כשהוא במלוא עוצמתו הרטורית וכושרו האינטלקטואלי, נדרש המשפטן הנודע פרופ' אלן דרשוביץ לסוגיות שנויות במחלוקת ציבורית. המפגש עימו נערך במעמד הענקת אות הוקרה על שם בגין, לרגל הוצאתו לאור של המסמך החשוב, מטעם הגוף הירושלמי הקרוי NGO Monitor, שנועד לסתור באורח משפטי את קביעותיו של דו"ח גולדסטון. הסניגור מספר אחת שלנו, גם בעיצומם של ימי בדידותה בזירה הבינלאומית, רמז – ויותר מכך – כי על ישראל להתחשב במה שאומרים עליה בעולם בימים אלה. ודבריו אלה כוונו למי שיצאו נגד ביקורתה של מזכירת המדינה הילארי קלינטון, שיצאה בחריפות נגד הדרת נשים בישראל. מבקריה טענו, כידוע, כי אל לה להתערב בענייניה הפנימיים של ישראל. "דעו לכם", הזהיר דרשוביץ, "כי לא קיים יותר עניין פנימי, ישראלי. כל מה שנדון בשיח הציבורי הישראלי אינו פנימי עוד".

פרופ' דרשוביץ הגדיר את עצמו איש "מרכז-שמאל", משפטן הדואג לזכויות אדם, לזכויות הלסביות וההומואים, פמיניסט, אבל גם ככזה הריע לו ציבור שרבים ממנו היו שומרי מסורת. זהו ציבור שאולי אינו סומך ידיו על אופיו של בית המשפט העליון בישראל, אבל דרשוביץ הגן נחרצות על המוסד הזה, השנוי במחלוקת בימים אלה, והצהיר חד-משמעית: "המערכת המשפטית, בית המשפט העליון, היא הנשק הטוב ביותר שעומד בימים אלה לרשותה של ישראל".

כלומר, אפשר לאהוב אותו או לסלוד מהחלטותיו, אבל בית המשפט העליון חיוני מאוד, בייחוד בזירה הבינלאומית, בהיותו אחד מן המוסדות היוקרתיים בעולם. באולם נכח גם עו"ד יחזקאל ביניש, בעלה של נשיאת בית המשפט העליון. במרוצת הערב, לאחר הדברים, הוא היה יכול לומר לה, יש להניח, כי שוב נמצא למוסד שהיא נשיאתו סניגור מן המעלה הראשונה. ועוד איזה פרקליט! פרופ' דרשוביץ, המכיר אישית את כל שופטי בית המשפט העליון של ארה"ב.

דרשוביץ הוסיף ו"התערב" בעוד מחלוקת פנימית ציבורית אצלנו: נושא חופש הדיבור. כאן היה נחרץ ביותר, בהתוותו נוסחה באשר לזהות אויביו הגדולים של חופש הביטוי: "הצנזור הגדול ביותר של חופש הביטוי הוא השמאל הקיצוני, הסטליניסטי". הוא סיפר כי הוא עצמו הוחרם במדינה הנאורה נורבגיה, אשר בה לא הותר לו לשאת דברים, בשום אוניברסיטה שם, משום שהוא נחשב סניגורה של ישראל. עד כדי כך! וגם לא הורשה לשאת דברים בקייפטאון אשר בדרום אפריקה. עקרונית, הוסיף, הוא נגד ההגבלות על חופש העיתונות, אבל מצד שני אין טעם להגיב לסוגיות כמו הגבלת התרומות לארגונים שונים או התיקון לחוק לשון הרע, בקריאות כמו "זהו אובדן הדמוקרטיה". הוא קרא לשיח מאופק: יגן השמאל על זכות הדיבור של הימין ולהפך. והיתה לו, למשפטן החשוב הזה, הבטחה שתעודד בוודאי בכירים בישראל החוששים פן ייעצרו אם יבקרו במדינה זרה כמו בבריטניה: "אל תחששו", קרא. "אל תפחדו. צאו לכל מדינה מעבר לים. והיה אם תיעצרו, אני אישית אגיע כדי להגן עליכם בבתי המשפט".

ולבסוף הוסיף כי למד הרבה בתחום של הגנה על זכויות אדם "מפי אישיות שלפני פגישתי עימה היתה ידועה לי רק כ'טרוריסט'". זה היה מנחם בגין. ועד כאן על אי מעורבותו של המשפטן פרופ' אלן דרשוביץ בענייניה הציבוריים של ישרא