היום (ה-28 ליוני 2017), NGO Monitor וארגון ACOM הציגו בפרלמנט הספרדי במדריד דו"ח משותף בעניין המימון הספרדי לארגונים לא ממשלתיים שפועלים נגד ישראל. באירוע זה חבר הכנסת יאיר לפיד קרא לעמיתיו בפרלמנט הספרדי לנקוט בצעדים שימנעו מממשלת ספרד מלממן ארגונים רבים שתומכים בקמפיין החרם על ישראל (BDS), מסיתים לאלימות ו/או מקדמים אנטישמיות. לחלק מארגונים אלו יש קשרים לארגוני טרור.

חבר הכנסת לפיד ציין במהלך האירוע: "אני כאן כדי להעמיק את הבנת המנהיגות הספרדית – שתנועת החרם האנטי ישראלית תומכת בטרור ומרחיקה את השלום בין ישראל לבין הפלסטינים. אנחנו נפעל יחד עם חברינו בממשלה ובאופוזיציה כדי להספיק את המימון לארגונים תומכי BDS שמקורו במשלם המיסים הספרדי שמתנגד לטרור בכלל ליבו".

אולגה דויטש, ראש דסק אירופה ב-NGO Monitor הוסיפה כי "במשך שנים NGO Monitor הזהיר מפני תהליכי מימון אירופי שמאפשרים אנטישמיות, הסתה ו-BDS מצדם של ארגונים לא ממשלתיים. חבר הכנסת לפיד מבין את חשיבות ממצאינו ואנו מודים לו על כך שהוא תורם לדיאלוג החשוב עם עמיתיו בפרלמנט הספרדי".

המחקר של NGO Monitor ו-ACOM חושף כי מימון ספרדי לארגונים פוליטיים הוא נפוץ ומבוזר כך שהוא מגיע ממספר מדרגות ממשל שונות בספרד (פדראלי, מחוזי ומוניציפאלי). ארגונים לא ממשלתיים הפועלים בהקשר של הסכסוך הערבי-ישראלי זכו למימון על סך 5.1 מיליון אירו בשנת 2015 לבדה, כאשר התורם הראשי הוא הסוכנות הספרדית לפיתוח בינלאומי (AECID).

מספר רב של ארגונים פלסטינים הנתמכים על ידי ממשלת ספרד הם בעלי קשרים לחזית העממית לשחרור פלסטין –ארגון טרור המוגדר ככזה על ידי ארה"בהאיחוד האירופי,קנדה וישראל. החזית העממית הייתה מעורבת בפיגועי התאבדות, חטיפות, התנקשויות, רציחות ופעולות אלימות אחרות כלפי אזרחים. בנוסף, מספר ארגונים ספרדים הזוכים לתמיכה ממשלתית מקדמים BDS  במישור הכלכלי, תרבותי ואקדמי ומשתפים פעולה עם ארגונים פלסטינים הקשורים לחזית העממית. מלבד פעילותם האנטי ישראלית, ארגונים אלו גם מפרסמים טענות כוזבות המהדהדות מוטיבים אנטישמיים או תומכים באלימות נגד אזרחים, כפי שמתואר בדו"ח.

דויטש סיכמה "האירוע בספרד בא בעקבות דיונים חשובים ושינויי מדיניות בשוויץ, דנמרק ונורבגיה. שותפינו המקומיים, כולל ACOM בספרד היו חיוניים להצלחות אלו".

לקריאת תקציר הדו"ח בעברית, ולדו"ח המלא באנגלית ובספרדית.