במשך למעלה מעשור, NGO Monitor העלה חששות בנוגע לשקיפות במסגרות המימון של האיחוד האירופי. ב -18 בדצמבר 2018, דו"ח מיוחד שפורסם על ידי ועדת ביקורת התקציב של האיחוד האירופי (ECA) אישר חששות אלה, ומצא כי קיים מחסור חמור בשקיפות במימון האיחוד האירופי לארגונים לא-ממשלתיים.

בדו"ח של ה-ECA מצוין כי "לא היתה שקיפות מספקת לגבי יישום המענקים של האיחוד האירופי על ידי ארגונים לא ממשלתיים" וכי "אין מידע מקיף על כל הארגונים הלא ממשלתיים הנתמכים" על ידי כספי משלם המסים. בנוסף, מימון של האיחוד האירופי שעובר דרך האו"ם הוא לא שקוף ובלתי מוסבר. על פי הדו"ח, "לנהלי בחירת ארגונים לא-ממשלתיים בגופי האו"ם, חסרה שקיפות" ו"גורמי האו"ם העניקו מענקי משנה ישירות לארגונים ללא הקפדה על ההליכים הפנימיים".

דו"ח זה הוא צעד חשוב בהבטחת שקיפות בשימוש בכספי הציבור של האיחוד האירופי לתמיכה בארגונים לא-ממשלתיים. הדו"ח יסייע לקדם דיון מעמיק על האופן בו ניתן להעצים את החברה האזרחית מבלי לבזבז את כספי האיחוד האירופי.

פרסום הדו"ח הגיע ימים ספורים לאחר הודעה כי הנציבות האירופית עצרה מימון עבור ועדת זכויות האדם האסלאמית בבריטניה, עקב קשריה עם איראן – מידע שנמצא זמין לציבור מזה שנים.

דוחו"ת וניתוחים של NGO Monitor תיעדו שוב ושוב את מנגנוני המימון המורכבים של האיחוד האירופי. NGO Monitor ימשיך לעודד ממשלות ברחבי אירופה להגדיר קווים מנחים על מנת להגביר את השקיפות ואת היעילות בכל הנוגע לנושא זה.