מימון ממשלתי ספרדי לארגונים לא-ממשלתיים: 2011-2009

תקציר מנהלים

בין השנים 2009-2011, הועברו כ- 15 מיליון אירו מכספי הממשלה הספרדית לארגונים לא-ממשלתיים פוליטיים המקדמים אג'נדה זו באמצעות מספר מסגרות מימון (חמש מיליון אירו לארגונים ישראלים ופלסטינים, עשר מיליון לספרדים). המוענקים כוללים כמה מהקבוצות הקיצוניות ביותר הפועלות בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית:

המכון למחקר יישומי בירושלים (ARIJ):

מענקים על סך €176,637 (2011), €849,715 (2010), ו-€98,347 (2009-2010) למטרת "תכנון העתיד הגיאופוליטי של ירושלים". ארגון זה פעיל בקידום BDS וצורות אחרות של דה-לגיטימציה נגד ישראל, כולל חברות ב"קמפיין הפלסטיני נגד חומת האפרטהייד" ותמיכה בתנועה העולמית לחרם נגד ישראל; הארגון משתמש בפרסומיו ברטוריקה של "טיהור אתני", "טרנספר", "גזל אדמות" ו-"פעולות קולוניאליסטיות".

שוברים שתיקה:

מענקים על סך €173,188 (2011), €180,763 (2010) ו-€24,790 (2009). במאי 2011, העיתון הספרדי "אל פייס" פרסם כתבת שער על "שוברים שתיקה", וחברי הארגון הופיעו במספר אירועים ציבוריים, שהתאפשרו באמצעות המימון הממשלתי מספרד. ארגון זה קידם רבות מההאשמות הכוזבות נגד ישראל בדבר "פשעי מלחמה" שהופיעו בדו"ח גולדסטון המוטה, בהתבסס על "עדויות" בלתי מאומתות שעברו מפה לאוזן. טענות הארגון הם נדבך מרכזי בקמפיין הדה-לגיטימציה נגד ישראל.

הוועד הישראלי נגד הריסת בתים (ICAHD):

מענק על סך €181,508 (2009-2010). מקדם דמוניזציה של ישראל, תומך בקמפיינים של חרם ומשיכת השקעות, ומקדם פעילויות הקשורות למשטים לעזה. מייסד הארגון ג'ף הלפר מקדם פתרון של "מדינה אחת לשני עמים" שתחסל את זכותם של היהודים להגדרה עצמית. הרטוריקה של הארגון כוללת האשמות בדבר "אפרטהייד", "פעולות סדיסטיות ומדממות" ו- "זוועות".

וועדות ההתנגדות העממיות (PSCC):

מענק על סך €107,700 (2011). הארגון טוען שמטרתו "לחזק את רשתות התמיכה הבינלאומיות ואת הקשרים הישירים שלהן למאבק לחירות פלסטין". לפי הצהרת המשימות, הארגון מקדם "צורה ייחודית של ארגון והתנגדות המבוססת על קהילה לפי המסורת של האינתיפאדה הראשונה…הוועדות המגוונות והבלתי מפלגתיות הללו מתנגדות לכיבוש הישראלי בצורות שונות, כמו צעדות, שביתות, הפגנות, פעולות ישירות וקמפיינים משפטיים, כמו גם תמיכה בחרם, משיכת השקעות וסנקציות".

רשת הקישור עם פלסטין (Xarxa d’Enllaç amb Palestina):

הארגון ממומן על ידי ברצלונה וקטלוניה. במאי 2012, הרשת אירחה קונצרט בברצלונה לציון הנכבה הפלסטינית; במאי 2011, הרשת חתמה על מכתב תחת הכותרת "אנריקה איגלסיאס, אל תשיר לאפרטהייד הישראלי!" שקרא למוזיקאי האמריקאי לא להופיע בישראל ב-30 במאי.

במרץ 2012, הממשלה השמרנית החדשה של ספרד הכריזה על תכנית צנע הכוללת גם קיצוץ בתקציב הסיוע הבינלאומי של ספרד, כולל תקציב הפיתוח, בלפחות 1.4 מיליארד אירו בשנת 2012. בתגובה, 500 ארגונים לא-ממשלתיים ספרדיים פרסמו מכתב גלוי לראש הממשלה הספרדי מריאנו ראחוי, בו הם מבקשים ממנו להתחייב לשמר את ההתמקדות של הממשלה הסוציאליסטית הקודמת במימון תוכניות פיתוח משותפות.

במקרים רבים, רמת השקיפות והאחריותיות בהקשר של מימון ארגונים לא-ממשלתיים מטעם ספרד היא לקויה, הן ברמה הפדרלית והן ברמה האזורית והעירונית; התהליך שבו AECID בוחר את הפרויקטים ומעניק כספים לארגונים לא-ממשלתיים הפועלים ברשות הפלסטינית אינו ברור, ול-AECID אין את מנגנוני הפיקוח המתאימים בכדי לבחון כיצד משתמשים הארגונים במימון הממשלתי לו הם זוכים. רק חלק קטן מהארגונים הלא-ממשלתיים הספרדים המקבלים מימון ממשלתי מפרסמים את הדוחות השנתיים שלהם, המאפשרים לציבור הרחב להעריך כיצד משתמשים בכספי משלמי המיסים.

ב-2012, ארגון המדינות המפותחות פרסם הערכה של מימון הפיתוח הספרדי, בה הוא ביקר את היעדרם של מנגנוני פיקוח והערכה בתקציב הסיוע.

דו"ח זה מציג ראיות מקיפות וברורות לכך שלמרות שממשלת ספרד מכחישה שהיא מקדמת סדר יום אנטי ישראלי, והביעה את התנגדותה לחרמות על ישראל, כספי סיוע ספרדיים מנוצלים למטרות פוליטיות. בכך הם תורמים לקידומה של "אסטרטגיית דרבן" שמטרתה שלילת הלגיטימציה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.‎

בהמשך למסקנות הדו"ח, NGO Monitor ממליץ לממשלת ספרד לבחון מחדש את קשרי סוכנות הפיתוח הספרדית עם ארגונים ישראליים, פלסטינים וספרדים, ולוודא שהכספים אינם מנוצלים למטרות אנטי-ישראליות. כדי להגיע לשקיפות מלאה בתחום זה, על ממשלת ספרד לפרסם רשימה מלאה של כל המענקים הניתנים לארגונים לא-ממשלתיים, ולדרוש מהארגונים הממומנים לפרסם דו"חות שנתיים באתרי האינטרנט שלהם.‎

על המחבר

Soeren Kern

Soeren Kern