בתגובה על "השר יצחק הרצוג, עד מתי תשבו בממשלת הימין?" מאת אלוף בן ("הארץ", 21.3)

בכתבה צוטט השר יצחק הרצוג הסבור שמפלגת העבודה מגינה על "ערכים בסיסיים ביותר" ועל "השיח הדמוקרטי בישראל", באמצעות התמיכה ב"ארגונים להגנת זכויות אדם או הקרן החדשה לישראל".

אני מסכים שיש להגן על ערכים בסיסיים כזכויות האדם והשיח הדמוקרטי. במדינה שבה מתנהל מאבק מתמשך בטרור יש חשיבות מיוחדת לשמירה על ערכים אלה, ועל ערכי היסוד היהודיים של המדינה.

הקרן החדשה לישראל תורמת רבות לעשייה החברתית בישראל, לתיקון עוולות, ולקידום זכויות האדם בישראל. אף על פי כן, הקרן החדשה לישראל הצטרפה לממשלות אירופיות ולאיחוד האירופי, אשר מממנים קבוצה של כ-20 ארגונים שמובילים קמפיין של דה-לגיטימציה ודמוניזציה נגד ישראל בעולם, תוך שימוש בזהותם כישראלים כדי להצדיק טענות חסרות בסיס בגנות המדינה.

המתקפה האישית על בכירי הקרן החדשה ראויה לגינוי, אולם אין בכך כדי לפתור את הקרן וראשיה מלעסוק בביקורת שהוטחה בהם בבכל הנוגע למימון הארגונים שיוצאים נגד ישראל במסגרות בינלאומיות שונות. ארגונים אלה סייעו בכתיבת דו"ח גולדסטון, מופיעים בפני מועצת זכויות האדם של האו"ם, ופונים לחברי פרלמנט אירופים בנושאים שונים.

הרצוג תרם לחברה הישראלית כאשר הגדיל את יכולתם של ארגונים לא ממשלתיים והממשלה לספק שירותים חברתיים, ולסייע למגזרים החלשים. תרומתו תהיה משמעותית אף יותר אם יעזור לבעלי בריתו, ובראש ובראשונה לקרן החדשה לישראל, להפסיק לממן את המלחמה פוליטית נגד ישראל.

פרופ' ג'ראלד שטיינברג

נשיא NGO Monitor