הארגון הירושלמי NGO Monitor האשים היום שהדו"ח העולמי לשנת 2009 של HRW משקף הטייה אנטי-ישראלית מתמשכת ופשטנית, וכי הדו"ח חוזר על רבות מההאשמות חסרות ההצדקה שהארגון פרסם בשנת 2009.

כפי שהסקירה השנתית של HRW שנכתבה על ידי NGO Monitor מדגימה, כמעט 30% מתפוקת HRW באזור המזרח התיכון בשנת 2009 גינתה את ישראל בשל צעדים שנקטה בכדי להגן על אוכלוסייתה האזרחית. HRW פרסם יותר דו"חות ביקורתיים נגד ישראל, מאשר נגד סוריה, ערב הסעודית, מצרים, ולוב ביחד.

כהמשך של אותה תבנית כפייתית, הדו"ח העולמי לשנת 2009 של HRW מקצה יותר עמודים לישראל מאשר לכל מדינה אחרת בעולם מלבד סין. הדו"ח כולל:

  • השוואה של המנהל הביצועי של הארגון, קנת' רות', בין "פשעי המלחמה" ה"פוגעניים" של ישראל ו"זוועות בגינאה, קניה או דרפור".
  • חזרה על ההאשמות חסרות הבסיס של HRW בדבר שימוש בזרחן לבן, התקפות מזלט"ים, ו"הרג של [נושאי] דגלים לבנים", במבצע "עופרת יצוקה".
  • קידום נוסף של הדו"ח המגמתי של השופט ריצ'רד גולדסטון אשר מגנה את פעולות ישראל במבצע "עופרת יצוקה", זאת למרות שהארגון נכשל להזכיר כי גולדסטון שימש בעבר כחבר הועד המנהל של HRW. ב-2009, ארגון Human Rights Watch פרסם 34 הצהרות בתמיכה בועדת "החקירה" של מועצת זכויות האדם של האו"ם/הליגה הערבית בראשות גולדסטון.

הדו"ח של HRW אינו מתייחס לשערוריות הארגוניות שהובילו לביקורת חסרת-תקדים על הארגון בשנת 2009, ולקריאות לחקירה עצמאית של פעולותיו. תקריות אלו, אשר ערערו אף יותר את אמינות הארגון, כוללות:

נשיא NGO Monitor, פרופ' ג'ראלד שטיינברג הצהיר כי: "האובססיה של HRW נגד ישראל הובלטה ביתר שאת בתגובה לגילויים של שימושים חמורים לרעה במסווה קידום "זכויות האדם". כל עוד HRW ממשיך להיות מונהג בידי אידיאולוגים אשר מנצלים את טענות המוסר באופן סלקטיבי, ושמקדמים "דו"חות מחקר" בהם ישראל הינה מטרה להתקפות בעלות אמינות מועטה, הארגון ימשיך לאבד את השפעתו המוסרית. דו"חות אלו הם מקור בושה גדול מאוד לפעילי HRW, חברי הועד המנהל ותורמי הארגון".