ירושלים –  כדי לציין את יום זכויות האדם הבינלאומי, NGO Monitor פרסם היום דו"ח מעודכן, לוחמה משפטית – ניצול בתי המשפט בסכסוך הישראלי-ערבי. הפרסום כולל מחקר פורץ דרך על תפקידם המרכזי של ארגונים לא ממשלתיים, שרבים מהם ממומנים על ידי האיחוד האירופי, ממשלות אירופאיות וקרנות מרכזיות, למטרה הפרטנית של הגשת תביעות באשמת פשעי מלחמה כנגד בכירים ישראלים.

"לוחמה משפטית מגלה מידע חיוני שמדגים את הקשר הישיר בין ממשלות זרות והניצול של בתי המשפט על ידי ארגונים לא ממשלתיים לקידום מטרותיהם הפוליטיות", אומר פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא NGO Monitor הירושלמי. "לוחמה משפטית היא אסטרטגיה מתוחכמת, שפותחה בועידת דרבן ב-2001 ומיושמת עכשיו בבתי משפט ברחבי אירופה וארצות הברית. זוהי אנטיתזה לזכויות אדם, וכפי שהמחקר מראה, ארגונים לא ממשלתיים משתמשים במימון של ממשלות זרות למטרה פרטנית זו. בגלל חוסר שקיפות והעדר בקרה, פקידים ממשלתיים לרוב אינם מודעים כיצד כספם מנוצל".

מחקר זה מספק פרטים לגבי תביעות רבות שהוגשו נגד בכירים ישראלים. המרכז הפלסטיני לזכויות אדם (PCHR), עתר לבית המשפט להוצאת צווי מעצר במספר רב של מדינות נגד בכירים ישראלים, בעיקר באשמת "פשעי מלחמה" על הסיכול הממוקד של מחבל החמאס סלאח שחאדה. ב-2005, קרן Oxfam-NOVIB העבירה ל-PCHR מענק בסך 298,339.08 אירו במסגרת "פרויקט ביטול עונש המוות", פרויקט שמטרתו "תרומה לביטול עונש המוות בשטחים הפלסטינים הכבושים, המיושם על ידי הרשות הלאומית הפלסטינית, באמצעות עונשי מוות משפטיים ובאמצעות הוצאות להורג חוץ-משפטיות" על ידי הצבא הישראלי. PCHR השתמש בכסף הזה לישיבות תכנון אסטרטגיה עם עורכי הדין של הארגון בספרד, קהיר, ולונדון על מנת לחזק את תביעות "פשעי המלחמה" באירופה ובארצות הברית. 

"התביעות שהוגשו על ידי PCHR הן דוגמא לתיקים שאנו בוחנים בלוחמה משפטית," מציינת אן הרצברג, היועצת המשפטית של NGO Monitor וכותבת הדו"ח. "המימון שהוביל לתביעות אלה ניתן באופן לא שקוף ושומש כמעט ללא הערכה. מקרים אלה והמאמצים לדה-לגיטימציה אינם מועילים ליצירת שלום והבנה הדדית באזור, ואינם מתיישבים עם המדיניות הרשמית של המדינות שממנות אותם ללא ידיעתן".

בנוסף לפירוט מקרים פרטנים, לוחמה משפטית גם דן במעורבות ארגונים לא ממשלתיים ביצירת בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) והרחבת מושג סמכות השיפוט האוניברסאלית – שתי התפתחויות שהיוו את הבסיס לאסטרטגית הארגונים הלא ממשלתיים. המחקר גם עוקב אחר התפתחות האסטרטגיה מאז כנס דרבן ב-2001 ועד לכנסים בנושא תביעות שעניינם "פושעי מלחמה" ישראלים הממומנים על ידי ממשלות אירופאיות והאיחוד האירופי, ומסעות שדלנות דומים.

מחקרנו מראה אסטרטגיה מוגדרת היטב, המיושמת על ידי ארגונים לא ממשלתיים והמממנים שלהם – ניצול ושימוש פסול ברטוריקה של זכויות אדם כדי לעשות דמוניזציה של ישראל", ממשיכה הרצברג. "מאות הארגונים הלא ממשלתיים שטוענים שמטרתם קידום זכויות אדם שותקים בדרך כלל בעניין גלעד שליט – הכלוא מזה ארבע וחצי שנים, ווליד חסאין, הבלוגר הפלסטיני שנעצר, ככל הנראה עונה ועומד בפני מאסר עולם בגדה המערבית באשמת הבעת דעות כופרות בבלוג שלו ובמספר עמודי פייסבוק. אנשים אלה והנסיבות היחידאיות שלהם אינם מתאימים לפרדיגמה הפוליטית ולכן ארגונים המצהירים על עצמם "ארגוני זכויות אדם" מתעלמים מהם".

בציון יום זכויות האדם הבינלאומי (10 בדצמבר) ארגונים לא ממשלתיים רבים והאו"ם ממשיכים בניצול הערכים האוניברסאליים האלה. השנה האו"ם "יבליט ויקדם את ההישגים של מגני זכויות אדם, ושוב ידגיש את התפקיד העיקרי שעל ממשלות למלא בהגנה ובמתן האפשרות לתפקד". בהתבסס על ניסיון העבר, פעילות זו ככל הנראה תמשיך להשתמש במוסר הכפול שמשתקף בלוחמה משפטית, בעוד הארגונים נמנעים מלתמוך במר חסאין או קורבנות אחרים של הפרות זכויות אדם בקרב חברות סגורות.

פרופ' שטיינברג מוסיף, "ניצול זכויות אדם הוא מרכיב עיקרי של לוחמה משפטית. מוסדות בינלאומיים וארגונים לא ממשלתיים צריכים להכיר באסטרטגיה הזו ולהבין שהיא חותרת תחת העבודה של מגני זכויות אדם אמיתיים ברחבי העולם. כאשר ארגונים לא ממשלתיים מקצים זמן ומשאבים כדי להגיש תביעות כאלה, הם זונחים פגיעות אמיתיות בזכויות אדם בחברות דוגמת סין, לוב, קונגו ומדינות רבות אחרות. יום זכויות האדם הבינלאומי צריך להפנות את תשומת הלב שלנו אל האנשים בחברות מסוג זה שבאמת ובתמים צריכים את תשומת הלב והעזרה שלנו".


###

לקריאת תקציר המנהלים של לוחמה משפטית בעברית לחץ כאן. [PDF]

לקריאת תקציר המנהלים של לוחמה משפטית באנגלית לחץ כאן. [PDF]

לקריאת הדוח המלא בפורמט PDF, לחץ כאן.

לצפייה בדף הלוחמה המשפטית באתר NGO Monitor, בו מידע נוסף ועדכונים על לוחמה משפטית של ארגונים לא משפטיים.