(ירושלים) – NGO Monitor פרסם היום דו"ח על Diakonia – ארגון כנסייתי וארגון העזרה ההומניטארית הלא ממשלתי הגדול בשוודיה. בשנת 2008, 90% מתקציבו של הארגון התקבל מממשלת שוודיה. Diakonia מממן כמה מהקבוצות הקיצוניות ביותר אשר מעורבות בסכסוך הישראלי-ערבי, בזמן שפרסומי ואירועי הארגון מעודדים את הכפשת ישראל.

הדו"ח של NGO Monitor מדגיש את הנקודות הבאות:

  • המטרה המוצהרת של Diakonia הינה "פיתוח הוגן ובר-קיימא", אולם עבודת הארגון שקשורה בסכסוך הישראלי-ערבי מתבררת כפוליטית ביותר, ואף מנוגדת לקידום ערכים ומטרות הומניטאריים. על פי דיווחים בתקשורת, Diakonia מימן עשר כתבות בתקשורת השוודית באוקטובר 2008, אשר תשע מתוכן התמקדו בישראל.
  • תוכנית המשפט ההומניטארי הבינלאומי (IHL) של Diakonia מקבלת את מרבית המימון של הארגון שמוקדש לאיזור (46.4 מיליון קרונות שוודיות, 2006-2009). תוכנית זו מספקת את הבסיס למלחמה הפוליטית והמשפטית נגד ישראל. הועד המייעץ הבינלאומי של התוכנית מורכב בעיקרו מתומכי המטרה הפלסטינית, ביניהם צ'ארלס שיימס, המייסד של ארגון אל-חאק וחבר הועד המנהל של ענף צפון אפריקה והמזרח התיכון של Human Rights Watch, אשר משווה את מדיניות ישראל ל"אפרטהייד", ו"ג'נוסייד".
  • בשנים 2007-2009, Diakonia ניתב 1.5 מיליון קרונות שוודיות לארגון לא ממשלתי קיצוני הידוע בשם "המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית" (AIC). המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית משווה את ראשי המערכת הפוליטית והצבאית בישראל לנאצים, וטוען שלעבוד עם מרכז פרס לשלום הינו דבר "מגעיל מוסרית", וכי נשיא המדינה שמעון פרס הוא "אויב" של "זכויות האדם והשלום".
  • ארגון סביל קיבל 800,000 קרונות שוודיות בשנים 2006-2008 מ-Diakonia. סביל הוא המוביל של קמפיין החרם הכנסייתי האנטי-ישראלי. מנהל הארגון נעים עתיק מקדם את "פתרון המדינה האחת לשני עמים" ועושה שימוש תכוף בתימות דתיות אנטישמיות, כשהוא מתייחס לדוגמא ל"מערכת הצליבה של הממשלה הישראלית" אשר מציבה את "ישו…שוב על הצלב, ביחד עם אלפי פלסטינים צלובים מסביבו".
  • בשנים 2006-2010, חולקו 3.2 מיליון קרונות שוודיות לארגון אל-חק. ביולי 2008, בית המשפט העליון של ישראל תמך בסירוב למתן אשרת יציאה למנהל הכללי של אל-חאק שהואן ג'בארין, עקב הוכחות שהוא "מבין הפעילים הבכירים של ארגון הטרור של החזית העממית".
  • "נייר העמדה על ישראל ופלסטין" של Diakonia, הוא המסמך היחיד שהארגון פרסם על מדינה מסוימת. המסמך מקדם את הנרטיב הפלסטיני, כולל "הזכות להתנגדות", משתמש במינוח של "אפרטהייד", וחוזר על ההיסטוריה המדומיינת לפיה האשמה בדבר הסכסוך תלויה לחלוטין בישראל.
  • NGO Monitor ממליץ כי Diakonia יפסיק לממן את שותפיו הקיצוניים, ושהארגון יספק אמת-מידה לא אידיאולוגית לקבלת ההחלטות בנושא. בנוסף, יש להפסיק את תוכנית IHL, או לעצב אותה מחדש כך שתשקף את נקודות המבט גם של הישראלים וגם של הפלסטינים, בכפוף לתהליך הערכה מקצועי ושקוף שיקבע האם אכן התוכנית משיגה את מטרותיה המוצהרות.

 

הנשיא של NGO Monitor פרופ' ג'ראלד שטיינברג אמר, "כפי שדו"ח המחקר השיטתי של NGO Monitor מראה, המימון הממשלתי השוודי מספק כספים לדה-לגיטימציה של ישראל בידי Diakonia, אשר עושה שימוש בגירסה מעוותת ביותר של המשפט הבינלאומי. באמצעות Diakonia, ארגונים לא ממשלתיים קיצוניים מספקים את ההשוואה הבוטה בין ההגנה העצמית של ישראל נגד הטרור ופשעי הנאצים.

הדמוניזציה במימון הממשלה הזאת תורמת לאווירה אשר הפיקה את הכתבה המגונה בעיתון השוודי אפטונבלדט. ל-Diakonia יש מחויבות, בייחוד כארגון כנסייתי, ליזום ביקורת מקיפה ועצמאית של פעילות ותוצרי הארגון. והממשלה השוודית, בייחוד כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, מוכרחה לעצור את השימוש המוטעה וההרסני בכספי הציבור".

—-סוף—-

 

נא להקיש כאן או על הקישור להלן בשביל לצפות בדו"ח המלא של NGO Monitor על Diakonia (אנגלית)

http://www.ngo-monitor.org/article/diakonia_an_analysis_of_activities_in_the_arab_israeli_conflict

מכון NGO Monitor נוסד בשביל לקדם שקיפות, ניתוח ביקורתי ודיון בהתנהלותם הפוליטת של ארגוני זכויות אדם. למידע נוסף, ניתן לבקר באתר הבית שלנו בכתובת: 

http://www.ngo-monitor.org

פרסומים ודו"חות קודמים של NGO Monitor כוללים:

A Clouded EU Presidency: Swedish Funding for NGO Rejectionism – ה-29 ביוני, 2009

Al-Haq supported Lawfare in Canada – ה-11 ביוני, 2009

EU Funded NGOs Promote the Palestinian Narrative in Jerusalem – ה-21 במאי, 2009

הנשיא של NGO Monitor הוא פרופ' ג'ראלד שטיינברג.

חברים בועד המייעץ הבינלאומי של NGO Monitor כוללים את אלי ויזל, פרופ' אלן דרשוויץ, סר מרטין גילברט ר. ג'יימס וולזי, ואליוט אברהמס.