(ירושלים) – ארגון המחקר הירושלמי NGO Monitor פרסם היום ניתוח מפורט של האשמות ארגון Human Rights Watch (שכינויו HRW) בנוגע לשימוש של צה"ל במטוסים זעירים ללא טייס (מזל'טים) במהלך הלחימה בעזה. ניתוח זה מראה כיצד הדו"ח של HRW מבוסס על טענות כוזבות וראיות שאינן ניתנות לאימות.
הדו"ח של HRW, שכותרתו "
עוול מדויק", מאשים את ישראל כי עשתה שימוש במזל"טים בעלי דיוק גבוה בשביל לשגר טילי "Spike" בשישה מקרים, בהם נכשלה ישראל לעשות מעשה שיכול היה למנוע את מותם של אזרחים. NGO Monitor מציג כי HRW לא מספק הוכחות ממשיות לאף אחד מן הטענות הללו, ורוברט היוסון, העורך של מגזין "Jane's Air-Launched Weapons" תיאר טענות אלו כ"מבוססות על השערות". במתן דגש לחוסר המומחיות הצבאית של HRW, ריצ'רד קמפ, קולונל בצבא הבריטי ומפקד לשעבר באפגניסטן, יצא כנגד הטענה הבסיסית של HRW לפיה תושבי עזה יכלו להבדיל בין מזל"טים ונשקים בעלי דיוק נמוך יותר.
נוסף על כך, HRW מזכיר חזור ושוב עדויות בלתי-ניתנות להוכחה של "עדי ראייה" ועל השערות בשביל לקבוע, בביטחון מוחלט, כי כל מקרה מהווה פעולה ישראלית "בלתי-חוקית". במקרה אחד, הנוגע לבית משפחת עלאוו, HRW מכריז כי "המשפחה לא ידעה על לוחמים פלסטינים בקרבת מקום." התיעוד של אבידות אזרחיות ספציפיות במקרים אלו גם הוא מוטעה או בלתי-ניתן לאימות.
HRW עושה שימוש במושג "פשעי מלחמה" שבע פעמים במהלך הדו"ח. תיאור זה עומד בניגוד מוחלט לדיווח של HRW בנוגע למותם של אזרחים
באפגניסטן, אשר מייחס את מות האזרחים ל"טעויות שנעשו בידי ארצות הברית ונאט"ו". הארגון מפעיל לחץ על ארצות הברית לספק "פיצויים תוך זמן סביר", אולם הוא לא מאשים אותה בפשעי מלחמה. ראיה נוספת לסטנדרטים כפולים אלו היא הודאת HRW כי "המגננה של הטאליבן הינה פקטור בחלק ממקרי המוות של אזרחים" באפגניסטן. נכון לעכשיו, HRW נכשל לגנות ולהכיר בשימוש המתועד היטב של החמאס במגינים אנושיים.
הנשיא של NGO Monitor, פרופ' ג'ראלד שטיינברג העיר כי "הדו"ח של HRW ותשומת הלב והאמינות שלהן זכה למרות שהיה לא ראוי לכך, הינם דוגמא נוספת לנכונות לקבל השערות ושפה פסיאודו-טכנית רק על מנת להרשיע את ישראל. המיקוד הצר והמטעה של הדו"ח מוחק את התנאים המורכבים של הלחימה הא-סימטרית אשר החמאס עושה בה שימוש בעזה. הטענות בפרסום זה שוב התבססו על ההנחה המוקדמת בדבר אשמת ישראל, והראיות נבנו בשביל להתאים לתיק זה.
לאחר מאמצי גיוס הכספים של HRW בערב הסעודית, אשר התבססו על המטרה המשותפת של התקפות על ישראל, דו"ח זה מהווה הוכחה נוספת לתפקיד המרכזי של ארגון זה בהרס הבסיס המוסרי של זכויות האדם".

—-סוף—-

הערות העורך:
ניתן להקיש
כאן בשביל לצפות בניתוח של NGO Monitor על הפעילויות של HRW בשנת 2008
ארגון NGO Monitor נוסד בשביל לקדם שקיפות, ניתוח קריטי ודיון על תפקידם הפוליטי של ארגוני זכויות אדם. בשביל מידע נוסף, אנא בקר/י באתר שלנו:
www.ngo-monitor.org

פרסומים קודמים נוספים ודו"חות של NGO Monitor כוללים:
HRW’s ‘Rain of Fire’:  Neither Thorough Nor Impartial – ה-2 לאפריך, 2009
HRW and White Phosphorous: Condemn First, Correct (Maybe) Later – ה-14 לינואר, 2009
Amnesty and HRW Lebanon War Claims Discredited – ה-28 לדצמבר, 2006
הנשיא של ארגון NGO Monitor הוא פרופ' ג'ראלד שטיינברג.
בין החברים
בוועד המייעץ הבינלאומי של NGO Monitor ניתן למצוא את אלי ויזל, פרופ' אלן דרשוויץ, סיר מרטין גילברט, ר. ג'יימס וולזי, ואליוט אברהמס.