ירושלים – לקראת אירוע במסגרת "שבוע האפרטהייד הישראלי" שבו נציגת ארגון עדאלה תדון על "מדיניות האפרטהייד בישראל: החוקים הגזעניים החדשים", NGO Monitor מגנה את עדאלה על השימוש הכוזב באפרטהייד וגזענות לצורך מסע הדה-לגיטימציה המתמשך של הארגון נגד ישראל.

סוהאד בשארה, מנהלת המחלקה לקרקע ותכנון של עדאלה תישא דברים ביום שלישי ה-14 בפברואר באירוע שמאורגן על ידי קבוצה שוויצרית בשם "BDS ז'נבה".

"ההשוואה ל'אפרטהייד' וההאשמה ב'גזענות' אינה מקובלת ומהווה אנטיתזה לזכויות אדם," אומר פרופסור ג'ראלד שטיינברג, נשיא NGO Monitor. "המממנים של עדאלה, בהם האיחוד האירופי, מדינות אירופיות וקרנות שונות, צריכים לגנות את השימוש של עדאלה ברטוריקה מסיתה ובלתי מוסרית".

NGO Monitor הפנה את תשומת לב הקרן החדשה לאירוע במכתב למנכ"ל דניאל סוקץ'. שכן, הקרן החדשה לישראל היא אחת המממנות העיקריות של עדאלה (475,950$ בשנת 2010).

NGO Monitor גם מציין שהדו"ח שעדאלה הגיש לועדת האו"ם לביעור כל סוגי האפליה הגזעית (CERD), שמתכנסת בז'נבה בשבוע הבא כדי לדון בישראל, מכפיש את ישראל וטוען שחוקים ישראלים והמדיניות שישראל נוקטת "מתירים ואף מקדמים באופן פעיל אפליה גזעית".

"אין זו הפעם הראשונה שעדאלה משתמש באופן מסוכן ומלא שנאה בשקר ה'אפרטהייד'", ציין פרופ' שטיינברג. "בכירים של הארגון גם כתבו וערכו חלקים גדולים של מחקר פסוודו-אקדמי ממאי 2009 שקורא לאמצעים שישראל נוקטת כדי להגן על עצמה מטרור "מעשים לא-אנושיים של אפרטהייד…שהתבצעו בהקשר של משטר ממוסד של דיכוי שיטתי ושליטה של קבוצה גזעית אחת על פני האחרת".

עדאלה גם כתב את "החוקה הדמוקרטית" ב-2007, שקוראת להחלפת המדינה היהודית במסגרת "דמוקרטית, דו-לשונית ורב-תרבותית", ולהגדרה מחדש של "סמלי המדינה", להגבלת עליית יהודים לישראל רק ל"טעמים הומניטאריים". בספטמבר 2011, מנכ"ל עדאלה חסן ג'בארין כתב בעיתון הארץשהוא והארגון שלו עומדים מאחורי המסמכים האלה.