימות בתנועה הקיבוצית *יש גבול *יש דין, לוחמים לשלום *מס`ד-המחנה הסוציאל דמוקרטי, *התתברות- תראבוט *מחסום ווטש *על צד שמאל, קבוצת הכפרים, קואליציית נשים לשלום *שומרי משפט-רבנים למען זכויות אדם * תעאיוש-שותפות ערבית-יהודית (אוקטובר, 2013).

כל המאמרים בנושא תעאיוש