אוואז

מידע כללי

מדינהארצות הברית
אתר אינטרנטhttp://www.avaaz.org/he/
נוסד2007
סטטוס משפטיעמותה רשומה
במילות הארגוןלהבטיח כי דעותיהם וערכיהם של אזרחי העולם ישפיעו על מקבלי ההחלטות ולצמצם את הפער בין העולם כפי שהוא כיום, ובין העולם שרוב האזרחים מעוניינים לחיות בו

מימון

 • הארגון טוען כי "אוואז ממומן כולו על-ידי תרומות חברים," וכי "אף תאגיד או ממשלה אינם יכולים לטעון שאוואז משנה את סדרי העדיפויות הארגוניים כדי לקדם אג'נדה כזו או אחרת".
 • הכנסות 2013 עמדו על $14,647,766.

פעילות

 • אוואז נוסד ב-2007 על ידי "רס פובליקה, קבוצת שדולה אזרחית גלובלית, ו- MoveOn.org", ארגון הממומן על ידי ג'ורג' סורוס ומעורב בקמפיינים אידיאולוגים ופוליטיים בארצות הברית.
 • אחד ממייסדיו, ריקן פאטל, חבר גם בוועד המייעץ בקבוצת הלובי J Street.
 • מטרת הארגון היא "להעצים מיליוני בני אדם מכל שדרות החברה ומעודד אותם לנקוט פעולה בנושאים בוערים בעלי חשיבות עולמית – מבעית העוני, דרך המשברים במזרח התיכון ועד לשינויי האקלים."
 • פעילות פוליטית: הארגון פעיל בנושאים ישראליים פנימיים כמו המחאה החברתית, וכן נושאים הקשורים לסכסוך הערבי-ישראלי כולל הכרה במדינה פלסטינית, הפגנות נגד נוכחות יהודית בשייח' ג'ראח (מזרח ירושלים), קידום קמפיין החרם משיכת השקעות וסנקציות (BDS), והלחימה בעזה.
 • הפעילות מתבצעת באמצעות "חתימה על עצומות, מימון קמפיינים בתקשורת ופעולות ישירות, שליחת מיילים, פעילות לובי בממשלות, וארגון הפגנות ואירועים".
 • עצומה של הארגון נגד מבצע צוק איתן ב-2014 קראה לבנקים, עסקים וקרנות פנסיה למשוך השקעות מישראל. העצומה טוענת כי "הדרך היחידה לעצור את המעגל הנוראי של הפקעת קרקעות פלסטיניות על ידי ישראל וענישה קולקטיבית יום-יומית של משפחות פלסטיניות חפות מפשע… היא ליצור מחיר כלכלי לסכסוך הזה שיהיה גבוה מכדי לשאת אותו." העצומה מאשימה את ישראל בביצוע "פשעי מלחמה," פגיעה מכוונת באזרחים, "כיבוש, קולוניזציה, הפצצות, פשיטות ויצירת כלא פתוח הגדול בעולם."
 • בתגובה מעוותת ומוטה פוליטית לביקורות על הקמפיין, מנהל הקמפיינים אליס ג'יי טענה כי "הקמפיין שלנו מציע את אחד מהכיוונים היחידים שיכולים להציל את ישראל כמו שאנחנו מכירים אותה… קיצונים בשני הצדדים (כולל נתניהו וחמאס) הם האיום האמיתי לשלום ההגיוני שאנשים מבקשים."
  • ההצהרה קובעת גם "כדי להתמודד עם האלימות אנחנו צריכים להתמודד עם עשורים של עקירת העם הפלסטיני וכיבוש של מיליונים."
  • ג'יי מסכמת ביומרנות ש"אם אתה חבר באוואז, וזועם על הקמפיין שלנו, יכול להיות שאתה אדם טוב מאד ומודע חברתית שפשוט לא יודע כמה נוראים הכיבוש הישראלי, הקולוניזציה והדיכוי של פלסטינים."
 • בשנת 2011 פתח הארגון בקמפיין "פלסטין: הזמן הוא עכשיו", היא הפעלת לחץ על ממשלות בריטניה, צרפת וגרמניה על מנת לתמוך התמיכה בניסיון הפלסטיני לזכות בהכרה כמדינה באמצעות "עריכת שלושה סקרי דעת קהל דחופים שמראים בבירור למנהיגים אלו שאזרחיהם תומכים בהכרה ועל ידי הצפת התקשורת בעמודים שלמים של פרסומות", ועריכת הפגנות מחוץ למשרדי האיחוד האירופי. העצומה והסרטון המתלווה לה, "שלום במזרח התיכון – הסיפור האמיתי", מקדמים את הנרטיב הפלסטיני בטענה ש"יוזמות השלום שהובלו על ידי ארה"ב נכשלו מזה עשורים, בעוד ישראל מגבילה את הפלסטינים, מחרימה את אדמותיהם וחוסמת את פלסטין מלהיות ישות פוליטית ריבונית". בעוד יוזמות יחסי הציבור הפרו-פלסטיניות של הארגון צוטטו ללא הבחנה בעיתונים רבים, מחקר עצמאי העלה חששות שהיוזמות הן בגדר אחיזת עיניים – קרי, הפקה של התארגנויות חברתיות מזויפות.
 • מאחורי החזות הדמוקרטית ומחאה חברתית, ב-6 לאוגוסט 2011, "אתר AVAAZ.ORG תקף [29 חשבונות מייל ממשלתיים]…באמצעות יותר מ-250 אלף פרוטוקולי SMTP [מיילים בודדים שמציפים ומשתקים את המערכת]", כך לפי צוות אבטחת המידע הממשלתי (CERT). בתגובה, אוואז טענו שלא הייתה מתקפה אלא נשלחו רק 3500 מיילים.
 • אוואז קורא לחבריו להשתתף בהפגנות בשייח ג'ראח, תוך כדי שהוא משתמש בשפה פוגענית במיוחד ומטען גזעני על מנת לעוות את המצב: "הפינוי הלא צודק של הפלסטינים, המאבדים את בתיהם לייהוד האגרסיבי של מזרח ירושלים".
 • ב-2009 השיק הארגון קמפיין שנקרא באנגלית עזה: הפסקת אש מלאה, סיום המצור," ובעברית "עיצרו את שפיכות הדמים, הגיע זמן שלום" הקורא למועצת הביטחון של האו"ם, לאיחוד האירופי לליגה הערבית ולארה"ב "לפעול מיד על מנת להביא להפסקת אש מיידית ברצועת עזה," בטענה שעזה מוטלת בהריסותיה ואנשיה עדיין תחת מצור". העצומה מטילה את האחריות למשבר על ישראל ומתעלמת מהתקפות הטרור של חמאס ומשיקולי הביטחון הלגיטימיים של ישראל.
 • קמפיין הארגון להפסקת האש בין החמאס לישראל ול"סיום המצור על הסיוע ההומניטארי לעזה" קרא לפתרון שתי המדינות ו"לכיבוד זכויות האדם בשני הצדדים". למרות זאת, הקמפיין שווק באמצעות סרטון תעמולה בעייתי הקרא "להפסקת התנגשות הציוויליזציות". הסרטון משווה בין טרוריסטים לקורבנותיהם, בין צבאות סדירים לארגוני טרור, ובין פיגועי 9/11 לבין המלחמה בעיראק, בטענה "האם אנחנו שונים?".

כל המאמרים בנושא אוואז